Ghiocei Martie-Aprilie 2009 *119*

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cativ13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui novus
In sfarsit stau si eu linistita la calc !!Am admirat ajutoarele mosului alias Raru si Calin , foarte frumosi !!!Vad ca discutati de masa de seara si sincer de vreo 2 zile si eu ma gandesc oare ce sa-i mai dau seara de papa ca sa fie mai satios dar nici sa-i umflu stomacelul inainte de culcare .Adevarul ca ea are nopti si nopti adica treziri la 2,3,4 ore nu cred ca mancarea e cauza dar as incerca sa vadAlexandra mananca dimineata pe la 9 cerealele asa am obisnuit-o daca eu nu sunt acasa cu tziti , asa ca nu i-as da si seara iar cereale ca nu vreau sa o pufosesc Fructe serveste pe la 11-12 apoi la 15 piure de legume + carne/ou/nimic si catre seara tziti si catre 18 iaurt+branzicaMie mi se pare ok, poate o sa incerc seara mamaliguta sau gris/orez cu lapte, ce ziceti?La voi care e meniul ?Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/4027271780/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)
Dimineata, branza+mar+biscuite sau doar mar/branza, la pranz piure din legume si cateva linguri de supa, seara iaurt simplu. in rest tzitzi oricandmami de Silvia Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Anti-cosntipatie la mine (cind eram mica) au mers f bine tarite in iaurt. faceam la fel, o data pe saptamina, cu supozitor, urlete,singe. Mama zice ca pe la 1 an a inceput, dar daca bebe papa deja gluten, cred ca merg si acum. Poti sa intrebi un dr pt mai multa siguranta.
Si bine ai revenit !

Gata, acu chiar am fugit. Pupici !



If you can't say something nice, then don't say nothing at all

"In a world filled with hate,we must still dare to hope.In a world filled with anger,we must still dare to comfort.In a world filled with despair ,we must still dare to dream. And in a world filled with distrust,we must dare to believe."-Michael Jackson

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

Citat:
citat din mesajul lui Bianca2503

Fetelor, aseara am achizitionat din car4 masinuta minune. a costat 250 ron. initial o comandasem pe site la chicco (la 320 ron) insa am renuntat la comanda dupa ce am vazut ofertele de la car4. aveau multe jucarii de la chicco si fisher price(inclusiv catelusul vorbitor care ma enerveaza- chiar am vorbit astazi cu o prietena, si ea mamica de ghiocel, care are acest catel si mi-a spus ca il uraste. Ii declara ca il uraste dar el spune "te iubesc").

mai am de luata scaun nou de masina si ma declar multumita.



mie imi place catelusul...el l-am luat si naty se joaca mereu cu el

Mami fericita!!!
Crestem mari!!!
un vot va rugam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

Citat:
citat din mesajul lui shasa

Citat:
citat din mesajul lui anamariame


Citat:
citat din mesajul lui simina_kin

PROBA : (multumim Ela )

www.youtube.com/watch?v=UNJMGbbGu6Y" target="_blank">Gustam mar



Mie imi scrie ca e private, si nu vad niciun filmulet


Ana-Maria, mami de Eva Maria (23 aprilie 2009)



Si mie la fel

IriTeoPetru
New Life Is Born


Intradevar era privat. Desi mi-am luat multe rosii in freza pt filmuletul asta , l-am lasat 'la vedere' inca o data pt voi, DAR ,promit ca nu mai fac, a fost doar o curiozitate
Uitati si cum www.youtube.com/watch?v=eW12lj_AzMU" target="_blank">vorbim cu buni

Ne-am cantarit azi si, fata are 4.600kg, adik a luat 2.300kg in 6 sapt, iar eu am cu 3kg mai putin decat aveam deobicei (adica innainte de a ramane gravida).Pentru asta merit o ciocolata
Avem si poze noi la semnatura




fericita poze Maya Andreea
Povestea nasterii printesei cu ochi albastri

www.youtube.com/watch?v=TBPTDO-GMV0" target="_blank">Pentru sotul meu! TE IUBESC!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Citat:
citat din mesajul lui aditapop

Fetelor, sunt asa de tristaaa ... si revoltata in acelasi timp.
Printre mamicile de aici de pe site e LEDITIA, de la licuricii de ianuarie-febr. 2009. Acum am citit acolo ce probleme grave are David al ei fibroza chistica!!! Doamne, nu inteleg bolile astea la copilasi! De ce??? povestea ce mizerie de sistem exista in RO, cum l-au chinuit azi pe copil la Budimex... offf, ca mi se rupe sufletul. Ma gandesc acum la Dyana ca am citit de sora ei care e in domeniu...poate reusim sa le punem in legatura!(Ledi e din Constanta) ce se intampla, oameni buni? chiar nu mai exista pic de omenie, de suflet, mai ales cand e vorba de copii??
Sunt efectiv socata!in ce tara traim? parca e lumea a treia!!



Da, stiu de necazul Leditiei iar despre sistemul nostru sanitar ma abtin sa comentez ca imi creste tensiunea
Oricum urmeaza sa trimita analizele si in strainatate pt confirmarea diagnosticului super grav

Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/4027271780/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

Citat:
citat din mesajul lui provista

floric nush ce sa zic .. e important sa ii dai calciu 6 luni pe an sept,oct,nov,febr,martie,apr. cate 10 zile, eu i-am mai dat si gluconat de calciu fiole dar din 2 in 2 luni i-am facut injectie cu d3 care fixeaza calciu, e imp si expunerea la soare in perioada asta 15 minute minim
la noi sau inchis fontanelele

Simona mamica dragastoasa de Dragos (28.02.2009)
dragos tea mea





voi ii dati la bebe calciu in urma unor analize sau fara?
intreb pt ca eu nu ii dau si nu stiu daca ar trebui??? -noi mancam insa lapte,iaurt,branzicam,ou

Mami fericita!!!
Crestem mari!!!
un vot va rugam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shasa spune:

Citat:
citat din mesajul lui magdyi2001

Diana, aceeasi problema am avut-o si eu. Zic am avut-o pt ca acum sa rezolvat. cat am fost in romania eram si eu la fel de stresata ca copilul nu are lapte indeajuns si ma chinuiam in orice fel sa-i dau biberon, poate poate o bea , s-o satura si m-o lasa si pe mine sa dorm. A incercat maica-mea, taica-miu si ceilalti, noaptea ca e intuneric si poate nu vede ce-i bag in gura si bea si asa mai departe, dar fara succes. De ce au incercat ei? Pt ca cineva mi-a spus ca biberonul sa il serveasca o alta persoana decat mama, pt ca pe mama o miroase si stie ca poete primi ceva mai bun.
In fine, m-am intors in belgia si am discutat cu pediatra lui si stii ce-mi spune? Ca daca ii dau un castron de cereale cu lapte dimineata si unul seara este suficiet. Prin castron intelegand cantitatea de lapte si cereale indicate pe pachet.Si in afara de asta san peste zi cand doreste. Noaptea i-am intrerupt alimentatia pt ca stomacul lui are nevoie de pauza pe timpul noptii si vreau sa-ti zic ca acu imi doarme pa dimineata la 6 , ceea ce inainte se numea treziri din doua in doua ore.
Daca mai ai nevoie de ceva intreaba-ma.

Magdy, de Gabriel mititel (05.03.2009) si Theodora ingeras dragalas.
Cei trei Palmieri

Povestea ei,povestea lui,povestea noastra...


WOW cu strabnicul de 100 de anifoarte interesanta si frumoasa intalnire intre generatii

IriTeoPetru
New Life Is Born

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela78 spune:

Dupa indelungi cautari am gasit cilindrul Chicco, si l-am luat, in 2 exemplare Vin intr-un suflet acasa, ma pun pe pompat sa umflu jucaria-minune, i-o prezint lui Ianis si el... l-a palmuit de cateva ori, s-a dus la masa si a insfacat telefonul , tot mai bun e telefonul lui mami


Novus, sper sa nu te dezamagesc





Elena, fericita de Ianis Cezar (04.04.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ayla21

Citat:
citat din mesajul lui provista

Atunci cand bebelusii, aflati la varsta mersului de-a busilea, sunt
tinuti inchisi in tarcul de joaca, doar pentru ca parintii sa stea linistiti, micutii sunt limitati in dorinta lor de cunoastere. Cand,la varsta mersului in picioare, copii sunt tinuti in casa, de teama ca se vor murdari sau vor cadea si se vor lovi, posibilitatea lor de explorare este, de asemenea, ingradita. Cand îi spui tot timpul copilului: „Nu atinge”, sau cand toate obiectele pe care vrea sa le cerceteze ii sunt luate imediat din mana, el se simte frustrat in dorinta sa de cunoastere si este impiedicat sa-si dezvolte sistemul mental necesar gandirii abstracte, de mai tarziu.
un citat din cartea intelege-ti copilul

Simona mamica dragastoasa de Dragos (28.02.2009)
dragos tea mea




De acord cu ce ai spus.
Luana nu mai sta demult nici in premergator nici in tarc. Iar de vreo 2 saptamani i-am deschis fermoarul la tarc si stiind ca poate iesi cand vrea ea se simte libera si nu mai refuza sa o las in tarc.
Eu am lasat-o de cand a inceput sa mearga de-a busilea sa umble, supravegheata peste tot. De duminica incoace a facut de mai multe ori cate un pas, unul singur, dupa care se pune jos in fundulet. Azi nu s-a mai lasat jos, ci doar s-a oprit.



Asa este...defapt nici nu mai stau ei in tarc odata ce au descoperit mersul . Voi ii lasati pe gresie/parchet? parca imi e teama sa nu raceasca ...

Mami fericita!!!
Crestem mari!!!
un vot va rugam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

Ela, eu i-am luat un astfel de cilindru in urma cu vreo doua saptamani si nici nu s-a uitat la el pana acum vreo doua zile. Acum cand il vede se bucura de zici ca e una din jucariile preferate. Asa ca poate il place mai incolo. Sau nu.
Mi-ar place daca ne-am arata de care jucarii sunt incantati puii nostri. Eu ma straduiesc cat pot sa nu umplu casa aiurea de jucarii. Daca o umplu, macar sa stiu ca ii plac, ca se joaca cu ele, nu stau aruncate aiurea intr-un colt, cum se intampla cu jucariile de plus acum de ex. Din astea nu-i dau ca suntem la faza in care totul se gusta.
Joanna, ma bucur ca ai mai scris, dar imi pare rau ca tot greu iti este.


Mergi la inceput