Ghiocei Martie-Aprilie 2009 *119*

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Pisik06 spune:

Fetelor, va multumesc mult pt sfaturi si pareri. M-ati ajutat mult. M-am decis sa am mai multa rabdare si m-am culpabilizat o gramada ca sunt o mama rea, ca nu imi apreciez copilul, etc. In teorie si eu stiu si imi spun toate astea, dar parca atunci cand se maraie toata ziua nu mai e asa usor. Ma apuc de auto-educare, pt ca, pe masura ce cresc ei vor deveni tot mai energici si noua ne va trebui tot mai multa rabdare

Ma bag la un film cu sotu. Noapte buna

Mamica minunii Ana Bianca (20.02.2009)

www.copilulvedeta.ro/voting.php?cid=1670" target="_blank"> Un vot, va rugam

Pozele noastre

Fotografii profesionale evenimente


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cativ13 spune:

Buna seara!Ma mai primiti?Daca da, ma apuc sa-mi fac bagajul pt munte si sa imi pregatesc bateriile aparatului foto sa fac o mie de pozeVa pupicmami de Silvia Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_tinaus spune:

Citat:
citat din mesajul lui millie

Stiti vre-un sait de unde pot comanda costumas de craciunita pt.buburuza?
Monica mami de Timeea Alexandra , avem 8 luni


Am vazut eu pe bebeshop doua modele



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_tinaus spune:

Citat:
citat din mesajul lui dyana27

am si vesti mai putin bune: mutzu meu nu se mai satura cu laptic de la mine absolut deloc; de cand a fost bolnavior papa mult mai bine si mai mult; adica portiile sunt de 200; papa 200 de legume cu carnita, 200 de iart cu cereale; cam 100 de fructe... dar de maine ii fac eu combinatii mai hoate, cu fructe crude (mere, banane, portocale- ca abia acuma avem voie sa le reintroducem) si ceva pere, caise la borcanel;
si cum spuneam... degeaba papa titi... ca i se face foame in maxim juma' de ora; cantitativ...cred ca este la fel, ca nu-l mai vrea si pe al doilea titi daca i-l ofer, adica lui i se umple stomacelul... dar nu-i mai tine de fomica; pai daca fomila al meu a luat 400g in 8 zile... va dati seama in ce hal recupereaza????? cum sa-i mai ajunga titi????
e acuma apare problema!! ca ziua nu-i bai, slava domnului ca papica am sa-i dau de toate... da' ce ma fac seara??????? ca el biberon nici gand sa vrea, eu i-l dau in fiecare zi cu apica, suculet... si iese macel pe hainute, fata, gat, ceafa.... si-l toarna peste tot, numai in gura nu; adica musca din el, ce-i ajunge in gurita bine, ce nu.... tasneste peste tot; pai si cum sa fac???? ca lapte praf nu as vrea sa-i dau... si oricum nu am cum... sau devin sadomaso si dupa ce-i fac baie ii dau cu lingurita lapte praf ?????? si dupa aia ii fac iar baie???????
el de vreo 3-4 nopti face scandal, nu prea doarme, il apuca urletele.... parca vrea titi, parca nu.... acuma nu pot sa nu ma gandesc ca-i e foame copilului si nu vrea titi ca stie ca e degeaba; nu ma dau batuta, adica eu oricum ii dau titi la cerere, si de sete oricand o vrea.... dar trebuie sa gasesc o solutie pentru masa de seara, pentru ca nu vreau sa-i dau decat laptic; si e destul de nasol sa-si fragmenteze somhnul in halul asta; ca pana acum era ok ca se trezea si de 4 ori pe noapte, sugea, dar adormea binemersi la loc; acuma, in juma' de ora e fresh si tipa, si-l vad eu ca e nemultumit

diana mami super fericit de mutunel incredibil David Gabriel 1 aprilie 2009

mutzunel minune la 8 luni
cum am venit pe lume


Diana nici Ana nu a vrut la inceput biberonul deloc....pana la urma de foame n-a avut ce face si la a nu-stiu-cata incercare l=a luat, cu timpul se obisnuiesc...
Incearca eventual sa ii pui in biberon, in lapticul tau cereale. Nu cred ca n-o sa se mai trezeasca deloc, pentru ca si buburuza mea, cu cereale, fara cereale tot se trezeste cel putin o data noaptea asa ca depinde ce copil pana la urma




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Citat:
citat din mesajul lui dyana27

Citat:
citat din mesajul lui novus

Citat:
citat din mesajul lui aditapop
Novus, cilindrul Chicco l-am luat si noi, a gasit sotul la Real.


De la ce raion ?? Ca eu m-am uitat la jucarii de bebe si nu l-am vazut dar tocmai mi-a zis Olga ca e in cutie neumflat eu cautam ceva voluminos, credeam ca asa se gaseste

Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/4027271780/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)

novus uite in poza mea cum e ambalat cilindrul; este primul din stanga



m-a ''rezolvat'' Ela intre timp

Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/4027271780/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joanna27 spune:

Bine v-a regasit!

Am mai aruncat cate un ochi sa vad ce faceti ,da la ore neomenesti asa ca nu am scris ca eram ori prea obosita,ori se trezea piciu.
In fine am citit asa mai mult in diagonala asa ca ca nu prea sunt in tema cu ce si cum.
M-a mai tinut Adee la curent cu ce se intampla si draguta de Anca m-a tras de maneca pt o poza pt surpriza de grup.Tare curioasa sunt ...
Vad ca va intalniti din nou... imi pare tare rau da de data asta nu vom fi prezenti,da promitem sa fim la urmatoarea.
In rest ce sa va zic ca sa nu ma intind kilometric...
am un copil sucit rau, incapatanat, puturos,mofturos.
Are de abia 7,900 la imediat 8 luni jumate, 76 de cm, deci lung si slab.
De mancat ..numa cand are chef, are zile si zile.De cand am introdus mai mult alimente a reinceput sa vomite,dar in limite rezonabile.
Nu se taraste, nici nu vrea, nu sta pe burta mai mult de 10 min, vrea in picioare da nu se ridica singur, nu se intoarce de o parte pe alta, sta in fund da nu mai mult de 10-15 min.
Nu doarme nici ziua nici noaptea..e mai rau de cat acu cateva luni, e mai mult cu noi in pat de cat in patut, nu sta singur, nu se joaca singur, jucarille de nici un fel nu prezinta interes, in schimb ii mereg gura de te doare capu, lalaie vrute si nevrute pe diferite tonuri de mori de ras cateodat.
A si cea mai mare problema e ca nu face caca, am incercat cam tot ce se stie la noi , nci supozitoru nu da rezulate, siropri, picatiri, uleiuri, fructe,nimic...face o data pe saptamana cu urlete si tipate pe olita pt ca e atat de tare caca , ca pempesru nu ii permite sa iasa.
Asa ca daca stiti un remediu v-as fi recunoscatoare.
Mentionez ca nu bea din sticla, doar cana si nu vrea suc de fructe sub nici o forma.
Cam atat..ca iar am scris cat o zi de post.
Va pup si imbratisez si ieratare ca nu sunt in tema, da ma gandesc la voi oricum.

de berbecut DARIUS ANDREI (27.03.2009)
poze


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

In sfarsit stau si eu linistita la calc !!

Am admirat ajutoarele mosului alias Raru si Calin , foarte frumosi !!!

Vad ca discutati de masa de seara si sincer de vreo 2 zile si eu ma gandesc oare ce sa-i mai dau seara de papa ca sa fie mai satios dar nici sa-i umflu stomacelul inainte de culcare .Adevarul ca ea are nopti si nopti adica treziri la 2,3,4 ore nu cred ca mancarea e cauza dar as incerca sa vad

Alexandra mananca dimineata pe la 9 cerealele asa am obisnuit-o daca eu nu sunt acasa cu tziti , asa ca nu i-as da si seara iar cereale ca nu vreau sa o pufosesc
Fructe serveste pe la 11-12 apoi la 15 piure de legume + carne/ou/nimic si catre seara tziti si catre 18 iaurt+branzica

Mie mi se pare ok, poate o sa incerc seara mamaliguta sau gris/orez cu lapte, ce ziceti?

La voi care e meniul ?

Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/4027271780/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cativ13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui joanna27
Bine v-a regasit!Am mai aruncat cate un ochi sa vad ce faceti ,da la ore neomenesti asa ca nu am scris ca eram ori prea obosita,ori se trezea piciu.In fine am citit asa mai mult in diagonala asa ca ca nu prea sunt in tema cu ce si cum.M-a mai tinut Adee la curent cu ce se intampla si draguta de Anca m-a tras de maneca pt o poza pt surpriza de grup.Tare curioasa sunt ...Vad ca va intalniti din nou... imi pare tare rau da de data asta nu vom fi prezenti,da promitem sa fim la urmatoarea.In rest ce sa va zic ca sa nu ma intind kilometric...am un copil sucit rau, incapatanat, puturos,mofturos.Are de abia 7,900 la imediat 8 luni jumate, 76 de cm, deci lung si slab.De mancat ..numa cand are chef, are zile si zile.De cand am introdus mai mult alimente a reinceput sa vomite,dar in limite rezonabile.Nu se taraste, nici nu vrea, nu sta pe burta mai mult de 10 min, vrea in picioare da nu se ridica singur, nu se intoarce de o parte pe alta, sta in fund da nu mai mult de 10-15 min.Nu doarme nici ziua nici noaptea..e mai rau de cat acu cateva luni, e mai mult cu noi in pat de cat in patut, nu sta singur, nu se joaca singur, jucarille de nici un fel nu prezinta interes, in schimb ii mereg gura de te doare capu, lalaie vrute si nevrute pe diferite tonuri de mori de ras cateodat.A si cea mai mare problema e ca nu face caca, am incercat cam tot ce se stie la noi , nci supozitoru nu da rezulate, siropri, picatiri, uleiuri, fructe,nimic...face o data pe saptamana cu urlete si tipate pe olita pt ca e atat de tare caca , ca pempesru nu ii permite sa iasa.Asa ca daca stiti un remediu v-as fi recunoscatoare.Mentionez ca nu bea din sticla, doar cana si nu vrea suc de fructe sub nici o forma.Cam atat..ca iar am scris cat o zi de post.Va pup si imbratisez si ieratare ca nu sunt in tema, da ma gandesc la voi oricum. de berbecut DARIUS ANDREI (27.03.2009) poze
Chiar mi-era dor de tine...nu mai stiam nimic, nimic....cu greutatea nici noi nu stam prea bine dar atata timp cat dr spune k e ok...eu o cred.Pt constipatie...nu stiu ce sa-ti spun...nepoata mea are 2 ani si are aceeasi problema. a luat niste graunte si ceaiuri de la dr pavel chirila, un vestit homeopat, si i-a fost mai bine dar cum mananca prostii, gen covrigi, paine, etc, cum se lasa cu urlete...Ma bucur mult ca ai revenitmami de Silvia Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Gagici,
am notat nr de tel de mi le-ati trimis, sper ca l-ati primit si voi pe al meu. Ma duc la nani ca miine dimineata mai am de strins niste bagaje si vrem sa plecam cit mai devreme din iasi.

Ilinca, eu las Pisilinca sa smotoceasca si cateii de la tara, care nu-s asa la zi cu deparazitarile, pisicile de acolo nu. Un adult nu prea are ce paraziti interni sa ia de la ciine-mitza, dar copiii asa mici sint mai sensibili si te poti trezi cu surprize.
Cind smotocim animalurile, ii ridic minecutele ca sa nu le atinga de blana, si desigur ne spalam imediat pe miini cu sapun, INAINTE sa le bage in gura .
Pisicile de la tara nu prea o las sa le flocaiasca pt ca ele circula mai mult decit ciini, prind tot felul de chitzaitoare care transmit si alea boli, plus ca pisica, atunci cind se toaleteaza, imprastie oua si larve de paraziti pe toata blana; din punctul asta de vedere ciinele e cumva mai curat.
Cu scosul ciinelui afara ce sa zic...spalat pe labute si botic dupa fiecare excursie si asta e. Nu ar trebui sa fie probleme.

Oricum, eu repet iar si iar: pisicile mele nu intra in camera copilului si nici in living unde sta ea mai mult. Lasa par si daca e sa aiba paraziti, ii imprastie pe jucariile ei...nu mi se pare igienic. Deci noi MERGEM sa ne jucam cu pisicile, nu vin pisicile sa ne jucam cu ele. Astfel o supraveghez mereu si stiu ca nu o sa bage in gura cite un smoc de blana, si nici n-o s-o prind morfolind coada motanului...



If you can't say something nice, then don't say nothing at all

"In a world filled with hate,we must still dare to hope.In a world filled with anger,we must still dare to comfort.In a world filled with despair ,we must still dare to dream. And in a world filled with distrust,we must dare to believe."-Michael Jackson

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Citat:
citat din mesajul lui joanna27

Bine v-a regasit!

Am mai aruncat cate un ochi sa vad ce faceti ,da la ore neomenesti asa ca nu am scris ca eram ori prea obosita,ori se trezea piciu.
In fine am citit asa mai mult in diagonala asa ca ca nu prea sunt in tema cu ce si cum.
M-a mai tinut Adee la curent cu ce se intampla si draguta de Anca m-a tras de maneca pt o poza pt surpriza de grup.Tare curioasa sunt ...
Vad ca va intalniti din nou... imi pare tare rau da de data asta nu vom fi prezenti,da promitem sa fim la urmatoarea.
In rest ce sa va zic ca sa nu ma intind kilometric...
am un copil sucit rau, incapatanat, puturos,mofturos.
Are de abia 7,900 la imediat 8 luni jumate, 76 de cm, deci lung si slab.
De mancat ..numa cand are chef, are zile si zile.De cand am introdus mai mult alimente a reinceput sa vomite,dar in limite rezonabile.
Nu se taraste, nici nu vrea, nu sta pe burta mai mult de 10 min, vrea in picioare da nu se ridica singur, nu se intoarce de o parte pe alta, sta in fund da nu mai mult de 10-15 min.
Nu doarme nici ziua nici noaptea..e mai rau de cat acu cateva luni, e mai mult cu noi in pat de cat in patut, nu sta singur, nu se joaca singur, jucarille de nici un fel nu prezinta interes, in schimb ii mereg gura de te doare capu, lalaie vrute si nevrute pe diferite tonuri de mori de ras cateodat.
A si cea mai mare problema e ca nu face caca, am incercat cam tot ce se stie la noi , nci supozitoru nu da rezulate, siropri, picatiri, uleiuri, fructe,nimic...face o data pe saptamana cu urlete si tipate pe olita pt ca e atat de tare caca , ca pempesru nu ii permite sa iasa.
Asa ca daca stiti un remediu v-as fi recunoscatoare.
Mentionez ca nu bea din sticla, doar cana si nu vrea suc de fructe sub nici o forma.
Cam atat..ca iar am scris cat o zi de post.
Va pup si imbratisez si ieratare ca nu sunt in tema, da ma gandesc la voi oricum.



Bine ai venit mamico super obosita vad ca ai schimbat semnatura

Chiar ma gandeam ce mai e cu voi ? Imi pare rau pt problemele cu kk , nu stiu nici un remediu, poate fetele te ajuta

Te mai asteptam la povesti si la urmatoarea intalnire esti pe lista, da ?!

Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/4027271780/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)

Mergi la inceput