Trombofilia o cauza a infertilitatii - 19 -

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Creatza11 spune:

offff... mai fetelor....vom termina odata si noi cu analizele astea?
Aveti idee vreuna daca dr Uscatescu este la Fundeni sap asta? Eu am sunat mai devreme dar asistenta care mi-a raspuns nu mi-a dat nici un raspuns, a spus sa sun maine dim.
Lavinia imi pare sincer rau....

MTHFR- A1298C,genotip homozigot,2 sarc oprite in ev(7s,9s)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoleta_ior spune:

Citat:
citat din mesajul lui miki-miki

[quote]citat din mesajul lui nicoleta_ior

Fetelor, ma incurc in ce scrieti voi aici, habar nu am ce inseamnamulte din analizele pe care le-ati facut. eu stiu doar ca am trombofilie si vreau sa va cer sfaturi.
Sunt insarcinata in 35 de saptamani, bebelusa mea nu prea ia in greutate, acum o saptamana avea 1800 grame, in prezent sunt pe tratament
( 6 utrogestan, 4 tarosin, 1 vit c, 1 omega, 3 nospa, 1 tardiferon folic, 4 magne b6, clexane 0.6). In continuare sunt monitorizata saptamanal, ecografic este mai mica cu 2 saptamani decat varsta gestationala. Sunt f ingrijorata, imi e f teama, am numai ganduri urate, ma gandesc cu cate sacrificii am ajuns pana aici si acum numai probleme. Eu am si uterul bicorn, adica este impartit in 2 camarute. Am fost si la Iosup acum o saptamana, acelasi lucru a spus si el , e mai mica cu 2 saptamani, sa iau tratamentul si cam atat. Ati mai fost vreuna in vreo situatie asemanatoare?

Nicoleta

Cum stai cu IR-rile , dc ac sunt bune nu tb sa te ingrijorezi. La ce hematolog te duci? Sfatul meu e sa te duci repede la Fundeni la Uscatescu cu dosarul de anal si ecografiile(asta dc nu ai ajuns inca la ea) . Poate tb sa treci pe doza mai mare de clexane.

r-urile au fost marite si descoperite in saptamana 27, IR stanga :0.86, atunci m-a bagat pe clexane 0.2, apoi mi-au scazut insa nu suficient, m-au bagat pe 0.4, acum Ir urile sunt f bine, 0.46, respectiv 0.54 si bebe nu ia in greutate. la dr. uscatescu ma duc. imi e f teama caci dr. meu ginecolog mi-a spus ca daca nu mai ia in greutate, mi-o va scoate.:((.

Nicoleta 34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoleta_ior spune:

Apropo, cand am fost la Iosup desi mi-a masurat ir-urile si su iesit ok, mi-a spus in felul urmator: '' fata s-a hranit prost pana acum si se hraneste in continuare destul de prost. placenta este gradul 2/3 de maturitate. Dupa ce a vazut dr. uscatescu ecografiile, am facut 2 eco la o zi diferenta, una la dr. meu ginecolog si una la iosup, s-a uitat mai mult pe eco de la Iosup specificand ca e ''betob'', mi-a spus la fel ca e micuta, ca mai avem putin si daca e nevoie ma va baga si pe 0.8 X 2. analizele de la hematologie sunt bune. nu mai stiu incotro sa o iau.

Creatza 11, sa imi spui si mie ce afli, daca dr. uscatescu este la spital caci tb sa ajung si eu vineri. multumesc.

Nicoleta 34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Nicoleta nu stiu ce sfat sa-ti mai dau , du-te si la dr hematolog, Avram Simona de la Coltea, sun-o si spune-i ca e urgenta. Telefoanele de la Fundeni si Coltea sunt pe prima pag.
Nicoleta, nu ma pricep ca nu am ajuns niciodata la 34 sapt dar dc IR-rile sunt bune cred ca nu tb sa te ingrijorezi. Chiar dc bb e mai mic nu cred ca e o pb. 2 sapt nu mi se pare f mult. Si cum adic ti-o scoate? E nebun? Schimba dr, du-te la dr Rotaru si mai cere o parere , tel nu-l am dar stiu ca lucreaza la Gynera. Lavinia, Mcrissa scrieti aici unde mai poate fi gasit dr Rotaru ca eu am uitat.


Miki La anul pun d'un pui.
DOAMNE AJUTA sa se prinda bb! DOAMNE AJUTA sa duc sarcina la termen!

MTHFR C677T homozigot + Fact V Leiden heterozigot + Prot S la limita inferioara + NK mari
2 sarcini oprite din evolutie (8s,5s)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoleta_ior spune:

[quote]citat din mesajul lui miki-miki

Nicoleta nu stiu ce sfat sa-ti mai dau , du-te si la dr hematolog, Avram Simona de la Coltea, sun-o si spune-i ca e urgenta. Telefoanele de la Fundeni si Coltea sunt pe prima pag.
Nicoleta, nu ma pricep ca nu am ajuns niciodata la 34 sapt dar dc IR-rile sunt bune cred ca nu tb sa te ingrijorezi. Chiar dc bb e mai mic nu cred ca e o pb. 2 sapt nu mi se pare f mult. Si cum adic ti-o scoate? E nebun? Schimba dr, du-te la dr Rotaru si mai cere o parere , tel nu-l am dar stiu ca lucreaza la Gynera. Lavinia, Mcrissa scrieti aici unde mai poate fi gasit dr Rotaru ca eu am uitat.

multumesc, dr. meu este dr. rotaru octavian, lucreaza la elias, dansul mi-a spus, chiar am incredere in el. eu sunt monitorizata saptamanal tocmai pentru a verifica ir-urile si pentru masuratori, simplu, asa a spus, ca daca fata nu ia in greutate, inseamna ca sufera si nu se hraneste dar daca ia si 300 g in 3 saptamani o lasam pana tarziu, adica pana cand vrea ea sa stea.tocmai de aceea nu m-a programat ptr cezariana, a spus ca atunci cand vine timpul , il sun si vine.

Nicoleta 34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

nicoleta,nu sunt medic,dar iti spun cum am fost la sarcina mea.eu la 38 de sapt aveam grad de imbatranire 2.cred ca aici e problema.citisem ca asta se trateaza cu clexane,da rvad ca l atin enu ajuta.o fi doza prea mica.faptul ca bebele nu ia in greutate nu e bine.nu stiu ca poate fi numita suferinta fetala,sau asa ceva.
"sa o scoata afara" a fost cam dura exprimarea.se referea la provocarea nasterii.avand in vedere ca ai 34 de sapt nu cred ca e f periculos.cere-i sa-ti spuna ce injectii trebuie sa faci pt maturarea plamanilor,in caz ca vei naste mai repede.ast apt ca in cazul prematurilor aici e problema,insuficienta respiratorie.in rest,bebeii la varsta asta sunt cam gata de a iesi.
repet,nu sunt medic,dar ce ti-am sfatuit vin din experienta personala sau a prietenelor.

mami de Amira, premiata cu argint la concursul de dans


avort spontan(4s,5s,6s)mutanta:A1298 homozigot,C677 heterozigot-hihihi si bleah,bleah,bleah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

miki,eu citisem un articol despre aceste NK.si se dadea ca tratament prednison.ei,eu am luat la ultima sarcina,ca mergea si pt hashimoto.degeaba.

mami de Amira, premiata cu argint la concursul de dans


avort spontan(4s,5s,6s)mutanta:A1298 homozigot,C677 heterozigot-hihihi si bleah,bleah,bleah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoleta_ior spune:

am vb si despre dexametazona, pentru maturarea plamanilor bebelusei, a spus ca deocamdata nu e cazul. nu am semne de nastere prematura, am colul lung si inchis, oricum stiu ca injectia se face cam pe la 36 saptamani cam asa ceva. uite ca nu mi-a spus nimeni de placenta cum ca ar fi imbatranita, voi intreba. multumesc

Nicoleta 34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mvb spune:

Miki iti multumesc din suflet pt raspuns

Sambata voi mege la Suceava la Synevo si voi face analizele recomandate........simt ca le fac degeaba, dar eu vreau sa fiu sigura ca nu e trombofilie, desi nu prezint nici un simptom.....
va doresc la toate fetele ca in cel mai scurt timp sa deveniti mamici fericite
Va imbratisez cu mare drag
Doamne ajuta!




MONICA, mamica ingerasului din ceruri DENIS CRISTIAN IONUT - (23.12.2008)
si viitoare mamica de copilasi jucausi

Doamne, asculta-ne rugaciunile si binecuvanteaza-ne cu copii sanatosi pe noi si pe toti parintii !

..............................................

Nimic nu este intamplator!.........iar timpul nu-i decat o clipa!
..............................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luck spune:

Citat:
citat din mesajul lui danny1
nci un endocrinolog din 3 nu mi-a garantat ca hashimoto e de vina pt avorturi.ginecologul cu aceasta specializare da aspenter,deoarece zice ca hashi provoaca trombi.atat.si sarcinile i-au mers ok.de ce la noi nu e asa?nimeni nu va sti raspunsul.


danny
poti sa-mi spui si mie te rog care ar fi tratamentul cu aspenter pt Hashi , ce cantitate si cu cat timp inainte trebuie luata?
Multumesc.

Mergi la inceput