Burtici cu flori de liliac de mai - iunie 2010(22)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabriela_s spune:

Salutare,

nu v-am mai scris de mult,din pacate nu am cu ce-doar cand imi cedeaza sotul laptopul,adica extrem de rar,cand am cu ce nu am timp samd.


Vroiam sa va spun ca suntem bine,mai crestem,saptamana asta am facut bi-testul si peste doua saptamani aflu rezultatele-la ecografie parea sa fie totul ok.Inca nu stiu ce sex are bebe,probabil cu putin noroc aflu tot la urmatoarea consultatie.
In rest,probleme obisnuite de -ale gravidelor,nu mai am chef,nu mai am rabdare...Abia astept sa raman acasa sa petrec mai mult timp ocupandu-ma de mine si de bebeloii mei


Va pup si sa aveti grija de voi si burtici,poate o sa va scriu mai des cand oi avea conditii......



Gabriela de dovlecel zglobiu- Adriana Maria (11.01.2007) si 14+
Blog de mama si nu numai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriella_t spune:

NicoletaB nu stiu ce sa zic dar produsele chinezesti nu ma incanta foarte tare si mai ales luate de pe net , nu am certitudine ca sunt exact ceea ce se spune ca sunt.
In Italia gasesc tot felul de oferte de hainute, reduceri destul de mari prin magazine asa ca nu o sa le cumpar de pe net.In schimb patutul si trio mi-as dori sa le iau prin comanda on-line pt ca am vazut ca sunt mult mai bune preturile.Eu am gasit oferte bune la chico,iar la calitate nu ma indoiesc ca sunt bune.Am gasit o oferta de patut, masa de infasat, scaunel pt mancat, si trio cu 500 euro.
Astept sa vad ce parere are si sotiorul.
15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabriella_t

De ceva timp tot ma chinui sa fac o listuta realista cu lucruri cu adevarat folositoare pt cand il aduc pe bebe acasa.Tot uitandu-ma pe net am dat peste patuturi din lemn si peste cele din material textil.Tind sa cumpar unul din material textil pt ca mi se pare mai usor de mutat si curatat, si in plus evitam loviturile lui bebe de barele de lemn ale patuturilor clasice.
Mamicile cu experienta ma puteti ajuta si pe mine cu un sfat?
15+



Eu la un moment dat facusem o lista cu obiecte inutilecare ne-au si costat o gramada de bani.

In privinta patutului,noi am primit cadou unul textil,pliabil,cu masa de infasat si mici zorzonele gen muzicuta si lampa de noaptea (dar te asigur ca nu le-am folosit cine stie cat).Important e sa fie de calitate cat de cat,sa se stranga usor,sa fie comod si pt voi si pentru bebe.Patut de lemn aveam la tara,cand mai stateam acolo si era un chin,ea fiind obisnuita in astalalt,cum se lovea de vreo bara din aia (chiar daca aveam si protectii,tot mai scapa)se trezea,urla...
Despre carucioare la fel,dupa ce am ajuns sa cumpar 3 si sa nu imi convina niciunul,acum as recomanda varianta de carucior 3in 1,scoica,landou si sport.Ca idee,nu te lasa impresionata de cum arata,incearca sa il manevrezi,sa il ridici,sa masor sa vezi daca ar incapea in lift ,in masina(la noi a fost o problema...)sa vezi cat de usor te descurci singura cu el...De-aia nu as recomanda sa il iei de pe net,decat daca e mai ieftin si in prealabil testezi undeva modelul,la un magazin.Pretul mare nu e musai un criteriu,noi pana la urma,dupa 6 luni, am chinuit cu succes un carucior din ala umbrela ieftin de la Primii Pasi-in conditiile in care cumparasem initial un Quinny sport ,o caruta de bani,fite...Prin gropile din Bucuresti se dezechilibra intr-una,nu aveai loc de bagaje,nu se putea intinde ca sa doarma bebe...enervant.
Cateva lucruri care mi s-au parut foarte utile:
-cadita cu spatar pt bebe si cadru metalic,foarte buna sa nu va indoiti spatele cand ii faceti baie
-prosoape de unica folosinta de la kleenex,de pus sub bebe cand schimbam scutecelul,mai ales in deplasare.sunt sterile,igienice,cum vreti voi.
-geanta termoizolanta (pt cand ma mulgeam si plecam cu laptele dupa mine la borcan in parc,dar atunci era iarna,vara nu e recomandat)
-balansoar din ala cu jucarii atarnate,il tine pe bebe linistit,ocupat,sa mai va odihniti si voi
-o pompa de san din aia romaneasca,tip para,rudimentara,banala si foarte ieftina -vreo 6 lei la farmacie-m-a ajutat mult in primele zile
-solutie dezinfectanta de la chicco,pt sterilizat biberoanele

Cam astea imi vin acum in minte,va mai scriu.

Gabriela de dovlecel zglobiu- Adriana Maria (11.01.2007) si 14+
Blog de mama si nu numai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mommy_to_be spune:

Gabriela_s, felicitari pentru rezultatele excelente de la eco Multumin pentru informatii. Eu una le-am gasit extrem de folositoare.

Mamicile care sunteti la a II-a sarcina, mmai asteptam genul asta de ponturi folositoare.

Mira fericita 15+cu Maya Alexandra

minunea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_09 spune:

Fetele vreau si eu sa vad poze cu voi,dar nu stiu cum se face.Ma ajuta si pe mn cineva pls?

poze
my baby18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriella_t spune:

Si inca ceva foarte important si care l-am pus aproape primul pe lista a fost termometrul(digital sau normal la alegere).Pt lucrurile mari o sa dau o raita prin magazine sa le vad.Oricum cmparaturile o sa le incep cu lucruri mici de genul termometru, suzete, paturica, cadita care nu necesita neaparat o culoare anume.
Multumesc pt sfaturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriella_t spune:

[b]cris 09[/b] ti-am trimis mesaj privat cu parole si cum sa intri.
15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Neata.

Multumim pentru sustinere.
E mai bine, nu mai varsa. E o raceala si a varsat de la secretii (nu vrea sa isi sufle nasul)

Eu iar pe fuga, sunt acasa baietii si plecam la super actiunea:
"O BRAD FRUMOS". Mergem sa cautam bradul perfect. Cum unul de plastic este enorm de scump aici, sa vedem ce om gasi.

O zi frumoasa si promit sa revin azi.



Ioana,
~6ani, ~6ani, 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlinaBu spune:

buna !!
Iar nu am trecut de mult pe aici !
Felicit fetele pentru rezultatele bune de la eco !
Sarcina usoara noilor


Acum despre mine.. pai nu am cam nimic de raportat decat ca pe 1 trebuia sa imi vina rusii dar se pare ca intarzie sper ca nu prea mult ca nu vrea sa stau cu griji de cracin/revelion sau poate e cine stie, dar nu prea ma incanta gandul de frica ! In rest ma simt ok am depasit cu usurinta cea ce mi s-a intmaplat noroc cu prietenii pe care ii am!

Va pup si sper sa aud numai vesti bune de la odiseea asta, sunteti in sufletul si gandul meu mereu, dar timpul nu mai imi permite sa stau fffff mult la calculator !

Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriella_t spune:

AlinaBu imi pare bine ca ai revenit si ca esti bine.Iti doresc sanatate si in ceea ce priveste "rusii" iti doresc sa fie cum iti doresti tu.
15+

Mergi la inceput