Burtici de fluturasi pretiosi de Mar-Apr 2010 (56)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lindal spune:

Fetelor, gata, am gasit titlu pt odiseea noastra (daca e sa-l schimbam):
Mamici de bebelasi pretiosi de martie-aprilie 2010,
asta daca nu va place cu "prunci" (ca mie imi placea si asa).

Ideea este ca nu vad de ce i-am transforma pe copiii nostri in animalute, ganganii sau chiar plantute, cand ei sunt oameni! In sensul asta chiar si caciulitele cu urechiuse mi se par caraghioase. Pe bune! Dumezeu l-a creat pe om desavarsit, de ce sa ne ducem spre ceva "inferior"? Eu sunt mandra ca voi avea un copilas, o fetita, o domnisorica, o bebelasa/bebelina/bebeluna... in fine, o alint si eu, dar "omeneste". Varianta cu "iepurasii" era simpatica doar in ideea Pastelui care pica in perioada aceea, dar eu nu as zice ca voi avea un "iepuras", ci un "copilas".
Aaa, si am zis "Mamici" in loc de "Burtici", ca sa nu se inteleaga ca e vorba de burtica lui bebe. Sau asta schimbam atunci, dupa ce nastem, ca sa se stie ca am trecut de la gravidute la mamici?
Mi-ar place sa pastram "pretiosi", deoarece cred ca toti sunt doriti si asteptati (in unele cazuri de mult timp).

PS: Nici "pui" nu mi-as alinta copilul, tot in ideea ca animalele au pui, iar oamenii au copii. Stiu, sunt si eu fixista, va rog nu dati cu rosii.

20+ cu Eliza
Pictura pe sticla
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

pentru fetele din romania care vor sa.si cumpere , bagat in google
chiloti de unica folosinta si va da o adresa de pe chic bebe, nu pot sa scriu aici ca apare ca reclama si e foarte lunga
sunt de marca tigex

vio , asa e denisa are dreptate nu trebuie sa compari, si nu e valabil doar la sot
mi.am adus aminte ca am spus la doctor ca ecografia lui ivan de 20 de saptamani are parametrii mai mari decat cea de acum si mi.a spus doctorul ca asa ceva nu se compara si nici copiii intre ei

roxana 23 silvana aroa si ivan leonard(2.12.2006)
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina_3040 spune:

Fetelor intru si eu sa semnez condica.
Brizamarii felicitari pt rezultatele bune, ti-ai luat o piatra de pe inima.
Kossir daca te simti bine eu zic ca poti face drumul ala, si noi plecam peste 3 saptamani la ski (desigur ca eu nu skiez, oi fi eu caprioara dar nici chiar asa) si mergem cam 600 de km cu masina. o sa facem opriri dese si cand ajungem e ok ca nu ne grabeste nimeni.
Freedelia sper sa gasesti rapid alta femeie, eu mereu ma plang ca nu am pe nimeni aici dar (inca) nu am 2 copii acasa, cred ca nu e usor si e nevoie musai de o buna organizare. ia ceva de tusea aia ca de mult zici ca tusesti.
Ioana foarte frumos ai povestit de Blaj, eu fiind nascuta acolo (si sotul la fel de altfel) sunt f nostalgica dupa Blaj. Si ca si coincidenta, in iunie am fost la Blaj cu parintii, a avut mama intalnirea de 35 de ani de la liceu si a cantat grupul "Obarsiile" la petrecere, am trecut si eu pe acolo sa fac poze si cantau exact cum zici, cantecele populare vechi, foarte frumos . inseamna ca l-am vazut si pe sotul tau
despre bagajul de spital eu nu am nimica, trebuie sa ma mobilizez.
cam atata deocamdata, mai citesc si revin. va pe toate.


Ina 23+

http://picasaweb.google.com/ina3040/PozeIna#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rebiana27 spune:

Mie nu-mi inspira incredere chilotii aia de unica folosinta, din plasa. Dar clasicii ce-au, bre? Eu-mi iau 3-5 perechi din aceia marime mare si gata... am rezolvat-o!

Oana ce frumos misca bebe Erick!!

Ideea cu alintul.. tine de fiecare in parte si mi-e greu sa cred ca vom ajunge la un consens toate cate suntem pentru a gasi un titlu potrivit odiseei. S-a creat un precedent prin identificarea fiecarui grup.. "albinute si bondari", "ghiocei", "dulceturi si papanasi", "delfinasi" etc si nu cred ca s-a creat o ampla discutie pe marginea subiectului la fiecare grup de gravidute in parte... noi trebuie sa fim altfel, na.
Nu putem sa lasam "fluturasi" si gata?!? (asa cum este acum..) E clar ca fiecare ii vom spune copilului nostru cum vom dori si e clar ca nu ne va placea apelativul la toate... dar aici nu vad cu ce ne incurca sa fim asa cum s-a creat obiceiul.
Anyway... imi declin dreptul de vot, daca-i asa si fie ce se va stabili.

Mami de Luca again ~ Eva-Ioana



I can't fake with dignity so i'll not try!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

uitati si din cei gen pants cu picior

http://www.chic bebe.ro/products/248-lenjerie_intima/2470-tigex_set_slip_maternitate_5_buc.mbs.mbs

(am bagat spatiu intre chic si bebe)

roxana 23 silvana aroa si ivan leonard(2.12.2006)
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Gata, am culcat copiii -- greu mai adorm si dimineata trag de ei sa ii scol pentru scoala...

Aveti dreptate cu comparatul -- eu mereu eram obsedata sa compar, nu numai sotul, totul comparam. Asa am fost de mica si mereu eram nemultumita ca nu stiu ce prietena nu ma suna asa des cum se sunau alte fete care erau best friends, ca hainele mele nu sunt la fel ca ale nu stiu cui, ca prietenul meu nu face ca al alteia si in fina, evident, cu sotul. M-am lecuit dupa ce am mers la weekendul ala pentru cupluri, unde am invatat sa comunicam despre ce nu ne convine in mod pozitiv si mai ales sa ne privim unul pe altul in mod pozitiv. Si de atunci am tot vazut ca sotii altora nu sunt asa grozavi si ca al meu e cel mai bun sot pe care l-as putea avea.

Iar chestiilor care ne deranheaza unul la altul incercam sa le gasim solutii. Adica, el vrea mancare gatita in fiecare seara, ca il dispera cati bani aruncam la restaurante -- ei, io urasc sa gatesc, asa ca am decis sa gateasca femeia in fiecare seara. A fost asa simplu, si cate certuri nu am tras aiurea din cauza asta... Normal ca sunt si situatii in care o solutie nu e usoara, dar cred ca trebuie sa fin deschisi la dialog si la cautat solutii, nu sa ne iritam si sa nu spunem nimic si sa asteptam ca celalalt sa ghiceasca ce am vrea sa faca sau ce nu ne convine.

E greu in sarcina, cu hormonii -- dar cred ca si lor le e greu, oricat de mult si-au dorit copiii, cred ca le e teama de schimbare, de responsabilitatea enorma. POate nici nu constientizeaza, dar cred ca ii afecteaza oricum.

Mai stau pe aici, sper sa fie activitate, ca inca nu mi-e somn...

26+, John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006)
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiacovita spune:

Luat medicalul-e 75% deci intram repede in prenatal ca nu ne ajuta banii astia.
Si cum in drum spre casa au facut astia un magazin de bebei chiar langa spital , nu am rezistat si i-am cumparat lui Eric cate ceva . Oricum au fost ieftine fata de alte parti:
http://picasaweb.google.ro/iacovita7oana/LucrusoareBebe#5410639371352245906

Merg sa recuperez.

Oana 27+ Eric Nicholas
AMR 12+
Doamne ajuta-ne sa fim sanatosi!

Bebe mic




Daca n-ar fi speranta, inima s-ar frange!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

oana frumoase lucrusoare sa le poarte sanatos eric
iar ai urcat scarile sau de data asta ai avut acces la lift , scari rulante ceva? mie nu.mi iese din cap ....

roxana 23 silvana aroa si ivan leonard(2.12.2006)
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rebiana27 spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanaiacovita

Luat medicalul-e 75% deci intram repede in prenatal ca nu ne ajuta banii astia.
Si cum in drum spre casa au facut astia un magazin de bebei chiar langa spital , nu am rezistat si i-am cumparat lui Eric cate ceva . Oricum au fost ieftine fata de alte parti:
http://picasaweb.google.ro/iacovita7oana/LucrusoareBebe#5410639371352245906

Merg sa recuperez.

Oana 27+ Eric Nicholas
AMR 12+
Doamne ajuta-ne sa fim sanatosi!

Bebe mic




Daca n-ar fi speranta, inima s-ar frange!


Am vazut direct paturiva kaki.. are si Luca identica! Ii place mult textura si faptul ca e cu catelusi! Faine-s si setul, salopetica si caciulita! Sa le poarte bebe Eric sanatos!

Mami de Luca again ~ Eva-Ioana


I can't fake with dignity so i'll not try!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

de andira ce mai stiti? daca nu ma insel parca era cu placenta previa si ea
andira ai luat concediu deja?

roxana 23 silvana aroa si ivan leonard(2.12.2006)
POZE

Mergi la inceput