Violente la Timisoara

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Oameni buni, nu mai e mult pana atunci asa ca haideti sa ne inchipuim de pe acum cum o sa fie.

Voi va dati seama ca lui Iliescu Ion i se pregateste o iesire nu doar onorabila ci si maiestuoasa din istorie. Cu toate onorurile cuvenite unui erou national. Cu bulevarde inchise, cu cortegii kilometrice, cu afet tras de cai drapati si iepe nechezande, cu salve de tun si trei zile de doliu national, cu Paunescu jelind intr'un patratel mic in stanga sus la Realitatea TV, cu tovarasa Gabriela Vranceanu Firea nechezanda drapata cu batic negru, cu Martorii lui Ciutacu plimbandu'i carcasa decrepita prin scoli si gradinite cu ocazia comemorarilor, cu Crin Antonescu plangand marunt in timp ce recita pasaje din tineretea revolutionara a tovarasului Ion Iliescu la TVR1, cu bulevardul Ion Iliescu fost Corneliu Coposu...

Linistea voastra va fi si linistea lui! Sinteti gata pentru toate astea?

Invingem impreuna Romania bunului simt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimonix spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina023

Ingrid, cu ce vine Geoana? Cu dorinta de a uni romanii? Asta-i ce ne lipseste acum? Asta vrem? Egalitate, nu? Si liniste! Asa era si pe vremea lui Ceasca parca...

Eu inteleg ce spui tu si-ti respect pe deplin optiunea (nu ca te-ar incalzi cu ceva, dar de dragul democratiei am simtit nevoia sa subliniez asta ) insa repet, voi vreti sa-i aduceti inapoi pe niste comunisti convinsi. Nu vor face nimic altceva decat sa cenzureze la greu, sa faca aproape imposibil accesul la informatie si la libera exprimare. Oare asta au visat oamenii aceia acum 20 de ani? Asa isi inchipuiau ei Romania anului 2010?? Sunt convinsa ca nu!

Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

Ana, minunea mea iubita Luca, iubitul mamei drag!
Povestea nasterii Anei
**************************

Emma este iubire!




Alina, eu stiu prea bine ce am visat acum 20 de ani si pentru ce era sa mor si sigur nu ce se intampla azi era in visul meu. Dar vreau sa spun ca Iliescu, comunistul, nu a avut tupeul de-a lungul celor 10 ani de "domnie" sa incerce sa schimbe legea audiovizualului si sa interzica anumite parodii (asa cum poate iti amintesti ca a incercat TB) si nu a avut tupeul sa acuze presa in fiecare interviu , nu a avut tupeul sa refuze invitatii ale anumitor televiziuni mai ales in campanie electorala si nici tupeul sa ceara schimbarea constitutiei pentru ca avea el personal niste interpretari originale si nemultumiri legate de atributiile limitate ale presedintelui in stat.
Multe n-a avut tupeul sa faca Ilici cel hulit de golani, cel mai comunist dintre toti, cel mai de temut adversar, cel mai mare papusar. Traian Basescu in schimb .... Asta pentru ca tot nu se discuta despre Geoana ci despre fantomele trecutului .

Simona,mamica de Teo (16 ani) siVlad Alexandru (UN AN... spre doi)


Acum un an fericirea a batut a doua oara la usa mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Mimo, !! Stiu ca ne stim , dar nu mai tin minte daca ne simpatizam sau nu :)))). Presupun ca ne simpatizam, da? :))

Serios acuma, eu incep sa nu mai am incredere in judecata mea .

Judecata mea e urmatoarea: da, Basescu a fost (poate inca mai este) comunist. Naspa si nasol.
Totusi, a iesit la un moment dat din nenorocitul ala de partid al lui Iliescu.
Da, a mai facut aliante cu aia, a mai facut aliante cu aialalti si asta iar e naspa si nasol (sa zicem. Cu toate ca, aliantele facute in momente cheie cica se practica si sunt chiar de dorit).

Ce e naspa si nasol acuma, nu e faptul ca Basescu o mai fi inca comunist. Da' poate chiar nu mai e omul, n-ai de unde sa stii ce-i in capul lui?!!?
Nu-i vreun breaz, dar, pana una-alta, nu am avut asteptari de la el si nu-mi aduce noduri in gat, de fiecare data cand il vad cocotzat pe vreun cadru din oras, dand mana cu Geoana :(((.
Si, pana una-alta, Geoana INCA e in partidul ala al lui Iliescu.

Protest
Recunosc ca ma jucam odata cu fetita la nisip si a venit o alta fetita sa se joace cu noi. Avea peste 3 ani, s-a asezat in fund in nisip, moment in care i-am vazut pampersul si toate cele (la copiii mai mari dispar colaceii de pe picioare, pamperul nu prea mai are pe ce sa stea), avea si nisip in pampers, recunosc ca am avut o reactie in stomac, fetita vorbea foarte bine, parea sanatoasa.

Daca copilul meu ar ajunge sa-mi spuna cum a spus copilul lui X la 4 ani 'nu ma simt bine la gradinita ca am nevoie de tine acolo sa ma incurajezi', m-as gandi serios ca am dat-o in bara rau de tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimonix spune:

Aoleo Denizel, eu traiam cu impresia ca ne simpatizam dar vad ca era doar un vis de-al meu
Stii ceva? Faptul ca TB a parasit acel partid nu se datoareaza diferentelor de viziune ci faptului ca nu putea sa acceada catre o functie mai inalta in conditiile in care tatucul hotaraste acolo ce si cum. Macar daca avea tupeul si rabdarea "prostanacului" era consecvent Parerea mea !
Serios acum (pentru ca stiu ca nu te pot impresiona asa usor) ce diferenta vezi intre TB din PSD si TB din PDL? Astept raspuns documentat de genul 1) cand era in PSD era asa si pe dincolo 2) de cand e in PDL e mult mai si mai si mai... si tot asa

Simona,mamica de Teo (16 ani) siVlad Alexandru (UN AN... spre doi)


Acum un an fericirea a batut a doua oara la usa mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Alina, eu nu vreau egalitate, cel putin nu cu cei care au primit kilul de faina sa voteze. Nu cu persoanele care stau cu okii beliti in tv, ca-s antenele, ca-i B1 sau Etno, totuna-i si judeca pe baza hormonala.
Eu vreau sa se puna osul la treaba, stiu ca e expirata formula, dar tu ce vezi ACUM in Romania noastra draga? ce perspective vezi tu pentru ea? Economia o fi un termen din desene animate? Nu sunt rautacioasa, ci doar scarbita, totul se umfla, se dramatizeaza, nici la Razboiul stelelor n-am trait asa sentimente contradictorii. Pana la urma care e spilul...daca e democratie sa decida boborul, asta si inseamna democratia in caz ca ati uitat, alternanta la guvernare pasnica, nu razbel.
Iileana, sarmanul TRU....mi-e si mila de el, pe cuvant.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Mimonix, mare a fost scandalul pe aici cu bannerul ala, Ciuhandu il sustine pe Basescu....magarie crasa, puteau sa-i scrie prenumele, Ovidiu, isi dadea seama lumea ca nu-i primarele nostru, ei bine nu...Fals, fals, fals...si ei acuza.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimonix spune:

Si o poveste mai ales pentru Denizel, ca poate-i castig simpatia Si pentru voi ,ceilalti, care defilati cu cartea de istorie si cu lozincile invechite.Uite acolea o poveste de simplu cetatean suparat pe viata:
Luni, 30 noiembrie, intr-o intersectie din sectorul 3 (monitorizata video) un simplu cetatean (cu totul intamplator sotul meu ) a avut un accident de circulatie. Si cum nu se putea stabili cine-i de vina, cetateanul cel simplu a cerut inregistrarile video. Ce a primit el??? Un filmuleeeett Ce filmau camerele video din intersectie???? Hai ca asta trebuie sa fie mai interesant decat manifestatia de la Timisoara, pentru ca e de actualitate, e recenta, e povestea unui simplu cetatean care nu stie cu cine sa voteze sau DACA sa voteze...un platitor de impozite din banii caruia au fost achizitionate camere video ca sa traiasca el mai bine Hai ca nu va mai fierb.Ei bine camerele filmau 24 din 24 bannerul lui TB din intersectie , ca sa nu fie vandalizat .Uraaa! Uite asa nu ne mai intereseaza pe noi cine pe cine a huiduit la Timisoara...avem noi motivele noatre de suparare!
Si-am incalecat pe-o sa ....

Simona,mamica de Teo (16 ani) siVlad Alexandru (UN AN... spre doi)


Acum un an fericirea a batut a doua oara la usa mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Dupa ce am citat si ce comenteaza unii si ce comenteaza altii, probabil ca e timpul sa vedem si modalitatea in care "Banda lui Geoana, Antonescu si Johannis .... a dansat pe sīngele care a scaldat Piata Oprei"

Copy-paste din:

"Acordul dintre PNTCD si PSD pentru
RECONCILIERE NATIONALA


Timisoara, 1 Decembrie 2009

(...)
PNTCD saluta pozitia domnului Mircea Geoana, de reorientare doctrinara a PSD, care conduce PSD catre o social-democratie de tip occidental, compatibila democratic si cu doctrina crestin-democrata a PNTCD.
Considerānd depasita etapa de confruntare aspra dintre cele doua partide, īn care adversitatea politica fireasca era perceputa ca dusmanie, cele doua partide īsi exprima hotarārea de a conlucra pentru schimbare, pentru eliberarea de toate formele de resentiment si violenta a constiintei personale si colective īn Romānia si pentru a armoniza scena politica din Romānia cu cea din Uniunea Europeana.

Īn acest sens, PNTCD si PSD considera ca:
Reconcilierea trebuie sa se bazeze pe Adevar si pe Morala Crestina.
Combaterea comunismului, ca ideologie totalitara si practica politica, a fost si este legitima si necesara.
Revolutia din decembrie 1989 a fost anti-comunista, nu numai anti-ceausista.
Vinovatia nomenclaturii comuniste si a celor din aparatul represiv, care au facut posibila teroarea, este reala si trebuie recunoscuta si condamnata public.
Pentru reconcilierea nationala este necesara exprimarea caintei - din partea celor care au gresit - si a iertarii - din partea celor care au suferit.


Partidul Social Democrat īsi exprima regretul pentru suferintele prin care a trecut poporul romān īn timpul comunismului, si din cauza violentelor si ilegalitatilor din timpul mineriadelor. Ambele partide vor sprijini dezvaluirea adevarului si īnfaptuirea dreptatii.
(...)"

sursa si text integral: http://www.vestul.ro/stiri/2186/acordul-dintre-pntcd-si-psd-pentru-reconciliere-nationala.htm


Dar probabil ca stiati aceste detalii, nu? Ca doar nu se indigneaza nimeni asa, in necunostinta de cauza...





Triunghiul portocaliu *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Mai stau si citesc si nu-mi vine sa cred cat va infierbantati p-aci! Si pentru ce? Va e frica ca vin "comunistii" si va papa? Nu vedeti ca toti sunt la fel,ca toti sunt aceeasi,de 20 de ani incoace ... schimbati dintr-un partid in altul dupa cum bate vantul si ... interesele de moment? Ca aliantele se fac si desfac la fel?
Sa va dau un pronostic? O sa iasa Geoana aliat cu PNL ,peste vreo doi ani se cearta rau intre ei si se-aliaza PSD cu partidu' lu' Basescu "curatat" oleaca de trecerea timpului,iar PNL trece in opozitie ... dupa inca vreun an se erodeaza si alianta asta,vin alegeri si se-aliaza PNL cu PD-l sau cum l-o chema ... si castiga astia alegerile ,ramane PSD in opozitie.Dupa vreun an se cearta iar intre ei PNL si PD si unul din ei se-aliaza iar cu PSD .... si toot asa ... continuati voi Nu tot asa fost pana acum ?
PS Io votez Geoana ,nu de alta, dar macar are o fata de presedinte si nu-i necioplit .

MONI cu www.dropshots.com/DIA1" target="_blank">DIANA (01.01.2006) si www.dropshots.com/TUDOR1" target="_blank"> TUDOR (14.08.2009)
"Optimismul, speranta sunt cele mai bune investitii dintr-o viata. Oamenii sunt efemeri si schimbatori. La sfarsitul unei vieti vezi ca, afara de cateva ganduri frumoase si de cateva inchipuiri, cu nimic nu te-ai ales."
Ileana Vulpescu īn "Arta Compromisului"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrruzza spune:

http://www.youtube.com/watch?v=6dcSISb4TcE&feature=PlayList&p=EBF39A20CC6A6AA4&index=8&playnext=3&playnext_from=PL

Sa ne reamintim cine a fost pe 1 decembrie la Timisoara!!

mami de Rares Andrei (10.03.2005) si Stefania Maria (10.10.07)

http://community.webshots.com/user/andrruzzaR


Mergi la inceput