Ghiocei Martie-Aprilie 2009 *116*

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

pisigri uite metoda care am aplicat-o cu andrei pt mancat nepasat. am inceput sa-i pasez morcovii cu furculita, restul blenduiam si apoi le amestecam. carnea o taiam marunt si o amestecam in mancare. dupa ce s-a obisnuit am mai pasat o leguma cu furculita. andrei spre 1 an a inceput sa manance pasat cu furculita, neblenduit.
nepasat a inceput sa manance cam pe la 1an si 3 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Citat:
citat din mesajul lui m_monique

pisigri uite metoda care am aplicat-o cu andrei pt mancat nepasat. am inceput sa-i pasez morcovii cu furculita, restul blenduiam si apoi le amestecam. carnea o taiam marunt si o amestecam in mancare. dupa ce s-a obisnuit am mai pasat o leguma cu furculita. andrei spre 1 an a inceput sa manance pasat cu furculita, neblenduit.
nepasat a inceput sa manance cam pe la 1an si 3 luni.

-------------------------------------------------------------------------
mami de Andrei (16.12.2006) si Ioana (03.04.2009)



Multumesc. O sa incerc. Problema e ca, dupa cum ti-am spus, si brinza o frec la blender cite 5 minute ca sa fie pasta-pasta; daca are vreun grunj isi face greata imediat. O sa perseverez...dupa ce terminam cu cura asta intensiva cu fier, ca si de la asta vomita...



If you can't say something nice, then don't say nothing at all

"In a world filled with hate,we must still dare to hope.In a world filled with anger,we must still dare to comfort.In a world filled with despair ,we must still dare to dream. And in a world filled with distrust,we must dare to believe."-Michael Jackson

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

pisigri dar daca ii dai bucati sa le manance cu mana?
eu asta am vazut ca-i distreaza pe ei.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

buna dimineata, buna dimineata

ma prezentai la post - si la cel fizic si la cel virtual (mai ales)
primit cafeaua, cerut portie dubla, multumii


am recuperat din urma asa ca vin si eu acum si-mi dau cu parerea:

1. novus - vasul yena cu capac - sa nu se evapore prea mult din sucurile proprii
2. olishka - pupacim scolarul studios sa-i vina repede somnicul sa poata si mama sa se odihneasca, nuuu?
ma primesti pe mine sa-l car pe davidut in brate, ca acum un capitol cautai om
3. ayla - admirat printesica pe topogan
4. gaza - noi sfecla rosie o mancam amestecata cartof dulce + cu branza. O coc in cuptor. Mazare -noi am primit unda verde de la 7 luni dar inca nu am incercat, paste - de la 8 - dar mai avem pana atunci. Carnea de vita o fierb cam 2.30 - 3 ore
5. pisigri - si miscunica mea reactioneaza la fel daca gaseste vre-un cocolos sau bucatica mai mare prin mancare. Nu stiu ce sa fac asa ca deocamdata stau cuminte si am grija sa amestec/pasez cat mai bine.



Gianina - mami de bebelusa Andreea - 13 aprilie 2009
avem 7 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

La multi ani! dragilor nostri:

Victor Christian, bebe de SimonaMami
Arald Andres,bebe de Ank




Gianina - mami de bebelusa Andreea - 13 aprilie 2009
avem 7 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyana27 spune:


Victor Christian, bebe de SimonaMami
Arald Andres,bebe de Ank


diana mami super fericit de mutunel incredibil David Gabriel 1 aprilie 2009

mutzunel la 7 luni
cum am venit pe lume

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Shasa, tie iti sint datoare cu un raspuns de muuult timp: da, eu cautam un ginere mai copt

Da, daca ii dau bucatele le roade, dar cind se rupe un fragment din ele mi-l scuipa.

Geanina, eu te cred ca asa face si fiica-ta, dar...eu as vrea sa o vad odata mincind mai ca oamenii...ca mie nu-mi e greu sa ii blenduiesc mincarea, dar nu vreau sa ajung la 4 ani cu supa strecurata si mincare pasta, ca am auzit si de cazuri de-astea...




If you can't say something nice, then don't say nothing at all

"In a world filled with hate,we must still dare to hope.In a world filled with anger,we must still dare to comfort.In a world filled with despair ,we must still dare to dream. And in a world filled with distrust,we must dare to believe."-Michael Jackson

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

pisigri - la ce probleme avem noi, sunt asa bucuroasa cand mananca asa ca nu mai conteaza ca trebuie sa-i fac mancarea spuma
eu cele mai mari probleme (care se sfarseau in vomitat din acest motiv)_ le aveam la iaurtul cu cereale si la cerealele cu lapte. La astea, oricat as amesteca, tot imi mai raman cocoloase. Acum , am 2 zile de cand vad ca nu-si mai face greata de la ele. Nu stiu daca nu-i o intamplare sau pur si simplu a inceput sa se obisnuiasca. Mai studiem


Gianina - mami de bebelusa Andreea - 13 aprilie 2009
avem 7 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

cum faceti ficatul ? cum il preparati?
eu auzisem pe aici ca-i mai bun fiert in lapte asa ca m-am conformat, mai ales ca era pentru prima data cand ii dadeam. Numai ca micsunica nu a fost prea incantata (adica mi la scuipicit de zor) si cand l-am gustat si eu, i-am dat dreptate - tot i-a ramas gustul amarui. Asa ca pana aflu vre-o metoda "miraculoasa" zicem pas la capitolul ficatel

Gianina - mami de bebelusa Andreea - 13 aprilie 2009
avem 7 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Citat:
citat din mesajul lui pisigri

Citat:
citat din mesajul lui m_monique

pisigri uite metoda care am aplicat-o cu andrei pt mancat nepasat. am inceput sa-i pasez morcovii cu furculita, restul blenduiam si apoi le amestecam. carnea o taiam marunt si o amestecam in mancare. dupa ce s-a obisnuit am mai pasat o leguma cu furculita. andrei spre 1 an a inceput sa manance pasat cu furculita, neblenduit.
nepasat a inceput sa manance cam pe la 1an si 3 luni.

-------------------------------------------------------------------------
mami de Andrei (16.12.2006) si Ioana (03.04.2009)



Multumesc. O sa incerc. Problema e ca, dupa cum ti-am spus, si brinza o frec la blender cite 5 minute ca sa fie pasta-pasta; daca are vreun grunj isi face greata imediat. O sa perseverez...dupa ce terminam cu cura asta intensiva cu fier, ca si de la asta vomita...



If you can't say something nice, then don't say nothing at all

"In a world filled with hate,we must still dare to hope.In a world filled with anger,we must still dare to comfort.In a world filled with despair ,we must still dare to dream. And in a world filled with distrust,we must dare to believe."-Michael Jackson

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)


Si David face la fel. Cum simte o bpbita d mancare, ii vine sa vomite. O sa incep si eu sa-i dau cum ne-a sugerta M_monique

Olga, mamica lui David iepurasul

Mergi la inceput