Ultrasii

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monabella spune:

Rufus ai spus f. frumos ce ai spus, insa pe mine ma apuca durerea de cap cind ma gindesc la Base pt ca si asta are pete cite in luna si in stele. In fine, a facut si Base destule, le stiti voi mai bine. Eu sint absolut ingrozita cind ma gindesc la astia doi. Pe de-o parte nu pot vota cu alde iliescu pt ca reprezinta ce ai spus tu - si apoi cum o sa votez cu cel pe care il vor vota rudele mele in virsta cu care m-am certat in 90 la alegeri - dar nu pot vota nici cu Base. Ma rog, Plesu a spus ca intre astia doi se tine cu o mina de nas si il voteaza pe Base. Eu aleg sa nu votez sau daca ma duc, pun stampila pe amindoi, caci nici unul nu-i mai breaz decit altul.
Ma doare sufletul gindindu-ma ca astia doi sint cei ce potential, ne reprezinta si ca dupa 20 ani nu s-a gasit unul mai ca lumea. Din punctul asta de vedere ma uit inapoi si nu vad nici un progres. Unul din motivele plecarii mele din tara a fost Iliescu si tot ce s-a intimplat imediat dupa 90, mineriadele, victoria lui in alegeri etc. Fast forward 20 ani: nu s-a schimbat nimic; parca nu am plecat deloc din tara, ba mai rau, sistemul a creat un lider la fel de corupt, la fel de insetat de putere ca si primul. Dilema asta (cu cine votam) este dupa mine precum dilema condamnatului la moarte caruia i se da sa aleaga cum vrea sa moara: impuscat sau inecat. faptul ca unii aleg impuscatul (pe diverse motive) si altii inecatul (pt alte motive) nu inseamna nimic pt ca indiferent ce alege condamnatul tot va muri. Asa vad lucrurile acum si asta e f.f.f. trist pt mine. Din punct de vedere al democratiei e mai rau decit atunci cind am plecat, chiar daca am intrat in europa. Tot ce sper este ca cine vine la putere sa nu omoare Romania de tot, sa ramina macar un suflu cit de cit, sa poata fi readusa la viata de o potentiala generatie viitoare. Well, cam asta ar fi speranta mea si urarea mea pt ziua Romaniei pt ca oricum urmatorii 5 ani vor fi odiosi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui monabella

Rufus ai spus f. frumos ce ai spus, insa pe mine ma apuca durerea de cap cind ma gindesc la Base pt ca si asta are pete cite in luna si in stele.



Imi pare rau...dar iti dau dreptate.
Traim o adevarata drama, imi pare rau ca nu intelegem cu totii ce-i bine sau rau pentru noi.
Sustin cu tarie ca, daca dupa 20 de ani nu avem o persoana decenta in care sa ne punem sperantele, suntem principalii vinovati. Vinovati din nespricepere sau calcul...tot una.

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxana07

Rufus, putem discuta despre doctrina liberala, n-ar fi nici o problema. Dar atata timp cat nu avem cu ce sa o comparam (nexam doctrina la partidul-om Basescu), consider ca risipim pagini de pomana.




Roxana, doctrina liberala nu se discuta in comparatie cu Basescu sau altcineva. Ea exista, e consfiintita de istorie si nu dispare nici calcata in picioare de Basescu, dar nici de Antonescu, Orban si Tariceanu.
Dar, ai dreptate: a discuta despre liberalism pronuntand numele celor care imbraca, astazi, haina liberala (Antonescu, Orban, Tariceanu, Norica, Fenechiu s.a.) e risipa de pagini.
Important este: stii despre ce vorbeau liberalii lui Bratianu?

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns serenity spune:

Rufus , ce coincidenta ..si eu stiam . De la bun inceput .
In primul rand ti-am spus ca nu ma impresionezi iar agresivitatea gen " nu stii , nu-ai invatat , n-ai idee samd .. . Despre istoria despre care cu atata nonsalanta si a-tot -stiiutor te prezinti , ei bine eu am crescut invatand de la bunici si parinti in vremurile inca comuniste , la care s-au adaugat anii de studiu la facultate . Nu ma explic in fata nimanui , nu ai aceata autoritate , esti ca si mine membru Desprecopii , probabil ai terminat si o Facultate , poate ai si masterat , cum am si eu dupa anii de studiu . Asa ca in numele unei decente si a respectului reciproc : pastreaza-ti pentru tine teoriile si lectiile de istorie "interpretata si adaptata " dupa bunul plac !
In incheierea ( probabil de moment ) ar trebui sa iti amintesti ca la umbra aceluiasi iliescu a stat si personajul in cauza , este creatia iliesciana care l-a adus de pe mari si tari sa fie Ministrul Transporturilor . Mai iti spun inca odata ca pd-ul
asta "anticomunist" si "democrat auto-intitulat" este de fapt o parte a fostului fsn. Liderul pd ( ex fsn ) s-a trezit ca este anticomunist , da desigur , este de ajuns sa declare asa si sa zambeasca cuceritor-lacrimogen , poporul il va crede si vota ... desigur ... pe cuvantul sau de [marinar ] .
Seara buna .

***********************
~~ din folclorul basescian ~~

http://www.youtube.com/watch?v=qqxXn5hd-0o
http://www.youtube.com/watch?v=uyp-0qWqiCQ
**********************
Alexandra , mamica lui Mihaita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana07 spune:

De fapt, nu stiu ce vrei anume, Rufus. Cu ce te-ar satisface o discutie doctrinara? Inteleg, din postarile tale, ca votezi Basescu. Deci, nu esti din start interesat de vreo doctrina. Macar recunoaste.

Cred ca se stie, dar totusi le amintesc. La baza doctrinei liberale se afla doua concepte de baza: proprietatea privata si progresul (in cadrul proprietatii private).

Conditiile de baza ale progresului sunt:
- DEMOCRATIA;
- ORDINEA;
- ARMONIA SOCIALA;
- NATIONALISMUL.


Este evident ca Basescu nu are de-a face cu nici una dintre ele.
Sa aibe bunul simt si sa stearga "L"-ul din coada PDL-ului.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui serenity
Asa ca in numele unei decente si a respectului reciproc : pastreaza-ti pentru tine teoriile si lectiile de istorie "interpretata si adaptata " dupa bunul plac !



Imi pare rau ca te dezamagesc, dar nu pot.
Aici suntem ca sa ne impartasim ideile, nu ca unii sa vorbeasca si altii sa taca.
Prin urmare, cu facultate sau fara, pot interveni acolo unde cred ca gresesti. Iar tu, daca ai chef sa inveti ceva, bine. Daca nu, treci mai departe.
Poti, insa, sa-mi arati tu mie unde gresesc. Desigur, daca ai timp...

PS(D): Daca cer un raspuns, nu inseamna ca-ti cer socoteala. Daca dai un raspuns, nu inseamna ca dai explicatii. Daca avem facultate, nu inseamna ca stim si facem istorie.

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxana07

De fapt, nu stiu ce vrei anume, Rufus. Cu ce te-ar satisface o discutie doctrinara? Inteleg, din postarile tale, ca votezi Basescu. Deci, nu esti din start interesat de vreo doctrina. Macar recunoaste.





Habar nu am de unde stii tu ce m-ar satisface.
De altfel, oricine e interesat de o doctrina, oricare ar fi aia.
Cat despre conceptele liberalismului...n-ai nimerit-o. Mai incearca. Poti cauta pe Goagal...

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_alexia spune:

http://www.traianbasescu.org/wp-content/gallery/galerie-foto/traian_basescu_suntem_pregatiti_0.jpg





MAMI(Adriana) & ALEXIA(28 aprilie 2007)

www.alexdamian.com/" target="_blank">Sa-l ajutam sa lupte...

ABSOLVENTE!!!!

N-AVETI UN LOC DE MUNCA PENTRU MINE?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilse spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui serenity
Asa ca in numele unei decente si a respectului reciproc : pastreaza-ti pentru tine teoriile si lectiile de istorie "interpretata si adaptata " dupa bunul plac !



Imi pare rau ca te dezamagesc, dar nu pot.
Aici suntem ca sa ne impartasim ideile, nu ca unii sa vorbeasca si altii sa taca.
Prin urmare, cu facultate sau fara, pot interveni acolo unde cred ca gresesti. Iar tu, daca ai chef sa inveti ceva, bine. Daca nu, treci mai departe.
Poti, insa, sa-mi arati tu mie unde gresesc. Desigur, daca ai timp...

PS(D): Daca cer un raspuns, nu inseamna ca-ti cer socoteala. Daca dai un raspuns, nu inseamna ca dai explicatii. Daca avem facultate, nu inseamna ca stim si facem istorie.
RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


Respectele mele Rufus, dar zau daca nu-ti bati gura de pomana.
Ele sunt destul de "indoctrinate" ca sa nu ne bage in seama cand spunem ca Geoana reprezinta in momentul de fata insasi esenta comunismului.

Mie in locul vostru, doamnelor, mi-ar fi rusine sa ma dau pntcd-ista, pnl-ista si alte d-astea si sa votez cu omu lui Ilici=comunistu comunistilor.
Rusinica!
[iconul cu batutul obrazului]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxana07
De fapt, nu stiu ce vrei anume, Rufus.



Dar ce vrei tu, stii ? In afara de faptul ca ai deschis un pseudo-topic cu un pseudo-subiect, pe care te contrazici cu agresivitate nejustificata, alta contributie nu exista.
Acest subiect este divertionist si, in loc sa discutam ceea ce ne intereseaza, la topicele cu adevarat interesante, ne intoxici cu agresivitatea ta si cu falsele tale probleme.
Si a mai aparut si serenity sa te "sustina".


allinta

Mergi la inceput