Ultrasii

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Citat:
citat din mesajul lui conchita
unii ii gasesc circumstante atenuante lu patriciu ca a furat, altii uita ca pustiul din clipul "trucat" ar fi putut fi propriul copil. toata lumea uita ca astia de-acum au supt la aceeasi tzata - comunismul, ca activisti de seama, nu ca bagatori de seama cu carnet si-atat. si ca isi impart averile tarii pe din doua.


Nu Conchita, pt. ca eu nu imi lasam copilul singur de capul lui la un miting electoral!


asta era problema? atunci sa puna afise mari la mitingurile lui basescu: "PARINTI, NU VA LASATI COPIII IN APROPIEREA LUI BASESCU, ATINGE STERGE".

Citat:
citat din mesajul lui roxana07

Citat:
citat din mesajul lui conchita

nu, nu aveti ce alege, pentru ca atunci cand ati avut, ziua electorala a picat in duminica orbului. si dupa aia in joia schiopului, etc. acu pica in zodia trucajului, ghinion de nesansa.


Ok, Conchita, iti dau perfecta dreptate. N-a iesit cine trebuia. Am ratat sansa reformarii clasei politice. Dar acum ce facem? Adoptam fatalismul mioritic, ne punem poalele in cap si spunem "Asta este!"?



ce facem? alegem decenta. cand ai de ales intre doua rele, nu spoiesti gardul cu idealisme si telenovele nici la unul, nici la altul. alegi rational. ca doar noi legat de comportamentul ultras avem probmele, nu? tu te uiti ce ode simandicoase si telectuale i se ridica lui Basescu, aparator de neam si tara, varful de lance contra coruptiei si comunistilor? mistificarea realitatii e buba, pentru a adormi constiinte. cand e mai simplu si mai cinstit sa recunosti: nenica, niciunul nu e mai breaz, dar avem de ales, io aleg raul care mi se pare mie cel mai mic. nicidecum autosugestii bombastice de genul "alegem Binele", ca nu e pe firmament Binele asta la ora actuala. atata tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns serenity spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Serenity, faci ce faci si iar nu vezi padurea din cauza copacilor.

Ti-as da dreptate, ti-as trimite flori si bombane de ciocolata daca contracandidatul lui Basescu ar fi ATCINEVA si nu GEOANA, pardon, Iliescu, ba Geoana..ba ..scuze ca mi-e greu sa-i separ.

Stai linistita, daca Basescu are ultrasi, ii are si geoana pe ai lui, ohoo, si inca cati. Acum sa vedem cine are mai multi ultrasi, daca in acesti termeni discutam.

Daca chiar vrei sa ascult manele, trimite-mi te rog si sticla de vin. S-ar putea sa-ti dau dreptate daca ma imbat raaaau.


Okay LadyJ , cu mare placere , vin nu prea se face pe la noi , dar niste tuica de prune de Campulung Muscel , cu niste sarmale facute cum numai bunica mea stie ..heheh .. asa cred eu . Bunicul iti va povesti despre dl. Constantinescu , despre dl. Coposu , Doina Cornea si despre dl Ciorbea ... dar nu , ca iar ajung la fsn-pd samd .
Nou venim in tara pe 23 Decembrie , asa ca nu este imposibil sa o facem lata rauuu ... tu de bucurie , eu de necaz ...ahaha... ori invers ... ei ..cine stie ...

***********************
~~ din folclorul basescian ~~

http://www.youtube.com/watch?v=qqxXn5hd-0o
http://www.youtube.com/watch?v=uyp-0qWqiCQ
**********************
Alexandra , mamica lui Mihaita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui serenity

Rufus , iti respect punctul de vedere , DAR nu veni cu lectii de istorie a PNL-ului sa poate a PNT-CD-ului , am crescut in traditia acestor partide istorice care inca mai incearca sa salveze ceva , daca mai pot de travestitii si cripto-capitalistii PD-ei sau cum isi tot schimba numele , dupa diferite aliante .. ( care sant de fapt una din aripile fsn-ista , dupa ce fsn-ul iliescian s-a divizat ) .
Acei "liberali" de care vorbesti nu reprezinta adevaratul PNL istoric ori traditia liberala , sant doar acel L de la coada PD , acel ceva pe ca Basescu il foloseste ca un argument ca el este marele anti-comunist . Desigur , este de ajuns sa se intituleze asa , poza il prinde atat de bine si il tine la putere , prin care amana sa apare in fata Justitiei .
Tot atat de sigur ca va castiga si acum prin populism , demagogie , disperare , manele si circ la mare nivel ... asta este soarta "fericita" a Romaniei ...
Si nu in ultimul rand sper ca pot purta o discutie polemica fara jargon si argouri ... Cu respect! Alexandra Vlad

~~ din folclorul basescian ~~
http://www.youtube.com/watch?v=qqxXn5hd-0o

http://www.youtube.com/watch?v=uyp-0qWqiCQ
************
Alexandra , mamica lui Mihaita



Noroc cu Vladimir Tismaneanu care pe B1TV(se poate vedea la Nasul!)a facut un remember liberal:
"Crin Antonescu a devenit noul Guta Tatarascu"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns serenity spune:

Chiar mare noroc , taman cu otv-ul manelistilor si stirilor socante stil telenovela ... Dan Diaconescu joaca o carte mare si crede ca ( virgula ) .. cine stie ..poate asa in curand va ajunge la audienta unui post de televiziune national ! Ce o zice prietenul CV Tudor care aparea nestigherit si se dezlantuia furibund la adresa lui Basescu et. comp ?!!

***********************
~~ din folclorul basescian ~~

http://www.youtube.com/watch?v=qqxXn5hd-0o
http://www.youtube.com/watch?v=uyp-0qWqiCQ
**********************
Alexandra , mamica lui Mihaita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monabella spune:

Citat:
citat din mesajul lui beren

Citat:
citat din mesajul lui XIO
Aaaa , tocmai am postat un articol interesant pe alt topic :

"La plecarea in Israel, presedintele Traian Basescu a facut o noua gafa duminica: el a precizat ca se va intalni cu mai multi demnitari printre care si "domnul Livni".

Singura problema este ca liderul partidul de centru-dreapta Kadima, Tzipi Livni, este o femeie.

Seful statului nu este la prima gafa legata de Israel ...







Base, acest Bush al Romaniei....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui serenity

Chiar mare noroc , taman cu otv-ul manelistilor si stirilor socante stil telenovela ... Dan Diaconescu joaca o carte mare si crede ca ( virgula ) .. cine stie ..poate asa in curand va ajunge la audienta unui post de televiziune national ! Ce o zice prietenul CV Tudor care aparea nestigherit si se dezlantuia furibund la adresa lui Basescu et. comp ?!!





Hellooo!Nu de Guta manelistul vorbeam, ci de Guta Tatarascu,liberalul care s-a dat cu guvernul lui Groza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns serenity spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica
Hellooo!Nu de Guta manelistul vorbeam, ci de Guta Tatarascu,liberalul care s-a dat cu guvernul lui Groza!

Hello u2 b.nica , buna dimineata ! Si daca Gheorghe Tatarescu a trecut dintr-o mare oportunism de partea comunistilor , desfiintam PNL-ul ca partid istoric ?? Si Campeanu a avut multe reactii politice foarte ciudate .. asta e , padurea si uscaturile , realitatile vietii ..
Pana una alta , o mare parte din asa zisii liberali , s-au dus sa fie L-ul de la coada pd-ului , si sa dea un fel de garantie ca este " democrat" . Este de ajuns sa te declari anti-comunist , incorupt or democrat , ca sa fii cu adevarat .. , .. ii crede poporul si ii voteaza ..
Btw .. in postarea mea era vorba de cu totul altceva , despre oportunismul deschis si fara " perdeluta" al otv-ului si Diaconescului ( care pana nu de mult in urma era mentionat de toti cu acelasi gest de tinut la nas , miscarea de sezon dupa cum se vede !) . Acum s-a uitat cu desavarsire ca C V Tudor era musteriul postului , bun prieten cu Diaconescu ... nu mai conteaza , nu-i asa ? , "Jean" b. boxeaza ..

In fine , astazi este 1 Decembrie La multi ani ROMANIA ! sa ai o zi frumoasa fara populism si zambete sagalnico/electorale !

***********************
~~ din folclorul basescian ~~

http://www.youtube.com/watch?v=qqxXn5hd-0o
http://www.youtube.com/watch?v=uyp-0qWqiCQ
**********************
Alexandra , mamica lui Mihaita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana07 spune:

Citat:
citat din mesajul lui serenity

In fine , astazi este 1 Decembrie La multi ani ROMANIA !


La multi ani ROMANIA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui serenity

Cam atat , nu am timp de identificari si lamuriri din docrina liberala ce se regaseste in actiunile PNL astazi...




Stiam.
De altfel, (aproape) nici un sustinator PNL de astazi nu are timp. Te-am intrebat pe tine, pentru ca ai pronuntat "formula magica" cu traditia liberala. La fel sunteti (aproape) toti. Aruncati un brand in discutie...dar nu stiti (sau nu vreti sa stiti) despre ce este vorba. Dupa care treceti la contaofensiva. Sau, cum se spune, cea mai buna aparare e atacul.
Eu am luat cartea de istorie. Pentru ca, asa cum e firesc, n-am invatat in istoria predata pe vremea comunistilor ce-i aia PNL (si PNT, ca tot discutam de el, fara CD, daca tot vrei istorie). Tu n-ai timp de carte...nu-i bai, dar macar nu mai fa referiri.
Asta nu inseamna ca te acuz de ceva. Ar insemna sa acuz o gramada de lume "fermecata" de FSN si PDSR, colegi, prieteni, neamuri, care au votat cu iliescu. Ar insemna sa acuz o gramada de lume care ne-a tras in jos, dar n-au facut-o constient...au fost pacaliti.
Asa esti si tu. Sincer, pe matusa mea de 70 de ani o intelegeam ca-l voia pe iliescu...credea ca ala i-a dat pensia. Cand vei admite ca (poate) gresesti, vei schimba si tu macazul, vei intelege de ce a fost iliescu asemanat cu pelagra si te vei certa cu altii mai tineri...dar ii vei ierta, ca nu stiu ce fac.


RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana07 spune:

Rufus, putem discuta despre doctrina liberala, n-ar fi nici o problema. Dar atata timp cat nu avem cu ce sa o comparam (nexam doctrina la partidul-om Basescu), consider ca risipim pagini de pomana.



"2005 Editia Scrisa DEC 08
Contam pe Basescu, nu pe doctrina
Emil Boc, Presedinte Pd Comentarii Economice Si Politice

Sondajele de opinie, cum este cel realizat de Gallup la comanda Fundatiei pentru o Societatea Deschisa, confirma faptul ca PD este preferat de mai multi respondenti in dauna PNL. Daca adeptii liberalilor ar vota PNL pentru doctrina, adeptii PD spun ca i-ar vota pe democrati pentru Traian Basescu. De ce electoratul nu voteaza PD pentru doctrina?

EMIL POC: Eu sunt convins ca este perceputa in subsidiar si doctrina, dar stiti foarte bine ca, in politica, oamenii conteaza. Traian Basescu a fost presedintele PD si a obtinut cea mai buna performanta politica cu acest partid, din istoria lui. Si este firesc ca acest succes sa aiba o consecinta pozitiva asupra PD. Important este, in democratie, sa rezolvi problemele oamenilor, si de acolo incepe discutia despre doctrina. Daca nu rezolvi problemele oamenilor, poti sa ai cea mai perfecta doctrina. Poti sa ai o doctrina perfecta din punct de vedere teoretic. Daca, din punct de vedere practic, nu rezolvi problemele oamenilor, n-ai rezolvat nimic. Or, PD si Traian Basescu s-au impus in constiinta publica in primul rand prin pragmatism, prin felul in care stiu sa rezolve problemele oamenilor.

Deci doctrina n-ar fi atat de importanta.

EMIL POC: Doctrina este importanta. Doctrina populara ne permite sa luam atat din stanga, cat si din dreapta; practic, astfel ajungem la acest procent important pe care PD il are. Luam si de la social-democrati, luam si de la cei de dreapta, situandu-ne pe centrul scenei politice romanesti. Acesta este avantajul pozitiei de centru pe care o are PD.

Mergi la inceput