Mamici de Pufuleti de Ianuarie-Februarie 2010 (55)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Eu cred ca sunt putin dusa. Nu ma streseaza atat de tare nasterea in sine cat gandul ca nu scap fara epiziotomie. Asta era si motivul pt care preferam nasterea in apa. As vrea sa fie totul cat mai natural.....asta apropo de ce zicea catalutza, exact aceleasi dorinte am si eu.

Mirela 29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanaion spune:

Lylika nu te mai suupara ca o sa fie bine. Cu ajutorul lui Doamne Doamne ai ajuns pana la 35 de saptamani, fii optimista cc va fi bine in contiinuare. Mie mi-a zis dr ca la 34 saptamani bebe are toate formate si nu e risc daca se naste. Dar eu cred ca la tine nu o sa se grabesca si o sa mai stea bebe la caldurica.
Catalutza imi pare rau ca nu ai gasit dr. Nu mai citi cum e la altii ca mai tare te enervezi.

Tana cu Toma (10.11.2001) si 33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gratiana77 spune:

Fetelor eu va spun noapte buna ca mi se lipesc ochii de somn. Vise placute! Pe dimineata!

30+ (Amaris-Stefania)

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andre_lina spune:

Citat:
citat din mesajul lui catalutza81

AM o stare psihica de zile mari, imi vine sa urlu, de gasit nu am gasit medic, pt ca mi-e din ce in ce mai clar ca o sa ma bucur ca ma mai baga cineva in seama la 29 sapt si mai ales acuma ca vin sarbatorile toata lumea e plecata si nu mai gasesc pe nimeni, daramite sa mai vin io si cu fitze de genul: natural, cat o dura travaliul, fara oxitocina, fara epidurala, fara epiziotomie. Mi se duc visele pe apa sambetei si parca vad ca o sa ies cu doua rotite lipsa din cauza asta. Si o sa nasc cu un medic oricare ar el de garda. Si mai si citesc o carte interesanta de la Clinica Mayo cu cat de frumoasa e nasterea si ca exista o paleta larga de metode de nastere, ca spitalele/clinicile/pers medical sunt acolo sa te asiste sa ai o amintire superba de la nastere...poate in SUA ca aici...

gata m-am racorit! hormonii deh!

Catalutza 28+ Irina


Catalutza, medicul la care sunt acum m-a preluat in sapt 27. nu fi trista si cauta un medic printre prietene, sau de pe aici dintre ai nostri. Cat despre ce citesti, citeste pur informativ, dar daca te deprima, forget it!

35+ cu Doamne, ajuta-ne sa trecem peste toate incercarile!
primele poze
poze burtica
toate pozele

AMR ....5 SAPTAMANI... NUMAI DUMNEZEU STIE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roco1617 spune:

Buna seara la toata lumea,

Am revenit dupa o lunga dispartie insa in sfirsti sunt si eu in concediu de maternitate am terminat cu evenimentele si incerc sa ma odihnesc .
Ma chinui cu diabetul si mai nou saptamina trecuta am fost diagnsticata cu o colestaza de sarcina .
Cu toate ca am lipsit tot acest timp ( nu am scris ) am fost cu cititul la zi .
Merg la spital cam din 2 in 2 zile pt monitorizare din cauza colestazei si a diabetului .Am inteles ca vor sa imi faca inductie cam in saptamina 37 .
In rest ne chinuim in continuare cu dieta specifica si asteptam cu nerabdare sosirea lui bebe .
Am facut o parte din cumparaturi si m-am apucat de impletit si crosetat .

Va pup si sper sa nu va suparati pe mine ca nu am scris de mult timp .




Roxana 33s+4z( Alexandru Tudor )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelana spune:

Mai fetelor dar aveti activitate nu gluma.

Am dormit si eu vreo ora jumate dupa-amiaza si eram la pag 17 si cand m-am trezit si m-am apucat iar de citit erati la un nou capitol. Dupa ce ne-am trezit am fost cu tati la kine ca si-a facut o intindere de ligamente sau are tendonul lui Ahile desirat . Saracul il durea asa rau si s-a si umflat. L-a tot masat nenea ala si la intoarcere era mai bine dar maine dimineata ne ducem sa faca o radiografie sa vedem exact despre ce e vorba. Speram sa nu-l puna in ghips ca nu mai terminam curatenia nici la Paste.

Acum 31+ cu bb mic si scumpic Arthur

pozele mele


"L'inspiration, c'est de travailler tous les jours."
Charles Baudelaire




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelana spune:

Roco, bine ai revenit Ce dieta ti-a dat tie pt diabetul de sarcina pt ca si eu am fost diagnosticata si imi iau glicemiile de 3 ori pe zi si tin regim.

Catalutza, imi pare rau ca nu ai gasit doctor dar nu mai fi asa suparata. Sunt sigura ca se va rezolva

Lillyka, stai linistita la patutz si ne rugam sa mai stea bebe cat mai mult la caldurica sa se dospeasca.


Acum 31+ cu bb mic si scumpic Arthur

pozele mele


"L'inspiration, c'est de travailler tous les jours."
Charles Baudelaire




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Am fost acuma seara la selgros si mi-am luat geanta pt spital (stiti ca va ziceam ca nu am) si o pereche de semi-ghetutze cu 3 nr mai mari decat masura mea normala ...deci nu vreti sa vedeti ce picioare super-umflate am. Tot azi mi-a venit coletul cu cantarul, interfonul si termometrul pedriatic (le-am pus la trusou). Mai astept 3 colete.


Ce ma dispera reclama asta la milka...imi blocheaza tot...

Multumesc pt idei de culori...vad eu la fatza locului ce aleg...as merge pe draperie inchisa (kaki sau maro), iar perdeaua probabil alba, crem, mushtar sau aurie sau vernil ...cam multzi de "sau".

cris_mario Nu merge cu ursuletzi...e pt dormitorul meu si al sotzului, la fetitze deja aveam luate perdelele inainte de conceptzie si inca nu le schimb (au doar 1 an). Produse Bubchen gasesti in real (dar destul de curand le-au bagat), dar la dm sau la selgros sunt mai ieftine.

lorex Eu am luat chilotzi de unica folosintza Tigex de la carrefour - raionul de bb-lushi (4 perechi cu 15ron). Acuma cu sutienul...nu stiu...eu mi-am luat ca poate o fi nevoie sa sustina sanii, dar ziceau unele fete ca pe ele le deranja si nu l-au folosit. Nu eu am luat sterilizatorul ala...eu l-am comandat pe net pe al meu si inca nu a venit.

andre_lina Neaparat sa stai cuminte in pat. Ai grija de tine .

alexutzzza Sa stii ca nu as fi cumparat atat de multe hainutze...daca le-am primit ce sa fac? Oricum nu o sa apuc sa le pun pe toate.

onitza Mai poate bb sa se intoarca. Si tu mai ushor cu munca, da?

tanaion Multzam pt articol...foarte interesant...chiar nu stiam.

irrinaa Si eu am probleme cu tensiunea, proteinuria si umflarea picioarelor, uneori si a mainilor. Eu stiu ca toate astea indica o preeclampsie ushoara. Dar ai grija ca daca apar ametzeli, dureri de cap, vedere incetzoshata, tziuit in urechi...sa fugi urgent la spital, da?

PrettyBaby Ai pm. Dar despre voi nu ne zici nimic? Ce culoare de carucior ai?

mcrissa Si tu ai pm. Voi ce mai faceti?

lillyka Nu fi suparici...bb a depashit pragul psihologic de 2kg si mai sta un pic la caldurica, mai creste el...Daca pierzi deja lichid trebuie musai sa stai cuminte si sa nu te mai stresezi deloc, mai ales din cauza aluia cu mobila. Las' ca treburile se mai aranjeaza si dupa ce vine bb... Eu de exemplu am amanat curatzenia generala dupa shantier pe anul viitor, dar nici nu mai vreau sa ma gandesc la asta acum.

cristies Ce frumos...teatru...mi-aduc aminte de studentzie (in Bucuresti). Deshi avem teatru si aici in Constantza, nu se pune...oricum de 6 ani de cand stau aici nu m-am invrednicit nici macar o data sa ajung la teatru...si vin bb-linele, cred ca nici atat.

unboticutz Cum adica raspunsurile tale nu sunt de actualitate? Noi de ce suntem aici, nu ca sa ne ascultam una pe alta? Si de ce zici de nashtere inainte de termen, care-i buba?

gratiana77 Felicitari pt poze! Instructziuni gasesti pe prima pagina.


34+ Katya Natalia si Sofia Alena

odiseea noastra, trusou bbluse, ne pregatim
nepotzeii mei, viatza la tzara, noi2

AMR maxim 3 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

lillyka Si eu am niste secretzii mai abundente decat in primele 2 trimestre...Poate e mai putzin lichid pt ca bb e mai mare si ramane mai putzin volum pt piscina, asha ar fi logic.

lorex Sunt de acord cu tine...sa protejam mediul si sa facem ce putem pt asta, dar pana vom face cu totzii cate ceva ca se si vada vreun rezultat cred ca mai trec 100 de ani.

Si mashina inca nu e gata ...de fapt ar fi, dar nu stiu ce mai avea de impartit service-ul cu asigurarea, chestii specifice tzarii noastre...Nici nu imi bat capul prea tare pt ca oricum nu as mai conduce acum, burta deja e prea mare si riscurile de asemenea...

vi4i Bine ca tati e ok, motocicleta se repara ea...chiar daca nu imediat.

catalutza Da tu nu mergeai sa nasti la privat? Sau incurc eu iarashi borcanele ...Si ai incredere, dr o sa iti gasesti.

roco1617 Ma bucur ca ne mai aduci veshti despre voi...poate de-acuma intri mai des.


34+ Katya Natalia si Sofia Alena

odiseea noastra, trusou bbluse, ne pregatim
nepotzeii mei, viatza la tzara, noi2

AMR maxim 3 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Ma bag si eu la somnic, mai ales ca bantui singura pe aici.


34+ Katya Natalia si Sofia Alena

odiseea noastra, trusou bbluse, ne pregatim
nepotzeii mei, viatza la tzara, noi2

AMR maxim 3 saptamani

Mergi la inceput