Mamici de Pufuleti de Ianuarie-Februarie 2010 (55)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lucia2000 spune:

cris_mario daca vrei iti dau eu un PM cu linkul cu reteta dupa care fac eu cozonac.
Este foarte explicita si cu imagini.

30+ Teodor

www.flickr.com/photos/45013049@N06/sets/72157622872869700/" target="_blank"> Bebe la 25 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andre_lina spune:

lilyka, fii optimista si cumintica pentru bebe!! ia-ti pastilutele, bea mult lichid si stai in patut, mai ai nevoie de 10 zile ca bebe sa fie cat de cat la termen.

Suntem cam in aceeasi situatie desi cauza e diferita. Hai sa nu scoatem majoretele mai devreme de 10 decembrie!!!

35+ cu Doamne, ajuta-ne sa trecem peste toate incercarile!
primele poze
poze burtica
toate pozele

AMR ....5 SAPTAMANI... NUMAI DUMNEZEU STIE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sagetutza spune:

salutare.. ca am uitat sa spun.

32+ Nicola-Teodora (deocamdata... mai negociem...)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorex spune:

Cristies, din nou diferenta dintre bio, eco..tra-la-la
De ex, eu cand mananc carne de pui crescut de mama la curte si care s-a hranit cu iarba de unde a vrut mushkiu lui toata vara, consider ca mananc bio (cat de bio se mai poate in conditiile de mediu in care traim astazi).
Cat despre alte produse, am ales un detergent bio care nu e mai scump decat un detergent de marca de la noi de pe rafturi, macar pt bebe.deasemenea, un sapun de casa sau un sapun cumparat de pe un site bio, nu inainte sa verific compozitia, nu ma seaca de bani.
Deci sunt si variante acceptabile.
La mancare, incerc sa imi diversific, nu poti manca numai natural sau bio, sunt perfect de acord, dar pot inlocui orezul alb, rafinat si lipsit de ce e mai bun in el, cu orezul brun sau nedecorticat de la plafar.Zaharul la fel, la cat consum...un kil imi ajunge un an de zile...Am numai becuri economice in toata casa, incerc sa economisesc apa, si nu din motive financiare, ci pur ecologice.Plantez copacei ori de cate ori am ocazia (de ex. in programul Romania prinde radacini am plantat peste 20 de copacei)
Fac si eu ce pot, nu mare lucru, dar stii cum se spune: fiecare gest conteaza!
Gata ca va stresez...promit ca nu mai vb despre asta decat intrebata

Si eu tot ulei de migdale am de gand sa folosesc pentru bebe in primele luni de viata, stiu sigur macar ca nu are nici un adaos chimic..

Cat despre chiloteii de maternitate cred ca m-ati lamurit.O sa-mi iau din bumbac, ca daca se pateaza asta e, o sa-i arunc.Sora mea mi-a spus ca o parte i-a aruncat, o parte i-a pastrat ca nu s-au stricat.Tot ea mi-a spus ca nu i-a folosit deloc sutienul special si ca a renuntat repede la el si a fol un sutien normal din bumbac, fara burete.

Lucia- cozonac?

Decenuela , Amir , merci de raspuns!

Irrinna, bine ai revenit, speram sa-ti fie bine mai departe!

Ilyka, imi pare rau de problemutze..incearca sa nu te stresezi prea mult ca sa nu-l agiti pe bebe.
Am vazut documentarul "In pantece" si acolo spune ca stresul nostru il afecteaza direct pe bebe..

Larisel, gata masina? a iesit sau nu?

PS:ce ma-nerveaza astia cu reclama de la milka...profita de niste biete pofticioase....hmmm...

26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unboticutz spune:

Citat:
citat din mesajul lui lillyka
.la voi cum e? nu aveti nici o secretie nimic in plus fata de inceputul sarcinii sau inainte de sarcina?



eu am lichid aproape zilnic pe chilot, lichid lichid, apos, fara legatura cu secretia. medicul zice ca n-ar fi lichid amniotic pentru ca bebe are destul dar eu sunt cam indoita..in ultimile zile a fost chiar mult, maine merg la control. am facut si analiza de secretie, n-aveam nicio problema.


33+ Rares Mihai
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vi4i spune:



mersi fetelor ca sunte-ti alaturi de mine!! tati s-a intors ieri teafar si totul bine cu el,manuta doar e franta si il doare,ca a cazut pe ea!doar motocicleta a avut de suferit!!!! si nu imi pasa ca e o bucata de metal cu care poti sa te omori usor
O doamna la volan care cred ca inca facea a iesit fara sa se opreasca la semnul STOP sau pursi simplu a ignorat ca vine o moto inspre ea cu gandul ca o poate evita...

iubi nu a fost la servici si am stat cu langa el toata ziua ca psihic nu e bine,cred ca a tras o sperietura buna si ii si pare rau de moto al lui iubita!!! si bani costa acum sa o faca si bani acum........cam greu
am facut buni-buni p-u el - kaneloni umplute cu spanac si branza!!!!!si multa dragoste ca sa-i mai treaca supararea!!!

mcrissa eu chestiile alea waterproof ca nu stiu exact daca se numesc scutece,le-am luat de aici din atena dintr-un magazin mareeeee si spun ca is cam scumpe,nu stiu asa cred, eu 5 eu bucata!!!!

lillyka eu am avut probleme cu lichidul,da nu pierdeam,doar era scazut un pic si cu multa apa s-a rezolvat,dar eu stiu ca dupa 30 sapt. lichidul scade si daca te ajuta cu ceva sa stii ca mama mea a nscut-o pe sora aia mai mica la 36 de saptamni tot cam din aceeasi cauza si aia mica e foarte bine si nu a avut nici o problema (acum e sapte anisori si face cat 10 copii) deci capul sus si roagate la DD ca bebeul sa mai ia cateva sute de grame pana hotaraste el ca vine!!!

andre lina stai cuminte la pat si multa odihna si ganduri cat mai pozitive ca sa stea bb acolo cat trebuie

hai ca m-am intins ca o placinta,vai da ce as manca una acum
maaaaiiiiii da eu simt ca mor de foame peste fiecare jum.de ora,ma duc s apap ceva ca nu mai pot!!!!

27+ Ioannis-Dionisios

baby in burtica
hainute bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorex spune:

Citat:
citat din mesajul lui unboticutz

Citat:
citat din mesajul lui lillyka
.la voi cum e? nu aveti nici o secretie nimic in plus fata de inceputul sarcinii sau inainte de sarcina?



eu am lichid aproape zilnic pe chilot, lichid lichid, apos, fara legatura cu secretia. medicul zice ca n-ar fi lichid amniotic pentru ca bebe are destul dar eu sunt cam indoita..in ultimile zile a fost chiar mult, maine merg la control. am facut si analiza de secretie, n-aveam nicio problema.


33+ Rares Mihai
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma...


Bai acuma ca intrebati imi dau seama ca si eu am avut lichid pe slip sau am simtit deodata ca ma ud putin...dar..n-am dat importanta atata timp cat s-a oprit la fel de repede cum a venit...a, si nu in fiecare zi, din cand in cand..era lichidul lui bebe???
I-a dat si lui mami putin , poate avea prea mult

26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vi4i spune:



aaaa schimbam si semnatura ca maine intram in luna a 7 si trimestrul 3 e aici,desi mici neplaceri deja simtim de vreo saptamana!!!!! dureri sub coaste,ca impinge tare el acolo,si cu respiratia e mai greuuuuuuuuuu.......

28+ Ioannis-Dionisios

baby in burtica
hainute bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalutza81 spune:

AM o stare psihica de zile mari, imi vine sa urlu, de gasit nu am gasit medic, pt ca mi-e din ce in ce mai clar ca o sa ma bucur ca ma mai baga cineva in seama la 29 sapt si mai ales acuma ca vin sarbatorile toata lumea e plecata si nu mai gasesc pe nimeni, daramite sa mai vin io si cu fitze de genul: natural, cat o dura travaliul, fara oxitocina, fara epidurala, fara epiziotomie. Mi se duc visele pe apa sambetei si parca vad ca o sa ies cu doua rotite lipsa din cauza asta. Si o sa nasc cu un medic oricare ar el de garda. Si mai si citesc o carte interesanta de la Clinica Mayo cu cat de frumoasa e nasterea si ca exista o paleta larga de metode de nastere, ca spitalele/clinicile/pers medical sunt acolo sa te asiste sa ai o amintire superba de la nastere...poate in SUA ca aici...

gata m-am racorit! hormonii deh!

Catalutza 28+ Irina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

catalutza imi pare rau ca ai starea asta.

In legatura cu doctorul...mie nu mi se pare o varsta a sarcinii atat de inaintata incat sa nu te accepte un nou doctor.Eu am de gand sa fac acelasi lucru, sa imi schimb doctorul si sunt sigura ca nu or sa fie pb. Si chiar nu imi pari exagerata in dorintele privind nasterea.
si fii optimista!

Mirela 29+

Mergi la inceput