Dovlecei de septembrie-octombrie 2009*13*

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Iulika29 spune:

Bunå dimineata fetelor!!

Alex25 La multi ani!!Iti doresc o zi minunatå!

Manga felicitari pt micul crestin..Am vazut pozele de asearå..s-a facut tare frumos..ptui ptui..si buzitele lui alea carnoase au ramas la fel de frumoase..<cu tine nu prea sunt poze dar atmosfera de la petrecere a fost plåcuta.si la mine am facut acaså restrans..

Noi am fost ieri la intålnirea aia cu mai multi pårinti..ieri s-a vorbit de posibilele accidente care se intampla des cand incep så meargå..apoi ne-a invatat cum så acordam primul ajutir in caz ca se ineaca cu papa solida mai ales ca ei nu stiu cum så mestece sau så inghita la inceput( 8-10 luni)..si ne-a aratat pe papusi speciale si apoi am incercat si noi..desi mi s-a pårut horror de ceea ce povesteau, dar..dar..

Azi aveam intalnire cu celålalt BRuce din cartier( v-am spus ca la intalnirea sta de grup mai e un BRuce cu o luna mai mare, så stiti ca parca seamånå..vå promit cand o så-mi permitå, o så le fac o pozå impreuna) dar afara s-a pus de ploaie.

Raluk mami ..incearca så il scoti mai des afara desi e mai racoare..vei vedea diferenta..eu am vazut-o la BRuce pe cand avea doar cateva zile sincer..si nu stiu cu faza cu lasatul intr-o camera intunecatå si linistita asta functioneaza daca copilul tau are intr-adevar nevoie..de ex al meu in patut sta numai cand doarme.. in patul meu cand ne alintam dimineata si seara si in rest e cu noi in sufragerie , pe canapea, in balansoar prin bucatarie (mai nou pe maså e masa maaare nu va speriati)somnul de dupå-amiaza si-l face pe canapea mereu, asta pt ca mereu unul din noi e langa el..si mereu avem o sursa de zgomot la volum normal pt el (tv, radio, cantece de ale lui) plus ca noi nu am vorbit niciodata in soaptå cand el doarme , ziua må refer..El doarme bine mersi si cand suna telefoanele sau scåpåm ceva pe jos..ridica asa manutele in reluare si gata..

DAr mami tu stii cel mai bine ccum si ce vrea Alexutu--pupåm mami

www.webshots.com/user/IulikaB" target="_blank">POZE

Iuliana, Cea mai Fercitå de Bruce Nicholas (14.08.2009)

Bruce, minunea noastrå

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_ana spune:

Manga, am vazut si eu pozele de la botez, ce super v-ati distrat, mi-a placut ca era o petrecere asa de tinereasca! Tu arati tare bine cu tunsoarea si culoarea de par, iar Aidan este un scumpel!!!!!!!!!
Raluk, doamne-ajuta sa fie din ce in ce mai bine la tine de-acum incolo!
Monikus, nici eu nu am facut molifta la 40 de zile, si nu stiu ce sa fac, o mai fac acum sau nu!

Cristina, mamica de Andrei Eric (26.07.2007) si Emma Ioana (05.09.2009) )
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_ana spune:

Mariaana, nu ma speria mama, cu steriletul ala care iese prin burta, ca eu m-am programat pe 10 decembrie sa-mi pun!
Iulika, ce super fain ca aveti intalnirile alea!!!!! Si sa stii ca asta cu inecatul cand incep cu papa solida e un mare cosmar de-al meu. De multe ori mi s-a intamplat sa se inece, se inrosea tot si eu eram pe punctul de a lesina. Efectiv ii bagam mana in gat si ii scoteam mancarea! Brrrr!!!!!!!!!!!!

Cristina, mamica de Andrei Eric (26.07.2007) si Emma Ioana (05.09.2009) )
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iulika29 spune:

Selene eu am påtit la fel aseara cu BRuce..a inceput sa planga dar pe o voce nemaiauzitå..nu va spun ce speriata eram..se auzea tare si diferit fata de cum eram obisnuitå..si am zis sigur il doare ceva.. l-am lasat jos am inceput sa ii misc manutele, nimic...picioarele, nimik.. gatutul.. nimik nu il deranja nimik ci voia så fie pus jos si dezbråcat.. ei bine cum l-am pus jos si l-am dezbråcat a trecut de la plans la rås in 2 secunde si nu orisice ras.. din ala cu chiuituri de apoi tusea ca se racåia pe gat de la chiuit..se schimba copilul meu pe zi ce trece si eu trag la sperieturi de numa'

Si eu am incercat så te votez pana m-am prins ca nu se poate din afarå..



www.webshots.com/user/IulikaB" target="_blank">POZE

Iuliana, Cea mai Fercitå de Bruce Nicholas (14.08.2009)

Bruce, minunea noastrå

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_ana spune:

Eu am o mare "durere"! Imi cade parul ca la balamuc. Nu stiu cu ce sa ma mai dau, cheltuiesc o groaza de bani pe tot felul de sampoane, tratamente, fiole, creme de par, masti, etc, fara nici un rezultat!!!! Voi ati patit asa ceva? Am tot citit ca e normal dupa nastere sa cada parul, dar eu nu vreau asta!!!! Trebuie sa existe o solutie!
Andrei al meu e tot cu temperatura mare de 2 zile. Azi il duc la medic, am sperat ca trece de la sine, dar vad ca nu. Off, si azi aveam intalnire cu "fetele", adica cu prietenele mele, de-abia asteptam sa mai ies la o barfa mica, dar nu stiu daca mai ajung.

Cristina, mamica de Andrei Eric (26.07.2007) si Emma Ioana (05.09.2009) )
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliapapusa spune:

Cristina multumesc pentru sfat am sa fac lucrul asta pentru linistea mea sufleteasca
Fetele de ieri luta mea isi tot ridica capul singura cand sta pe spate intinsa si daca o iau de manute se ridica singura in fundulet.Nu este cam timpuriu?.De cand s-a prins de faza asta ar vrea tot timpul sa o tin de manute sa se ridice si sa se lase singura innpoi jos dar mie mi-e teama sa nu pateasca ceva( sa-i rup o mana sa-i afecteze la coloana eu stiu_.Voi ati patit?Ce parere aveti?

de luta Stefania Gabriela (13.09)
poze luta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iulika29 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristina_ana

Eu am o mare "durere"! Imi cade parul ca la balamuc. Nu stiu cu ce sa ma mai dau, cheltuiesc o groaza de bani pe tot felul de sampoane, tratamente, fiole, creme de par, masti, etc, fara nici un rezultat!!!! Voi ati patit asa ceva? Am tot citit ca e normal dupa nastere sa cada parul, dar eu nu vreau asta!!!! Trebuie sa existe o solutie!
Andrei al meu e tot cu temperatura mare de 2 zile. Azi il duc la medic, am sperat ca trece de la sine, dar vad ca nu. Off, si azi aveam intalnire cu "fetele", adica cu prietenele mele, de-abia asteptam sa mai ies la o barfa mica, dar nu stiu daca mai ajung.

Cristina, mamica de Andrei Eric (26.07.2007) si Emma Ioana (05.09.2009) )
POZE


Cristina si eu am constatat cu surprindere acelasi lucru ..cåderea pårului..bine ca de la mine are de unde..mie nu mi-a cazut niciodatå pårul..foarte putin la periat..acum ma gandesc ca o fi si de la faptul ca de cand am nascut il tin numai prins ..pt ca Brusu cum prinde pår in mana nu mai da nici batut drumul la pår( o fi valoros)si il prind si strans sus cateodata ca nu il mai suport så imi cada vreun fir pe fatå..

Pupåm pe Andreiutu, så ii treac arepede febra si så o lase pe mama så se duca la sueta cu prietenele.. si unpupic si pentru printesa roz(mi-a ramas in gand poza cu Emma imbracata in pufisorul ala roz)

www.webshots.com/user/IulikaB" target="_blank">POZE

Iuliana, Cea mai Fercitå de Bruce Nicholas (14.08.2009)

Bruce, minunea noastrå

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana15 spune:

Am revenit si noi! este o vreme tare placuta la Cluj, asa ca am profitat sa stam pe afara..am fost si la piata din cartier si am luat o conopida pe care am de gand sa o gatesc la cuptor (cu niste carnita alaturi)..sper sa nu regret maine!
apropo de portocale..eu am mai zis-o..mananc o portocala in fiecare dimineata (bine, nu chiar inainte sa alaptez)..ana nu are nimic!
Daci tu vrei sa-i dai supa de orez pentru ca a avut cateva scaune diareice? au fost asa multe? eu as zice sa nu-i dai si sa continui cu alaptatul normal ..eventual evita portocalele de acum inainte; stiam ca regimul cu supa de orez se da atunci cand puiul este deshidratat..
Ralu ma bucur ca puiul este mai bine!!! cum zicea si Selen, da-i inainte si Doamne ajuta sa-l tina cat mai mult!
Cum il tii tu pe Alex in wrap? cu piciorusele inauntru?
Ralucapaun tu m-ai intrebat ieri cum o tin pe Ana in sling..pai, am reusit cel mai mult sa o tin 15 min in pozitia burtica pe burtica cu picioarele inauntru...nu stiu, nu vreau inca sa trag concluzia ca puiului meu nu-i place purtat;
Maria cam aiurea cu jobul asta al tau..si cu faptul ca trebuie sa decizi acum ce vei face peste 4 luni; si destul de scumpa cresa..800 lire! pai cat este un salariu mediu acolo, mami? iar daca renunti la jobul asta si stai mai mult cu Aidan, iti va fi greu sa gasesti altceva? sper sa se rezolve cumva..sa va fie bine;
aaa..coafeza nu o pot chema acasa pentru ca imi este teama sa stea micuta in miros de vopsea de par (stam intr-o garsoniera)..dar, pana una alta, m-am mai linistit cu vopsitul asta..poate ajung si nu ma mai vopsesc deloc si o sa economisesc o gramada de bani
Iulia cam complicata problema ta! imi pare tare rau ca tatal si fiul nu-si vorbesc..banuiesc ca motivele sunt intemeiate; se apropie Craciunul si poate ca acesta este un moment bun pentru a incerca o impacare..parerea mea este sa vorbesti cu tatal tau si sa incerci sa-l faci sa inteleaga ca impacarea aceasta este importanta pentru linistea ta (banuiesc ca cu bunicul ar fi mai greu de cooperat)..nu stiu, dar am impresia ca astfel de oameni tanjesc in adancul sufletului dupa cineva care sa-i puna fata in fata si eventual sa le reaminteasca ca avem o singura viata de trait! succes!

sa o laud si eu putin pe Ana..astazi de dimineata, in timp ce cantam dupa "cutiuta muzicala" (cd-ul nr 2 ne place noua cel mai mult) - a se citi "faceam playback"- a tras niste chiote, care erau clar de bucurie (in acel moment eu faceam ca pisica..asa era melodia, ce sa fac?!)..am incercat sa o filmez..s-a uitat pt cateva momente fix la camera... cred ca este fain filmuletul..pe fundal se aude vocea mea (care oricum nu este prea muzicala)plangacioasa..mi-au dat lacrimile de bucurie

Mamica mandra de minune scumpa Ana Elisa -16.octombrie.2009


Thank God I'm a woman!

www.flickr.com/photos/38426629@N04" target="_blank">Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biaz29 spune:

Intru si eu sa va salut ca mi-a fost tare dor de voi, dar nu am avut timp nici sa respir in ultima vreme. Dupa cum va povesteam, nazdravanul meu cel mare nu mai merge la gradinita, deci am cel putin doua ore de gradi cu el dimineata si puiul meu cel mic inca se mai chinuie cu colicii si cu ochisorii din care ii curge ingrozitor de mult. Intre toate astea si serviciul la care ma intorc teoretic saptamana viitoare dar practic am inceput deja... ma simt ca in masina de stors. Sunt insa bucuroasa de fiecare moment petrecut cu cei doi pui ai mei pentru ca am inceput sa constientizez cat de repede trece timpul. Probabil fiindca am sarbatorit recent 10 ani de casatorie si am privit inregistrarile de la nunta numai pentur a ma minuna cat de tineri si inocenti eram pe vremea aceea. Sau poate fiindca retraiesc amintirile primului copil pe masura ce trec prin aceleasi etape cu al doilea si imi dau seama ca a crescut atat de mult nazdravanul meu cel mare iar eu nu ma mai pot intoarce la vremuri mai tinere cand aveam de doua ori mai mult par si de trei ori mai multa rabdare.
Raportam si noi vizita la medic si vaccin la 2 luni, la care a fost foarte cuminte. Are 6kg si 61cm. Sa nu ma certati, dar eu sunt putin dezamagita ca a luat numai 1,2kg in a doua luna fata de 1,4kg in prima luna. Eu stiam ca in luna a doua e puseul de crestere.
By the way, Luto, cat timp e alaptat exclusiv, nu trebuie sa te ingrijorezi cu privire la obezitate. Cel mare ar meu era tot asa grasut, avea 6,5kg la doua luni. La 1 an ii curgeau falcile iar acum, la 4 ani e foarte bine proportionat, nu poti spune deloc ca ar fi grasut.

_
Bia, mamica lui Busici (24 mai 2005) si a lui Mosorel (22 sept 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliapapusa spune:

Dana si nu ne pui si noua video filmul sa se bucure si ochii nostri?te rogggggggg

de luta Stefania Gabriela (13.09)
poze luta

Mergi la inceput