Lideri de opinie

Lideri de opinie | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

Haideti sa analizam si pe liderii self- sau fals-proclamati Lideri de Opinie.

Sa incepem cu CTPul

http://www.hotnews.ro/stiri-media_in_campanie-6554651-ctp-marturiseste-realitatea-hop-cvt.htm

**************
Citesc cu placere: Supereva.ro | Blogul meu |

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Articolul din Hotnews e scris de Tapalaga....deci din start iti pui problema obiectivitatii.

Paralela CTP - Traian Ungureanu este rauvoitoare si cam...schioapa.

Spre deosebire de Traian Ungureanu, CTP intai si-a facut publica optiunea politica (adica ieri), apoi s-a putut regasi citatul dat de Tapalaga in editorial (adica azi).

Deci, dupa ce si-a facut publica optiunea, CTP e liber sa scrie ce vrea.

In schimb, Traian Ungureanu, pana a trece la PDL, a jucat rolul de jurnalist deontolog, care scrie obiectiv, care nu este partinitor si care nu are in mode deliberat preferinte politice. El avea pretentia ca il omagia pe Basescu, asa, de obiectiv ce era

Spre deosebire de Traian Ungureanu, CTP l-a criticat la greu pe Antonescu....Cu alte cuvinte, i-a vazut si punctele slabe.
N-ai fi vazut la TRU o critica la Basescu! Fereasca Sfantu!


In concluzie: s-a gasit deontologul Tapalaga sa dea in CTP, dandu-l drept contraargument pe deontologul Traian Ungureanu!

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Copiloi, multumesc pentru analiza.

Inteleg ca tu in vezi pe CTP un adevarat deontolog. E optiunea ta desigur - depinde ce lentile ai.

**************
Citesc cu placere: Supereva.ro | Blogul meu |

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Mirela, care sint jurnalistii modele de deontologie dupa tine?



Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

sirimie - eu apreciez hotnews. mi se par jurnalisti independeti - poate unii dintre putinii ramasi liberi.

**************
Citesc cu placere: Supereva.ro | Blogul meu |

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

Copiloi, multumesc pentru analiza.

Inteleg ca tu in vezi pe CTP un adevarat deontolog. E optiunea ta desigur - depinde ce lentile ai.

**************
Citesc cu placere: Supereva.ro | Blogul meu |


Eu nu l-am pozitionat pe CTP in nicio extrema: nu am afirmat si nici nu am vrut sa arat ca CTP= "adevarat deontolog".

Ci, plecand de la un caz concret, am aratat cu ce e mai presus CTP decat TRU! Pe argumente(nu pe lozinci!).

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

sirimie - eu apreciez hotnews. mi se par jurnalisti independeti - poate unii dintre putinii ramasi liberi.

**************
Citesc cu placere: Supereva.ro | Blogul meu |


E firesc sa ti se para asa. Cei de la Hotnews sunt pro-Basescu de la infiintare, iar tu fiind pro-Basescu desigur ii apreciezi.
Intr-adevar, nu s-au abatut niciodata de la aceasta "linie editoriala".
Independenti? Da de unde... Daca erau independenti scriau articole neutre. Insa ei ataca constant tot ceea ce este anti-Basescu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Floriiiiin Calineeeescu s-a intors!
Dupa ce s-a lamurit cum este cu politica liberala din miezul ei,a candidat la locale,iata-l revenind la prima dragoste,in TV:
http://www.capital.ro/articol/vox-news-ataca-nisa-televiziunilor-de-stiri-cu-florin-calinescu-128050.html



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Jenant la ce s-a ajuns. Sa vedem ce o sa mai spuneti dupa ce subiectul de mai jos ajunge la putere.

Geoana cu talpa pe TVR
http://www.tolo.ro/2009/11/26/talpa-pe-tvr/

**************
Citesc cu placere: Supereva.ro | Blogul meu |

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

CTP-nu pot sa spun ca mi-a placut vreodata cu adevarat.
Si asta cred ca din cauza privirii care deseori se aseamana cu aceea a unui fanatic.

L-am auzit cand a spus ca l-a votat pe Antonescu si ca faptul ca il sustine incontinuare pe Johannis demonstreaza ce moral si consecvent este.

Ultima parte nu mi-a placut pentru ca: Antonescu a promis Johannis in cazul in care va ajunge presedinte si iaca-te ca nu a ajuns nici macar in turul II, si deci premiza de la care a plecat cand ne vorbeste de consecventa lui Antonescu este total gresita.

Alti lideri de opinie: a aparut de cateva zile Turturica care este, pana acuma destul de echidistant, Calinescu care e cu Basescu.

Mi-ar placea sa nu-l consider pe Dinescu lider de opinie.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Alina Mungiu-Pippidi: www.romanialibera.ro/a171053/ce-astept-de-la-candidati.html" target="_blank">Ce astept de la candidati

Triunghiul portocaliu *

Mergi la inceput