Despre manipularea TV

Despre manipularea TV | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

As vrea sa discutam despre manipulare. La 4 ani de cand televiziunile Realitatea si Antenele manipuleaza seara de seara opinia publica - acum au pregatit impreuna cu Hrebenciuc si cu Vanghelie - varianta Frauda.
vezi aici: http://prezidentiale.evz.ro/emain/articolul/877000/Nu-s-a-fraudat-cat-s-a-manipulat

Seara de seara, aceleasi stiri partiale, aceeiasi moderatori care nu dau voie unei parti sa se exprime, aducand constant jigniri, neadevaruri si ura. Toata lumea vede ce se intampla la Realitatea TV -cum i se da voie lui Gusa si PSDistilor sa vorbeasca si cum cei de la PDL sunt mereu intrerupti - despre Antene nici nu mai e cazul sa vorbesc.
Au manipulat si nu le-a iesit planul.
E mare jale acolo - insa, in aceste doua saptamani se pregateste o noua campanie murdara. Fiti cu ochii pe ei si judecati-i... dar nu va lasati manipulati.
Mi-a placut reactia lui Crin aseara. Este foarte adevarat, traim sub tirania lui Vantu si Voiculescu. Pacat.
Nu lasati pe Vanghelie, Hrebenciuc, Vantu, Nastase, Mazare, Iliescu si Voiculescu sa va conduca. Va manipuleaza suficient la TV.

**************
Citesc cu placere: Supereva.ro | Blogul meu |

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

O! Realitatea TV intrece chiar si antenele in slugarnicia fata de iliescu & co. Este acreditata din minut in minut de catre "moderator" ideea ca Geoana este, iata, deja viitorul presedinte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marilena12

Il prefer pana si pe Iliescu.

Marilena
Blogul meu


Doamne,nu am crezut ca in ziua de azi mai aud asta,nu am decit sa zic ca romanii isi merita soarta ...

Sincer,mi s-a facut [voma] cind i-am vazut aseara pe Nastase,Ilici si restu',poate ai uitat ca au condus o gramada de ani si ce mult bine ne-au facut,cam cit au furat si ce averi de neglijat au .




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Dar nu numai realitatea TV si antenele fac asta ci si alte televiziuni. De exemplu B1. Si se intimpla la fel si in ziare.

Adevarul e ca asta se face la scara mondiala. Exista carti despre CUM se manipuleaza. Care au inceput sa apara imediat dupa primele alegeri libere

Am un autor favorit care vorbeste mult despre asta:

Manufacturing Consent: Noam Chomsky and the Media

Noam Chomsky on Media Manipulation

www.chomsky.info/articles/20050716.htm" target="_blank">http://www.chomsky.info/articles/20050716.htm


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Toate televiziunile manipuleaza!La minunatul post B1,auzi numai de tovarasu Base,cat este el de minunat,cate a facut el pentru tarisoara,cat a crescut economia Romaniei sub preaminunatul partid PDL,ce turism in masa se face la noi,desigur,asta datorita capacitatii nemaivazute a Nuticai,cum o sa avem noi mii si mii de km de autostrada,datorita desigur celor mai buni asfaltangii din lume,care desigur ca nu sunt aserviti pdl-ului si corupti nici atat!
Bleah!

"La vita e bella"
www.lizidesign.com/" target="_blank">Bijuterii hand made
De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Aici o analiza obiectiva a manipularii dintr-o just singura zi.
http://subiectiv.ro/media/citeva-remarce-obiective-de-alegeri/

**************
Citesc cu placere: Supereva.ro | Blogul meu |

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Mi-a placut mai ales pasajul asta:

Decaderea profesionala a Antenei 3 a atins apogeul in momentul in care, intr-un schimb de replici Varujan Vosganian – Victor Ponta, dupa ce primul a incercat o explicatie despre functiile din administratia locala si bugete, care ar fi importante îintr-o eventuala negociere de sustinere, Victor Ponta a scapat o replica fenomenala:
“Sa-l schimbam pe Basescu si, dupa aia, puteti sa luati ce vreti: bani, functii în guvern!“.

Pene colorate... cate putin din toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vanessa ionescu spune:

Cred ca tema manipularii este foarte subiectiva. De ce se striga doar dintro singura parte? de ce se sustine doar ca realitatea si antenele manipuleaza. Pana in urma cu cateva luni, realitatea nu era inclinata inspre "stanga" ci spre " dreapta". SI b1 manipuleaza. Si TVR a amnipulat ani de zile. Toate manipuleaza. Eu am un tv in bucatarie si cand fac treaba butonez. astfel am ascultat toate posturile pe rand. din curiozitate si am incercat sa fiu obiectiva fata de emisiunile tv, nu fata de opinia mea care este bineinteles subiectiva. Toate sunt pe o aniumita directie. Si e normal, nu pot fi obiective. SUnt formate din oameni, conduse de oameni. Si da, e Vantu, Paunescu etc. dar daca nu crezi in acel post poti sa te uiti pe al post. Nu cred ca tv manipuleaza. Din pacate e viata atat de cenusie si viitorul financiar, social atat de cenusiu incat pentru oameni nu cred ca mai e nevoie de o emisiune tv. Si cred ca atunci cand in campania e;lectorala, prtezidentiabilii se cearta cu niste redactori si campania lor se reduce la cearta cu posturile tv, spune foarte mult despre "oferta" acestora. Asta e parerea mea.

Vanessa, Andutu (30.07.1997)si Catalin (13.06.2004)
http://picasaweb.google.com/cristina.avi69/GuraHumorului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Eh Vanessa,cand cei de la realitatea il slaveau pe base si pdl-ul nu mai manipulau!Era bine cand erau numai ei invitati,cand slaveau ce trebuia si pe cine trebuia!Cum au deschis gura,s-au transformat in moguli,rai,ca pana atunci fusesera din cei buni!
Sa nu mai zic iarasi de b1 ca tocmai am mancat si nu vreau sa arunc banii degeaba pe mancare

"La vita e bella"
www.lizidesign.com/" target="_blank">Bijuterii hand made
De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Manipularea nu a mai functionat aseara cand au aparut fetele PSD-istilor,avea Ponta un face!Azi Hrebenciuc era sifonat rau si cam nervos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Marilena,de curiozitate,poti sa-mi spui unde erai cand au venit minerii?
Eu mergeam la Facultate,imi aduc aminte ca si acum,aveam cursuri dimineata si vis-a-vis de Min.Agriculturii unde este Tearul f. mic am intalnit 3 oameni negrii si pe care a trebuit sa-i ocolesc pe carosabil pt. ca aveau niste fete de am inghetat.
O colega de-a mea a trebuit sa faca terapie dupa acea excursie comandata de nea' Ilici.
Tot pe acolo era sa fiu strivita in multimea care se adunase in fata sediului PNT-CD cand incercam la fel de inocenta la evenimente sa ma duc acasa pe jos pt. ca erau oprite autobuzele.

Off!Uitarea romanilor vine din firea lor pasnica!

Mergi la inceput