Mamici prin fiv (10)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Evy30 spune:

buna fetelor ce mai faceti ?

am si eu nevoie de 2 sfaturi .
primul : e indicat sa fac vaccinul de 2 luni inainte sau dupa botez ? ca ne invartim in jurul datei si nu stim exact . ar fi ca vaiante : inainte de vaccin cu 3 zile botezul ,sau dupa botez cu vro 5 zile .am inteles ca ar avea si reactii adverse .
eu as vrea sa il cumpar . stiti denumirea ?

si al doilea : nu stiu de ce scumpul meu plange in somn , miorlaie asa si suspina cateodata. doarme dus si deodata plange . apoi se opreste singur la 1 min si doarme in continuare . nu stiu de ce ...
o fi oare de la faptul ca de cateva zile a inceput sa stea treaz mai mult timp ziua si oboseste ,sau e alta explicatie? (avem 2 sapt si 1 zi)

pupici la toata lumea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adaca spune:

Marush Ti-am trimis un PM.
Pussi Ce curaj ai sa iti cauti bona. Oricum ii dai destul 1100 ron. Eu stiu o tipa la mine in oras are gemene si ii da bonei 400 ron. Dar nu ai gasit pe nimeni din familie care sa stea cu fetele?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina28 spune:

Ade pup mamica si baietii mai povesteste-ne de ei si pozeeee vrem pozeee

Evy bine ati venit si voi la mamici!Eu una i-as face vaccinul dupa botez, Sof nu a facut temp decat in ziua cu vaccinul putina febra.Despre vaccin eu i-am facut infanrix cred ca ar trebui sa te pui de acord cu medicul de familie ce vaccin ii faceti.Daca te hotarasti la infanrix vezi ca la spitalul Matei Bals la cabinetul vaccinare il poti cumpara muuuuult mai ieftin decat in orice farmacie/depozit exact la pretul cu care il importa, daca vrei mai multe detalii spune-mi si o sa-ti dau

Raluca, Doamne ce mandrete de fetita ai tu acolo si ce familie frumoasa sunteti cata iubire...

Cris ce sa va povestesc despre Sof...a fost un pic bonlavioara muci+tuse n imic grav, acum suntem bine, azi mi-a pus prima intrebare mama, ce papam? am ramas masca ,dupa faze ca astea imi dau seama cat de mult a crescut.Cum ti-am mai zis nu trebuie sa-ti faci griji cu vorbitul vb fetelor e si chestia ca aude 2limbi, sa vezi cand o turui in englezo-romana de nu o mai poti opri

Dupa cum am promis am pus cateva poze aici in albumele 1.8ani si 1.9ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Evy30 spune:

Madalina multumesc mult .
si merci pt pontul cu Matei Bals .
Infanrix cinci sau sase ? ca am inteles ca ar fi doua variante ,sase -pt cu hepatita B ,cinci -fara .acum sper sa nu gresesc ...
caci inca sunt invatacica la acest capitol .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurel_cris spune:

Ce bine imi pare cand vad asa activitate si la noi,mai sunt subiectele aferente pentru fiecare varsta dar se scrie cu o viteza ametitoare si nu pot tine pasul decat la citit.Dar si asa ce sa zic ca acest subiect este pe primul loc in inima mea,aici sunt toate fivoasele mele dragi.
Adina si Alexandru.
Sa aveti parte numai de bucuri in viata puiuti scumpi.
Marush petrecere frumoasa mami,asteptam pozici,tu cum te mai simti?
Buluna ti-am dat un PM.
Evy cu vaccinurile nu prea stiu ce sa iti zic ca eu le-am facut aici.Eu personal i-am facut fetei si vaccinul pentru hepatita B.Cat despre trezirile nocturne sa nu fie de la colici batai norocul ca mie mi-au mancat zilele.Oricum si dupa aceea fata mea nu a dormit excelent,avem dintisori acum de vina.Dupa cum ies de repede(are doar 8),sper ca pe la 3 ani dorm si eu o noapte de la cap la coada.
Rami e o scumpa Ilincuta,ce perisor maricel are,eu nici acum nu am de unde ii face mot Biancai.
Mada ce mare sa facut Sofia,e o scumpete,ce perisor mare are ea,parca la a mea nu-i creste asa repede parul.Ma bucur ca sunteti ok acum.
Bianca ce mai faci?Nu prea ai mai intrat pe la noi,sper ca sunteti ok.
Adaca ce fac nazdravani?


Cristina deBianca Maria 4.03.2008

Bianca
Cum cresc eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Evy, noi am facut botezul cand aveau fetitele fix 2 luni, iar vaccinul dupa o saptamana. Si eu l-am cumparat.
Mada, ce fata mare si frumoasa ai .

Fetele mele au facut deja 4 lunite. Pompez in ele exclusiv formula. A venit momentul pt diversificare, sau sa mai astept?

de Laura Ioana Irina Maria(26 iulie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina28 spune:

La multi ani Adina si Alexandru!
Sa cresteti mari sanatosi si norocosi!
Marush asteptam vesti despre voi!

Evy sa-ti spun schema de vaccinare cu infanrix:
2luni infanrix hexavalent(cel cu hepB)
4luni infanrix pentavalent
6luni infanrix hexavalent
12luni infanrix pentavalent

Moni multumim de complimenteMie pediatra imi recomandase sa incep deive la vreo sapt dupa vaccinul de 4luni, dar tinand cont ca Sofiuca a fost alaptata exclusiv am inceput la 6luni, bine si din comoditate in acea peioada trb sa plecam la mare, nu vroiam sa-i dau borcanase inca de la inceputuri, noi am inceput cu supita facuta din mai multe legume si i-am dat in prima zi 30ml-a doua zi60ml-90 a treia zi-120 a patra zi dupa care i-am facut un piure din morcovi si tot la 4-5zile ii bagam un aliment nou, de obicei se baga unul pe sapt dar tinand cont ca noi eram un pic mai maricele i-am acceleret un pic.fetele

Cris nu-i asa ca cel mai bine ne simtim printre fiv-oase si fivuleti.Eu pe Sof nu am tuns-o niciodata, doar bretonelul de 2ori, acum i-a crescut iar as vrea sa o tund mai scurt dar ma tot gandesc si rasucesc nu ma prea indur pt ca are onduleuri, onduleuri la spate si nu stiu dc ii va mai creste asa.

Ca se tot vb despre vaccinuri fetele cu copii mai maricei le faceti prevenarul?Pusi parca tu iceai ca le faci in doza unica la 2ani


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julia75 spune:

Marush, sa-ti traiasca comorile!!!La Multi Ani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adaca spune:

LA MULTI ANI ! tuturor sarbatoritilor.


Baietii sunt bine sanatosi, dar tare nazdravani, in special Rares.
Nu au facut gemenii ce face Rares.
Poze o sa facem zilele acestea, ca este sarbatoare. Faceam noi mai repede, dar eu sunt ocupata cu curatenia la casa si asamblarea mobilei pentru ca de sarbatori suntem la nnoi acasa.
pentru toata lumea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina28 spune:

La multi ani Dani Rafael!

Mergi la inceput