De ce nu apare Remus Cernea in sondajul DC?

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92
Exact perceptia generala a crestinilor ca suntem o tara de crestini...nu oameni buni...nu suntem o tara de crestini...doar pentru faptul ca ateii nu se aduna sa se calce in picioare pe vre-un deal din Bucuresti nu inseamna ca ei nu exista sau ca sunt putini.


in toata romania, exista doar 21.349 de atei declarati, dupa recensamantul din 2002. deci da, romania e o tara de crestini, ca ei sunt mai multi decat 50%+1, si anume peste 90% declarati. restul sunt de alte religii.

m-ar fi interesat evolutia stimabilului Cernea, dar daca zisesi ca e ateu, eu zic ca e bun de Franta. ar fi chiar culmea ca o tara majoritar credincioasa (nota bene, nu crestina), sa-si aleaga pastor ateu. acum, cand are libertatea alegerii. nu ne-au ajuns ceausescu si iliescu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita


in toata romania, exista doar 21.349 de atei declarati, dupa recensamantul din 2002. deci da, romania e o tara de crestini, ca ei sunt mai multi decat 50%+1, si anume peste 90% declarati. restul sunt de alte religii.

nimic



A te declara ateu la recensamant e un pic mai delicat pentru ca 90% dintre romani sunt botezati ortodox, chiar si ateii. Abia acum incep parintii sa nu isi mai boteze copiii, si destul de timid, pentru ca presiunea familiei e mare. A fi majoritar dintr-un anumit punct de vedere e o pozitie foarte confortabila din acel punct de vedere si e greu din pozitia asta sa te pui in papucii celorlalti.

Deci recensamantul nu e deloc relevant si de exemplu aici pe forum la subiectele despre religia in scoli nu mi s-a parut deloc ca ateii sunt minoritari.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita


m-ar fi interesat evolutia stimabilului Cernea, dar daca zisesi ca e ateu, eu zic ca e bun de Franta.



E interesant ca spui asta avand in vedere faptul ca daca as avea de ales eu acolo as alege sa traiesc. Si oricum, suntem tineri, inca mai sper.:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

Accept, eu nu l-as vota pe Cernea in vecii vecilor (ups! ), tocmai pentru ca este ateu, insa marturisesc sincer ca mai am cateva motive pentru care nu-l vad pe acest om prezidentiabil.
Si te asigur ca sunt departe de a fi naiva. Motivul pentru care nu ii dau lui Cernea nici o sansa de castig este legat de faptul ca intr-adevar, poporul roman este un popor religios si preponderent crestin. Toate cultele care au adepti in tara asta sunt importante si nu cred ca o persoana religioasa, indiferent la ce confesiune adera, va vota vreodata un om care lupta impotriva oricarei manifestari/gest religios, incercand sa impuna o cenzura religioasa si limitand drepturile celor multi pentru a-si asigura dreptul sau.

Marilena
Blogul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui conchita


in toata romania, exista doar 21.349 de atei declarati, dupa recensamantul din 2002. deci da, romania e o tara de crestini, ca ei sunt mai multi decat 50%+1, si anume peste 90% declarati. restul sunt de alte religii.





A te declara ateu la recensamant e un pic mai delicat pentru ca 90% dintre romani sunt botezati ortodox, chiar si ateii. Abia acum incep parintii sa nu isi mai boteze copiii, si destul de timid, pentru ca presiunea familiei e mare. A fi majoritar dintr-un anumit punct de vedere e o pozitie foarte confortabila din acel punct de vedere si e greu din pozitia asta sa te pui in papucii celorlalti.

Deci recensamantul nu e deloc relevant si de exemplu aici pe forum la subiectele despre religia in scoli nu mi s-a parut deloc ca ateii sunt minoritari.


ca sa afirmi despre mai mult de 90% dintre romani ca nu stiu ce fac cand se declara "cred in Dumnezeu", fara sa le fi pus cineva sula in coaste, mi se pare cel putin denigrator si ofensator.

altfel, eu zic sa nu iei in serios nici recensamintele din Franta unde ateii sunt ~30%, daca nu si mai mult, mai ales ca vrei sa locuiesti acolo. iti dai seama ca nu e relevant, dupa rationamentul tau. or fi votat si ei tot beti, ca romanii?

aici pe dc nu ai cum sa vezi cati credinciosi sunt. se poarta discutii de ani de zile, iar agresivitatea ateilor e notorie. mai ales sprijinita tacit si niciodata sanctionata. ca tot le plangeai de mila musulmanilor ofensati de icoanele din scoli, te invit la aceleasi sentimente nobile fata de grupul alungat de pe dc (si-au facut forum). crestinele ortodoxe s-au retras si ele de pe forum, cele care isi permisesera sa deschida un subiect (unul singur) sa discute de-ale lor. atata violenta contra lor, absolut nesanctionata, dimpotriva incurajata elitist, n-am vazut nicaieri.

nu poate decide minoritatea pentru majoritate. majoritatea decide, asta e principiul democratiei. eu doresc ateilor din romania si de peste tot din lume sa se mute in franta, ca sa fim inca o data martori la unanimitatea absoluta contra lui Dumnezeu, pe pamant. adica ce, numa stalin?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:



conchita nu poti fi contra ceva ce nu exista. In rest nu vreau sa comentez, pui lucruri in gura mea pe care nu le-am spus, si forumul asta nu e o noutate pentru mine asa ca stiu exact ce doza de agresivitate exista si din partea cui vine...se pare ca de fapt depinde cine citeste.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92



conchita nu poti fi contra ceva ce nu exista.


nici nu am sustinut ca ateismul exista. e doar o declaratie de intentie si de aderenta la o utopie absoluta. "cred ca nu cred" e tot o dogma, oricat de telectual poleit ar suna.

nu ti-am atribuit nimic din ce nu ai spus: recensamantul nu e relevant, caci deoarece ce anume? ii faci mincinosi pe-aia de au declarat ca ei cred in Dumnezeu? stii ce e recensamantul? merge un nene din poarta-n poarta si-i intreaba pe cetatenii una-alta. deci cel botezat are posibilitatea sa se declare ateu, daca vrea.

pentru ca daca la credinciosi nu e relevant, nici la atei nu e relevant. nu poti anula peste 90% dintre declaratii si sa declari valide doar 1% dintre ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita

Citat:
citat din mesajul lui accept92



conchita nu poti fi contra ceva ce nu exista.


nici nu am sustinut ca ateismul exista. e doar o declaratie de intentie si de aderenta la o utopie absoluta. "cred ca nu cred" e tot o dogma, oricat de telectual poleit ar suna.



Ma refeream la 'unanimitatea absoluta contra lui dumnezeu'. Este ilogic sa o asociezi cu ateii, pentru care acesta nu exista. Poate cu fanatici religiosi ai unor alte religii decat crestinismul. Nu este cred ca nu cred. Tu crezi ca nu exits mos craciun sau esti convinsa? Pentru atei sunt egali. Doar ca mos craciun e o poveste frumoasa care nu face rau. Religiile au facut si fac in continuare enorm de mult rau.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92
Ma refeream la 'unanimitatea absoluta contra lui dumnezeu'. Este ilogic sa o asociezi cu ateii, pentru care acesta nu exista. Poate cu fanatici religiosi ai unor alte religii decat crestinismul. Nu este cred ca nu cred. Tu crezi ca nu exits mos craciun sau esti convinsa? Pentru atei sunt egali. Doar ca mos craciun e o poveste frumoasa care nu face rau. Religiile au facut si fac in continuare enorm de mult rau.


ce spui ma face sa ma indoiesc serios ca esti informata despre definitia basica a religiei - credinta in Dumnezeu. deci "alti fanatici religiosi" nu pot sa NU creada in Dumnezeu. ca ii dau alt nume si alte dogme, asta e altceva, dar sa-i bagi la atei, chm.

este "cred ca nu cred". sau negi ca esti convinsa ca nu crezi in Dumnezeu? mos craciun ar trebui sa fie pe acelasi plan cu Dumnezeu, dpdv ateu, daca e sa discutam despre consecventa.

ateismul a facut si face in continuare extrem extrem de mult rau. un exemplu e cel de fata: nenea Cernea militeaza anti. in necunostinta de cauza ca democratia permite tuturor (ne)credintelor sa se manifeste in mod egal. ceea ce include si icoanele in scolile in care majoritatea platitorilor de taxe sunt credinciosi. necredinciosii pot alege sa se uite in tavan, caci doar nu sunt atat de fanatici incat sa urasca si sa doreasca exterminarea simbolurilor de credinta ale altora, nu? n-am auzit nici un credincios cerand decapitarea scheletelor manechine dupa care se studiaza anatomia de clasa a opta pe motiv ca sunt ofensatoare la adresa credintei lor.
sau eliminarea numelui si invataturii lui Darwin din manuale, pentru ca este discriminatorie.

discriminarea e in ochiul privitorului.
iar Cernea nu are ce sa caute ca presedinte al romaniei, ca el al discrimina peste 90% dintre locuitorii tarii, sa avem rezon. el e anti-ceva, nu e pro-altceva = fanatism ateu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Realizez ca nu are nici o sansa Remus, dar voi merge sa-l votez numai pentru ca este singurul care intelege ca in ceea ce priveste drepturile omului nu majoritatea conteaza. Imi pare rau, dar eu fac parte dintre acel mic procent care nu e de acord ca la scoala unde invata copilul meu sa fie icoane pe pereti si vreau o scoala 100% laica pentru fetita mea. Si eu platesc taxe la stat si am drepturi in tara asta, nu cred ca trebuie sa emigrez ca sa pot sa am dreptul asta.


Mergi la inceput