De ce nu apare Remus Cernea in sondajul DC?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Adica Romania va ramane 'in vecii vecilor' la nivel de 'tatza Floarea care traieste pentru slujba de duminica si nea Gheorghe crede ca tunetul e mania lui Dumnezeu'?



Daca tu crezi ca sunt astea lucruri rele, atunci nu indraznesc sa aflu care-i teoria "evolutiei" tale.
Un lucru e cert: evolutia este lenta, iar Cernea poate sa astepte cam mult pana-l descopera toti "incultii".

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde



Cine a spus ca sunt rele? Nu e nimic rau in a fi naiv. E chiar frumos si oricum inofensiv. Dar evolutia nu poate fi negata, oricat de lenta ar parea la nivel micro. Stiu ca exista si categorii care nu o neaga dar sunt speriati de ea si sunt sigura ca au motivele lor. Oricum nu e cazul sa fi asa de suparat pe mine.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92
Dar evolutia nu poate fi negata, oricat de lenta ar parea la nivel micro.



Cu siguranta. Si roata se invarteste, chiar inainte de a fi oficializat enuntul asta. Nimic nou sub soare.

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sabina

Accept, ba am ascultat si ceea ce se intampla nu depinde de om din pacate...e un proces universal.
Structurile de la rock sunt si mai simpliste decat la Jaques Brel!! Acolo macar mai moduleaza...la rock ramane pe aceeai functie si ritm, e f f nasol. Variatiile sunt f mici, e o muzica repetitiva la extrem, care duce chiar la un soi de hipnoza, metaforic vorbind, pe romaneste e amorteala creierului din cauza lipsei de noutate.
crede-ma ca am studiat f f mult problema, am scris si la doctorat despre, in referatul despre receptare.
Muzica clasica reprezinta acel echilibru intre noutate si redundanta, specific artei, n-am descoperit eu asta, ci muuulti altii inaintea mea, printre care si Baudelaire, prin definitia pe care o da poeziei.

la muzica rock redundanta e maxima.... crede-ma, daca ai avea notiuni tehnic muzicale ti-as explica, pot demonstra si la 3 noaptea sculata din somn chestia asta.




Sabina ,este f. important ceeace spui, aici nu avem toti numai bebelusi dar si chiar bebelusilor nu trebuie sa le dam sa asculte orice muzica!
Te implor deschide un subiect cu tema:ce muzica trebuie sa le oferim copiilor si de ce, la un Subforum cum ar fi spre ex. "Parintii intreaba.."
Am atras de multe ori atentia ca muzica poate dezvolta in mod deosebit intelectul unui copil sau dimpotriva!
Tu ai argumente pertinente si te rog sa le faci cunoscute!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:




Sabina, nu vreau sa monopolizam subiectul, daca vrei deschide te rog un topic separat la zona artelor si am sa vin sa-ti dau acolo cateva exemple de muzica, si fara argumente tehnice imi spui doar daca e simplist sau nu e simplist iar eu am sa te cred pe cuvant. Bineinteles ca pana la urma frumos e ce imi place mie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

am scris pe blog argumentele.....



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Subiectul este mult prea important sa fie discutat la Arte!
Aici nu este o problema "artistica" de afinitati sau de cultura muzicala,trebuie discutat la modul serios si competent despre influenta benefica sau nociva a muzicii asupra psihicului uman!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns UnPacatos spune:

Cine naiba e Remus Cernea?
Cel mai parlit dintre romani cumva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Accept imi pare rau ca nu ai inteles pozitia mea, dar daca tot nu ai inteles sincer nu pricep de ce ataci.

Nu am auzit in viatza mea de omul asta ( e drept ca am si declarat greva TV-ului si politicii romanesti , drept care am aflat ca a picat guvernul Boc la vreo 2 saptamani, si din campanie nu am vazut absolut nimic)dar mi s-a dat linkul aici si m-am dus sa ma uit.
Si nu am avut rabdare sa citesc...nu poti sa candidezi in Romania anului 2009 cand prima si cea mai mare actiune a ta e ca te-ai luptat sa nu se introduca icoane in universitati. Mare problema, ce sa zic...dupa aia nu am mai avut rabdare sa citesc, am citit pe sarite si mi s-a parut subtire.

Acum sa-ti zic despre mine....sunt departe de a fi religioasa, copiii mei sunt intr-o scoala unde nu se face religie, daca erau in scoala traditionala romaneasca eram una din mamele care semnau sa nu participe la orele de religie , ba ma asiguram ca nu participa nici macar pasiv. Nu sunt un mare intelectual si ascult cu placere destul de des Mozart dar si ACDC, Mozart ascult chiar zilnic, ca il studiaza fie'mea, dar prefer un ACDC la maxim, dar zau ca CV-ul lui e slabutz si in materie de filozofie, nu ma pune sa dau exemple, pur si simplu opinia mea de om care a citit ieri prima data despre el

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 75IrDa spune:

Cu maxim respect pentru toti cei care isi expun parerile pe acest subiect (am vazut si multi moderatori implicati), as vrea sa va atrag atentia ca unii riscati sa pareti putin "opaci".
Voi da un exemplu: e ca si cum am refuza sa folosim un alt detergent doar pentru simplul motiv ca nu am auzit nimic despre el; da, am vazut niste pungi cu detergent ecologic pe rafurile din supermarket, dar nu am auzit vreo vecina sau ruda ca-l foloseste asa ca nu-l folosesc nici eu.

Ma abtin sa comentez despre Remus Cernea si despre sansele lui; pot doar sa spun ca are o parere mult prea buna despre el, judecand dupa figura prelunga pe care a facut-o cand la dezbaterea de la Cluj tanjea dupa atentia preseditelui in functie si a ramas perplex cand acesta a trecut pe langa el fara sa-l recunoasca...

Oricum, pe langa comoditatea afisata de unii internauti, este in mare masura si vina lui Remus Cernea ca nu si-a targetat clar un segment de votanti, sau daca a facut-o se pare ca cei care sunt preocupati de discutiile desprecopii pe net nu fac parte din acest segment (spre rusinea lui RC)

Ne vedem la vot!

IrDa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:


Marina ti-am inteles din prima ta reactie la CV-ul lui pozitia, am inteles de atunci ca nu ai nimic cu el ca este ateu ci doar te mira ca un om care vrea sa castige alegerile in tara asta se poate baza pe asta. Totusi nu inteleg de ce ai simtit reactia mea ca pe un atac. Ori ai citit si din ea doar prima propozitie si apoi nu ai mai avut rabdare?

Oricum, din pozitia unui om inconjurat de votanti Cernea nu pot sa nu fiu dezamagita ca nu apare in sondaje. E vorba tocmai de atitudinea aia...ce la scoala romaneasca merg si musulmani?...ei, sunt putini deci neglijabili...nu o sa-i deranjeze pe ei icoanele noastre. Exact perceptia generala a crestinilor ca suntem o tara de crestini...nu oameni buni...nu suntem o tara de crestini...doar pentru faptul ca ateii nu se aduna sa se calce in picioare pe vre-un deal din Bucuresti nu inseamna ca ei nu exista sau ca sunt putini. Asa si cu votantii lui Cernea, daca sunt putini nu inseamna ca nu exista. Sper sa apara macar pe buletinul de vot.

Mergi la inceput