De ce nu apare Remus Cernea in sondajul DC?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

da, Marina, plus mie nu-mi plac chestiile "impotriva", daca are intiative civice pro ,admir neconditionat, alea anti ma duc cu gandul la alta culoare verde....



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:



Religiosii au impresia gresita ca cine nu e cu ei e impotriva lor. Cernea nu are nimic cu crestinii, militeaza impotriva discriminarii, si atata timp cat scoala este o institutie deschisa crestinilor, musulmanilor, hindusilor, ateilor, etc, nu au ce cauta icoanele in scoli. Ca ateu, nu am nimic cu nimeni, dar nu doresc sa fiu agresata de cei religiosi care nu stiu sa respecte religia ca pe ceva intim si spiritual.

Sabina, Cernea nu se declara intelectual pentru muzica pe care intamplator o prefera, ci pur si simplu este intelectual fiind de formatie filosof (deci un om foarte citit, lucru care se si vede in discursul lui). Si nu s-a declarat nicaieri meloman. Sa ne scuzi ca nu ascultam toti Mozart dar nu asta defineste un intelectual.

Pe mine personal ma reprezinta toate ideile lui, si nu fac parte din categoria celor care merg la vot sa voteze cu invingatorul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

ce sa fac, pt mine, daca nu asculti muzica clasica ai un dezavantaj major, nu esti intelectual 100 %.
Muzica usoara e in f mare masura grobiana.
detalii:
http://armonii.blogspot.com/2009/09/muzica-pentru-copii.html
un intelectual veritabil isi da seama de acest lucru. o fi destept, dar nu are finete.





Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sabina

ce sa fac, pt mine, daca nu asculti muzica clasica ai un dezavantaj major, nu esti intelectual 100 %.
Muzica usoara e in f mare masura grobiana.
detalii:
http://armonii.blogspot.com/2009/09/muzica-pentru-copii.html
un intelectual veritabil isi da seama de acest lucru. o fi destept, dar nu are finete.





Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo
Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.





Sincer, sincer...da doar asa intre noi doua...si eu privesc in jos la cei care nu sunt ca mine, insa spre deosebire de tine imi dau seama ca poate sunt subiectiva. (si imi cer scuze pentru off-topic, mai ales ca mesajul asta ar fi la fel de potrivit si la alte subiecte la care ne-ai impartasit putin din tine si parerea ta despre ceilalti)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

nu am nimic cu nimeni si nu privesc in jos, e doar o explicatie despre de ce nu e muzica usoara buna, explicatie pe care incerc sa o popularizez pe cat posibil, pentru ca oamenii pur si simplu nu au acces la asemenea informatii, ceea ce e total condamnabil.
Nici eu nu-s intelectuala in adevratul sens al cuvantului, pentru ca nu cunosc filosofie sau literatura etc indeajuns.
Exista un complex de informatii combinat cu sensibilitate pe care trebuie sa-l intrunesti pt a fi cu adevarat intelectual.


PS: exemple de intelecuali: Plesu, Patapievici, Dimoftache Zeletin, Paler, Paleologu , Stefan Niculescu, Anatol Vieru, Dan Dediu, Tiberiu Olah.....




Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sabina

nu am nimic cu nimeni si nu privesc in jos, e doar o explicatie despre de ce nu e muzica usoara buna, explicatie pe care incerc sa o popularizez pe cat posibil, pentru ca oamenii pur si simplu nu au acces la asemenea informatii, ceea ce e total condamnabil.




Scuze, inseamna ca am inteles gresit. Am crezut ca vrei mai degraba sa iti popularizezi blogul, mi-a fost si teama sa dau click pe el, ma gandeam ca poate vrei sa-mi vinzi ceva.

Daca ai stii la cat de multa informatie cu adevarat importanta nu au oamenii acces (nici aceia care se cred informati), si cum lumea s-ar schimba brusc daca maine am avea toti acces la toate acele informatii...dar poate ai dreptate si tu...de undeva trebuie inceput...eu iti urez succes in misiunea ta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Nu am ce sa vand:)) pe mine ma intereeaza sincer sa e inteleaga ce se intampla in creieras cand asculti o muzica sau alta...e vorba in primul rand despre copilasi, care e nasc perefecti si pe care e bine sa-i educam intru frumos, nu intru simplism.
Am observat ca e cea mai citita pagina de blog, pt ca oamenii dau search pe google "muzica pentru copii" si le apare si pagina asta..daca macar 1 din 1000* se opreste e f f mare lucru.

_

* 1000 intr-o saptamana , nu pe zi, LOL




Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:



Muzica rock (cu toate subcategoriile ei) nu este muzica usoara, nu este simplista si nu este nici ea popularizata (daca eu ceva muzica clasica am mai ascultat intamplator sau nu, iti garantez ca de muzica rock pe care o asculta cei care stiu ce inseamna muzica rock tu nu te-ai impiedicat nici macar intamplator). Iar ce se intampla in creierul unui om cand asculta muzica depinde de om banuiesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Adica Romania va ramane 'in vecii vecilor' la nivel de 'tatza Floarea care traieste pentru slujba de duminica si nea Gheorghe crede ca tunetul e mania lui Dumnezeu'?



Daca tu crezi ca sunt astea lucruri rele, atunci nu indraznesc sa aflu care-i teoria "evolutiei" tale.
Un lucru e cert: evolutia este lenta, iar Cernea poate sa astepte cam mult pana-l descopera toti "incultii".

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Accept, ba am ascultat si ceea ce se intampla nu depinde de om din pacate...e un proces universal.
Structurile de la rock sunt si mai simpliste decat la Jaques Brel!! Acolo macar mai moduleaza...la rock ramane pe aceeai functie si ritm, e f f nasol. Variatiile sunt f mici, e o muzica repetitiva la extrem, care duce chiar la un soi de hipnoza, metaforic vorbind, pe romaneste e amorteala creierului din cauza lipsei de noutate.
crede-ma ca am studiat f f mult problema, am scris si la doctorat despre, in referatul despre receptare.
Muzica clasica reprezinta acel echilibru intre noutate si redundanta, specific artei, n-am descoperit eu asta, ci muuulti altii inaintea mea, printre care si Baudelaire, prin definitia pe care o da poeziei.

la muzica rock redundanta e maxima.... crede-ma, daca ai avea notiuni tehnic muzicale ti-as explica, pot demonstra si la 3 noaptea sculata din somn chestia asta.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput