De ce nu apare Remus Cernea in sondajul DC?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

E o utopie sa ceri cuiva sa te voteze, cu conditia sa se informeze pe net asupra activitatii pe care o desfasori. Desigur, Cernea nu a cerut acest lucru...dar ce sansa ai sa-l cunosti? Vorbim aici de candidatura la un post public, unde trebuie sa te cunoasca toata lumea, nu un segment specific.
Altfel, eu cred (aproape cu disperare) ca singura noastra sansa este aparitia unor personaje cu profil diametral opus celor trei din fruntea sondajelor, deci Cernea ar fi putut fi, eventual, un castigator...daca ar fi crezut ca poate reusi.
Nu a crezut, insa, asa ceva, deci nu s-a strofocat prea tare...si atunci, chiar nu inteleg de ce se mai chinuie...doar asa, sa apara intr-o confruntare televizata, numita intalnirea candidatilor second-hand?

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


Asa gandesc oamenii care asteapta inca sa vina informatia la ei. Exista o noua tendinta, a celor care nu se mai uita la TV, de a cauta din proprie initiativa informatii din sfera interesului personal. Mai sanatoasa spun eu si care va fi specifica viitoarelor generatii.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

http://ro.wikipedia.org/wiki/Remus_Cernea








Multumesc Laura noroc cu tine ca puneam stampila aiurea in copac!

Sa nu fiu gresit inteleasa, dar un Presedinte trebuie sa respecte mai ales...sufletul majoritatii cetatenilor care alcatuiesc tara pe care o va conduce!
De asta cred ca putem sa spunem cum spun copiii nostri:"paguba in ciuperci!"
Nenea Cernea sta bine cu neuronii dar trebuie sa lucreze mai mult pe plan spiritual ca sa ne convinga!
Pa!Ce mai ramane?Ramane Baselu'!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

B.nica, ai fost un bun studiu de caz.
Despre cum, adesea, se intimpla ca oamenii sa-si defineasca optiunea de vot, sa o sustina cu maxim entuziasm uite-aci pe forum, in lipsa celei mai elementare informari.
Despre cum un admirator al lui Dan Puric voteaza un ateu militant.
Ceea ce ar fi fost cam bizar, nu?


In ceea ce ma priveste, nu a fost nevoie sa ma informez pe net cu privire la cine este Remus Cernea, am aflat de el cu ani in urma, cind actiuni in care a fost el implicat, sau chiar le-a initiat, au avut rasunet in societatea civila si au stirnit controverse: - propunerea de interzicere a insemnelor religioase in scoli; - semnalarea existentei manualelor de biologie creationiste; - semnalarea scoaterii darwinismului din programa scolara.

Ultima oara, dupa stiinta mea, pe DC s-a vorbit despre el cu ocazia conferintei lui Shermer in Romania. Cind il suspectez ca a facut o chestie care mie nu mi-a placut. Am vorbit la topicul respectiv despre asta.

Eu nu cred ca Cernea are vreo intentie sa intre in politica. Cred ca haina de militant pe teme civice il prinde de minune.
Candidatura asta probabil ca si-a dorit-o ca sa capete notorietate, (ceea ce a reusit; ii va folosi in viitor), si ca sa-si faca vizibil mesajul (ceea ce nu a reusit, ca n-a avut cum si unde).
Evident ca nu si-a facut vreo iluzie ca ar putea depasi conditia de candidat exotic. Va capta voturile celor care nu reusesc sa perceapa, intre candidatii cu sanse, vreo diferenta.


Triunghiul portocaliu *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Ileana, este asa de insetata dorinta unora de a scapa de prosti(am ezitat mult asupra epitetului dar nu am gasit altul, daca gasiti voi spuneti-l!)incat daca apare cineva care aparent se armonizeaza cu gandurile tale te atrage usor ... poate prea usor.

Este buna experienta asta aici!Poti sa iei contact cu pareri diferite dar poti si sa ai revelatia propriei fragilitati, mai pe romaneste, cat de usor poti fi influentat(manip.ulat).
Daca o iau pe linia asta mi-e frica ca am sa o iau razna!
Este usor sa manip.ulezi pe cineva daca ii cunosti sensibilitatile.
Chiar ma gandeam ca sunt useri care gandesc asa ca mine si de ce gandesc aproape cu gandurile mele?
Avem acelasi mod de deductie sau ne sunt induse aceste idei?Ups,help!Am luat-o eu razna cu paranormalul lui Baselu'?Sau sunt cei folositi de contracandidati?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

B.nica, sigur ca toti putem fi manip.ulati, sigur ca si sintem in oarecare masura, dar datoria noastra e sa incercam sa preintimpinam cum putem acest lucru.

Dar in cazul de fata nu poti zice ca ai fost manip.ulata. In nici un caz nu te-a manip.ulat nici Cernea, nici careva de pe aici.
Mie mi s-a parut incredibila usurinta cu care tu ai aderat, brusc si dintr-o data, la solutia Cernea, parasindu-l pe Hunor :)), fara a avea cea mai mica idee cine este el. Si era atit de usor de aflat... Nu-ti lua mai mult de 5 minute.
Link-ul care te-a lamurit azi sa stii ca a mai fost pus aici, cred ca ieri, de Simali.

P.S. Oricum, sa stii ca, daca nu descopereai singura, aveam de gind sa-ti atrag eu atentia, miine (adica azi?! :)), cu privire la diferentele de viziune dintre tine si alesul tau.

Triunghiul portocaliu *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Ileana daca promiti ca nu te superi pe mine am sa-ti fac o marturisire.
Nu aveam de gand sa votez pe Remus Cernea si unul din motive era acela ca nu il cunosteam si mi se parea ciudata aparitia din neant.Daca avea ceva sanse il "studiam".
Am vrut sa atrag atentia asupra unor probleme de interes national si m-am servit si de Hunor si de el.
Repet, daca unul dintre ei ar fi avut sanse de castig, mergeam cu el,dar asa cum au fost folositi ei ca sa dilueze voturile acelora care nu erau in favoarea anumitor candidati, asa am folosit si eu prilejul sa aduc in discutie o problema care imi tulbura constiinta in legatura cu votul pe care vreau sa-l dau!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

va certati d'aiurea

eu nu cred ca acest domn are vreo sansa in vecii vecilor sa fie presedinte in romania. Zicea cineva mai sus ca are haina de militant , citindu-i CV-ul care pe mine sincer nu m-a dat pe spate .

si de ce zic ca nu va fi presedintele romanilor...pai Romania nu suntem noi oamenii de pe net, suntem cateva procente , Romania nu suntem noi cei care intelegem ca scoala si biserica nu au ce cauta impreuna (si aici stiti cate discutii au fost pe DC), Romania este si tatza Floarea de la tara care traieste pentru slujba de duminica , si nea Gheorghe care crede ca tunetul e mania lui dumnezeu. Si oricat ne-am dori sa ne credem reprezentativi, noi cei de pe net suntem minoritari.
Iar actiunile si activitatea Domnului Cernea sunt totalmente nereprezentative pt Romania actuala.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

va certati d'aiurea

eu nu cred ca acest domn are vreo sansa in vecii vecilor sa fie presedinte in romania. Zicea cineva mai sus ca are haina de militant , citindu-i CV-ul care pe mine sincer nu m-a dat pe spate .

si de ce zic ca nu va fi presedintele romanilor...pai Romania nu suntem noi oamenii de pe net, suntem cateva procente , Romania nu suntem noi cei care intelegem ca scoala si biserica nu au ce cauta impreuna (si aici stiti cate discutii au fost pe DC), Romania este si tatza Floarea de la tara care traieste pentru slujba de duminica , si nea Gheorghe care crede ca tunetul e mania lui dumnezeu. Si oricat ne-am dori sa ne credem reprezentativi, noi cei de pe net suntem minoritari.
Iar actiunile si activitatea Domnului Cernea sunt totalmente nereprezentative pt Romania actuala.


Marina



Adica Romania va ramane 'in vecii vecilor' la nivel de 'tatza Floarea care traieste pentru slujba de duminica si nea Gheorghe crede ca tunetul e mania lui Dumnezeu'? Ar fi foarte trist, dar din fericire putin probabil. Cred ca ai o viziune destul de nerealista a ceea ce inseamna 'vecii vecilor'. E adevarat ca nici acum 100 de ani oamenii nu si-ar fi putut imagina lumea asa cum este ea astazi. Asta nu inseamna ca lumea nu se schimba, mai precis evolueaza. Si schimbarea incepe incet, discret, prin cei putini...nu asa brusc...te trezesti si nu mai stii unde esti. Si na...cel putin anul asta...si noi astia putini avem pe cine pune stampila.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Nici eu nu stiam de Remus Cernea pana acu cateva zile, da eu nu-s un exemplu de informare, ca traiesc planeta Muzica

M-am uitat acum pe situl lui si m-a bufnit rasul:
se crede super intelectual ca asculta leonard Cohen , LOL, si mare chestie a pus in Cv ca a organizat concert in care cantat luna amara, suuuuper cultura:D

In piata Universitatii am fost si eu, cu ce ma face asta un bun candidat?:D

si ca face miting ca sa ai voie sa-ti bati joc de simboluri importante pentru unii oameni....

nu zic, aia cu parcu carol e dragut ca a facut-o, da sunt amestecate chestii simpatice cu extremisme la el, observ.


pe de alta parte, daca faci sondaj, trebuie sa te straduesti tehnic sa acoperi toti candidatii.


PS deci asta mi se pare f nasol la el, ca promoveaza pseudocultura.


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

accept92 incercam sa-ti spun oarescum ca Romania e o tara in care religia a avut un rol fundamental, a rezistat comunismului si probabil ca o sa reziste multa vreme de acum incolo. Un om cu un puternic discurs anti religie nu va fi prea bine privit.

Basca ca vorba Sabinei, CV'ul e pe alocuri dezolant de slabutz, nu zic ca nu poate creste dar pana una alta cred sincer ca aceasta candidatura e strict publicitate.

Mergi la inceput