De ce nu apare Remus Cernea in sondajul DC?

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita

Citat:
citat din mesajul lui accept92
Ma refeream la 'unanimitatea absoluta contra lui dumnezeu'. Este ilogic sa o asociezi cu ateii, pentru care acesta nu exista. Poate cu fanatici religiosi ai unor alte religii decat crestinismul. Nu este cred ca nu cred. Tu crezi ca nu exits mos craciun sau esti convinsa? Pentru atei sunt egali. Doar ca mos craciun e o poveste frumoasa care nu face rau. Religiile au facut si fac in continuare enorm de mult rau.


ce spui ma face sa ma indoiesc serios ca esti informata despre definitia basica a religiei - credinta in Dumnezeu. deci "alti fanatici religiosi" nu pot sa NU creada in Dumnezeu. ca ii dau alt nume si alte dogme, asta e altceva, dar sa-i bagi la atei, chm.

este "cred ca nu cred". sau negi ca esti convinsa ca nu crezi in Dumnezeu? mos craciun ar trebui sa fie pe acelasi plan cu Dumnezeu, dpdv ateu, daca e sa discutam despre consecventa.





Vorbim limbi diferite, nu intelegi nimic din ce iti spun eu. Am spus atat : pentru atei dumnezeu nu exista asa cum nu exista mos craciun pentru altii. Si daca nu exista nu pot fi impotriva lui. Intr-adevar nu stiu ce parere au oamneii care cred in alt dumnezeu despre dumnezeul crestinilor. Eu nu pot fi contra a ceva ce nu exista. Si da , pentru mine dumnezeu, mos craciun si zana maseluta sunt pe acelasi plan. Exact asta am afirmat! Ca nu cred ca nu cred. Ci pur si simplu stiu ca nu exista sa cum stiu ca nu exista mos craciun. In fine, conversatia noastra nu are sens, nici nu stiu daca interpretezi dupa cum iti convine sau pur si simplu nu intelegi ce spun.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:



conchita mai spui ca majoritatea decide. Credinta este o decizie pe care o ia fiecare pentru sine, nu majoritatea pentru ceilalti!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92



conchita mai spui ca majoritatea decide. Credinta este o decizie pe care o ia fiecare pentru sine, nu majoritatea pentru ceilalti!


nici tu nu intelegi ce vorbesc. nu despre credinta era vorba, ci despre manifestarea ei, perfect legala si justificata in conditiile in care majoritatea decide.

spune-mi, ce simte un ateu cand se uita la o icoana? nu se poate uita pe perete cinci milimetri mai la dreapta? in franta e interzis sa-ti pui cruciulita la gat sau val pe cap. adica, atata ura fata de diferentele dintre noi? cand o minoritate lupta pentru laicizarea unei societati religioase, nu e totuna cu afisarea altor "icoane"? e aceeasi marie. daca o tara e musulmana, crezi ca are cineva dreptul, o minoritate de 20 de mii de persoane, sa le impuna alora catorva zeci de milioane sa renunte la dreptul lor fundamental de manifestare a credintei?

daca eu port cruciulita la gat si vine un ateu la mine cerandu-mi s-o port sub bluza ca-l ofensez, o sa-i rad in nas cu mila crestina. pentru ca cererea e fanatica si plin de ura. am prieteni musulmani care nu s-au simtit niciodata ofensati de cruciulita mea.

e ca intr-o casa in care locuiesc trei generatii. daca majoritatea membrilor din familie mananca vegetarian, sa zicem, si doar bunica vrea friptura de porc, asta nu inseamna ca restul casei va trebui sa manance friptura de porc. farfuriile vegetarienilor sunt la vedere, publice cum s-ar zice, pline cu verzituri. daca bunica se simte ofensata, poa sa manance friptura pe balcon - are dreptul la segregare sau uniune in functie de afinitati, intr-o democratie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

0 virgula ceva, de ce mai discutam?

Mergi la inceput