Trombofilia o cauza a infertilitatii - 18 -

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Balanta s-a mai vehiculat ideea asta ca cele din strainatate sunt mai bune dar eu nu cred. Cel mai bine le iei din tara dintr-o farmacie serioasa care stii sigur ca le-a transportat/depozitat in conditii bune.


Info despre D-Dimeri www.medipedia.ro/Dictionarmedical/Analize/tabid/94/analiza/D-Dimer/D-Dimer.aspx" target="_blank"> aici


Miki Anul asta pun d'un pui.
DOAMNE AJUTA!

Trombofilie ereditara (MTHFR C677T homozigot + FVL heterozigot)
2 sarcini oprite din evolutie (8s,5s)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Utilitatea dozarii plasmatice a D-dimerilor pentru diagnosticul EP in sarcina


In afara sarcinii, utilitatea dozarii plasmatice a D-dimerilor (prin tehnica ELISA) in cadrul strategiei diagnostice a fost evaluata: o valoare mai mica sau egala cu 500 ng/ml permite excluderea EP cu o valoare predictiva negativa de 98%. O valoare mai mare de 500 ng/ml nu are nici un fel de specificitate pentru diagnosticul de EP.



In sarcina se produce o crestere fiziologica a D-dimerilor(31, 32) cel mai frecvent incepand din al doilea trimestru. Posibilitatea de a utiliza o valoare-limita pentru a elimina o EP in sarcina nu a fost inca evaluata. In post-partum, D-dimerii plasmatici sunt de asemenea crescuti. Daca dozarea lor are valori normale (mai mici sau egale cu 500 ng/ml), se poate exclude boala tromboembolica acuta cu aceeasi fiabilitate ca in afara sarcinii.

de aici





Miki Anul asta pun d'un pui.
DOAMNE AJUTA!

Trombofilie ereditara (MTHFR C677T homozigot + FVL heterozigot)
2 sarcini oprite din evolutie (8s,5s)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefy13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui alla76
stefy13 scrie si intervalul de referinta pt progesteron si precizeaza in ce faza a ciclului e facut. ca ma pierd intre ng/dL si ng/ml si nmol/L.

Alla76 eu toate analizele le-am facut in z3. Din pacate la progesteron nu am trecute si limitele in buletinul de analiza..doar valoarea si atat.
In ceea ce priveste D-Dimerii se pare ca e ok unitatea de masura

Valori normale

Cantitativ: < 250 ng/mL sau < 250 µg/L (SI)





Mutatia protrombinica G20210A - genotip heterozigot
Factor antinuclear pozitiv
OATS girl
FIV 1 +ICSI la Kinderwunschzentrum Mittelrhein Neuwied Germany, martie 2009 nereusit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

Multumesc, fetelor
Hiperplazia mi-a fost descoperita la histero, pana atunci nu ear absolut nici un semn ecografic - sau poate era dar nu am avut un medic care sa-mi faca eco la cateva zile odata si care sa vada evolutia - nici ingrosat, nici anormal, ovulatia era prezenta regulat ... in fine, nimic in afara unor micro hemoragii cu cateva zile inainte de venirea ciclului, care ciudat mi se opreau inainte cu 1-2 zile de CM propriu-zis. Nici un medic nu mi-a spus ca ar trebui sa ma "caut", histero a fost initiativa mea dupa FIV .
Ce ma surprinde este ca nici un medic nu mi-a interzis FIV in perioada aceasta ... Kovacs cu care derulez acum FIV 2, mi-a spus ca daca nu este forma complexa si cu atipii - adica cu potential de a se complica, in sensul malign al cuvantului - nu este o problema ?????? inteleg ca parerea generala este ca se considera ca tratamentul anterior, de inhibare cu diphereline sau AC reduc simptomele ... insa ...
Din pacate, nu pot face FIV la inceputul anului viitor, asa ca risc si plec la drum, desi cu inima indoita.
Morala povestii este ca histero este importanta si relevanta, desi mi se spusese anterior ca nu e nici o problema,avand in vedere ca avusesem cu un an, respectiv doi o histero si o HSG perfecte, ca daca ar fi ceva, s-ar vedea la eco... Doi dr, specializati in FIV



"Mult timp am avut impresia ca viata mea va incepe in curand, adevarata mea viata !...
In final, am inteles insa ca obstacolele reprezinta de fapt viata ." Alfred Souza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alla76 spune:

unde mi-am facut eu analizele nu faceau Mutatia factorului XIII (G102T)
Mai are rost sa ma stresez si sa o fac?
Stau tare aiurea cu banii acum si nu as face-o decat daca rezultatul ar influenta tratamentul.
ce spuneti?

_
mutatie homozigota a MTHFR A1298C, sarcina pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

goldi, si pe mine ma 'ucide' teoria medicilor cum ca daca ar fi ceva in neregula cu uterul s-ar vedea la eco .
Ma intreb: oare chiar asa naive si necitite parem in fata medicilor de ne spun povestea asta? Mi s-a 'servit' si mie povestea asta in Timisoara, Ungaria si la una din clinicile din Austria. Macar la a doua clinica din Austria, parerea medicului a fost diferita de ceea ce mi se spusese pana atunci referitor la utilitatea histeroscopiei inainte de FIV...
Eu vreau la histeroscopie si biopsie de endometru. Stii cumva a cata zi este recomandat sa fac histero in conditiile in care ma intereseaza biopsia de endometru? (nu-i mai cred pe medicii din Timisoara, asa ca prefer sa aleg eu ziua in care fac histero).
Iti doresc mult succes la FIV.
alla76, din cate stiu eu, mutatia factorului XIII este o mutatie extrem de rara si nu cred ca e musai sa o faci.




mutatia MTHFR C677T heterozigota + mutatia protrombinica (G20210A) heterozigota
insuficienta venoasa cronica bilaterala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristal1995 spune:

Balanta: eu am facut chiuretaj endometrial pentru biopsie. Medicul meu mi-a recomandat sa se faca aprox in ziua 21, dupa ovulatie, ca endometrul sa aiba o anumita dimensiune. Daca vrei detalii, da-mi un PM.
Pupici la toate mutantele...

Aly-"2010 va fi un an norocos... pentru noi 2"


MTHFR-Mutatia A1298C genotip heterozigot, Proteina S la limita superioara, nici o sarcina, 6 FIV+inca 2 ET

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dangabriela spune:

Fetelor , am o mare rugaminte la voi!
Cele care cunosc, sa posteze aici , numele doctorilor ginecologi specializati in sarcini cu probleme de trombofilie!!!Eu sunt din Bucuresti, dar cred ca ar fi interesate si fetele din alte localitati!
Va multumesc si va pup !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Valentina_D spune:

Buna Fetelor,

Am si eu rezultatul la analizele de trombofilie, dar nu ma pricep deloc sa le interpretez

Ma ajutati?


Imunologie
Test Rezultat Interval de referinta
Free T4 1.24 0.70 - 1.48 ng/dl
Ac Anti-Tireoperoxidaza (TPO) <1.00 < 5.61 UI/ml
Testosteron 1.30 0.13 - 1.08 ng/ml
TSH 1.92 0.35 - 4.94 microUI/ml
Ac Anti Ss (Ro) NEGATIV (<0.5)
Ac Anti-fosfolipidici NEGATIV
Ac Anti-Cardiolipinici IgG NEGATIV(2.18)
Ac Anti-Cardiolipinici IgM NEGATIV(1.06) .


Coagulare

TEST TIME(S) % INR MG/DL TIME(S) % INR MG/DL
Antitrombina III 103.4 75 - 125 %

Proteina C 132.1 70.0 - 140.0 %

Proteina S 102.3 52- 118 %
ProC Global FV NR 1.11 0.86 - 1.10
ProC Global NR 1.14 0.69 ->1.56

Ac Anti-SSb (La) NEGATIV (<0.5) NEGATIV: <0.8 INCERT: 0.8 - 1.2 POZITIV: >1.2


Nu stiu daca pot fi vizualizate bine, dar sper sa intelegeti si sa ma ajutati cu un raspuns

multumesc



Doamne, da-le la toti, dar da-mi si mie!!!


Valentina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

dangabriela...un medic specializat pe monitorizarea sarcinilor femeilor cu trombofilie este dr. Epure de la Maternitatea Caritas.
nasa mea-cu probleme de trombofilie a reusit sa aduca pe lume anul trecut o fetita cu ajutorul dansului.
si asta dupa ce in 2006 a nascut prematur un bebelush care a trait doar 3 zile...sarcina fiind "supravegheata" atunci de "celebrul" Tutunaru...care a considerat pur ghinion faptul ca aceasta femeie la varsta de 20 de ani a mai avut o sarcina dusa la termen cu o fetita nascuta moarta...asa ca nu a considerat necesar sa caute sa descopere problemele acestei femei.
deh...ghinionu' naibii...ce usor e sa dai vina pe ghinion...sa invoci soarta,nesansa etc etc...pentru a-ti ascunde...in fine...mai bine tac...ca ma aprind cand e vorba despre acest personaj...si mai sunt destule femei care aleg inca sa creada orbeste in discursul acestui medic...discurs bun dealtfel ,nu am ce zice.

Mergi la inceput