Trombofilia o cauza a infertilitatii - 18 -

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dezamagita spune:

Neata,

Daca fac d-dimerii cine imi interpreteaza analiza? acest test confirma un diagnostic de trombofilie? Se face impreuna cu fibrinogenul?

Spicuiesc din pagina Synevo:
7. DD au fost identificati de asemenea ca markeri pentru trombofilia subclinica fiind utili in investigarea pacientelor cu infertilitate primara sau secundara neexplicata si trombofilie1;3..

Voi ati facut testul? ce valori v-au iesit?
o zi buna,
Raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

alla,pe mine ma sustine sotul.el chiar sufera.mi-e asa mila de el.....de nu mai pot.parintii,nu vor ca ma chinui prea mult.socrilor nu le pasa.aaaa si fiica-mea care acu a plusat si vrea 2:o surioar asi un frate.si repede,ca se plictiseste.acu,eu ce sa fac?ca din cauza mea nu merge treaba.
aseara de 10 ori am intrebat endocrinologul de legatuta TSH marir-hashimoto-avort.mi-a zis(e al 3 medic care zice asta)ca nu e demonstrata legatura.exista un risc de 3* mai mare,dar au fost femei cu multe avorturi fara aceste probleme.asa ca nimeni nu garanteaza nimic.
mai,fetelor-cucietelor,dac asotul are gemeni in fam ,eu pot avea gemeni?ca eu stiam ca mama conteaza,dar seful meu mi-a zis ca el stie si cazul invers.acu,sefu-i sef si nu trebe contrazis,dar eu am un plan.....

mami de Amira, premiata cu argint la concursul de dans


avort spontan(4s,5s,6s)mutanta:A1298 homozigot,C677 heterozigot-hihihi si bleah,bleah,bleah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

fetele

am intrat sa va multumesc celor care ne-ati fost si ne sunteti alaturi

celor care ati daruit putin de la voi pentru alina

a plecat spre germania

dimineata la ora 8 a inceput operatia

si inca nu s-a terminat

cred ca sunt multe puncte de tumora
daca dureaza atat
plus ca unele sunt situate chiar la baza creierului si e zona grea de operat
sa vedem

doamne ajuta!
i-a dat si la stirile de la 12
de pe kanal d

offffffff

pentru cei care vor sa o vada la plecarea din tara
accesati
http://www.youtube.com/watch?v=CF6tHIxAvkU

si daca nu stiti povestea cititi pe

www.alinadonescuumanitar.blogspot.com

mii de multumiri
mai e nevoie de bani
dar deocamdata asteptam iesirea din operatie
va asteptam si la umanitare

SPUNETI O RUGACIUNE PENTRU ALINA - operata pe creier SI ADRIAN - sa aibe puetere sa o ingrijeasca
Camelia Costea: DOAMNE AJUTA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefy13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dezamagita
Voi ati facut testul? ce valori v-au iesit?

Dezamagita eu am facut D-Dimeri , va scriu valorile sa va faceti o idee:
D-Dimeri 93,2 µg/l (<200)
Fibrinogen 325 mg/dl (184-480)
PAI1 15,5 ng/ml (3-43)
Protrombina Fragment F1.2 177 pmol/l (69-229)
Insa am alte balarii:
Androgen liber 9.89 (<3.50)
17-OH-Progesteron 2.5 µg/l (0.3-1.0)
iar Progesteronul e ok 0.75 ng/ml
Deja nu mai stiu incotro sa o iau. Ca si cami30 imi cade parul de imi e teama sa nu chelesc ... probleme si numai probleme.Off offf.


Mutatia protrombinica G20210A - genotip heterozigot
Factor antinuclear pozitiv
OATS girl
FIV 1 +ICSI la Kinderwunschzentrum Mittelrhein Neuwied Germany, martie 2009 nereusit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavinia78 spune:

Eu am facut chiar azi D-dimerii la Synevo si rezultatul meu a fost:

D-dimeri
Latex-aglutinare <0.5#956;g/mL FEU
FEU=echivalenti de fibrinogen
2 FEU=1 D-DIMER

si pare a fi normal. Ma mira insa rezultatul lui stefy13 D-Dimeri 93,2 µg/l (<200)care si el pare in limite. Am observat ca la mine este /ml iar la ea /l de aici sa vina diferenta?




MTHFR - C677T heterozigot + Lupus anticoagulant + Tiroidita Hashimoto
1 sarcina IA si 2 naturale oprite in evolutie (5s,6s,7s)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

Mikisor, imi pare rau de omuletii de zapada . La cat esti tu de inimoasa, ingerasul va veni curand, sunt sigura, ai ajuns prea aproape ca sa nu reusesti.
Fetelor, sunteti atat de harnicute si determinate, incat mereu va citesc cu placere, chiar daca nu sunt mutanta si de aceea nu intervin, insa vreau sa va felicit si sa va urez copilasi la fel de frumosi si inteligenti ca mamicile lor

Cat despre mine, nu am vesti prea bune ... chiar din contra. Am descoperit (cred) motivul infertilitatii mele inexplicabile: hiperplazie endometriala adenomatoaza polipomatoasa. Un diagnostic lung si urat care arata de fapt ca un bb nu prea poate sa se implanteze in uter.
Sapte medici, sapte pareri, ca de obicei ... cert este ca fara vreun sipmtom deosebit, doar un usor spotting cateva luni in urma, endometrul s-a vazut la histeroscopie si apoi la biopsie ca este afectat.
Ei, asta e ... ce ziceati de peretele ala de dat cu capul ?

Va pup pe toate, fara exceptie




"Mult timp am avut impresia ca viata mea va incepe in curand, adevarata mea viata !...
In final, am inteles insa ca obstacolele reprezinta de fapt viata ." Alfred Souza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

goldi, imi pare foarte, foarte rau pentru problemele pe care le ai cu uterul . Am citit si eu un pic despre diagnosticul ce ti s-a pus, si, intr-adevar, nu pare prea incurajator...
Nici nu indraznesc sa te intreb daca se poate remedia in vreun fel .


mutatia MTHFR C677T heterozigota + mutatia protrombinica (G20210A) heterozigota
insuficienta venoasa cronica bilaterala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Mcrissa hai ca mai ai putin, parca te vad ca ajungi la 40sapt ca Aurel Cris care s-a chinuit sa tina sarcina si apoi nu i se mai declansa nasterea. Sa mai intri pe la noi ca ne face bine sa auzim vesti de la gravidute cu mutatii. Pup broscuta jucausa.
Danny prolactina creste si de la stres asa ca ai grija. Pt stres poti lua Tonotil N 10 zile consecutiv dupa care urmeaza 10 zile de pauza. Mai poti lua Vitex fruit sau Mastodynon, ac contin planta Vitex Agnus Castus care este un reglator hormonal si al carui efect se vede dc e luat mai mult timp. Este si progesteronic.Atentie!! Analize hormonale nu se fac atata timp cat il iei deoarece nu ies reale. Mai poti lua tinctura de coada soricelului . Vezi sa nu le iei pe toate, Tonotil il poti lua impreuna cu unul din celelalte produse.
Lavinia tb sa le spui fetelor ca D-Dimerii i-ai facut sub clexane sa nu le derutam. Vreau sa-i fac si eu dar sa treaca efectul clexan-lui din organism pt ca m-am bombardat serios, am picioarele pline de hematoame
Cami esti tare tristuta si te inteleg f bine at cand zici ca nimeni nu te intelege si sprijina. Sotul meu ca si al tau, dc mai descopar ceva nu vrea sa mai facem nimic, dar nici sa adoptam un bb nu vrea. Mama ma bate la cap sa ma duc la dr x ca a auzit ea ca e buna cu toate ca i-am explicat care e sit mea, sora e plecat din tara, cumnata habar nu are cum a adus copii pe lume.. i-am spus ca am BHCG negativ, i-am explicat ce e ac anal si insista sa fac test de pp si asa mai departe. Noroc cu fetele de pe DC ca dc nu ma dadeam non-stop cu capul de pereti si ajungeam la nebuni.
Goldi imi pare tare rau pt diag tau, chestia asta nu se poate repara cu un chiuretaj endometrial si ceva tratam? Uite, ma pui pe ganduri, la eco mi s-a vazut in ultimul timp endometrul mai hipoecogen pe margine, un contur mai albicios. Am facut tratam cu polidin si doxiciclina, s-a mai reparat dar tot se mai vede putin hipoecogen. Al tau cum se vede la ecograf? L-ai vazut in toate fazele lui? ( trilaminar, secretor)
Balanta te-ai hot pana la urma unde o sa faci FIV?
Goggy


Miki Anul asta pun d'un pui.
DOAMNE AJUTA!

Trombofilie ereditara (MTHFR C677T homozigot + FVL heterozigot)
2 sarcini oprite din evolutie (8s,5s)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

miki, da, m-am decis de cateva saptamani unde fac FIV: la Kinderwunschzentrum Viena, cu Prof. Obruca. La CM de luna asta (se pare ca azi va fi Z1 dupa cum ma simt), vreau sa fac histeroscopia, apoi ii comunic Profesorului rezultatul si vedem ce facem mai departe (sper sa fie totul ok si sa putem face FIVul la inceputul anului viitor).
In alta ordine de idei, 'ma bantuie' o intrebare de cateva zile incoace: as fi tentata sa imi comand medicamentele pt FIV din Franta, dar oare merita sa dau cam 800 lei in plus fata de cat m-ar costa daca le-as lua din Romania? Adica, ma intreb: oare chiar o fi diferenta de calitate intre medicamentele hormonale din Europa de Vest fata de cele din Europa de Est?
Nu stau in cei 800 lei care m-ar costa in plus, dar nici nu i-as da daca as stii ca nu merita. Oare ce sa fac? (sunt balanta, deh ).
mcrissa, nu iti fa griji, ca o sa duci sarcina cu bine pana la capat. Eu zic ca ai trecut de toate hopurile cu bine.


mutatia MTHFR C677T heterozigota + mutatia protrombinica (G20210A) heterozigota
insuficienta venoasa cronica bilaterala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alla76 spune:

mcrissa pupam BBul. uite ca e cat o sticla de pepsi deja
si rugam BBul sa stea cumintel pana la termen!
danny1 multumesc pentru info cu dec hematolog. Am sa incerc sa trec in ziua de inseminare si pe la ea.
cami30, danny1 la noi e cam asa: sotul ma sustine in incercari, cu atat mai mult cu cat e si el cu oligospermie.
Socrii nu se baga, la fel si cumnatul, dar s-au mai scapat din cand in cand cu cate un "de ce ne grabim asa" nu stiu de unde vine expresia cu de ce ne grabim, ca doar am 33 de ani
dar sunt discreti in rest... cum am zis, se mai scapa uneori si atunci ma ia cu draci. de exemplu, al meu cumnat nu are de spus decat "nu aveti de ce sa va stresti, ca doar toate sunt ok sau no...nu e chiar aiurea" si a zis asta cu spermograma sotului in fata
acuma nici proasta nu sunt sa nu stiu sa citesc o spermograma ... sa vina el sa imi spuna ca e "aproape ok" , mai ales dupa ce 2 medici ne recomanda FIV...sa vina el sa spuna ca "asta chiar nu e cazul"
mama mea isi doreste nepoteii de ani de zile, dar ea nu stie despre probleme si nu e cazul sa o implic. sora mea stie de probleme dar nu le intelege si nici nu realizeaza foarte bine ce inseamna astea. e greu sa inteleaga problemele astea, tinand cont ca l-a facut pe nepotel din prima incercare.
stefy13 scrie si intervalul de referinta pt progesteron si precizeaza in ce faza a ciclului e facut. ca ma pierd intre ng/dL si ng/ml si nmol/L.
goldi imi pare rau pt diagnosticul "lung si urat". cum l-ai descoperit? la histeroscopie din cate inteleg. dar ai facut biopsie? aveai o banuiala ca e ceva in neregula? doar spottingul ti-a dat de banuit? in ce perioada a fost spottingul?

_
mutatie homozigota a MTHFR A1298C, sarcina pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009

Mergi la inceput