Albinute si bondari de mar-apr '07 (131)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmenefr spune:

Buna seara!
Si noi pe aici...Am facut baie motanului si pe Teodorei, acum astept sa se faca placinta cu mere.Mai devreme am facut supa de pui, piept de pui cu legume si paine neagra.M-am intrecut pe mine azi !
Ioana, da-ne pozeee de la ferma.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenefr spune:

Buna seara !
Nu-i nimeni??? Aloooo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaradu spune:

eu!
hai ca pana la urma a zis bine kitty ... asta e capitolul nostru.
poze de la ferma ... dc reusim sa le descarcam, ca se pare ca se buli camera foto!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kitty spune:

vaaaaii...dar ma scuzati daca va deranjeez...si ma intromisionez in randul dumneavoastra, posesoarele capitolului.


Buna siaaaraaa!

Ati fost ocupati cu alegerile, stimate duamne si stimati bazaitori?
Sau ati fost la umplut sacul mosului?
Sau ce-ati prestat in aceste minunate zile, de nu ati binevoit sa dati raportul?
Am crezut ca daca vine frigul va adunati prin casa si o sa fie tot un bazait, dar nuu, nici gaaand.
Noi am ...n-am facut mare lucru, de-ale casei, cumparaturi, votat, tavalit cu plodurile din dotare pe jos, alergat prin casa dupa ei.
Giulia e obsedata de povestea cu cei trei purcelusi, drept care i-a facut frati-su o casuta din bureti si plapuma si eu ma prefaceam ca sunt lupul si incercam sa intru in casuta peste ea....si urlete si rasete....

Noua activitate obsesiva a Giuliei e desenatul: ne face "portretele" la infinit (bine, m-a pus pe ganduri - ca la tac-su i-a facut ochelari - dar mie mi-a facut mustata..oare o fi cazul sa ma epilez )

Va pupez...ma duc sa-mi consum frustrarile politice...

Kitty, Raul 25.05.1999 si Giulia 12.03.2007
Poze
slideshow

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenefr spune:

Buna dimineata!
Sa va fac niste cafea?? Pai cine bea? Mana sus sa vad cate sunteti !

Ioana , cucoana Kitty

Capitolul asta cred ca-l inchidem undeva de Craciun, asa ca mai rarut, sa ne ajungaaaaaa

Lasand gluma la o parte, pe unde sunteti cucoanelor?

Noi ieri am plecat pe la pranz la ai mei, cu gandul sa votam inaite si apoi sa mergem la masa, eh, am uitat de votare, eu eram data peste cap cu pardalnica de bila, care-mi joaca feste...Deh, tre' sa bag redigest in fiecare zi, poate-poate s-o mai calma...

Lagat de soacra
Sambata seara, intr-un final, s-a sinchisit si soacra-mea sa vina sa-si vada nepoata, ca n-o mai vazuse de 2 luni si mai bine, adica de asta-vara! Si vara vazut-o de vreo 3ori, ca se nimerea sa mergem la piata, si ea locuieste langa piata, la 50m...Si daca avea Andrei ceva sa-i duca, treceam si sa vada fata...in rest, pauza...
Asa.Se infiinteaza la 18 sambata, ii aduce Teodorei plastelina(noi zisesem pas la plastelina,dupa 2 cutii de plastelina terminate pe loc, si papucii plini de bucatele colorate pe talpi)Teodora vrea sa faca un castel, se apuca ele sa mestereasca, cand o aud pe fi-mea:
-Unde e turnul castelului??
-L-am mancat , ii raspunde soacra-mea...
-eu ii facusem Teodorei instreucajul, ca plastelina e doar de joaca, nu si de mancat...
Bineinteles ca Teodora a luat-o de buna, s-o fi gandit ca lu' "bica"(bunica) ii era foamea, si-a mancat plastelina...
Ca duminica de dimineata, Teodora era la masuta ei, cu plastelina intinsa, si ii spune lui Andrei:"tati, bica a mancat tunul de la castel, l-a mancat asa, hap, si s-a dus in buta"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaradu spune:

buna de dimineata!
multumim carmen de cafea ... acu' dc se baga si madama kit ... ce sa-i facem? eu zic sa o primim ca e fata buna cand vrea ea!
deci eu sunt imbracata de primavara ... pantofiori ... gecuta subtire ... ca doar se aproprie 1 decembrie.
insa lui matei i-am luat combinizon de zapada (carmen stie!!!), poate totusi vine iarna.

la capitolul replici ... noi ramanem cam interzisi asa, cand ne turuie matei. ieri de ex ii explica lui ta-su' ca eu cu el o sa iesim la plimbare. si incepuse:
"eu plec cu mami la plimbare, dar nu ne ducem cu masina, cred ca mergem pe jos ca a scos bicicleta. nu stiu unde merge ... ma rog ... o sa vad cand ajungem ... "

dupa cum v-am zis, ni s-a stricat camera foto asa ca am doar cateva poze amarate facute cu tel ... de aici.

sa aveti o saptamana buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenefr spune:

Ioana, ce tare e Matei Si la texte, ce se pricepe sa va faca sa ramati cu gura cascata
Iar in combinezon, si cu caciula, gata pt zapada, e un dragut!


Combinezonul il avem si noi, pe roz, i-a spus Andrei Teodorei ca il cumpara pt cand va fi zapada, sa se tavaleasca prin nameti...nu stiu de ce, dar am un feeling, ca zapada vom vedea doar daca dam o fuga la munte ...Iar aseara, in drum spre casa, Teodora ne spunea ca a venit iarna, si ca ea daca e iarna trebuie sa se imbrace cu costumul roz, sa se arunce in zapada...viseaza si fata ca si noi...Vise, taica, vise...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

Hello,

eu n-am prea scris desi am stat acasa in ultimele zile, am tusit ca magarii si eu si Alex. Azi ne-am incumetat sa parasim cuibusorul caldut si eu sunt la munca si el la gradi.

Am incercat si eu sa votez ieri, am inghetat aseara 2 ore jumate la coada la Scoala 1 (urna speciala, ca deh, n-am buletin de Bucale) si nici n-am ajuns sa votez, la 9 fara vreun sfert s-au inmultit politistii si jandarmii, ne-au inconjurat, la fara 10 ne-au impins mai in spate, si apoi ne-au dat afara din curte. Eram, dupa aprecierea mea, vreo 250 de oameni acolo, unii asteptau de 3 ore. Asta e, nu ma mai prindeti pe mine la votare curand.

In rest, jucat cu copilul, facut curat, mancare, si alte chestii obisnuite Am constatat ca Alex stie cam toate cifrele (mai face confuzii la 6 si 9) si majoritatea literelor. La litere reproduce cam jumatate, dar le recunoaste aproape pe toate. Are un puzzle destul de dificil in care piesele sunt notate pe o parte cu numere si pe cealalta cu litere, si daca ii spun eu ce numar/litera urmeaza, reuseste sa il faca. Din pacate noi inca n-am reparata aparatele foto asa ca va fac dovada mai incolo Cere sa scrie, are cam 15 minute zilnic in care ii deschis un Word, ii maresc fonturile, ii apas Caps-ul, si el scrie cand i se pare ca se aglomereaza pagina apasa si pe Enter incearca sa scrie si de mana, ii iese un fel de scriere araba, foarte frumos aliniata. Ah, citeste si numere mai lungi, cifra cu cifra, doar ca de la dreapta la stanga (chiar asa, in ce baza citim noi de la stanga la dreapta? ) Ah, din cate stiu eu nu are radacini arabe...

Incearca sa faca puzzle-uri 3D, din orice. Gaseste cate ceva si incepe "fac casa, fac tren, fac masina etc". Ah, tren, masina si alte forme se fac si din feliile de paine muscate cu grija dintr-o parte sau alta...

Pedaleaza mai bine tricicleta, dar prin casa... ca afara drumul nu e drept si se enerveaza cand ajunge la rampe si nu le poate urca.

La gradi face tot felul de chestii, lipeste, coloreaza, mototoleste, rupe...

Sper ca luna asta nu mai avem reclamatii de la vecini din gauza galagiei (luna trecuta am avut!), ca s-a mai calmat si ne intelegem ceva mai bine. Din pacate nu stiu ce are de nu mai vrea in ultima vreme sa faca baie, desi inainte era disperat si abia il scoteam din apa. Acum, numai cu tone de rugaminti si cateva lacrimi la intrare, si cum l-am terminat de clatit, cum sare afara din cada.

Gata, ca m-am intins si eu in capitolul duamnelor Ioana si Carmen multumiri ca m-ati primit

Diana de Alex (23 aprilie 2007)
"If you want to win something, run 100 meters. If you want to experience something, run a marathon." (Emil Zatopek)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenefr spune:

Citat:
citat din mesajul lui diana_jors

Hello,

eu n-am prea scris desi am stat acasa in ultimele zile, am tusit ca magarii si eu si Alex. Azi ne-am incumetat sa parasim cuibusorul caldut si eu sunt la munca si el la gradi.

Am incercat si eu sa votez ieri, am inghetat aseara 2 ore jumate la coada la Scoala 1 (urna speciala, ca deh, n-am buletin de Bucale) si nici n-am ajuns sa votez, la 9 fara vreun sfert s-au inmultit politistii si jandarmii, ne-au inconjurat, la fara 10 ne-au impins mai in spate, si apoi ne-au dat afara din curte. Eram, dupa aprecierea mea, vreo 250 de oameni acolo, unii asteptau de 3 ore. Asta e, nu ma mai prindeti pe mine la votare curand.


Deh, ca la noi

Citat:

In rest, jucat cu copilul, facut curat, mancare, si alte chestii obisnuite Am constatat ca Alex stie cam toate cifrele (mai face confuzii la 6 si 9) si majoritatea literelor. La litere reproduce cam jumatate, dar le recunoaste aproape pe toate. Are un puzzle destul de dificil in care piesele sunt notate pe o parte cu numere si pe cealalta cu litere, si daca ii spun eu ce numar/litera urmeaza, reuseste sa il faca. Din pacate noi inca n-am reparata aparatele foto asa ca va fac dovada mai incolo Cere sa scrie, are cam 15 minute zilnic in care ii deschis un Word, ii maresc fonturile, ii apas Caps-ul, si el scrie cand i se pare ca se aglomereaza pagina apasa si pe Enter incearca sa scrie si de mana, ii iese un fel de scriere araba, foarte frumos aliniata. Ah, citeste si numere mai lungi, cifra cu cifra, doar ca de la dreapta la stanga (chiar asa, in ce baza citim noi de la stanga la dreapta? ) Ah, din cate stiu eu nu are radacini arabe...

Incearca sa faca puzzle-uri 3D, din orice. Gaseste cate ceva si incepe "fac casa, fac tren, fac masina etc". Ah, tren, masina si alte forme se fac si din feliile de paine muscate cu grija dintr-o parte sau alta...

Pedaleaza mai bine tricicleta, dar prin casa... ca afara drumul nu e drept si se enerveaza cand ajunge la rampe si nu le poate urca.

La gradi face tot felul de chestii, lipeste, coloreaza, mototoleste, rupe...

Sper ca luna asta nu mai avem reclamatii de la vecini din gauza galagiei (luna trecuta am avut!), ca s-a mai calmat si ne intelegem ceva mai bine. Din pacate nu stiu ce are de nu mai vrea in ultima vreme sa faca baie, desi inainte era disperat si abia il scoteam din apa. Acum, numai cu tone de rugaminti si cateva lacrimi la intrare, si cum l-am terminat de clatit, cum sare afara din cada.

Gata, ca m-am intins si eu in capitolul duamnelor Ioana si Carmen multumiri ca m-ati primit

Diana de Alex (23 aprilie 2007)
"If you want to win something, run 100 meters. If you want to experience something, run a marathon." (Emil Zatopek)



Hai ca te primim si pe tine in capitolul nostru: capitolul lui carmen, ioana ,kitty si diana . Ce spuneti?
Hai, care mai doriti in capitolul asta? Si in titlu, nu asa, oriunde...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaalina spune:

O zi mai buna va doresc,

Eu as mai fi scris , dar cum va spuneam eram cu febra, care se mentinu inclusiv sambata noaptea, Catalina a varsat si a facut scaune moi si i-am dat saruri cu seringa , la fel si ceaiuri. Tot ce inghitea vomita. Am avut noroc ca in spital e carantina de gripa porcina si dr ne-a lasat sa stam acasa desi initial am fost si noi suspecte de aceasta gripa. Intr-un final o dr mai isteata ne-a pus sa ne gandim tot ce am mancat in ultimele 5 zile si ne-am adus aminte ca mancaseram duminica trecuta branza cu smantana. Ei bine se pare ca smantana a fost cea care ne-a venit de hac

Cata si-a revenit mai repede , are scaune normale a plecat topaind catre gradinita, eu sunt cam la fel cu multee scaune si cu crampeee dureroasee iau pastile cu pumnul si manac regim .

Am vazut ca a facut Carmen placinta cu mere, mmmm ce as maca si eu , asa ca mi-am copt doua mere si ciugulesc din ele.
Ma gandesc ca imi pregatesc silueta pt noaptea de Anul Nousa intru in rochia de seara.... Viseee ca oricum nu-mi place sa merg nicaieri , as vrea totusi sa vina zapadaaa , sa ma tavalesc prin zapada.

Anaalina , mami de Catalina Teodorahttp://community.webshots.com/user/anaalina(30.03.2007)

Mergi la inceput