Dezbaterile televizate - analize

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nastasacarmen spune:

si de ce e asa cunoscut acest psihiatru Tudose?
eu una pana nu l-am vazut de cateva ori pe la tv vb total aiurea..nu am auzit de el
de ce nu si-a dat cu parerea de ex....dl prof Mihai Selaru?

sa fim seriosi
Antonescu mi-a amintit de un pechinez care latra fara rost
dezamagire! si-a aratat cam devreme limitele
pacat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

http://voxpublica.realitatea.net/politica-societate/doua-liste-invitatii-din-talk-show-uri-care-ma-scot-din-minti-si-aia-pe-care-ii-respect-15111.html

Listele-s deschise, urmariti si propunerile din comentarii.

Pene colorate... cate putin din toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui olympia
L-am prins si pe Oprescu, praf de oboseala, ca el ca diabetic sigur nu mai functiona la ora 12 noaptea, ametind rau limba romana. Zicea ca amanarea dezbaterii "a frizat bunul simt"

A fost engorgeat rau, saracul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui nastasacarmen
si de ce e asa cunoscut acest psihiatru Tudose?
eu una pana nu l-am vazut de cateva ori pe la tv vb total aiurea..nu am auzit de el
de ce nu si-a dat cu parerea de ex....dl prof Mihai Selaru?

Ei, si tu acuma!
Dac-ar fi fost Iasiul capitala l-am fi vazut la tv numai pe psihiatrul Selaru, iar bucurestenii s-ar fi intrebat de ce nu-si da cu parerea dl prof Florin Tudose.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Se prefigureaza o intalnire in 3 + 1! Tribunul a declarat ca navaleste peste ei, cei trei.
Pregatiti din timp floricelele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nastasacarmen spune:

deja pentru mine e un mareee 0(zero) Antonescu
e cea mai mare dezamagire
deja a inceput cu atac la familie
scarbos...Romania bunului simt pe naiba


toti am sarit sa-l aparam pe Antonescu ca i-a fost atacata familia, dar se pare ca e cel mai josnic
la o adica el e cel ce a facut aluzie la amanta lui Base de fata cu sotia acestuia

rusine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nastasacarmen spune:

ar fi fost interesant sa fie si ceilalti
dar din pacate atat au mai amanat dezbaterea..incat nu stiu daca mai au timp de alta cu principalii candidati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Carmen, dr Tudose a facut urmatoarele portrete candidatilor:

"TRAIAN BASESCU

Este personajul Marte. Un tip foarte mobil, aproape versatil, cu o foarte mare energie pulsionala, de un dinamism extraordinar, din acest motiv pare neobosit. Se adapteaza situatiilor noi cu o viteza net superioara tuturor politicienilor romani. Are intuitie politica, poate transmite pe loc si in orice situatie un mesaj politic. Daca ar fi avut o formatie universitara politica, ar fi fost politicianul ideal, de neinvins. Rasul este principalul lui mecanism de aparare. Umorul il salveaza din orice situatie. Agresivitatea este sublimata prin ras, invariabil mecanism de aparare. Din pacate, mai rade si cand nu trebuie dupa modelul eternului presedinte de la Cotroceni. Are un soi de misoginism care i se trage probabil din activitatea profesionala, pe care abia reuseste sa il ascunda: „Iarna nu-i ca vara" si desigur ca nici femeile nu sunt niste politicieni vanjosi. Acest aspect il dezavantajeaza in relatiile cu colaboratorii. Nu este negociatorul perfect si ar trebui sa aiba flexibilitate in negociere in asa fel incat sa nu para ca il intereseaza doar situatiile in care poate face scandal si conflict. Odata ce s-ar face de ras, supercapitanul Basescu n-ar mai putea conduce nici macar barca pe Cismigiu. Daca pierde, pierde definitiv.

CRIN ANTONESCU

Un personaj desprins din galeria Geoana, Vanghelie, Ceausescu, adica a out-side-rilor cu sanse nule care reusesc sa devina lideri prin alegerea pe criteriul „asta va fi cel mai usor de manevrat" devenind apoi tirani vicleni si extrem de periculosi pentru orice opozant care le-ar denunta slabiciunea. Dupa victoria putin asteptata in fata lui Tariceanu, Crin l-a lichidat cu sange rece pe killerul acestuia - Bogdan Olteanu, si a marginalizat, dincolo de limitele vizibilului, toti fostii oponenti. Cu siguranta, aceeasi soarta este deja decisa si pentru menestrelul Orban. Are o figura fara varsta si o afectivitate nerezonanta, se considera un mare strateg si moralist dar dezangajarea sa militanta (chiulangiul Parlamentului, studentul repetent, ministru de vitrina) ii joaca renghiuri permanente. Ar fi presedintele nejucator mereu absent care in fata unei crize ar spune ca este la biblioteca sau ar pleca in insula Capri sa se relaxeze un pic. Da tot timpul senzatia ca nu vorbeste in nume propriu si ca prezinta un text, e drept, bine invatat si clar expus, pe care cineva i l-a pus la dispozitie. Gandurile, ideile din mesaj par sa nu ii apartina, desi interpreteaza cu acuratete textul de pe un prompter. Chiar daca e ceva mai viu decat Geoana cel de plastic, este artificial ca o floare de hartie (e drept, bine facuta) care te dezamageste in momentul in care te-ai atins de ea. Doua lucruri care il vor dezavantaja in inconstientul colectiv: nefericita imaginatie onomastica a nasilor sai, care asociaza ambiguu, in numele candidatului, puritatea crinului cu otrava laurului si credinta ca omul span este rau si viclean, dupa cliseul atat de cunoscut din Harap-Alb. Speranta ar fi ca Ion Creanga sa nu fi avut dreptate.

MIRCEA GEOANA

Un personaj fara identitate care este in stare sa faca orice, sa se comporte ca o marioneta a oricarui sef sau sefulet pentru ca nu are decat un singur mobil: puterea personala. I s-a creat o aura de bun ministru de externe, desi rezultatele activitatii sale sunt cvasinule atat timp cat vecinii construiesc canale in inima Deltei (ucrainenii), ne dau cu tifla in legatura cu tratatele bilaterale (rusii) sau se leapada de noi ca dracu' de tamaie (bulgarii). Despre ceilalti europeni ce sa mai vorbim? Sunt gata sa ne integreze la Calendele Grecesti. Ministrul este senin ca un fototapet cu cer de vara si lasa ministerul de pripas antrenandu-se in campanii electorale jalnice pentru postul de primar al unui oras in care se considera si se poarta ca un simplu vizitator. Cand pierde, papusarii din spatele transparentului „catindat" cu ochi albastri ii ofera baiatului nici mai mult nici mai putin decat postul de prim-ministru al unui ipotetic guvern. Alianta cu fostii rivali - o fi fost o rivalitate adevarata? - i se pare mai fireasca lui Geoana, un incurca-lume cu look occidental, cel mai normal gest. Este la fel de normal ca faptul ca, proaspat membru al guvernului Romaniei, si-a dat copilul sa studieze la scoala americana, nu cu copiii sarmanilor alegatori - la un liceu public. Copilul Geoana trebuia sa fie coleg cu copilul Nastase - nu-i asa? - copii de patrioti. Patriotii unei Patrii ca un ciolan gras de ros. Sau poate, uitat prea mult la Washington, ca ambasador, a inceput sa se creada american. Americanii au foarte mult bun-simt cand e vorba de tara lor si de sentimentele nationale, iar cine nu respecta acest lucru nu are ce cauta in politica. Aceasta este deosebirea. Doar prima dintre deosebiri.

CORNELIU VADIM TUDOR

Este o personalitate amorfa, supergonflata, ca o papusa de balci. Trasaturile pregnante sunt: grandomania si autoadmiratia narcisiaca. Are o personalitate in care cele doua trasaturi, histrionismul (vrea sa fie tot timpul in centrul atentiei) si narcisismul (se place pe el), se amesteca perfect. Consecventa lui este inconsecventa. Este un cameleon, se coloreaza in functie de mediul in care se afla. Cameleonismul este atat o calitate, cat si un dezavantaj. Are o mare putere de a transforma miturile in realitate si apoi de a le transmite celorlalti ca fiind realitate. Atinge culmi ale agresivitatii verbale, dar si ale ridicolului oricarui masturbant, care-si lauda virilitatea. Incadrarea in patologic pare sa fie evidenta oricui. „Din punct de vedere al trasaturilor de caracter, C.V. Tudor este apreciat ca un element usuratic, cu tendinta de laudarosenie, iar in relatiile cu colegii adopta o atitudine de ingamfare, aroganta si lipsa de tact", iata cum il caracterizeaza superiorii de la Cooperativa „Ochiul si timpanul". Noi nu avem nimic de adaugat.

Pene colorate... cate putin din toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

acum la dezbaterea pe TVR 1 Crin Antonescu se face de ras cu succes. n-am mai vazut asa ceva, orice il intreaba despre planul lui pt. tara, el nu raspunde la obiect, ci numai il acuza pe Basescu... ce penibil...



Ramonika si Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nastasacarmen spune:

am in familie pe cineva care face parte din sistemul de sanatate- si indeosebi de partea psihiatrie-psihologie, si nu il cunoaste pe acest domn decat de la tv, nu din lucrari, sau alte activitati legate de psihiatrie.


Mergi la inceput