Dovlecei de septembrie-octombrie 2009(10)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns daciana.ilie spune:

Citat:
citat din mesajul lui carinablanca

Dar de ce a fost puiul in ghips cu piciorusele. Si a mea le are ptin spre interior si a zis un medic ca sa ii facem un pic de masaj la baita. Sper sa fie ok.



... pt ca ortopedul a zis ca nu va trece cu masaj spre disperarea mea... si alt ortoped in buzau .... am mers pe mana ei

el nu parea afectat, banuiesc ca daca era mai mare aveam scandal nu gluma

daci


mamica fericita de "galusca"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary_07 spune:

Am admirat cu mare drag pozele Claucieia fost distractie mare la botezul Iseisi pozele cu ea razand si cu parul ciufulit sunt de-a dreptul superbe

Santorini si la voi am vazut poze ff frumoase,se vede ca sunt facute de profesionisti.Poza alb negru cu tine si puiul e atat de frumoasa....Ptiii,si ce costum de domnisor a avut el,cu cravata.Sunteti o familie tare frumoasa,felicitari pt botez si sa va traiasca puiul o mie de ani

Poze cu noi

_

Melania, de Alexandru (2 noiembrie 2007)
si Razvan (21 august 2009)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daciana.ilie spune:

Citat:
citat din mesajul lui santorini

Daciana sa stii ca si la mine e la fel, adica nu vrea sa adoarma decat in brate, sau mai nou ziua il pun pe pernuta, pernuta pe picioare si dai leganat. Asta pentru ca in brate imi este foarte greu sa il mai tin. Nici eu nu stiu cum sa fac sa adoarma singur pentru ca in patut cand il pun, in maxim 1 minut incepe sa planga, si daca il las sa planga da in plans din ala isteric, se face rosu si ramane fara respiratie, pret de cateva secunde. Iar pediatra mi-a zis sa nu il las sa planga asa pentru ca nu i se oxigeneaza bine creierul. Ma gandeam acum sa cumpar un leagan, am vazut ca se mai gandea cineva si intreba fetele care e ma bun!

Dar daca e in brate sau pe pernuta leganat e cel mai cumine baietel!



eu acum incerc sa-l tin lipit de piciorul meu in par ca sa am macar mainile libere ... ma mai conversez si eu cu voi .... si mergeeeeeeeee; liliac multam de idee, de capiata ce sunt nu m-a dus capul



daci


mamica fericita de "galusca"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daciana.ilie spune:

Citat:
citat din mesajul lui selen80

Daciana mie sincer mi se pare cam drastic sa-i puna piciorusele in ghips, eu stiu ca multe din probleme se rezolva cu masaj cand sunt asa micutzi....acum nu stiu ce a avut exact puiul tau, dar...ati cerut si o a doua opinie??



n-am avut inca un ortoped prin zona, cica dansa e cel mai bun din zona dar am vb si cu medicul nostru de familie si am mai fost la o d-na dr de familie ... si ele au fost de acord

galusca a avut 4340 la nastere - la 38 saptamani, mie mi se pare ca o labutza nu e ok inca dar nu mai vreau sa-l tin in ghips

de asta o intrebam pe raluca cum ii face masaj - pe interiorul talpitei sau in exterior? noua ni s-a recomandat interior

daci


mamica fericita de "galusca"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanna81 spune:

multumim, multumim, sunteti tare dragute dragelor.

ma retrag in glorie ca puiul meu doarme de vreo ora!

somn usor doamnelor si linistit

Ioana de Carol Ioan

Pataniile noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diamar78 spune:

Delia, o idee de nota 10 cu costumul national. mica bucovineanca. Si spui ca si voi ati fost imbracati in costum national la cununia civila? Si biserica mi-a placut.
Nela, eu cred ca e bun curcanul cu umplutura de castane. Poate caut si eu o reteta sa umplu un pui.
De astazi am inceput sa ascult colinde. Am inceput cu un CD cu parintele Pomohaci. Imi place si Paula Seling si de Hrusca nu mai zic.
Copiii vostri cam ce temperatura au? Nu stiu de ce al meu imi face seara 37,3-37,6. Oare ii este prea cald? Din ce am cititi voi ii imbracati la temp de 20-21 de grade cam cum il imbrac eu la 23. Inainte ii dadeam chiar body cu maneca lunga pe sub pijama pt ca ma gandeam ca eu ma acopar pana in gat si el este cu mainile afara si poate ii este frig. Acum am trecut la body cu maneca scurta si pijama.
Liliana, sunt curioasa daca-i taie frenul ca si al meu are, dar mie mi-a spus dr ca daca mananca bine nu trebuie intervenit.
Uve, sper ca sunteti bine. Eu te inteleg foarte bine pt ca si noi am fost 1 saptamana internati dar din fericire noi nu ne-am mai pricopist cu nimic de acolo.

mamica fericita de Matei 11.09.2009 si David 25.05.2007

Doamne ajuta pe toata lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andraiulia spune:

Buna seara si de la noi!

Dana, bubitele noua ne-au trecut cu Bephanten..dupa alte incercari cu alte questiuni. Orice ar fi, sa nu-i pui nicio pudra ca se inrautateste, nici Baneocin.

Ooof...din ce in ce mai multi copilasi botezati si frumosi...noi cred ca in ianuarie il vom face pana la urma, la munte...si aproape sigur voi lua o rochita de pe site-ul Claudiei. Imi plac de moor!!

Astazi am facut si noi vaccinelul Infanrix hexa si a fost totul super. Fara febra, nimic. Ba chiar noi am iesit la un fel de receptie de deschidere a Imax-ului din mall Cotroceni si a stat mum cu Sophie. Ca niste parinti denaturati, ne-am intors la 12, de curand. Dar bebitza a dormit de pe la 7 jumate si ink doarme. La cea mai mica questiune oricum zburam instantaneu acasa. Sunt mandra de o bebelusa foarte cumintica... Doctorita a fost foarte incantata astazi knd i-am spus ca bebe a luat 2500 gr pana acum, in primele 2 luni. Acuma, in ultimele 2 saptamani a inceput sa ia mai putintel...ca pana acum a luat cate 350-400 gr pe sapt. Dar tre sa mai incetineasca, nu?



Andrushca, new mummy
Sophie Amelie(17.09.09), our sweet baby, we luv' u!

Povestea gogoshicii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andraiulia spune:

Claucia, Santorini...felicitari pt botez!!!! Frumoase mamici si copilasi...imi dau lacrimile cand ii vad cum se uita cu privirile acelea nevinovate....

Andrushca, new mummy
Sophie Amelie(17.09.09), our sweet baby, we luv' u!

Povestea gogoshicii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NelaM spune:

Buna dimineta, dragelor!

Incerc sa tastez "in liniste", cum zicea Dana, sau in soapta, sa nu-mi trezesc maimutzica.

Asaaaa.

Azi implineste Muc Cel Mic 2 luni! Yupiiii!


Asa ca ve poftesc la o cafeluta si un suculete si cate o felie din curcanul acela cu castane (care, apropo, l-am dat comanda pe duminica, ca cica in 5 zile de la comanda ti-l livreaza... pai cred si eu, la ditamai animalu', coc la el in reprize...)

Si uite asa trece, mai fetelor, timpul si dupa aia ma minunez unde s-a dus, ca parca mai ieri statea atarnata de mama la tzitzi! Doamne cat o sa imi lipseasca aceste momente mai incolo, cum imi lipsesc si cele de cand eram gravida, cu toate neplacerile si kilele in plus si dureri si umflaturi si mai stiu eu ce. Cu cata nostalgie ma uit deja la pozele cu burtica...

Dar sa revenim.
Am vazut azi noapte pozici tare frumoase, ca am avut timp, nu gluma. Ne-am trezit la 1 jumate (de la 7), la 4 si la 6. Deci Margelata s-a gandit ca daca tot m-a durut capul ieri de la atata somn, sa remedieze situatia si sa imi ia durerea cu mana, sau mai bine zis cu gura, ca tot la tzatza am tinut-o, de pe la 4. Dar nu-i bai, noi sa fim sanatosi...
Asa, si sa revenim la pozele ce le-am vazut, ca tare frumoase au fost.

Mi-a placut flacaul Ioanei, frumusel foc si fetitele Clauciei (tot la stadiul de a ma minuna de parul Isei sunt...). Si ce familie draguta, si sotul si sora.

Santorini, ce faine au fost pozele si mi-a placut si decolteul mamei (frumoasa rochia, btw). Cel mai tare mi-a placut una dintre poze in care puiul tau te surbea din ochi pur si simplu, aceea alb negru in care se uita in sus la tine. Foarte frumosi amandoi, si cele cu tati si puiul mi-au placut.

Si am vazut si zgatiile Lilianei, ce frumosi sunt amandoi! Radulescu s-a dolofanit, imi place de dansul, se respecta. Iar Andra, aceeasi ochi "shmecherosi" de care ma indragostisem odata...

Astazi avem in program o plimbarica pana la mallul acela mai mare, cam la 20 de minute de mers cu busul, sa vedem de sling si alte cele si sa mai vad si eu lumea. In rest, ar trebui sa fac curatenie, ca s-a strans un praf de imi vine rau cand ma uit in jur (da' incerc sa nu ma uit asa atenta, totusi...) si sa mai calc, ca iar s-au adunat. Dar nu ma trage ata deloc deloc asa ca le las pe alta data.
Inaripatul l-am comandat ieri, cu umplutura de castane, de abia astept sa vina duminica, sa ii facem o poza dihaniei, ca e mai mare decat Ana! Uite ca m-am gandit si ce sarbatorim duminica, ca am luat inaripatul asa, din curiozitate, ca era la oferta. O sa sarbatorim cele 2 lunite ale Anei si, daca vreti, thanksgivingul american, numai ca noi o sa il avem romanesc, o sa ii multumim lui Dumnezeu pentru minunea noastra, Margelata. N-am avut niciodata un curcan intreg la masa, asa ca o sa fac poze din belsug! Daca au ceva oferta si de Anul Nou si Craciun, pai numai bine, m-am scos si nu mai gatesc decat sarmale.

Doamne, ca v-am innebunit cu sarbatorile de iarna!
Fac mea culpa, va imbratisez cu drag si va urez sa aveti parte de o zi excelenta!




Nela, mamica de Ana nazdravana (19.09.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrecluj spune:

Buna dimineata la mamicile mele preferate si la bebeii lor, am intrat sa va pup (e doar un pretext), pentru ca de fapt trebuie sa ma plang putin, sper sa nu va suparati. Am fost ieri la control si placenta este tare calcifiata, va rog daca vreuna din voi ati avut la fel adresati-mi 3 cuvinte ca sa imi opresc macar tahicardia. Mai mult m-a speriat de fapt atitudinea medicului, care a fost un dulce si nu e felul lui, asa ca, in paranoia mea, am dedus ca e grav. M-a chemat duminica la TNS si a zis ca daca observam probleme, out cu Chiara mea. Are 2700 acum, deci e in crestere, dar trebuie sa fiu atenta la miscari. Evident ca toata ziua sunt cu mainile pe burta sa o simt, as innebuni daca as pierde-o acum, pe ultima suta. Gata, m-am plans. Vik Am vazut ca m-ai intrebat de medic multumesc pentru gand. Uite, duminica m-a chemat la spital, i-am amintit ca duminica trebuie sa se ocupe de alegeri ca asta face un prefect si mi-a raspuns ca e mai important copilul meu. Asa ca n-am cuvinte, sincer, toata consolarea mea sta in faptul ca am un medic bun. Va pup pe toate. Si multumesc. 37+ Chiara Ada

Mergi la inceput