Pacientele optimiste si gravidutze dr.Tutunaru 110

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns magdita spune:

Buna iubitele mele,

La Multi Ani, sa avem un an 2010 cu multa sanatate, realizari si implinirea celei mai arzatoare dorinte : aceea de a deveni mame de copilasi sanatosi ! Sa ne ajute Dumnezeu tuturor sa ne vedem visul cu ochii .
Sandy, felicitari MAMICO, sa va traisca fetita, sa fie sanatoasa si sa aiba o viata minunata !
Rala, stii ca sunt alaturi de tine cu tot sufletul, poate ne mai auzim intr-o seara la telefon.
Bun venit noilor fete, sedere cat mai scurta printre aspirante si fugutza la odisee.
Fluturasha, ca intrebai de SEU tratata cu metotrexat, Rala tocmai a trecut prin asa ceva in decembrie si a trebuit sa faca laparo imediat dupa tratament.
Elly, Bebitza, Anaconda, Mirela, Madutz, Rala, Arisica si toate fetele mai vechi sau mai noi, va dulce si sa aveti un an bogat in lucruri frumoase !

Eu sunt bine, dar destul de ocupata voi fi, ca am inceput munca deja si urmeaza si sesiunea, e si ultimul an la facultate, va urma si licenta, deci nu ma plicti .

Va pup si sa ne auzim cu cele mai bune vesti !

Cu siguranta se va intampla minunea !!!
Doamne ajuta tuturor
..."Ce te surprinde cel mai mult la oameni?
Dumnezeu a raspuns:
-Faptul ca se plictisesc de copilarie, se grabesc sa creasca, apoi iarasi tānjesc sa fie copii; ca īsi pierd sanatatea ca sa faca bani si apoi īsi cheltuiesc banii ca sa-si refaca sanatatea; faptul ca se gandesc cu teama la viitor si uita prezentul iar astfel nu traiesc nici prezentul nici viitorul; ca traiesc ca si cum nu ar muri niciodata si mor ca si cum nu ar fi trait.
...ce ai dori ca oamenii sa stie ?
Dumnezeu m-a privit zāmbind si a zis:
-Doar faptul ca sunt aici, intotdeuna"
"Interviu cu Dumnezeu" - Octavian Paler
www.alinadonescuumanitar.blogspot.com/" target="_blank">Alina are nevoie de ajutorul nostru al tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rala spune:

Buna fetelor si La multi ani, 2010 sa ne aduca tuturor "cadoul" visat!
Fluturas, eu am facut laparo in decembrie pentru ca mtx nu a dat rezultate, sarcina a continuat sa se dezvolte si nu a mai existat alta solutie. Operatia este usoara, sau medicul e un magician, eu nu am reusit sa ma lamuresc, cert este ca primul lucru pe care l-am spus cand m-am trezit din anestezie a fost ca tind sa devin dependenta de laparosocopiile lui T (la mine era a2a). Sper doar ca urmatoarea intalnire cu bisturiul lui sa fie pentru nastere. Eu am plecat acasa dupa aprox o ora de cand m-am trezit m-am simtit extraordinar de bine, a doua zi am fost la alegeri si la ai mei la masa, am mancat normal, nu m-a durut nimic, am mers pe jos si m-am jucat cu nepotul meu. Echipa e super tanara, iar atmosfera atat de diferita de spital face sa merite banii, Ioana e tot o dulce iar dna dr anestezist este de milioane.
Oricum ar fi, dar mai ales in situatia ta, este musai sa faci laparo sau macar o histero ca sa fii sigura ce e la tine in burtica, cum se exprima dumnealui. Iti tin pumnii sa primesti vesti bune. Orice alte informatii mai ai nevoie, sunt la dispozitia ta cu drag.
Merci elly pt gandurile bune, o sa trecem noi si peste statutul asta de aspirante.
Magditu, tu stii ca e oricand o placere pt mine sa ne auzim vocile.

"Babies are such a nice way to start people."
-- Don Herold

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iliraluca spune:

Buna seara fetele dragi si La Multi Ani si de la noi,

Va doresc tuturor sa vi se indeplineasca visul cat mai repede si sa fiti insarcinate cu bebelusii mult asteptati.

Despre mine pot sa va spun ca sunt in saptamana 30 si o sa avem o fetita care ar trebui sa vina undeva intre 5 si 15 martie. Eu ma rog sa mai stea la mami in burtica macar pana la 37 de saptamani. Am trecut prin foarte mari emotii si inca mai trecem, grea perioada dar nu ne plangem ca doar noi stim cat ne-am dorit. Am facut si cerclaj, domnul doctor foooarte responsabil si asa cum zicea si Rala, o echipa minunata.

Va si sa stiti ca vorbesc cu burtica mea sa vorbeasca si ea cu bebelusii cunoscuti sa vina si la voi cat mai repede.

Intru mereu si citesc aici, un subiect de suflet si vreau sa avem vesti bune cat mai repede.









Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fluturasha23 spune:

Citat:
citat din mesajul lui rala

Buna fetelor si La multi ani, 2010 sa ne aduca tuturor "cadoul" visat!
Fluturas, eu am facut laparo in decembrie pentru ca mtx nu a dat rezultate, sarcina a continuat sa se dezvolte si nu a mai existat alta solutie. Operatia este usoara, sau medicul e un magician, eu nu am reusit sa ma lamuresc, cert este ca primul lucru pe care l-am spus cand m-am trezit din anestezie a fost ca tind sa devin dependenta de laparosocopiile lui T (la mine era a2a). Sper doar ca urmatoarea intalnire cu bisturiul lui sa fie pentru nastere. Eu am plecat acasa dupa aprox o ora de cand m-am trezit m-am simtit extraordinar de bine, a doua zi am fost la alegeri si la ai mei la masa, am mancat normal, nu m-a durut nimic, am mers pe jos si m-am jucat cu nepotul meu. Echipa e super tanara, iar atmosfera atat de diferita de spital face sa merite banii, Ioana e tot o dulce iar dna dr anestezist este de milioane.
Oricum ar fi, dar mai ales in situatia ta, este musai sa faci laparo sau macar o histero ca sa fii sigura ce e la tine in burtica, cum se exprima dumnealui. Iti tin pumnii sa primesti vesti bune. Orice alte informatii mai ai nevoie, sunt la dispozitia ta cu drag.
Merci elly pt gandurile bune, o sa trecem noi si peste statutul asta de aspirante.
Magditu, tu stii ca e oricand o placere pt mine sa ne auzim vocile.

"Babies are such a nice way to start people."
-- Don Herold


multumesc pentru raspuns magdita si rala. eu am aflat la sf. lui decembrie ca am sarcina extrauterina si am facut injectia cu metotrexat (cu alt dr.), care are rezultate, insa sunt inca in proces de scadere a betahcg-ului. Trebuie sa repet peste o sapt. analiza si sa fac o eco. Nu stiu prea bine care sunt pasii urmatori dar stiu ca vreau sa elimin orice posibilitate de a face in viitor extrauterina, de asta vreau sa ma duc la dr. T. rala tie ce ti-a spus T, dupa metotrexat la cat timp poti sa ramai insarcinata?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rala spune:

Eu am inteles de la Ioana ca o luna (adica dupa un ciclu) ar fi suficient. Literatura straina spune 3 luni daca a fost administrata 1 injectie sau 6 luni in cazul a 2 injectii facute la o saptamana diferenta. Din cate inteleg fluturas, tu te numeri printre cele curajoase (am vazut 2 reactii dupa o extrauterina: frica sau dorinta nebuna de a te reapuca de treaba cat mai curand, si combinatii intre astea doua). Parerea mea este sa iei totul pe etape, sa astepti linistita sa scada beta, apoi sa incerci sa descoperi ce a favorizat extrauterina (eventuale aderente, endo, blocaje) si abia apoi sa o iei de la capat. Intreaba medicul care ti-a administrat mtx care este perioada de pauza pe care o recomanda si respect-o. Din cate stiu eu mtx "consuma" folatul din organism si de aceea o sarcina aparuta foarte curand are sanse sa fie cu probleme. Stiu ca iti doresti un bebelus cat mai curand, dar ti-ai dori unul maine cu spina bifida sau peste 4 luni dar sanatos? Tre' sa ma opresc, am ajuns sa sun ca o mamaie.

"Babies are such a nice way to start people."
-- Don Herold

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fluturasha23 spune:

Citat:
citat din mesajul lui rala

Eu am inteles de la Ioana ca o luna (adica dupa un ciclu) ar fi suficient. Literatura straina spune 3 luni daca a fost administrata 1 injectie sau 6 luni in cazul a 2 injectii facute la o saptamana diferenta. Din cate inteleg fluturas, tu te numeri printre cele curajoase (am vazut 2 reactii dupa o extrauterina: frica sau dorinta nebuna de a te reapuca de treaba cat mai curand, si combinatii intre astea doua). Parerea mea este sa iei totul pe etape, sa astepti linistita sa scada beta, apoi sa incerci sa descoperi ce a favorizat extrauterina (eventuale aderente, endo, blocaje) si abia apoi sa o iei de la capat. Intreaba medicul care ti-a administrat mtx care este perioada de pauza pe care o recomanda si respect-o. Din cate stiu eu mtx "consuma" folatul din organism si de aceea o sarcina aparuta foarte curand are sanse sa fie cu probleme. Stiu ca iti doresti un bebelus cat mai curand, dar ti-ai dori unul maine cu spina bifida sau peste 4 luni dar sanatos? Tre' sa ma opresc, am ajuns sa sun ca o mamaie.

"Babies are such a nice way to start people."
-- Don Herold


asa am citit si eu literatura straina. 3 luni pt 1 doza si 6 luni pt 2 doze. Mie dr. mi-a zis 1 an (mi se pare prea mult, ca nu e operatie tip cezariana), de asta vreau sa mai aud si alte pareri, de asta vreau sa ma duc la T, caci stiu ca are mare experienta. si tot citind am ajuns si eu la concluzia ca trebuie sa descopar ce anume a favorizat extrauterina. Eu nu sunt foarte grabita, adica pot sa astept 3-6 luni, caci sunt constienta de riscuri, insa 1 an mi se pare prea mult. Eu iau si acid folic in timpul asta. Nu esti o mamaie, imi pare bine ca am gasit pe cineva care a mai trecut prin ce am trecut eu, macar nu sunt singura si am cu cine vorbi si iti multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

fetele care au luat estrofem cum l ati luat si cat timp?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdita spune:

Neata dragelor,

Iliraluca, ce ma bucur ca ne-ai dat de veste si ca esti bine. Ai deja 30s? Wow ! Mai ai un picutz si iti vezi comoara . Ma bucur din suflet pentru tine.
Rala, Lilisor, Madutz si restul tutunicilor

Cu siguranta se va intampla minunea !!!
Doamne ajuta tuturor
..."Ce te surprinde cel mai mult la oameni?
Dumnezeu a raspuns:
-Faptul ca se plictisesc de copilarie, se grabesc sa creasca, apoi iarasi tānjesc sa fie copii; ca īsi pierd sanatatea ca sa faca bani si apoi īsi cheltuiesc banii ca sa-si refaca sanatatea; faptul ca se gandesc cu teama la viitor si uita prezentul iar astfel nu traiesc nici prezentul nici viitorul; ca traiesc ca si cum nu ar muri niciodata si mor ca si cum nu ar fi trait.
...ce ai dori ca oamenii sa stie ?
Dumnezeu m-a privit zāmbind si a zis:
-Doar faptul ca sunt aici, intotdeuna"
"Interviu cu Dumnezeu" - Octavian Paler
www.alinadonescuumanitar.blogspot.com/" target="_blank">Alina are nevoie de ajutorul nostru al tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Mirela- eu cand am luat estrofem (mi l-a recomandat dr.cocei) mi l-a combinat :

Z2- 2cp clomifen
Z3- 2cp clomifen
Z4- 2cp clomifen
Z5- 2cp clomifen
Z6- 2cp clomifen - 2 cp estrofem: (1dim & 1seara- la aceiasi ora)
Z7- 2 cp estrofem: (1dim & 1seara- la aceiasi ora)
Z8- 2 cp estrofem: (1dim & 1seara- la aceiasi ora)
Z9- 2 cp estrofem: (1dim & 1seara- la aceiasi ora)
Z10- 2 cp estrofem: (1dim & 1seara- la aceiasi ora)
Z11- 2 cp estrofem: (1dim & 1seara- la aceiasi ora)

- in functie de monitorizari - se poate lua pana inainte ovulatie/ET

Cam asa era schema de tratament.

Oricum la mine nu a avut niciun efect- nu a crescut E aproape deloc.

Mai bine bea vin rosu- am vazut ca la fete la FIV- a avut succes.
Incearca si ceai de cretisoara.



Elly

Astept, astept si iar astept .....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui elly_me

Mirela- eu cand am luat estrofem (mi l-a recomandat dr.cocei) mi l-a combinat :

Z2- 2cp clomifen
Z3- 2cp clomifen
Z4- 2cp clomifen
Z5- 2cp clomifen
Z6- 2cp clomifen - 2 cp estrofem: (1dim & 1seara- la aceiasi ora)
Z7- 2 cp estrofem: (1dim & 1seara- la aceiasi ora)
Z8- 2 cp estrofem: (1dim & 1seara- la aceiasi ora)
Z9- 2 cp estrofem: (1dim & 1seara- la aceiasi ora)
Z10- 2 cp estrofem: (1dim & 1seara- la aceiasi ora)
Z11- 2 cp estrofem: (1dim & 1seara- la aceiasi ora)

- in functie de monitorizari - se poate lua pana inainte ovulatie/ET

Cam asa era schema de tratament.

Oricum la mine nu a avut niciun efect- nu a crescut E aproape deloc.

Mai bine bea vin rosu- am vazut ca la fete la FIV- a avut succes.
Incearca si ceai de cretisoara.



Elly

Astept, astept si iar astept .....


eu la primul fiv am avut la ET endo de 11
luni la eco cica era endo de 12,6, dar ca cica tre sa mi vina cm, da sa vina o data ca nu mai am rabdare, deja azi e z29 si niciun semn de cm.
cred ca mi l a dat ca sa fie endo pregatit pt FET, tinand cont ca nu mi a spus medic ul din ungaria sa iau nik in afara de niste vitamine.

off, o sa mai fac cat china si de la vitamine si de la estrofem....acum bebe sa iasa

merci elly

Mergi la inceput