Precizare importanta CIC 1 - CIC 2

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CD27 spune:

Nearantula cred ca intrebarea 3 era la tine, am primit eu raspuns in primele pagini ale subiectului:

"Situatia mea este asa: sunt in CIC 1, inainte de finalul concediului nasc bebe 2, la momentul intrarii in CIC 2 se implinesc 2 ani de cand n-am mai calcat pe la serviciu, exista vreo posibilitate sa mai beneficiez de acel salariu mediu pe unitate care se acorda pentru nasterea copilului?
daca eu nu il pot lua, il poate solicita sotul?"

"In conditiile art. 51 din CCMN (off: cat a mai ramas din el dupa ce a fost macelarit de diverse acte normative contrare - vezi concediul "fortat", sporuri anulate etc), sotul poate primi acest ajutor doar daca sotia nu este salariata.
Teoretic si legal, ai aceasta posibilitate. Practic - vei vedea dupa ce depui cererea (angajatorul nu are termen pentru aceasta plata, asa ca poate amana o vreme lunga...si poate n-ai timp in 3 ani sa-l dai in judecata...)
Dar trebuie depusa cererea - poate chiar ii primesti repede."

cu bobinache 16s+
Mami de Mikul Robert Constantin (19.09.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihat78

Eu am fost in situatia descrisa de voi mai sus. Uitati ce mi-au spus de la munca: "Deoarece in ultimele 12 luni ati avut contractul de munca suspendat, la calculul concediilor medicale se utilizeaza salariul minim pe economie, conform Ordonantei de Urgenta nr 158, cu modificarile ulterioare."
Si asa a si fost, am luat in jur de 500 lei.


Uite, am mai studiat si parca nu e chiar asa, astept sa ma contrazica cineva cu legea in mana:

Ordonanta de urgenta Nr. 158 din 17 noiembrie 2005 - actualizata zice ca:

ART. 10
(1) Baza de calcul a indemnizatiilor prevazute la art. 2 se determina ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, pana la limita a 12 salarii minime brute pe tara lunar, pe baza carora se calculeaza contributia pentru concedii si indemnizatii.
(2) In situatia in care la stabilirea celor 6 luni din care, potrivit prevederilor alin. (1), se constituie baza de calcul a indemnizatiilor, se utilizeaza perioade asimilate stagiului de cotizare sau perioade dintre cele prevazute la art. 8 alin. (1) lit. b) si c), veniturile ce se iau in considerare sunt:
a) cuantumul indemnizatiilor, pentru situatiile prevazute la art. 8 alin. (1) lit. c) si alin. (2);
b) salariul de baza minim brut pe tara, din perioadele respective, pentru situatiile prevazute la art. 8 alin. (1) lit. b) si alin. (3).

ART. 8
(1) Stagiul de cotizare in sistemul de asigurari sociale de sanatate, prevazut la art. 7, se constituie din insumarea perioadelor:
a) pentru care s-a achitat contributia pentru concedii si indemnizatii de catre angajator sau, dupa caz, de catre asigurat, respectiv de catre fondul de asigurare pentru accidente de munca si boli profesionale sau bugetul asigurarilor pentru somaj;
b) pentru care plata contributiei de asigurari sociale de sanatate se suporta din alte surse, in conditiile prevazute la art. 6 alin. (2) lit. a) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 150/2002*) privind organizarea si functionarea sistemului de asigurari sociale de sanatate, cu modificarile si completarile ulterioare;
c) pentru care, pana la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta, plata contributiei de asigurari sociale de sanatate s-a facut din alte surse, potrivit prevederilor art. 6 alin. (2) lit. b) si d) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 150/2002*), cu modificarile si completarile ulterioare.

Ordonanta de urgenta Nr. 150 din 31 octombrie 2002 actualizata zice ca:

ART. 6
(2) Sunt asigurate persoanele aflate in una dintre urmatoarele situatii, pe durata acesteia, cu plata contributiei din alte surse, in conditiile prezentei ordonante de urgenta:
a) satisfac serviciul militar in termen;
b) se afla in concediu medical, in concediu medical pentru sarcina si lauzie, in concediu medical pentru ingrijirea copilului bolnav in varsta de pana la 7 ani sau in concediu pentru cresterea copilului pana la implinirea varstei de 2 ani si in cazul copilului cu handicap, pana la implinirea de catre copil a varstei de 3 ani;
c) executa o pedeapsa privativa de libertate sau se afla in arest preventiv;
d) persoanele care beneficiaza de indemnizatie de somaj sau, dupa caz, de alocatie de sprijin;
e) sunt returnate sau expulzate ori sunt victime ale traficului de persoane si se afla in timpul procedurilor necesare stabilirii identitatii.

Deci baza de calcul ar fi indemnizatia din CIC1!

Gruia, farama de steluta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikolici spune:

Citat:
citat din mesajul lui diana2242

si daca firma la care lucram nu mai exista ce fac cu prenatalul?il mai pot lua?cum se face in asa cazuri?caci ma depaseste problema.mercic pt raspunsuri


FNUASS din cadrul CNAS!Trebuie completate niste formulare.Sper sa nu ma insel!Bafta!

Yo Miss www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=813a99ff4d721e97009477" target="_blank"> Karinutza(14.10.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikolici spune:

Si daca tot se discuta pe cazul cic2 dupa o scurta perioada de cic1, poate cineva sa ne spuna pe propria-i piele ca i s-a calculat din venitul minim pe economie indemnizatia pt cic2?
Legea asa intortochiata cum este, pare a spune ca se ia in calcul ca baza indemnizatia din cic1.
Am scris agentiei de prestari servicii sociale pe acet subiect, sper sa primesc un raspuns oficial zilele astea.

Yo Miss www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=813a99ff4d721e97009477" target="_blank"> Karinutza(14.10.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tedita spune:

buna,
voi incerca sa va raspund din propria mea experienta.
Eu am nascut primul baiat in 2006 februarie, pe vremea aceea se dadea la toata lumea 6 mil+2 mil alocatia copil.
Al 2-lea baiat l-am nascut pe 24 martie 2008. Nu am fost nici macar o zi la servici, am intrat din CIC1 in prenatal apoi automat in CIC2.
Incepand cu anul 2009, de cand s-a dat noua lege cu 85% din salariu, am facut o cerere si mi-au recalculat indemnizatia crestere copil( chiar mi-au dat si din urma) cu 85% din valoarea veniturilor mele inainte de intrare in CIC1.AM beneficiat si la primul si la al2-lea baiat de salariu mediu pe companie care se da la nasterea copilului.Daca va mai pot ajuta cu ceva, va rog sa imi scrieti pe adresa office@hellobebe.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Marius, tu esti, in continuare, pe pozitia 'subiectul e discutat, deci nu mai comentez?' sau nu ai trecut inca pe aici?
Tedita, cum ti s-a calculat prenatalul la bb2?

Gruia, farama de steluta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tedita spune:

cu prenatalul a fost destul de greu pentru ca s-a calculat 85% din salariu minim pe economie( atunci era in jur de 350 ron)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Citat:
citat din mesajul lui tedita

cu prenatalul a fost destul de greu pentru ca s-a calculat 85% din salariu minim pe economie( atunci era in jur de 350 ron)


pai de ce cu salariul minim, conform carei/caror legi?
si prenatalul astfel platit nu ti-a diminuat media pentru cic2?

Gruia, farama de steluta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tedita spune:

din salariu minim pentru ca asta este legea..in toata perioada CIC, statul cotizeaza cu procent din salariu minim.
Nu mi-a diminuat f mult calculul indemnizatiei, d

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Citat:
citat din mesajul lui tedita

din salariu minim pentru ca asta este legea..in toata perioada CIC, statul cotizeaza cu procent din salariu minim.
Nu mi-a diminuat f mult calculul indemnizatiei, d


daca te uiti mai sus, in selectiile mele din lege, se pare ca nu e asa, chiar daca asa a cotizat statul

Gruia, farama de steluta

Mergi la inceput