Precizare importanta CIC 1 - CIC 2

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Deci am intrebat si la Agentia pentru Prestatii Sociale Bucuresti, indemnizatia de maternitate intre CIC1 si CIC2 se calculeaza folosind ca baza indemnizatia din CIC1. Asa e in acest moment. Posibil sa fi fost altfel in trecut.

Gruia, farama de steluta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenjeni spune:

salutare sunt noua pe aici
sa va spun povestea mea
primul copil nascut 22.07.2007
la un an si jumatate dupa nasterea primului
am nascut pe al doilea 02.01.2009
la primul am beneficiat de alocatie + indemnizatie de
8 mil pana sa facut recalcaularea
cand am beneficiat de ea si am stat asa cu primul pana la 2 ani adica 22.07.2009
pentru cel de al doilea nu am primit decat alocatia pana la 22.07.2009 dupa care depunand in prealabil dosar pentru indemnizatia crestere copil 2 din august am primit si pentru copilul 2 indemnizatia alaturandu-se alocatiei
primul primeste normal numai alocatia
acum ce inteleg eu : in loc sa stau 4 ani acasa stau 3 ani si jumatate ? nu , ca 6 luni ma suprapun..........
mentionez ca am intrat din cic1 in cic2 fara nici o intrerupere
astazi primesc tel de la servici si imi spun ca trebuie
sa ma intorc la servici pe 27.04.2010 , ca am dreptul la al doilea copil numai 1 an si 3 luni, suprapunandu-ma 8 luni si nu stiu cate zile....
ei zic ca au rasfoit legea si au facut un calcul
binenteles mi-au spus sa ma interesez si eu si mai vorbim
trebuie sa ma duc la Orizont sa ma interesez
dar cu astia miciii
ce ziceti aveti vreo parere?
va multumesc.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

CIC este concediul de ingrijire a copilului pana la varsta de 2 ani, deci pana in 02.01.2011. Pana la aceasta data nu te poate obliga nimeni sa renunti la el.

Gruia, farama de steluta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenjeni spune:

multumesc pentru raspuns Nerantula


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deliafairais spune:

am si eu o intrebare pt marius:

eu am terminat facultatea, am intrat in somaj pt 6 luni, timp in care am nascut, deci am intrat in CIC. pot lua CIC 2 daca fac bebe2 in acesti 2 ani?

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deliafairais spune:

multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_flo spune:

Daca nasc al 2-lea copil cu doua luni inainte de terminarea CIC1 sunt obligata sa stau in concediu postnatal sau intru direct in CIC2?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

intri din cic 1 in cic 2 direct.

Mami de fetita si de baietel

Noi, 2 minuni:

www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=1" target="_blank">es1.jpg

www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=2" target="_blank">es2.jpg


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Viviannie spune:

Buna,

Si eu cochetez cu gandul la al 2lea bb, pentru ca facandu-mi calculele legale, as iesi mai bine asa.
Situatia mea: sunt in cic1, bb1 face 2 ani in feb 2011, m-am intere de intors la lucru, dar situatia nu e roz deloc (adica, daca nu da faliment pana atunci firma, cu siguranta se vor face disponibilizari, iar daca nu se fac disponibilizari de personal SIGUR se scad din salariile s-asa mici, iar buba mea MARE este ca desi ma voi intoarce pe postul meu, ei ar vrea sa ma transfere pe alt departament sub pretextul restrangerii activitatii si sa lucrez chiar si sambetele - de genul "accepti noul post sau pleci"). Eu am luptat mult sa am postul care-l am lasat inainte de a intra in cic1, nu vreau alt post.
1. legal, "transferul de post" se poate face doar max dupa 6 luni de la intoarcere cic1?
2. ca sa intri din cic1 in cic2 si sa-ti poti pastra acelasi venit ce cic 1, trebuie neaparat sa nasti bb2 inainte cu minim 42 zile de a se naste bb1? cum e mai usor legal?

Si inca o intrebare: daca dai bb1 la gradi privat la 1 an si 3 luni, tre sa te intorci la lucru obligatoriu???? sau poti sta normal pana la 2 ani?

Multumesc anticipat.

Mergi la inceput