Precizare importanta CIC 1 - CIC 2

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diana2242 spune:

Buna,
am tot urmarit aici pe sait poate gaseam raspunsul la intrebarea mea sa nu mai intreb si eu dar nu am gasit nimic asa ca va rog sa ma lamuriti si pe mine.sunt in Cic 1 care va expira in aprilie 2011 si as vrea sa il fac si pe bb2 destul de rpd sa nu fie mare diferenta intr-e ei,intrebarea mea este cand ar trebui sa nasc cel tarziu pt a putea intra din Cic 1 in Cic 2 direct,avand in vedere ca firma la care lucram s-a desfiintat si nu cred ca mai pot beneficia de concediu post si pre natal.ms mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

In aprilie 2011 ar trebui sa fi deja insarcinata in prima luna.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

In aprilie 2011 ar trebui sa fi deja insarcinata in prima luna.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa


Si pana naste ce fel de indemnizatie primeste?

Eu zic ca ar trebui sa naste cel mai tarziu cand bb1 implineste 2 ani, respectiv cand expira CIC1.

Gruia, farama de steluta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Marius, cred ca te inseli. Nu cred sa se fi schimbat prevederea asta.

Diana, inteleg ca bb1 al tau face 2 ani in aprilie. Ei bine, ca sa intri din CIC 1 in CIC 2 ( de fapt, se prelungeste CIC, asta e termenul din lege, trebuie sa nasti bb 2 pana face bb 1 2 ani. Deci, daca bb 1 face 2 ani pe 17 apr 2011 de exemplu, bb 2 sa se nasca pana la acea data inclusiv. Aici ai temeiul legal :

ART. 8 din HG 1025/2006

(1) In cazul in care persoana indreptatita, beneficiara a concediului si a indemnizatiei lunare pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani in cazul copiilor cu handicap, naste in aceasta perioada unul sau mai multi copii ori i se incredinteaza spre adoptie, i se incuviinteaza adoptia, i se dau in plasament unul sau mai multi copii ori este numita tutore, concediul pentru cresterea copilului, prevazut la art. 1 alin. (1) din ordonanta de urgenta, se prelungeste corespunzator pana la incheierea duratei de acordare pentru cel din urma copil, conform legii, a concediului si indemnizatiei pentru cresterea copilului.


Mami de fetita si de baietel

Noi, 2 minuni:

www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=1" target="_blank">es1.jpg

www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=2" target="_blank">es2.jpg


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myhadavid spune:

pai pana la data cand bb1 face 2 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Scuze scuze.... am fost neatent. Ar trebui sa nasti inainte de aprilie 2011.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana2242 spune:

ok mercic mult de tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana2242 spune:

si daca este sa nasc in mai sau iunie?cum mi se va calcula?85% din primul cic +alea 2 luni daca vreau eu sa imi platesc singura darile catre stat?sau nu pot face asa ceva?daca as naste in aprilie voi lua aceeasi suma ca la cic 1?se prelungeste?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Diana, daca nasti inainte de ziua in care bb al tau face 2 ani (deci nu in general asa in luna aprilie), se prelungeste CIC si vei lua aceeasi suma ca acum. daca se naste dupa asta, poti lua prenatal ( in loc sa te duci prima zi la munca, duci prenatalul- sa te incadrezi in max 84 de zile de prenatal ca tb sa ai 42 de zile de postnatal). nu poti plati din mana catre stat darile, nu mai e valabil pt CIC, maximum pe care-l poti face e sa gasesti pe cineva sa-ti bagi cartea de munca si sa platesti tu catre stat darile aferente salariului ( prin angajator bineinteles).

Mami de fetita si de baietel

Noi, 2 minuni:

www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=1" target="_blank">es1.jpg

www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=2" target="_blank">es2.jpg


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana2242 spune:

si daca firma la care lucram nu mai exista ce fac cu prenatalul?il mai pot lua?cum se face in asa cazuri?caci ma depaseste problema.mercic pt raspunsuri

Mergi la inceput