Precizare importanta CIC 1 - CIC 2

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Buna ziua!
Ma aflu in urmatoarea situatie:
- am un copil de 1 an si 4 luni, CIC_1 expira la data de 16.09.2010
- sunt insarcinata cu al doilea copil, care se va naste in 10.2010
Am urmatoarele intrebari:
1. Daca intru in prenatal pe 16.09.2010, apoi postnatal dupa nastere, cum se calculeaza indemnizatia de maternitate pentru cele 126 zile?
2. Cum se calculeaza indemnizatia pentru CIC_2?
3. Mai pot primi salariu mediu pe unitate, acordat bonus la nastere? Daca nu, il poate primi sotul?
4. Daca pana la nastere revin in activitate (deci voi primi salariu), cum se schimba raspunsurile de mai sus?


Gruia, farama de steluta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nerantula

Buna ziua!
Ma aflu in urmatoarea situatie:
- am un copil de 1 an si 4 luni, CIC_1 expira la data de 16.09.2010
- sunt insarcinata cu al doilea copil, care se va naste in 10.2010
Am urmatoarele intrebari:
1. Daca intru in prenatal pe 16.09.2010, apoi postnatal dupa nastere, cum se calculeaza indemnizatia de maternitate pentru cele 126 zile?
2. Cum se calculeaza indemnizatia pentru CIC_2?
3. Mai pot primi salariu mediu pe unitate, acordat bonus la nastere? Daca nu, il poate primi sotul?
4. Daca pana la nastere revin in activitate (deci voi primi salariu), cum se schimba raspunsurile de mai sus?


Gruia, farama de steluta



La toate intrebarile exista deja de mai multe ori raspunsurile corespunzatoare. Trebuie doar citit.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Marius, intr-adevar la unele dintre intrebarile mele exista de mai multe ori raspunsuri, dar nu stiu care sunt corespunzatoare!

1. Eu inteleg ca Art 8 (pct 1) din Hotararea nr 1016 din 9 septembrie 2009 nu mi se aplica deoarece situatia mea nu este cuprinsa in premisa "naste in aceasta perioada".
Ar ramane, asadar, sa mi se aplice Art 19^1 pct (5), din Hotarea nr. 1682 din 10 decembrie 2008, iar indemnizatia de concediu in CIC2 sa fie calculata ca 85% dintr-o baza de calcul formata din indemnizatia CIC1 + suma primita in prenatalul pentru bb2. .... ?

2. Apoi nu am gasit cum se calculeaza suma pentru prenatal/postnatal bb2: ca 85% din media ultimelor 12 venituri anterioare prenatalului de la bb1 sau din media ultimelor 12 luni anterioare prenatalului de la bb2, respectiv din CIC1?

3. Raspunsul la intrebarea 3, in singura postare in care l-am intalnit eu, mi s-a parut vag.

4. Daca o sa-mi fie clar 1 - 3, pot da deduc cum e la 4 ...

Multumesc, din nou!

Gruia, farama de steluta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nerantula

Marius, intr-adevar la unele dintre intrebarile mele exista de mai multe ori raspunsuri, dar nu stiu care sunt corespunzatoare!

1. Eu inteleg ca Art 8 (pct 1) din Hotararea nr 1016 din 9 septembrie 2009 nu mi se aplica deoarece situatia mea nu este cuprinsa in premisa "naste in aceasta perioada".
Ar ramane, asadar, sa mi se aplice Art 19^1 pct (5), din Hotarea nr. 1682 din 10 decembrie 2008, iar indemnizatia de concediu in CIC2 sa fie calculata ca 85% dintr-o baza de calcul formata din indemnizatia CIC1 + suma primita in prenatalul pentru bb2. .... ?

2. Apoi nu am gasit cum se calculeaza suma pentru prenatal/postnatal bb2: ca 85% din media ultimelor 12 venituri anterioare prenatalului de la bb1 sau din media ultimelor 12 luni anterioare prenatalului de la bb2, respectiv din CIC1?

3. Raspunsul la intrebarea 3, in singura postare in care l-am intalnit eu, mi s-a parut vag.

4. Daca o sa-mi fie clar 1 - 3, pot da deduc cum e la 4 ...

Multumesc, din nou!

Gruia, farama de steluta



Buna, si pe mine m-ar interesa acelasi lucru: cum se calculeaza pre/postnatalul in cazul in care intri direct din CIC1 ? Am tot citit, insa nu m-am lamurit. Ar fi 2 variante din cate am inteles, respectiv cele 6 luni anterioare care constituie baza de calcul ar fi:
- suma pe care ai luat-o efectiv in CIC1
- salariul min pe economie

Nu stiu insa care varianta e corecta. Mariu, te rog, poti sa ne ajuti ?
Multumim anticipat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui miki1979

Citat:
citat din mesajul lui Nerantula

Marius, intr-adevar la unele dintre intrebarile mele exista de mai multe ori raspunsuri, dar nu stiu care sunt corespunzatoare!

1. Eu inteleg ca Art 8 (pct 1) din Hotararea nr 1016 din 9 septembrie 2009 nu mi se aplica deoarece situatia mea nu este cuprinsa in premisa "naste in aceasta perioada".
Ar ramane, asadar, sa mi se aplice Art 19^1 pct (5), din Hotarea nr. 1682 din 10 decembrie 2008, iar indemnizatia de concediu in CIC2 sa fie calculata ca 85% dintr-o baza de calcul formata din indemnizatia CIC1 + suma primita in prenatalul pentru bb2. .... ?

2. Apoi nu am gasit cum se calculeaza suma pentru prenatal/postnatal bb2: ca 85% din media ultimelor 12 venituri anterioare prenatalului de la bb1 sau din media ultimelor 12 luni anterioare prenatalului de la bb2, respectiv din CIC1?

3. Raspunsul la intrebarea 3, in singura postare in care l-am intalnit eu, mi s-a parut vag.

4. Daca o sa-mi fie clar 1 - 3, pot da deduc cum e la 4 ...

Multumesc, din nou!

Gruia, farama de steluta



Buna, si pe mine m-ar interesa acelasi lucru: cum se calculeaza pre/postnatalul in cazul in care intri direct din CIC1 ? Am tot citit, insa nu m-am lamurit. Ar fi 2 variante din cate am inteles, respectiv cele 6 luni anterioare care constituie baza de calcul ar fi:
- suma pe care ai luat-o efectiv in CIC1
- salariul min pe economie

Nu stiu insa care varianta e corecta. Mariu, te rog, poti sa ne ajuti ?
Multumim anticipat.


Scuze, mai era si a treia varianta:
- ultimele 6 luni inainte de a intra in CIC1, atunci fiind ultima perioada cand s-a contribuit la asig.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihat78 spune:

Eu am fost in situatia descrisa de voi mai sus. Uitati ce mi-au spus de la munca: "Deoarece in ultimele 12 luni ati avut contractul de munca suspendat, la calculul concediilor medicale se utilizeaza salariul minim pe economie, conform Ordonantei de Urgenta nr 158, cu modificarile ulterioare."
Si asa a si fost, am luat in jur de 500 lei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Corect - si asa cum spuneam, s-a raspuns de multe ori la aceasta intrebare.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Mihat78, multumesc frumos!

Gruia, farama de steluta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihat78

Eu am fost in situatia descrisa de voi mai sus. Uitati ce mi-au spus de la munca: "Deoarece in ultimele 12 luni ati avut contractul de munca suspendat, la calculul concediilor medicale se utilizeaza salariul minim pe economie, conform Ordonantei de Urgenta nr 158, cu modificarile ulterioare."
Si asa a si fost, am luat in jur de 500 lei.


multumim mult mihat78

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana2242 spune:

Buna,
am tot urmarit aici pe sait poate gaseam raspunsul la intrebarea mea sa nu mai intreb si eu dar nu am gasit nimic asa ca va rog sa ma lamuriti si pe mine.sunt in Cic 1 care va expira in aprilie 2011 si as vrea sa il fac si pe bb2 destul de rpd sa nu fie mare diferenta intr-e ei,intrebarea mea este cand ar trebui sa nasc cel tarziu pt a putea intra din Cic 1 in Cic 2 direct,avand in vedere ca firma la care lucram s-a desfiintat si nu cred ca mai pot beneficia de concediu post si pre natal.ms mult

Mergi la inceput