Precizare importanta CIC 1 - CIC 2

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Incurcata situatie, pentru ca datele sunt foarte stranse.
Sa incercam un parcurs logic:
Tatal poate sta in CIC pana face copilul 2 ani. Daca tu nasti inainte, iti poti lua concediu de maternitate, dar ca tatal sa ramana din CIC 1 in CIC 2 in continuare ar trebui sa nasti cu 42 de zile inainte ca bebe 1 sa implineasca 2 ani - ceea ce nu cred ca iese la socoteala.
Ideea este ca in primele 42 de zile ale bb2 nu poti fi tu in concediu de maternitate si tatal in CIC2. Deci daca CIC 1 se termina inainte ca bb2 sa implineasca 42 de zile, nu va mai putea lua CIC1-CIC2 in continuare, ci va trebui reluata procedura pentru oricare dintre voi. Partea proasta este ca daca cele doua concedii nu se suprapun, banii nu vor mai fi acceasi ca in CIC 1, ci mai putini, cu baza de calcul indemnizatia din CIC 1.
Dar tu pana la 6 luni cum iti acoperi la slujba?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

ma gandeam prin concedii medicale- ceea ce este exclus- dupa ce am mai citit aici.

Cred ca singura solutie este sa intru eu in CIC... dupa ce trec zilele de concediu medical..

Acum m-am lamurit.. off

Poze ..

Stefanel cel mititel este un nazdravanel...
27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui Carmen_Marieta

ma gandeam prin concedii medicale- ceea ce este exclus- dupa ce am mai citit aici.

Cred ca singura solutie este sa intru eu in CIC... dupa ce trec zilele de concediu medical..

Acum m-am lamurit.. off

Poze ..

Stefanel cel mititel este un nazdravanel...
27+


Jumatate de an de concedii medicale, false si alea, nu vad cine ti-ar da (sau ma rog, daca te "descurci"...dar dupa 90 de zile trebuie sa intri la comisia de expertiza)
Dar te poti intoarce la slujba si de acolo sa-ti iei concediu de odihna sau (daca vrea angajatorul) fara plata.
Insa iti poti lua tu cateva luni de CIC, si apoi sa reintre sotul tau (nu stiu insa cat de avantajos va fi la bani).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eliza_cri spune:

buna ziua
am si eu mai multe intrebari
la data de 12 nov fiul meu va face 2 ani
la data de 06 dec 2010 voi naste urmatorul copil
am inteles ca de pe 13 nov [care cade sambata] trebuie sa reintru in activitate la serviciu .
Eu acum ce acte trebuie sa duc la reintoarcerea la serviciu tinand cont ca data de 13 cade sambata, fac cerere dinainte ceva , o duc unde?
si apoi bun merg la servici si cat trebuie sa stau acolo adica pot sa stau de ex numai o zi si apoi sa intru in prenatal sau trebuie facut o perioada obligatorie de x zile inainte sa pot beneficia de prenatal?
daca stiti ceva in acest sens mi-ati fi de un real folos...ca asa se dau dupa coada cei de la resurse umane si cei de la asistenta sociala ca numai inteleg nimic


mami de Ionut Pavel www.youtube.com/watch?v=hTdWNW140s8" target="_blank">iubire fara limite
si de gugulanul Dimitrie Gabriel 12.11.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui eliza_cri

buna ziua
am si eu mai multe intrebari
la data de 12 nov fiul meu va face 2 ani
la data de 06 dec 2010 voi naste urmatorul copil
am inteles ca de pe 13 nov [care cade sambata] trebuie sa reintru in activitate la serviciu .
Eu acum ce acte trebuie sa duc la reintoarcerea la serviciu tinand cont ca data de 13 cade sambata, fac cerere dinainte ceva , o duc unde?
si apoi bun merg la servici si cat trebuie sa stau acolo adica pot sa stau de ex numai o zi si apoi sa intru in prenatal sau trebuie facut o perioada obligatorie de x zile inainte sa pot beneficia de prenatal?
daca stiti ceva in acest sens mi-ati fi de un real folos...ca asa se dau dupa coada cei de la resurse umane si cei de la asistenta sociala ca numai inteleg nimic


mami de Ionut Pavel www.youtube.com/watch?v=hTdWNW140s8" target="_blank">iubire fara limite
si de gugulanul Dimitrie Gabriel 12.11.2008


In mod normal, si daca departamentele respective ar sti ce au de facut, n-ar trebui sa faci niciun demers.
Suspendarea contractului tau inceteaza incepand cu 13 noiembrie. Daca n-ai fi gravida, luni (pe 15) ar trebui sa te duci la slujba. In loc de asta, duci concediul de maternitate.
Daca vrei tu sa fii mai linistita si sa te asiguri ca doamnele inteleg, depui in saptamana aia o scrisoare in care reamintesti aceste lucruri - ca incepand din 14 inceteaza suspendarea Contractului de munca conform OUG 148/2005 cu modificarile si republicarile ulterioare, si ca incepand de luni, intri in concediu de maternitate conform OUG 158/2005, si asta cu moficari si completari. Apoi depui cerificatul medical - iar dupa parcurgerea celor 126 de zile (sau macar 42 dupa nastere, cum vrei) iti depui actele pentru CIC 2.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eliza_cri spune:

multumesc Mediajust.


mami de Ionut Pavel www.youtube.com/watch?v=hTdWNW140s8" target="_blank">iubire fara limite
si de gugulanul Dimitrie Gabriel 12.11.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

Multumesc Mediajust.

Poze ..

Stefanel cel mititel este un nazdravanel...
27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimiz spune:

Va sa ma rog sa ma ajutati si pe mine cu o informatie. Am depus dosarul pentru CIC pe 3 septembrie 2010, stiind ca in termen de 15 zile trebuie sa primesc decizie sau ma rog un act care sa ma informeze daca dosarul este admis, dar nu am primit nimic. Oare banii ii voi primi in aceasta luna?Voi cum ati patit?Mersi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_ch_12 spune:

Mimiz, dosarele primite de catre primarie in luna sept. se depun la A.J.P.S. in luna oct. pana pe 10, si in termen de 15 zile lucratoare de la inregistrare se emit deciziile.In mod normal dosarele se lucreaza pana in jurul datei de 14-15 pentru luna urmatoare(deci, in cazul tau, pt. luna niembrie 2010).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabitza1977 spune:

Buna ziua,
Am si eu o nelamurire, poate cineva stie sau a trecut prin aceeasi situatie si ma poate ajuta: in acest moment sunt in concediu de crestere copil si urmeaza sa intru din concediu de crestere copilul nr. 1 direct in concediul de crestere pt. copilul nr.2 (al doilea copil s-a nascut inainte ca primul sa implineasca 2 ani). Zilele urmatoare voi depune dosarul pentru acordare indemnizatie CIC 2 si as vrea sa stiu, in acest caz, mai este nevoie de adeverinta de venit de la angajator? Si daca da, ce informatii trebuie sa cuprinda respectiva adeverinta? Veniturile nete realizate inainte de nasterea primului copil?
Stiu ca legea spune ca daca voi trece din CIC 1 direct in CIC 2, voi primi aceeasi indemnizatie ca in CIC 1, insa nu sunt lamurita cum sta treaba cu adeverinta de venit si daca mai este nevoie de aceasta, tinand cont ca este vorba de venituri supuse impozitarii realizate inainte de nasterea primului copil, pentru care am depus deja adeverinta la primul dosar.
Va multumesc anticipat pentru orice informatie.



Mergi la inceput