Precizare importanta CIC 1 - CIC 2

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bebelusi spune:

Fetelor imi cer mii de scuze daca ma repet dar vreau sa imi confirmati si mie ca daca trec din cic 1 in cic2 iau aceeasi suma de bani....ca tot ma streseaza unul si altul ca mi se calculeaza procent din cat am luat pana acum.

PATRICIA, mama puiutului Vlad Mihai 05.02.2009 si samburel mic de 18 saptamani



"Cel mai mare dar primit de o femeie in viata este acela ca poate da nastere"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dadrian spune:

Buna ziua.
Am si eu o mica dilema.
Poate fi mama copilului in concediu postnatal (concediu de maternitate) si tatal in CIC?
Iata ce am gasit in legislatie la acte necesare:

Acte necesare:

* actul de identitate si, dupa caz, livretul de familie
* certificatul de nastere al copilului
* certificatul de handicap al copilului (daca este cazul)
* declaratie pe propria raspundere ca cel care cere indemnizatia nu beneficiaza - in acelasi timp - de indemnizatia de maternitate
* declaratie ca celalalt parinte nu primeste aceasta indemnizatie

* declaratia celui care cere indemnizatia ca se ocupa de ingrojirea si cresterea copilului si ca acesta nu este increditat spre ingrijirea altei persoane sau ca nu este dat in plasament.
* dovada celui care care indemnizatia ca este in concediu pentru cresterea copilului
* dovada eliberata de autoritati ori de angajator ca persoana care cere indemnizatia a platit contributiile sociale in ultimele 12 luni anterioare nasterii.

Asadar in legislatie spune ca aceeasi persoana nu poate beneficia de indemnizatie de maternitate si de CIC. Am citit insa in alte parti ca in fisa pe care o completezi este o optiune care trebuie bifata cum ca nici celalalt parinte nu trebuie sa beneficieze de ajutor. La ce fel de ajutor se refera, nu stiu?! Tot acolo am mai citit ca nu se primesc dosarele decat in ordinea conc de maternitate si abia apoi cele pentru CIC.
Situatia mea practica:
-eu sunt bugetar si mi-a fost redus salariul cu 25%
-sotia lucreaza in mediu privat si are un job super frumos, putand fara probleme sa se ocupe de copil-cel putin strict ce este legat de mama. Oricum suntem o familie minunata asa ca nu se pune problema ca unul sa se ocupe de copil mai mult sau mai putin decat celalalt. Nu asta este esenta problemei.
-sotia are un salariu mult mai mare astfel ca nu-i convine sa piarda 15% din el cand e mai avantajos sa pierd eu.
-facand calculul pe ultimele 12 luni, din care doar 3-4 vor fi cu salariul redus, adunand si al 13-lea salariu si facand 85% (chiar si redus apoi cu 15%) as lua o indemnizatie de cr copil cam cat am acum salariul redus cu 25%. Dar pentru asta trebuie sa intru in acel concediu cat mai repede pentru a prinde cat mai putine luni de salariu redus.
-copilul se va naste pe 1 octombrie prin cezariana.
-sotia va sta in concediu de maternitate 120 de zile.
-intrebarea mea concreta este: dupa cele 42 zile de lehuzie obligatorii ale mamei pot intra in concediu de ingrijire al copilului si sotia sa ramana in concediu de maternitate?

Va multumesc foarte mult anticipat si va rog foarte mult sa ma ajutati cu un raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ai raspuns singur la intrebare. Nu ai cum sa beneficiezi cum este si firesc simultan de doua sau mai multe forme de ajutoare banesti de acest gen.
Pt CIC prin lege poate sa fie ori mama ori tata la alegere dar persoana care solicita CIC (mama sau tata dupa caz pt exemplul tau) TREBUIE sa indeplineasca conditiile prevazute de lege. Si aici verifica daca tu indeplinesti aceste conditii iar in caz afirmativ raspunsul este de la sine. Dr mama in maternitate si tata in CIC - EXCLUS.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dadrian spune:

Nu este vorba de indeplinit conditiile prevaute de lege. Le indeplinim amandoi.
Intrebarea mea era de ce in lege scrie clar ca "persoana care solicita CIC nu trebuie sa beneficiee si de indemniatie de maternitate". De ce nu scrie ca trebuie declaratie pe propria raspundere ca niciunul dintre parinti sa nu beneficieze...
Tot acolo mai scrie ca trebuie "declaratie ca celalalt parinte nu beneficiaa de indemniatie" adica de indemniatia de CIC.
De ce nu scrie nicaieri situatia pe care am expus-o eu si nu inteleg de unde este atat de clar ca nu poate fi mama in concediu de maternitate si tatal in CIC.
Va rog, daca sunteti amabil, sa-mi preentati articolul/articolele din lege care interic acest lucru.
Va multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui dadrian

Nu este vorba de indeplinit conditiile prevaute de lege. Le indeplinim amandoi.
Intrebarea mea era de ce in lege scrie clar ca "persoana care solicita CIC nu trebuie sa beneficiee si de indemniatie de maternitate". De ce nu scrie ca trebuie declaratie pe propria raspundere ca niciunul dintre parinti sa nu beneficieze...
Tot acolo mai scrie ca trebuie "declaratie ca celalalt parinte nu beneficiaa de indemniatie" adica de indemniatia de CIC.
De ce nu scrie nicaieri situatia pe care am expus-o eu si nu inteleg de unde este atat de clar ca nu poate fi mama in concediu de maternitate si tatal in CIC.
Va rog, daca sunteti amabil, sa-mi preentati articolul/articolele din lege care interic acest lucru.
Va multumesc.


Voi incepe cu o gluma: in Codul Penal nu scrie "este interzis sa ucizi", dar scrie "Uciderea unei persoane se pedepseste cu inchisoare de la 10 la..."
Asa ca nu te astepta sa "scrie" in textul de lege raspunsul la o intrebare asa cum o formulezi tu. Prevederile legale nu sunt o poveste, nu se lectureaza, ci se inteleg si se interpreteaza in intregul sistemului de drept.

Discutia de fata este veche.
Nu poti intra tu in CIC cat sotia ta este in concediu de maternitate.

Cf. art. 10, OUG 148/2005 republicata cu modificari si completari:
(1) Drepturile prevazute de prezenta ordonanta de urgenta, reprezentānd indemnizatie si stimulent, se cuvin si se platesc dupa cum urmeaza:
a) īncepānd cu ziua urmatoare celei īn care īnceteaza, conform legii, concediul de maternitate, daca cererea este depusa īn termen de 60 de zile lucratoare de la acea data;
b) īncepānd cu data nasterii copilului, daca cererea este depusa īn termen de 60 de zile lucratoare de la acea data, īn cazul persoanelor care nu īndeplinesc conditiile, conform legii, pentru acordarea concediului de maternitate si a indemnizatiei aferente;

Tu nu te incadrezi in acest acest alin. b), pentru simplul fapt ca NU iti este aplicabil. Nu te afli in situatia de a nu indeplini conditiile, ci NU intri in discutia concediului de maternitate si indemnizatiei aferente. Daca te duci la art. 23 din OUG 158/2005 (cea care reglementeaza acordarea concediului si indemnizatiei de maternitate) vei vedea ca incepe (logic) cu "asiguratele care...".
Tu nu esti asigurata, fiind barbat, deci nu poti avea concediu de maternitate, deci nu te afli in neindeplinirea conditiilor - ci in afara beneficiarilor acestui drept, nu iti este aplicabil.
Articolul invocat este aplicabil doar mamelor care indeplinesc conditiile de CIC, dar nu si pe cele de concediu de maternitate.

Gandeste-te ca daca n-ar fi asa, toti barbatii ar putea sta in CIC 42-80-126 de zile, pe perioada concediului de maternitate al mamei, dupa care s-ar intoarce la slujba si mama ar intra in CIC (CIC este optional la oricare dintre parinti - deci posibil asa.)
Ca sa se evite astfel de confuzii (nici AJPS-urile nu stau foarte tare la capitolul interpretari legale - de aici si o multime de balarii pe care le fac) probabil ar trebui reformulat textul.

Aici s-ar putea ridica urmatoarea intrebare, legitima: ce se intampla daca (Doamne-fereste!!!!) mama moare la nastere sau in timpului concediului de maternitate? Tatal nu-si poate lua CIC, ce se intampla cu copilul pana la 42 de zile?
Raspunsul ni-l da Legea 210/1999, art. 5.
(1) In cazul decesului mamei copilului in timpul nasterii sau in perioada concediului de lauzie, tatal copilului beneficiaza de restul concediului neefectuat de catre mama.
(2) Pe perioada concediului acordat in conditiile alin. (1) tatal copilului beneficiaza de o indemnizatie egala cu ajutorul pentru sarcina si lauzie cuvenit mamei sau de o indemnizatie calculata dupa salariul de baza si vechimea in munca ale acestuia, acordata de unitatea la care tatal isi desfasoara activitatea, la alegere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_ch_12 spune:

Dadrian, conf. HG1025/2006, cu modificari si completari:
"ART. 20
(1) Dreptul reprezentānd indemnizatia pentru cresterea copilului se cuvine si se plateste dupa cum urmeaza


a) īncepānd cu ziua urmatoare celei īn care īnceteaza, conform legii, concediul de maternitate, dar nu mai devreme de a 43-a zi de la data nasterii copilului, indiferent de persoana indrepttatita care solicita dreptul, daca cererea este depusa īn termen de 60 de zile lucratoare de la acea data"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dadrian spune:

Am inteles acum.
Va multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sad_ameli spune:

Buna! Am si eu o nelamurire, sau mai bine zis am nevoie de o confirmare.
Am nascut in aprilie 2009 bb1 si am intrat in concediu fara sa beneficiez de indemnizatie, din cauza ca nu aveam 12 luni lucrate pana la nastere (m-am angajat in iulie 2008, cand am si ramas insarcinata). Momentan sunt cu contractul suspendat pe perioada cic1. La sfarsitul lui oct. nasc bb2, deci inainte sa faca bb1 varsta de 2 ani. Sunt curioasa daca primesc ceva bani pe perioada cic2?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui sad_ameli

Buna! Am si eu o nelamurire, sau mai bine zis am nevoie de o confirmare.
Am nascut in aprilie 2009 bb1 si am intrat in concediu fara sa beneficiez de indemnizatie, din cauza ca nu aveam 12 luni lucrate pana la nastere (m-am angajat in iulie 2008, cand am si ramas insarcinata). Momentan sunt cu contractul suspendat pe perioada cic1. La sfarsitul lui oct. nasc bb2, deci inainte sa faca bb1 varsta de 2 ani. Sunt curioasa daca primesc ceva bani pe perioada cic2?


Nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

Buna dimineata,

va rog sa ma lamuriti si pe mine in situatia in care sunt:
Sunt insarcinata cu bb2, voi naste pana ce bb1 face 2 ani( ianuarie 2011), termenul de nastere al lui bb2 este intre sfarsitul lui decembrie 2010 si inceputul lui ianuarie 2011.

In CIC este sotul meu. La bb2 cine poate intra in CIC- tatal in continuare, asta insemnand ca eu nu pot sta acasa in medical?

Cum este legal sa procedez? Nu ma pricep si as vrea sa calculez toate posibilitatile pe care le am sa stiu ce anunt la servici.
Sincer as vrea sa intre in CIC2 tot sotul deoarece eu ma voi intoarce in maxim 6 luni la munca.
Va multumesc tare mult, imi cer scuze daca am repetat intrebarile.




Poze ..

Stefanel cel mititel este un nazdravanel...
27+

Mergi la inceput