Printesa mea cu ochi albastri!!

Printesa mea cu ochi albastri!! | Autor: simina_kin

Link direct la acest mesaj

De cateva zile incerc sa scriu povestea mea si a fetitei mele Maya, dar pana azi nu am avut inspiratie.Nici acum nu prea stiu cum sa formulez, dar o sa incerc
Povestea mea incepe prin anul 2007 , intr-o zi de iulie,cand am vazut cele 2 liniute mult asteptate dar care dispar de tot din viata mea 2 luni mai tarziu.Asa a fost sa fie, sa ma trezesc patata si sa ajung la chiuretaj.Am suferit amandoi mult, dar cu timpul am trecut peste durere si a reaparut dorinta unei noi incercari, incercare care a avut ca rezultat 2 liniute rosii in anul urmator , tot in luna iulie.Am inceput deja sa visam la cum va fi viata noastra de acum in colo, aveam deja planuri marete , planuri care s-au naruit in luana a 4-a de sarcina, cand, ducandu-ma la un banal consult aflu direct si fara menajamente ca (,) copilul meu are malformatii si trebuie scos urgent. Am simtit ca lesin pe masa.Eram chiar in sala de nasteri si vroiau sa ma bage la chiuretaj dar nu am stat, m-am ridicat si-am plecat.Aveam nevoie de o a doaua parere. Am ajuns la alt doctor (actualul) peste 3 zile, am facut eco si mi-a confirmat ceea ce imi spusesera cei de la maternitatea x, dar a zis sa mai asteptam o saptamana poate se desfunda canalul si da drumul vezicii sa se goleasca. Nu a fost sa fie asa, degeaba m-am rugat si-am sperat o saptamana intreaga.Am ajuns iar la eco si am vazut burtica copilului care parea un butoi.A ramas sa ma prezint la Cantacuzino a doua zi sa-mi faca chiuretaj.Doamnee cat a putut sa plang in acea noapte, si iar am ajuns pe "calul balan" si-am trecut printr-o durere groaznica, desi aveam anestezie locala.A trecut durerea fizica pana seara, dar a ramas cea psihica mult timp. In acea perioada faceam parte din "odiseea mamicilor de ghiocei martie-aprilie 2009" si datorita fetelor, care mi-au intrat la suflet de minunate ce sunt,am reusit sa merg mai departe si sa sper la o noua sansa.A urmat nunta noastra , in noiembrie,nunta care o programasem gravida fiind, dar nu mai puteam da innapoi.Am avut surpriza la rochia de cununie sa constat ca sta ca pe gard, noroc ca avea bretelute.
Au trecut luni intregi, luni in care fetele mele au nascut , si-am trait alaturi de ele adevarate emotii , si am "mosit" cu mare drag o parte din ghiocei.Am ramas alaturi de fete si acum, cand deja sunt la "scutece", pentru ca ele au fost cele care mi-au dat sperante, care nu m-au lasat sa cad in depresie.Imi aduc aminte ca-mi spuneau :"ai sa vezi ca pana ne mutam noi la scutece o sa fii iar gravida" si asa a fost, dar asta este alta poveste:
povestea printesei cu ochi albastri:
Era 8 martie.Fusesem chemate la munca la masa festiva.Aveam 1 zi intarziere si testul barza in mana.Am fost la baie l-am facut, m-am uitat la el: o linuta. Am zis sa nu-l arunc in cos acolo, l-am bagat in geanta.Ajung acasa, ma apuc de calcat rufe si de forumeala in acelasi timp (nu o sa uit ziua asTa niciodata).Vorbind cu fetele , le spun ca am facut test azi si-i negativ, ele ma incurajeaza sa mai astept o zi-doua, din vorba in vorba le zic ca am avut scurgeri cu cateva zile in urma, si a urmat avalansa de sperante( mi-au zis ca ar putea fi nidatia)....zic , gata, ma duc la farmacie.
Ducandu-ma la geanta sa iau banii, dau de testul facut la munca, si-am inlemnit...avea 2 liniute .Asa am primit eu cel mai frumos cadou de 8 martie si asa am ajuns sa fac parte din odiseea mamicilor de fulgusori nov.dec2009... pup toate fetele

Sarcina a decurs bine , nu am avut probleme , am fost activa tot timpul.
Am ajuns in saptamana 34, intr-o zi de vineri.Aveam programare la eco.Aflam ca suntem f bine, col inchis si lung, placenta buna,fata grasunica in poz craniana.Sambata ma apuc si spal toate hainutele ei, duminica le calc (am vrut sa montez si patul seara, da nu a vrut sotul).Fetele din odisee mi-au zis ca-i "semn de cuibareala"( Monis5)
Nasterea
Luni, 5-octombrie, eram prin casa, forumul deschis, vorbeam la tel si radeam, cand ..ma trezesc uda. Am crezut ca am facut pipi, dar a tot continuat sa curga..Asteptand sotul sa vina acasa am avut timp sa-mi fac dus, sa ma "aranjez", mi-am facut si unghiile, si apa tot curgea. Asa am ajuns eu la cabinet apoi la spital.
M-au internat la ora 17, mi-au facut prima injectie pt maturarea plamanilor si m-au cazat intr-un pat.Au inceput telefoanele sa sune, na..aveam si mamici si burtici care se gandeau la noi doua
Am stat linistita pana pe la ora 1 ,cand au inceput contractiile, suportabile. Pana dimineata a fost ok, de la 8 au inceput contractiile adevarate, cu dureri, si telefoanele sunau ca la centrala si vorbeam printre inspir/expir .Am stat asa cu dureri pana pe la ora 16 cand au inceput sa se rareasca , dilatatie ioc.
La ora 20'30 aflu ca intru in operatie, pentru ca pierdusem lichidul si dilatatie nu aveam. Atunci m-am bucurat ca scap usor, dar am avut timp berechet sa regret dupa
Ora 20'50 , intram in sala de operatii, multa lume in jurul meu; o asistenta imi lua TA, alta ma tinea cu capul aplecat, anestezista ma cauta in coloana(ma inteapa de 4 ori pana reuseste), una imi monteaza sonda(ustura al dracu) si GATA...ma intind pe masa si incep sa simt caldura
Cand ma intrebam daca au de gand sa inceapa operatia mai repede, aud tipatul acela mult asteptat ...fata mea avea plamani puternici.Ma uit la ceas, este 21.15.Mi-au aratat-o o secunda , am pupat-o si au plecat cu ea la incubator.Asa a venit pe lume printesica mea, MULT PREA DEVREME,dar asa a vrut ea
Au urmat 2 saptamani groaznice pt mine, pline de teama , dureri, incertitudini....Am iesit din spital, am stat acasa 4 zile, si-am ajuns iar sa ne internam ( probleme cu scaunul),dar au trecut toate, iar acum suntem acasa, suntem bine si sanatoase si mai ales FERICITE!!!
N-am crezut ca un copil iti poate aduce atata fericire chiar si cand plange!!!Si ma topesc dupa ea cand are ochii larg deschisi si privirea vesela (semn ca "n-am chef sa dorm"), cand zambeste sau cand ma i-a de gat cu manutele ei mici, chiar si cand plange ca nu poate face kk si se linisteste numai la mine in brate...O IUBESC ATAT DE MULT incat nu ma supar ca noaptea in loc sa dorm stau si fac ture prin casa cu ea in brate....O IUBESC si este perfecta asa cum este!!!

fericita Maya Andreea



www.youtube.com/watch?v=TBPTDO-GMV0" target="_blank">Pentru sotul meu! TE IUBESC!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Felictari mami pt micuta Printesa cu ochi albastri!
Maya este o micuta luptatoare, acum aveti bulanase si falcute adorabile. O sa creasca si iti va aduce bucurii in fiecare zi, cu fiecare mic progres pe care il va face.
Multi pupici la amandoua!

_
Monica, mommy blessed with my children Claudiu-Adrian(20.01.2005), Luana-Emilia(28.01.2009),
and my angels Alma-Lorena(28-30.01.2009), Maria-Alexandra(29.10.2009-13weeks)
You are the poem I dreamed of writing, the masterpiece I longed to paint.
You are the shining star I reached for
In my ever hopeful quest for life fulfilled. You are www.tickerclub.com/cache/7b89a83905.png" target="_blank">my child. Now with all things I am blessed.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Simina - . Nu cred ca ai nevoie de nici un fel de talent de narator... o poveste asa frumoasa ca povestea unei nasteri se scrie de la sine . Sa traiti frumos si sa va bucurati unii de altii ca meritati.

monis si piticutzul Santiago (Iulian 02 nov 2009) poze de azi de ieri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

FELICITARI SIM...SI VIATA FRUMOASA ALATURI DE PRINTESA TA


saptamana 38
A.M.R. MAXIM 3 SAPTAMANI
www.drepturile-gravidelor.ro/Pagini/links.html" target="_blank">drepturi gravide
www.dreptonline.ro/legislatie/hg_norme_sustinerea_familiei_cresterea_copilului_1016_2009.php" target="_blank">HG 1016/2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floricik spune:

Foarte frumoasa povestea nasterii printesei Maya.
O pup pe micutza . Am vazut ca are deja falcutze...




Floricik 37+ Maria Ema
http://bd.lilypie.com/iQIrp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saby spune:

Doamne cat m-am emotionat , pupam printesa cu ochi albastri, sa fie sanatosa si sa va aduca numai bucuri

Sabina mamica fericita de Maia Andreea ( 07 apr 2009)

www.flickr.com/photos/39734204@N04/" target="_blank">Printesa Maia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluci_b spune:

foarte frumos finalul, adica exact ceea ce conteaza, ca acum sunteti impreuna fericiti. greutatile ne fac mai puternici si cand minunea se intampla ne bucuram mai tare ca oricand.

citit desfasurarea evenimentelor paraca citeam ceva ce mi s-a intamplat mie.


va pup cu drag


mamica implinita de Remus Andrei
www.popasmusic.com" target="_blank"> un strop de placere
primele poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Felicitari!



If you can't say something nice, then don't say nothing at all

"In a world filled with hate,we must still dare to hope.In a world filled with anger,we must still dare to comfort.In a world filled with despair ,we must still dare to dream. And in a world filled with distrust,we must dare to believe."-Michael Jackson

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

simina_kin, sa-ti creasca mare bebelina si sanatoasa

Am vrut sa-ti spun la odisee ca si puiul meu cel mare a avut pete rosii cum ziceai tu, intre sprancene si pe ceafa, Paul avea si pe pleoape.
Am gasit undeva pe net ca asta ar fi semn de ochi deschisi la culoare, Paul al meu are niste ochi albastri cu care fura inima tuturor - probabil ca si Maya ta va avea ochi albastri. Nu-mi amintesc cand au disparut petele pentru ca nu le-am dat importanta, au trecut si gata

bebelusha!

Oana, mami de Ana Maria (intr-o zi de 13... 13 iunie 2008) si Paul-Victor (ziua cea mai lunga: 21 iunie 2006)
Priveste partea buna a lucrurilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonette spune:

Bravo fetelor!!! Felicitari!!! Sa fiti fericiti cu totii pana la adanci batraneti

mami de Luca Anthony si de Yannis-Cristian si in
35+ cu Nicholas Ellan
www.flickr.com/photos/12117325@N08/" target="_blank">Poze cu baietii mei!

AMR 4+!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Mariana, "moasa" ghioceilor, e acum mamica fericita!
Felicitari si sa creasca mare frumoasa ta!

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
6luni

Mergi la inceput