FIV 254

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dana_bebe spune:

Parca toamna se numarau bobocii ... da asa si e se vor numara toamna viitoare!
Bafta tuturor fivoaselor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Citat:
citat din mesajul lui mirela2

Citat:
citat din mesajul lui Dragaica

Citat:
citat din mesajul lui catalina2307

Dragaica - sarcinile gemelare din familia ta nu au nici o treaba cu sarcinile obtinute prin FIV.Este acelasi lucru ca si cand tu faci fiv si vecinul de peste drum are gemeni. Daca transferi un embrion iti scazi singura sansele deja mici iar in caz de nereusita o sa te dai cu capul de pereti.
Daca ti-e frica de sarcini multiple, exista embrioreductie. Traiesti intr- o tara civilizata , medici care stiu ce fac, cu frica lui Dumnezeu si a Tribunalului asa ca nu iti mai consuma energia atat de necesara in perioada asta si transfera macar 2. O sa fie bine. Ai avantajul varstei ceea ce conteaza tare mult. Dar nu face procedura mai dificila decat este.

Si sa iti mai spun un secret.....sarcina gemelara da, este dificila, dar de cele mai multe ori se pierde din vina medicilor sau cauze fiziologice care ar duce probabil la acelasi deznodamant si in cazul unei sarcini unice. Bafta multa !

Catalina
www.alinadonescuumanitar.blogspot.com/" target="_blank">salvati o viata alina donescu
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=144170


Din cate am inteles reducerea embrionara este riscanta pentru embrionul ramas........cat despre faptul ca sunt intr-o tara civilizata.....asta da.....numai ca aici medicii nu au "frica lui Dumnezeu" au totusi frica tribunalului se bazeaza prea mult pe ce le spun aparatele decat pe cunostintele lor, de asta prefere sa merg pe mana doctorilor emigranti stiu macar ca ua trecut prin scoala de 2 ori
Va multumesc fetelor pentru sfaturi si pentru incurajari, conteaza enorm mai ales ca aici nu ma pot sfatui decat cu voi, nici cu parintii mei nu vorbesc despre asta, ei refuza ideea Fiv-ului

http://community.webshots.com/user/Dragaica
Aspiranta la titlul de mamica



draga mea, stai lin, eu la cele 6 saptamani de sarcina nu le-am spus alor mei nici de sarcina nici de modul in care am obtinut-o. astept sa mi vad puiul/puii si apoi voi vedea ce si cum.

de Craciun vom fi 2 in 1 ....... +5


Credeam ca-s singura am incercat sa vorbesc cu ai mei dupa ce am aflat rezultatul spermogramei ......in primul rand nu prea au inteles cu ce se mananca, plus ca pentru ei procedeul este de domeniul SF-ului.....in sfarsit am vazut ca nu am cu cine nu le-am mai zis nimic, am spus dar ca fac un tratament si cu asta basta.
cand o sa fiu sigura de sarcina am sa-i anunt dar nu le explic procedeul

http://community.webshots.com/user/Dragaica
Aspiranta la titlul de mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

sunt lucruri care nu le accepta, care nu le inteleg sau pur si simplu nu vor sa me inteleaga.

pe ti^mpul lor se faceau copii pe banda rulanta, avortul era o necesitate, ce fiv, ce ia.......se rugau sa nu mai ramana insarcinate, se puteau sterilete in secret, se faceau avorturi pe masa din bucatarie, etc etc

logic ca dupa experiente din astea, nu pot intelege cum copii lor nu pot avea urmasi.
sau mai exista cazul in care, daca e problema sotului, soacra sa creda ca inventezi tu asemenea prostii, baiatul ei e cel mai tare, ....cum sa iti bage aia asemenea prostii in cap?

asa ca mai bine ii pui in fata faptului implinit decat sa incerci sa le explici ce si cum.

pupi

de Craciun vom fi 2 in 1 ....... +5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BuburuzaL spune:

Mirela draga, ma incurajeaza experienta ta! Crede-ma ca as prefera sa ma doara orice in continuare, numai sa stiu ca bebele meu e tot acolo si creste incet!

Dana_bebe am citit si eu ca progesteronul poate da semne de sarcina, dar ce imi dadea mie de banuit era faptul ca la primul fiv n-am avut parte de asa ceva. Oricum, eu sper in continuare!

Andrabirni bafta maine la punctie si dupa aia, relaxare, cat incape!!!

Boo sa stii ca si eu am si simptome de ciclu, dar sanii nu m-au durut niciodata asa tare! Dar, eu sunt optimista in continuare, fie ce-o fi! Luni se va deslusi misterul, dar pana atunci, asa greu trece...Nu ti se pare? Tu ai un picut mai mult de asteptat, dar tu ai mult mai multe sanse ca mine...din 3 embrionasi trebuie sa se prinda macar unul!!!

Felicia felicitari! Sa dea Dumnezeu sa se lase cu ochisori!



_

Cu bobocelul in burtica!

Sper...si cateodata parca mi-e si frica sa mai sper...Dar totusi sper!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BuburuzaL spune:

Ingeras lasa ca vine gravideala si la tine! E pe-aproape, vezi?

Pysypisi sa dea Domnul sa ai macar un embrionas lipicios! Doamne ajuta!

Carla draga mea, uite ca suntem de aceeasi varsta! Sa dea Domnul sa reusim amandoua acum!


_

Cu bobocelul in burtica!

Sper...si cateodata parca mi-e si frica sa mai sper...Dar totusi sper!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Libra spune:

Buna seara!
Va rog sa-mi spuneti daca face cineva FIV cu prof. Marinescu la Giulesti in aceasta perioada si va rog sa ma iertati ca nu am timp sa citesc din urma.

FELICITARI celor care au reusit si BAFTA celor care sunt in asteptarea Vestii! Multa sanatate tuturor!

_
made in Romania, '73

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dana_bebe

NU stiu daca te intereseaza dar eu am pus 3 embrioni la FIV si la ET 4 - nu s-a prins nici unul - toti declarati de embrioloaga de calitate fff buna. Cred ca poti merge pe 2 ca sa cresti sansele. Dr. mea zice ca sunt sanse de 5% sa se prinda 2 din 2.
Bafta!


Multumesc de sfat

http://community.webshots.com/user/Dragaica
Aspiranta la titlul de mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

bubu pupi

de Craciun vom fi 2 in 1 ....... +5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Citat:
citat din mesajul lui mirela2

sunt lucruri care nu le accepta, care nu le inteleg sau pur si simplu nu vor sa me inteleaga.

pe ti^mpul lor se faceau copii pe banda rulanta, avortul era o necesitate, ce fiv, ce ia.......se rugau sa nu mai ramana insarcinate, se puteau sterilete in secret, se faceau avorturi pe masa din bucatarie, etc etc

logic ca dupa experiente din astea, nu pot intelege cum copii lor nu pot avea urmasi.
sau mai exista cazul in care, daca e problema sotului, soacra sa creda ca inventezi tu asemenea prostii, baiatul ei e cel mai tare, ....cum sa iti bage aia asemenea prostii in cap?

asa ca mai bine ii pui in fata faptului implinit decat sa incerci sa le explici ce si cum.

pupi

de Craciun vom fi 2 in 1 ....... +5


Asa e , ai mare dreptate......socrii mei inca ne mai spun sa venim in tara sa ne facem analize , le-am explicat ca am facut deja toate analizele posibile si ca prefer sa fac aici analizele si fiv-ul pentru ca am incredere in embriologistii de la centrul unde suntem acum.........in sfarsit....ca sa scurtez povestea, am facut cum ne-a taiat capul , ca sa nu mai dam atatea explicatii la nimeni.

http://community.webshots.com/user/Dragaica
Aspiranta la titlul de mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Bubu ce mai faci draga ce face samburelul?
Eu abia m-am intors de la acupunctura, mi-e un somn de mor.....dar nu vreau sa dorm. Azi mi-au bagat si mai multe ace, parca de la o sedinta la alta se inmultesc, pe scalp mi-a pus cel mai multe......ca sa ma ajute sa ma destresez.
In sala de asteptare erau numai gravidute prin Fiv, era si o tipa cu tripleti iar una dintre ele abia avuse transferul de embrioni 5 la numar , doctorita era cam suparata, spunea ca nu i se pare normal sa dea voie la mai mult de 3 embrioni dupa 35 de ani.

http://community.webshots.com/user/Dragaica
Aspiranta la titlul de mamica

Mergi la inceput