FIV 254

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Citat:
citat din mesajul lui carla_2008

Dragaica vorbeai de varsta ca nu stii cati embrio sa transferi.Poti te rog sa-mi spui cati ani ai?eu am transferat 2 blasto f buni si am 24 ani.De asemenea am cazuri in jurul meu cu gemeni si totul se desfasoara in regula(intr-adevar am avut un caz si cu probleme dar acolo a fost vina medicului).Trebuie sa punem partea pozitiva in fata.Nimic nu e intamplator!!!daca e sa se prinda 2 si la mine asta e!!eu in familie am gemeni deci ,pe natural aveam toate sansele sa-mi fi iesit daca eram ok hormonal.Evident as vrea unul cate unul sa am,ca sa ma pot bucura linistita de gesturile,zambetele fiecaruia pe rand si tot ce implica aparitia unei noi fiinte in familie.Decizia iti apartine oricum si consulta opinia dr.Bafta muuuulta!!!


Eu implinesc luna viitoare 27 de ani , sotul 29 si eu am cazuri de gemeni in familie dar e pe linie paterna (tatal meu are 2 frati gemeni), stiu ca sansele sunt mari atunci cand e pe linie materna.
Doctorul ne-a spus sa ne gandim bine...... sotul vrea sa transferam 2 dar eu nu sunt atat de sigura din cate am citit eu nu e atat de simplu cu o sarcina gemelara.

http://community.webshots.com/user/Dragaica
Aspiranta la titlul de mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

dragaica

eu am transferat 3, m am rugat de doctor sa ne pune 3, daca era dupa al meu i am fi pus pe toti 5, am mers pe embrioni de z3. inca mai sper ca sunt macar 2 care s au prins.
nu ti fie frica.

de Craciun vom fi 2 in 1 ....... +5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheritra spune:

Citat:
citat din mesajul lui carla_2008

Fetele va rog o parere!!ieri dupa ET am incurcat pachetele de aspirina si in loc de 100mg am luat o pastiluta de 500mg e grav??????????ce se poate intampla???????



iti cade o masea ! Stai linistita ca nu patesti nimic!

Shery +4 si inimioara Alesia (30.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

Dragaica - sarcinile gemelare din familia ta nu au nici o treaba cu sarcinile obtinute prin FIV.Este acelasi lucru ca si cand tu faci fiv si vecinul de peste drum are gemeni. Daca transferi un embrion iti scazi singura sansele deja mici iar in caz de nereusita o sa te dai cu capul de pereti.
Daca ti-e frica de sarcini multiple, exista embrioreductie. Traiesti intr- o tara civilizata , medici care stiu ce fac, cu frica lui Dumnezeu si a Tribunalului asa ca nu iti mai consuma energia atat de necesara in perioada asta si transfera macar 2. O sa fie bine. Ai avantajul varstei ceea ce conteaza tare mult. Dar nu face procedura mai dificila decat este.

Si sa iti mai spun un secret.....sarcina gemelara da, este dificila, dar de cele mai multe ori se pierde din vina medicilor sau cauze fiziologice care ar duce probabil la acelasi deznodamant si in cazul unei sarcini unice. Bafta multa !

Catalina
www.alinadonescuumanitar.blogspot.com/" target="_blank">salvati o viata alina donescu
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=144170


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Citat:
citat din mesajul lui mirela2

dragaica

eu am transferat 3, m am rugat de doctor sa ne pune 3, daca era dupa al meu i am fi pus pe toti 5, am mers pe embrioni de z3. inca mai sper ca sunt macar 2 care s au prins.
nu ti fie frica.

de Craciun vom fi 2 in 1 ....... +5


Tu ai pus 5 iar mie mi-e frica sa pun 2 iti dai seama ce curajoasa sunt. In capul meu sunt tot felu de scenarii, care mai de care mai nastrusnic...... noroc cu sotul meu care vrea 2, el saracu e atat de disperat si se simte atat de vinovat incat la fel ca si tine ar transfera si 5 numai sa iasa macar 1 ........

http://community.webshots.com/user/Dragaica
Aspiranta la titlul de mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheritra spune:

Dragaica, dupa aritmetica asta la primul meu FIV eram tinerica, mi s-au pus 4 embrioni perfecti, de 8 celule, endo de 14, si nu s-a prins nimic! Din 4! Mai e si fata asta a monedei.

Shery +4 si inimioara Alesia (30.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Citat:
citat din mesajul lui catalina2307

Dragaica - sarcinile gemelare din familia ta nu au nici o treaba cu sarcinile obtinute prin FIV.Este acelasi lucru ca si cand tu faci fiv si vecinul de peste drum are gemeni. Daca transferi un embrion iti scazi singura sansele deja mici iar in caz de nereusita o sa te dai cu capul de pereti.
Daca ti-e frica de sarcini multiple, exista embrioreductie. Traiesti intr- o tara civilizata , medici care stiu ce fac, cu frica lui Dumnezeu si a Tribunalului asa ca nu iti mai consuma energia atat de necesara in perioada asta si transfera macar 2. O sa fie bine. Ai avantajul varstei ceea ce conteaza tare mult. Dar nu face procedura mai dificila decat este.

Si sa iti mai spun un secret.....sarcina gemelara da, este dificila, dar de cele mai multe ori se pierde din vina medicilor sau cauze fiziologice care ar duce probabil la acelasi deznodamant si in cazul unei sarcini unice. Bafta multa !

Catalina
www.alinadonescuumanitar.blogspot.com/" target="_blank">salvati o viata alina donescu
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=144170


Din cate am inteles reducerea embrionara este riscanta pentru embrionul ramas........cat despre faptul ca sunt intr-o tara civilizata.....asta da.....numai ca aici medicii nu au "frica lui Dumnezeu" au totusi frica tribunalului se bazeaza prea mult pe ce le spun aparatele decat pe cunostintele lor, de asta prefere sa merg pe mana doctorilor emigranti stiu macar ca ua trecut prin scoala de 2 ori
Va multumesc fetelor pentru sfaturi si pentru incurajari, conteaza enorm mai ales ca aici nu ma pot sfatui decat cu voi, nici cu parintii mei nu vorbesc despre asta, ei refuza ideea Fiv-ului

http://community.webshots.com/user/Dragaica
Aspiranta la titlul de mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dragaica

Citat:
citat din mesajul lui catalina2307

Dragaica - sarcinile gemelare din familia ta nu au nici o treaba cu sarcinile obtinute prin FIV.Este acelasi lucru ca si cand tu faci fiv si vecinul de peste drum are gemeni. Daca transferi un embrion iti scazi singura sansele deja mici iar in caz de nereusita o sa te dai cu capul de pereti.
Daca ti-e frica de sarcini multiple, exista embrioreductie. Traiesti intr- o tara civilizata , medici care stiu ce fac, cu frica lui Dumnezeu si a Tribunalului asa ca nu iti mai consuma energia atat de necesara in perioada asta si transfera macar 2. O sa fie bine. Ai avantajul varstei ceea ce conteaza tare mult. Dar nu face procedura mai dificila decat este.

Si sa iti mai spun un secret.....sarcina gemelara da, este dificila, dar de cele mai multe ori se pierde din vina medicilor sau cauze fiziologice care ar duce probabil la acelasi deznodamant si in cazul unei sarcini unice. Bafta multa !

Catalina
www.alinadonescuumanitar.blogspot.com/" target="_blank">salvati o viata alina donescu
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=144170


Din cate am inteles reducerea embrionara este riscanta pentru embrionul ramas........cat despre faptul ca sunt intr-o tara civilizata.....asta da.....numai ca aici medicii nu au "frica lui Dumnezeu" au totusi frica tribunalului se bazeaza prea mult pe ce le spun aparatele decat pe cunostintele lor, de asta prefere sa merg pe mana doctorilor emigranti stiu macar ca ua trecut prin scoala de 2 ori
Va multumesc fetelor pentru sfaturi si pentru incurajari, conteaza enorm mai ales ca aici nu ma pot sfatui decat cu voi, nici cu parintii mei nu vorbesc despre asta, ei refuza ideea Fiv-ului

http://community.webshots.com/user/Dragaica
Aspiranta la titlul de mamica



draga mea, stai lin, eu la cele 6 saptamani de sarcina nu le-am spus alor mei nici de sarcina nici de modul in care am obtinut-o. astept sa mi vad puiul/puii si apoi voi vedea ce si cum.

de Craciun vom fi 2 in 1 ....... +5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana_bebe spune:

NU stiu daca te intereseaza dar eu am pus 3 embrioni la FIV si la ET 4 - nu s-a prins nici unul - toti declarati de embrioloaga de calitate fff buna. Cred ca poti merge pe 2 ca sa cresti sansele. Dr. mea zice ca sunt sanse de 5% sa se prinda 2 din 2.
Bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Fetelor, eu o iau razna. A 6-a sau a 7-a colega, in decursul a 2 saptamani, a anuntat ca este insarcinata. Gravideala cat cuprinde!

Ingeras, mami de Maya
In curand vom fi 2 in 1...din nou..si va fi bine!
Campania noastra
www.petitieonline.ro/petitie/sustinere_pentru_reglementarea_legala_a_reproducerii_umane_asistate_medical_si_pentru_introducerea_procedurilor_inseminare_artificiala_si_fertilizare_in_vitro_in_programele_nationale_de_sanatate-p28651051.html" target="_blank">Petitia noastra - semneaza si tu!!
Infertilitatea este o boala!!

Mergi la inceput