Sezatoarea canadiana (161)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Va lansez si eu un poll: ce detergent HE folositi pentru masinile de spalat?

Merci!

Editez sa va zic ca eu folosesc de vreo 4 ani Sunlight he dar parca as mai fi incercat si altceva. Asa ca astept si parerile voastre!

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codritu spune:

Nelia, please, please daca poti sa-mi faci mie copii cu ce filme romanesti ai, iti raman recunoscatoare. Am si eu cateva, iti scriu ce am si daca vrei iti fac si eu copii. Asa poate reusim sa ne si intalnim.
Sanatate multa la toata lumea.

si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimitete spune:

pitilache, eu folosesc numai Tide HE, n-am incercat altceva ca am fost multumita.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Tide HE , cu predilectie. Dar am mai luat si altele atunci cand erau reduse( Artic power, ceva biologic) dar nu mi s-a parut mare diferenta. Ideea e ca la masina mea daca nu-i pun programul cel mai lung, in care sa pun si detergent pudra si cel lichid, plus sa pun solutie pentru pete pe hainele patate la gradinita, nu imi spala masina, asa cum vreau eu....Cel putin la hainele albe nici nu se pune problema sa iasa albe fara programul in doua etape( prewash si wash). Cel putin la masina mea de spalt, conteaza mai putin detergentul cat programul folosit. Si solutia pentru pete.... E un Whirpool cel mai mic model, si mai ieftin

Azi am impletit, e prima oara cand ma vede Marc ca impletesc( n-am mai facut de cand era de vreo 3 luni, nu mai spun ca incercam sa fac torsada, ceea ce stiam sa fac si la 10 ani, iar acum nu-mi iesea).
Marc, ma intreaba, ai luat ghemul de la pisica? Ca el asa stia, ca pisicile se joaca cu asta...Si apoi s-a apucat sa faca pe pisica, sa se joace cu ghemul meu prin casa....

Noi tot raciti, am inceput eu sa ma simt cam prost.....dar in mod normal eu le duc pe picioare...


Laura, am uitat sa spun, ca am adimirat si eu bebelusa...Si am zis ca tare mai seamana la comportament cu Marc bebelus. Facea la fel scandal la baie si la schimbat scutecul...Ajunsesem sa le facem intr-o viteza.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Dana, refacere usoara! Bine ca ai scapat de un stres, cind afli rezultatul?

Laura, am vazut si auzit galagioasa mica, parea asa neajutorata in poze, pina cind am intrat pe sonor. Se pare ca stie ce vrea, don'soara. Iar Diana e o scumpa, si zimbeste asa frumos si stirb in toate pozele! Va pup pe toate si sanatate multa!

Diana, m-am mai uitat si la minunile tale, cit de frumosi sint amindoi... si mici! Ati facut vaccinul, cum va simtiti?

Simona, dar voi cum va simtiti dupa vaccin? Am si eu o problema...

Codritu, s-a facut, dar in vacanta de Craciun, urmatoarea luna nu vom avea timp nici sa respiram. Va trebui sa fac intii o lista si sa-mi spui ce anume vrei, ca am multe.

Roxana, si eu tot Tide am folosit de cind am venit in Canada, lichid. Era unul cu bicarbonat, in recipient alb, care imi placea mult, numai ca dupa ce am schimbat masina, am trecut din nou pe rosu, pentru ca nu avea alb HE. Dar in ultimele luni am folosit Tide numai pentru spalari grele (albe, patate de copii), pentru celelalte folosesc Bio-Vert, e foarte bun, eu sint multumita. De fapt, am inceput sa iau de la Bio-Vert si detergentul de vase, balsamul, dezinfectant pentru bai... mi se par chiar bune produsele de la aceasta firma.

Am corectat linkul, dar nu am mai avut timp sa citesc tot si sa scriu... dar ce chestie, si tu dedicai acelasi teatru si cred ca si acelasi filmulet, dupa imagine... nu?

Valen, si eu, si eu... Eu ma duceam si la Teatrul mic si la Bulandra... Ah, ce vremuri frumoase! Teatru, seri de poezie, de muzica, lansari de carti, unele chiar de catre autori, opera, opereta, concerte la sala Radio sau la Ateneu, beri pe terasa, chitari, si discutii filozofice despre cum se despica firul in patru si nemurirea sufletului, discoteci... si inainte de toate, multi, multi prieteni! Daca mai pun si drumetiile pe munte, ma apuc de plins.

In amintirea vremurilor trecute, aseara ne-am delectat cu multe filmulete cu Dinica de pe Youtube, si de la el am trecut la... Amintiri din tinerete. Am revazut si ascultat atitea videoclipuri dragi, incep sa va fac cite o dedicatie pe zi, ca e pacat sa nu le revedeti si voi, sint atit de frumoase! Si nu cred ca sint asa numai pentru ca ne aduce aminte de tinerete, ci pentru ca pur si simplu sint frumoase si adevarate.

Ca tot spuneam de munte si de chitari, muzica folk este una din preferatele mele:







Ica, of, eu credeam ca s-a rezolvat, ca nu ai mai spus nimic. Dar cum iti dai seama ca nu functioneaza vezica, nu face cit trebuie, o doare, ai fost la control!?! Doamne fereste de blocaj renal, e foarte periculos si pentru mine, darminte pentru un soricel micut...

Mikiion, sanatate lui Marc!

Pucku, sper ca sinteti tot doi in unu!

Inchei cu cintecul si videoclipul de la care ne-am depanat amintirile asta-noapte... l-am si dansat. Va mai aduceti aminte:



Si daca tot vorbim despre ea, eu aseara am descoperit-o. In afara de melodia de mai sus, superba si impresionata, nu mai stiam nimic cintat de ea si nici despre ea nu citisem. Va mai pun miine niste melodii, vreau sa va spun ca este o cintareata completa in adevaratul sens al cuvintului. Ia uitati-o aici, alt gen preferat de mine:



Gata, ca am zis ca intru doar sa va salut si sa vad ce faceti, ma duc si eu la nani!

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

'neata!

Multumesc de raspunsuri. Vad ca Tide he conduce detasat! O sa-l incerc si eu. Cand am cumparat masinile noi am primit cupoane Sunlight he pentru aprox. un an si apoi am continuat cu el. Dar ma gandeam ca as face o schimbare.

Nelia, Stop a lui Sam Brown a fost una din referatele mele de pe timpuri. Chiar nu o mai ascultasem de mult timp! Multumesc de dedicatie!

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Roxana, incearca si Bio-Vert.

Si dedicatia, ca de altceva nu sint in stare inca, sint doua melodii vechi si ff frumoase... va mai amintiti?:





CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Nelia, o urmaresc cat bea si cat face pipi. La inceput am crezut ca am luat-o razna, insa cand am fost la ecografie i-a dat sa bea si i-a facut ecografie abdominala dupa pipi si se vedea ca vezica nu se golise complet iar ea nu mai vroia sa faca pipi. Acelasi lucru l-au remarcat si la cistografie. Acum a intrat in alta faza, nu vrea sa bea lichide decat ff putin si pipi face cam tot la fel iar trebuie sa incep sa sun si sa insist pe la medici, desi i-a facut cam tot ce se putea face, ca test. De abia terminase tratamentul din Ro si re-incepusem sa-i dau antibioticul prescris de cei de aici, si iar are infectie

Atunci cand faci un pas catre Dumnezeu, El face zece pasi catre tine! Ce spui sa si infaptuiesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimitete spune:

DanaP, multa sanatate si refacere rapida.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Te intrebam pentru ca si eu am o problema de genul asta, sau, mai bine spus, o am din cind in cind. Si eu beau tot timpul multe lichide, dar din cind in cind se intimpla asta.

Istoria mea cu rinichii e veche, nu e nimic grav la prima vedere, dar poate fi din cauza acestui blocaj renal. La mine vezica a iesit in regula acum citiva ani si nu cred ca s-a schimbat ceva intre timp, asa ca problema vine de la rinichi, ei nu functioneza bine sau unul dintre ei. Cind se intimpla asta, nici vezica nu mai functioneaza bine. Problema asta o am de mult, a aparut dupa primele ture de pietre sau poate era si inainte, dar nu am observat. Nu ma supara foarte tare, tinind cont, ca spre deosebire de soricelul tau, eu nu am facut decit trei infectii urinare toata viata, dar grave.

Iti spun ce stiu eu despre ceea ce se intimpla la mine... poate te ajuta. Cind a aparut prima data, m-a urmarit un urolog bun din Romania, de fapt cred ca era chiar nefrolog, si mi-a spus sa revin la spital cind simt ca vezica nu mai functioneaza bine. Si m-am dus, mi-a facut analize si mi-a spus ca unul din rinichi e foarte lenes, stingul, iar dreptul trage si pentru el, de aceea ma doare, si ca nu prea am ce sa-i fac, sa beau lichide mai multe... si sa evit toxinele, ceea ce nu e cazul micutei tale. Si ca, daca vad ca nu-si revine in citeva zile, sa ma duc la un control pentru ca e pericol de blocaj renal la unul si, pentru ca celalalt lucreaza dublu, se pot bloca amindoi, lucru grav pentru organism, chiar fatal daca nu ajungi la timpla spital.

Ma gindesc ca daca soricelul face si infectii, se poate sa fie si un reflux la ea, adica rinichi lenes + vezica negolita la timp + reflux dinspre vezica spre rinichi (lucru des intilnit la copiii mici) = in mod sigur infectie urinara. Din pacate, acest lucru nu se poate rezolva cu medicamente, exista un tratament naturist, pe baza de ceaiuri, aveam o reteta odata... Decit daca e vorba de metabolismul ei, de o glanda care, nefunctionind bine, poate incetini rinichii si consecintele de rigoare. Nu stiu daca e adevarat, eu nu am ajuns sa verific, mi-a spus un endocrinolog odata acest lucru intr-o consultatie amicala... dar nu am ajuns niciodata sa fac analizele necesare. Numai ca aici nici nu stiu cum s-ar putea verifica asa ceva, chiar daca ar fi ceva adevar in asta... le si vad fata alora la care te-ai duce cu o problema de rinichi cind le ceri trimiterea spre endocrinologie.

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Mergi la inceput