Bobocei de sept-oct 2008 (216)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns 300 spune:

Morning si de la noi, tare buna cafeaua aia!

Lala ce aiurea cu febra! Multa putere in continuare! Ai fost criminala cu colegii de apartament.

Ar trebui sa iesim si noi putin pe-afara asa ca va pupicesc decamdata.

Ramona





Ramona, de Anda Teodora din 10.10.2008
b de la bebe, blog...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babymom75 spune:

Eu vin cu informatii, asa, de dimineata. Am primit asta pe mail si ma gandeam ca poate o fi si altcuiva de folos.

To make potty training as smooth a process as possible for you and your toddler, take a moment to learn about not only what works, but what doesn't:

1. Starting too soon
Starting potty training before your toddler is ready will only make it more difficult and prolong the process. There's no magic time when it's right to begin. Most toddlers have the necessary physical and mental skills between 18 and 24 months, while some aren't ready until they're closer to age 3 or even 4. Keep an eye out for physical, cognitive, and behavioral signs that your toddler is set to give it a try.

It may take up to three months to potty-train your child, and it's important to be patient and supportive throughout. If you've been trying for three months without success, your toddler may not be ready — wait a few weeks and try again.

2. Starting at the wrong time
It's not a good idea to begin training a week before the new baby is due, when you're changing caregivers, or during any other disruptive time in your child's life. Toddlers are creatures of routine, and any changes to the usual program are likely to cause setbacks.. So wait until things have settled down before you start.

3. Putting on the pressure
If your toddler has started to show an interest in potty training, that's great. But don't push her to get through it faster than she can handle. If she gets nervous, she could start holding in her stool, which can lead to constipation and other problems.

Let her take her time and get used to this new, multipart process step by step. She'll move from one stage to the next at her own speed. It's fine to try to motivate with gentle reminders and encouragement, but if she balks, don't push it.

4. Following your mother-in-law's timetable
It will get harder with each week, but no matter how many times you hear your parents, your in-laws, or someone else from an earlier generation tell you that you should hurry up and start training, let it roll off your back.

Potty training methods have changed a lot in the last 40 years, and what was standard practice when you were a child is no longer the norm. These days it's typical to wait for signals your child is ready rather than impose a schedule of your own. And research suggests children can't voluntarily control the muscles for their bladder and rectum until they're at least 18 months old.

So if you hear any more stories about Cousin Jim's son who was trained by his first birthday, smile, nod, and say, "We have a plan. We're not worried about it." For support and advice from other parents, visit our potty training community forum.

5. Punishing your child
It won't accomplish a thing to get angry or penalize your toddler if she's not interested in training, won't sit on the potty, has an accident, or has any of the other common problems kids have while potty training. Setbacks are natural, and scolding will only make her less interested in training — she'll be afraid any mistakes will upset you. If you can, respond to messes and other challenges calmly — and if you can't, bite your tongue and count to ten, then try again.


Lavinia mama lui Dragos si a lui Victor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

Lala draga, ne-ai luat...
Imi pare rau ca ati trecut prin ce ati trecut. Ce dumnezeu sa fie cu febra asa de mare?!?!


Eu nu am dormit toata noaptea, ca tot e la moda. L-am tinut pe Radu pe pieptul meu, ca a tusit, ca un latrat, cel putin din ora in ora, 10-15 minute. La fiecare episod de tuse plangea in hohote, iar eu stateam cu mana pe siroape aerosoli si tot ce imi mai trecea prin cap...
DAR - nu i-am dat nimic pentru ca nu avea febra si la nici macar un episod din asta de tuse si plans NU S-A TREZIT DIN SOMN!!!!!!

O fi bine????


De dimineata avea 37.8, am trecut pe antitermice si continuam cu ridiche, lamaie si homeopate. Oare reusim?

Babymom, multumesc pentru raspuns aseara. Nu i-am dat inca Eurespal, pentru ca tusea de azi noapte a fost latratoare, din gat, nicicum productiva.
Habar nu am ce sa fac sa-l ajut
As vrea o doctorie care sa le ia toate simptomele cu mana. De ce trebuie sa trecem prin toate etapele de 7 ori si sa ma uit la ei cum se chinuie?!?! E cumplit de frustrant.
De obicei cand Teo incepea cu muci, ii dadeam Eurespal, si nu a ajuns niciodata la tuse latratoare sau alte minuni. A avut odata laringita, tratata cu antibiotic, dexa, prednison... dar nu a tusit nici atunci macar.
Acum n-au avut muci, nu le-am dat nimic, m-am trezit direct cu ei tusind. Sunt extrem de frustrata.

Sanatate doresc tuturor, si voua... si noua...

Gaia, mumã pentru voi:
Bebeloi si Bebedoi , poveste despre inceputuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andy_galro spune:

Neatza!
noi am avut o noapte doar cu 2 treziri din care ultima a fost la 3.30 cand a baut un bibe de lapte si apoi a dormit pana la 9....asa mai merge!!!
lala ce noapte ati avut! saracutza Alice... si sper sa nu se agraveze
babymom foarte util training-ul
nocom imi pare rau de noaptea avuta....ai incercat sa o dai cu gel pe la gingii? la noi functioneaza...daca il vad ca se tot foieste si maraie il dau cu gel si apoi doarme bine.
anca, ramo, oana, alina
ada sanatate multa micutilor tai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudinna spune:

neata!!
babymom, super articolul! multumim ca ni l-ai impartasit!
ma bucur ca v-ati simtit bine de ziua lui Victor!
cu intarziere urez si eu La multi ani! tuturor ce poarta acest nume sau derivate! si pe mama o cheama Victoria, dar n-am stiut de sf asta si n-am sarbatorit niciodata
oricum, aseara am fost pe la ea cu Razvan si ne-am simtit f bine (mai ales Razvan)

lala, sanatate multa!!!!!!! tinem pumnii sa va treaca repede sis a nu faca si Anna!

Anca, imi pare rau ca nu puteti iesi, dar poate s eopreste ploaia. azi il scot si eu pe Razvan in parc, desi cam bate vantul...poate-i pun aparatoarea de ploaie si ne incumetam.
Nocom, ce sa mai zic, nasoala treaba cu maselele si dintii! dar vor trece si perioadele astea! nu ne-ai mai zis ce mai face Matei


baby_boy, de unde ai luat ceasul?? scuze daca ai mai zis, ca n-am apucat sa citesc tot
imaginati-va ca pe Razvan nu l-am mai scos la plimbare de aproape 2 sapt si seara ne mananca ficatii in casa e intr-o alergatura continua si noi dupa el...dar stiti si voi cum e!



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=cat%20de%20fericit%20e%20copilul%20tau%20klorane&page=3" target="_blank">Razvan la concursul Klorane! daca vreti, aici ne puteti vota! c1.jpg
www.okey.ro/claudette/index.php/mare-concurs-mare-un-vot-va-rog.html" target="_blank">blogul cu basca participa la "Festivalul Blogurilor Gustoase"


mamica de Florin Razvan (14.08.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa si mami spune:

Ada, Lala pt voi mamici incercate. Multa putere si rabdare va doresc, iar puiutilor multa sanatate

alexa, cipri si mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyanira spune:

Neata si de la noi!!!
Noi am avut o noapte cat de cat ok adica in tonul celorlalte 2-3 treziri din care una mai lunga asa de vreo juma de ora ah si in plus fataielile si intoarcerile de rigoare.Chiar vroiam sa intreb daca si ai vostri se intorc atata in somn?????
Anca ne bucuram pt noaptea buna.
Carla imi pare tare rau pt unchiul tau.E cel la care stati voi nu??
Babymom multumim de articol.
Claudinna cum mai e Razvanel???
Babytza plimbare placuta
Lala oau ce noapte ce febra mare e bine ca ti-ai pastrat calmul eu cred ca eram varza.Sa ne spui ce a zis dr.
Ada tare greu e pt tine cu amandoi bolnaviori.sa treaca repede si sa fie si Raducu bine.
Nocom se pare ca asa e la voi una calda una rece.Tu cum mai stai cu dieta?Ce mananci ca eu nu mai stiu ce sa mai mananc???
Ramo mare dreptate ai.


Diana

mamica fericita de ANDREI TUDOR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyanira spune:

Andy.g acum am citit ce noapte faina ati avut voi.Andrei al meu niciodata nu doarme atatea ore fara sa se frichineasca sa se invarta sa mai dea un cap la tablia patului etc.

Diana

mamica fericita de ANDREI TUDOR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

baby_boy, sar'na, e ff fain ceasul, incerc sa-l caut si eu pe net, desi daca n-are niciun nume, o firma ceva, nu stiu daca reusesc...

anca, felicitari ptr noul dintisor!

nocom, imi pare tare rau de noaptea avuta, stiu cum e... ai mei au dormit vreo 5 ore legate, deci sunt fresh, dar s-au chinuit groaznic pana sa adoarma... si noi pe langa ei... vreo 2,5h...

ratonelu, Doamne ajuta sa fie totul bine!

lala, Doamne, sanatate multa! sper din suflet sa nu ia si surioara si sa nu mai ai niciodata nopti ca cea trecuta! sanatate!

Ada, multa sanatate si la voi, imi pare rau ca n-ai dormit... hai ca tinem pumnii sa fie mai bine de azi, si inclusiv la noapte!

Luminita si voinicii Edi si Robi - 26.09.2008

"Cand sari de bucurie, atentie ca nimeni sa nu-ti ia pamantul de sub picioare. (Stanislaw Jerzy Lec)"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudinna spune:

Razvan e bine
am fost aseara la pedi la ctrl si concluzia a fost rujeola...
dr nu l-a vazut decat in prima zi de eruptie...apoi am vb la tel
cand i-am spus si ca a avut in gura petele acelea albe...
dar e de mirare, caci a facut vaccinul...
in fine, sunt f fericita ca nu e alergie!
a zis ca-l pot scoate afara fara probleme

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=cat%20de%20fericit%20e%20copilul%20tau%20klorane&page=3" target="_blank">Razvan la concursul Klorane! daca vreti, aici ne puteti vota! c1.jpg
www.okey.ro/claudette/index.php/mare-concurs-mare-un-vot-va-rog.html" target="_blank">blogul cu basca participa la "Festivalul Blogurilor Gustoase"


mamica de Florin Razvan (14.08.2008)

Mergi la inceput