Luati notite cand cititi?

Luati notite cand cititi? | Autor: denizel

Link direct la acest mesaj

DE cand cu Jocul cartilor, mi-am dat seama ca poate mi-o prinde bine candva (acuma, de exemplu ) sa iau notite atunci cand citesc.

Ex: ca sa pot zice 2 vorbe cu sens despre actiunea unei carti pe care am citit-o acum mai bine de 1 an sa zicem, trebuie sa iau cartea din biblioteca (dupa ce m-am chinuit sa o gasesc :)), sa o rasfoiesc si sa-mi storc creierii ca sa-mi amintesc precis cine ierea Naoko, cine ierea Midori si cine ierea Nagasawa :D.

Da, cartea imi lasa o impresie precisa in minte, pot sa vorbesc fara sa o fi rasfoit despre cele ce m-au atins in timpul lecturii, dar, uneori, chiar actiunea in sine si numele personajelor le cam pierd.

Luati notite atunci cand cititi?

Aveti vol. 1, vol. 2... de notite?
Aveti vreun mod de organizare a notitelor?

Faceti poate insemnari pe marginea paginilor?

La ce folosesc notitele pana la urma? (ca, presupun, ultimul motiv pentru care cineva ar lua notite in timpul lecturii ar fi acela ca va juca vreodata un Jocul cartilor :))


Abia astept sa imi raspundeti!!!






Protest
Recunosc ca ma jucam odata cu fetita la nisip si a venit o alta fetita sa se joace cu noi. Avea peste 3 ani, s-a asezat in fund in nisip, moment in care i-am vazut pampersul si toate cele (la copiii mai mari dispar colaceii de pe picioare, pamperul nu prea mai are pe ce sa stea), avea si nisip in pampers, recunosc ca am avut o reactie in stomac, fetita vorbea foarte bine, parea sanatoasa.

Cand de fapt categoria copiilor care mai folosesc pampersul la 3 ani este clar minoritara si pentru parintii lor imi pare rau daca au incercat si nu au reusit iar daca nu au facut nimic mi se pare condamnabil.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

Eu nu iau notite si am realizat de mult ca ar fi bine sa fac asta, dar totusi nu am facut-o . Si cum am etape in care citesc 10 carti (sau cate imi pica in mana) una dupa alta si etape in care nu citesc nimic, evident ca uit foarte mult din ce am citit si apoi imi pare rau.
Insemnari pe marginea cartilor nu fac de teama ca ma vor injura copiii/nepotii (care sper eu sa fie amatori de citit) ca nu am pastrat in stare buna cartile .
Singura carte pe care am subliniat "energic" (dar cu un creion totusi) a fost Iubiri caraghioase de Milan Kundera pentru ca era plina de fraze care mi-au mers la suflet. (Si alte carti mi-au mers la suflet dar la asta a fost altfel.)



Explore. Dream. Discover.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monixy spune:

Eu mai intervin cu creionul in monologul printat al autorului ,mazgalind cate o apreciere gen " aiurea " pe marginea fragmentului "dubios" , si subliniind pasaje care imi plac in mod deosebit ; mai copiez ca citat cate o fraza deosebita prin idee sau exprimare in propriul jurnal .
Scopul e sa pun deoparte ceea ce ma motiveaza si imi produce o placere estetica , de folosit pt. zile negre la suflet.
In general retin ideea si atmosfera unui roman (numai daca imi place in mod deosebit, altfel mi se sterge din memorie obiectul), mai putin actiunea in detaliu , si mai putin numele personajelor principale .
Mda , si cum gusturile nu se discuta , si am o afinitate pt. literatura minora , oricum nu-mi pot folosi minimele cunostinte in nici un tip de joc despre carti .
Dar va urmaresc cu interes din umbra , dragi cititoare !

Lecturi memorabile si discutii interminabile , va doresc !



http://bazar-livresc.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Notite ... sau arhaicele fise de lectura :)). Le iau din liceu. Multe le-am pierdut, multe le-am lasat, multe le-am aruncat. Mi-au folosit la eseurile din scoala, iar acum imi folosesc la blog, la jocul cu carti si la lucrarile academice .

Notitele mele sint mai degraba insemnari: despre o idee descoperita, despre un citat, despre o parere. Oricum ma ajuta sa fixez lectura, s-o sistematizez si sa nu mai rasfoiesc ca zabauca dupa nu stiu ce citate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Eu nu iau notite si nici nu cred ca am luat vreodata. Sunt dezordonata, 'impresionista' si destul de habarnista. Principiul cu care imi adorm constiinta e ca daca nu-mi amintesc inseamna ca n-am ce-mi aminti.

EDIT: si foarte lenesa.

EDIT2: am vrut sa spun 'urechista' in loc de 'habarnista', da' asa mi-a iesit. O fi fro de-aia de-a lu' Freud, am uitat cum ii zice


Trouve avant de chercher

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Da si nu.

Numai cartile de specialitate au drept la tratament 'notite de lectura'. Restul nu, pentru ca citesc de placere fara scop anume. (din care pricina mi se intimpla sa cumpar peste 4-5 ani aceeasi carte, in general cu alta coperta )


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

eu iau notite la lecturile de specialitate, la fel ca si Mik. la cartile pe care le citesc de placere folosesc stickies colorate pe marginea cartii. rosu pt "bleahh, nu imi place" dar care trebuie re-analizat, galben pt referinte la altii care trebuie cautate, blue pt ce mi-a placut si trebuie retinut si verde pt ceva ce n-am inteles si la care trebuie sa revin. sistemul asta cu culori l-am adoptat in scoala cind aveam asa de mult de citit si analizat (reserch papers ale altora in general) ca nu mai stiam care ce a zis si depre ce. aceess la calc non-stop nu aveam sa pot lua notite si cel mai rapid in biblioteca mergea cu stickerele. in plus nu scriam pe carti iar stickerele se pot scoate.

ca veni vorba, am intilnit cazuri multe in care cartile de la biblioteca au notite pe ele. not nice!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Chiar nu inteleg de ce sa iau notite cand citesc. Pai se duce toata placerea cufundatului in lectura. Ideea nu este sa tii minte replici sau anumite pasaje dintr-o carte ci sa te relaxeze si eventual sa ramai cu anumite invataminte din ea. Dar invataminte care sa se prinda efectiv de tine. Nu sa le inveti ca la scoala.

Altfel sta treaba cu cartile de specialitate. nici acolo nu obisnuiesc sa iau/fac notite dar nu mi se pare ciudat daca altcineva o face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Citat:
citat din mesajul lui mirela.d

Chiar nu inteleg de ce sa iau notite cand citesc. Pai se duce toata placerea cufundatului in lectura. Ideea nu este sa tii minte replici sau anumite pasaje dintr-o carte ci sa te relaxeze si eventual sa ramai cu anumite invataminte din ea. Dar invataminte care sa se prinda efectiv de tine. Nu sa le inveti ca la scoala.

Altfel sta treaba cu cartile de specialitate. nici acolo nu obisnuiesc sa iau/fac notite dar nu mi se pare ciudat daca altcineva o face.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lexi spune:

Pe vremuri, da, luam notite. Am inca gramada de caiete dictando, fiecare idee/pasaj - cu steluta de la capat. :-)
Imi pare rau ca nu m-am mai tinut de treaba, de cand cu calculatorul au pierit multe dintre obiceiurile bune.
Acum scriu pe ce apuc, dar numai numarul paginii unde am gasit ceva interesant. La ultima carte citita, am notat pe o piatra alba, din castronul de pe masuta. Mai rau e ca, daca trece prea multa vreme, uit ce carte pe ce piatra era.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana MC spune:

simpatic Freudian slip Mihaela!


iau si nu iau. depinde de lectura si de ce vreau sa fac cu ea. la lecturi teoretice, dense iau notite. altfel, imi place libertatea. nu imi place sa iau notite.



Mergi la inceput