Republica parlamentara sau prezidentiala?

Republica parlamentara sau prezidentiala? | Autor: sirimie

Link direct la acest mesaj

Constitutia acum da drepturi egale parlamentului si presedintelui, si cum nu se inteleg le permite sa ramina in blocaj institutional cit de mult le convine. Am citit eu pe undeva ca singura solutie e schimbarea constitutiei, sa dea mai multe drepturi ori parlamentului ori presedintelui.

Cum e mai bine? Cum e prin alte tari? Poate ignorind situatia actuala cu polarizarea pro si contra Basescu.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Din pacate, in acest moment e greu sa uiti de polemica zilnica.

Facand abstractie, ipotetic cred ca ar fi buna monarhia.
Raspunzand intrebarii tale, cred ca o republica prezidentiala ar fi cea mai nimerita, pentru o perioada determinata. Ar fi si o conditie: presedintele sa aiba un profil asemanator lui Mihai Viteazul, Cuza...lucrul asta e greu, asa ca nu vad realizat acest deziderat. Culmea este ca nici republica parlamentara nu ne foloseste...se vede cu ochiul liber de ce este capabil un parlament.

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus
Facand abstractie, ipotetic cred ca ar fi buna monarhia.

Facand abstractie in primul rand de dude.

simona, parlamentul si presedintele nu se suprapun in atributii. Exista doar confuzii in ce priveste unele atributii interpretabile dupa bunul plac al fiecareia dintre parti.
Problema constitutionala a Romaniei este suprapunerea totala a atributiilor celor doua camere ale parlamentului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Nu se suprapun in atributii dar au acelasi nivel de drepturi. Parlamentul propune legi si presedintele le promulga. Presedintele propune primul ministru dar parlamentul il valideaza.

Si daca nu se inteleg isi baga bete in roate ca acum. Nici parlamentul nu poate face legi, nici presedintele nu poate impune un prim ministru.

Singura solutie dintr-o situatie viitoare de criza institutionala este ca unul din cele doua sa aiba autoritate mai mare.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui sirimie
Si daca nu se inteleg isi baga bete in roate ca acum. Nici parlamentul nu poate face legi, nici presedintele nu poate impune un prim ministru.

Iar te inseli amarnic (o iei pe drumul lui Crin ). Parlamentul poate face legi peste capul presedintelui. Singurul obstacol e procentul. 65% nu este suficient. Le trebuie 66.7%

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Si presedintele nu trebuie sa promulge legea? Daca presedintele nu vrea sa promulge legi, ce poate face parlamentul ca sa il convinga?

Mai gindeste-te

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Dupa parerea mea, parlamentul ar trebui sa aiba mai multe drepturi.
Puterea nu e bine sa fie in mana unui singur om. Asa ia nastere dictatura.



allinta

http://www.petitieonline.ro/petitie-p61234041.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Citat:
citat din mesajul lui allinta

Dupa parerea mea, parlamentul ar trebui sa aiba mai multe drepturi.
Puterea nu e bine sa fie in mana unui singur om. Asa ia nastere dictatura.


Falsa dilema!

Va aduc aminte ca functia de Presedinte a aparut in Romania in anul 1974 data la care dictatura se pregatea sa aniverseze 30 de ani de existenta. Istoria consemneaza cu siguranta mai putine dictaturi instituite de indivizi direct alesi de popor (cum ar fi presedintii) decat cele puse in opera de persoane numite in functii inalte de un grup de apropiati, de o majoritate, sau chiar autonumite cum ar fi Ceausescu, Antonescu, Franco etc.

Si chiar nu'mi aduc aminte (ceea ce desigur nu inseamna ca nu exista) de o lovitura de stat condusa de un ... sef de stat.

Come to The Dark Side ... we have cookies!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui sirimie

Si presedintele nu trebuie sa promulge legea? Daca presedintele nu vrea sa promulge legi, ce poate face parlamentul ca sa il convinga?

Mai gindeste-te

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei




Nu-i treaba Parlamentului sa-l convinga.
Ne povesteste Constitutia, in art. 77, cum se face promulgarea legii.
Presedintele nu poate refuza promulgarea, ci poate trimite trimite textul o singura data spre reexaminare.
Daca s-a reexaminat sau daca Curtea Constitutionala s-a pronuntat deja, este obligat la promulgare in maxim 10 zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Daca in Parlament pe Legea actuala ,schislovatica cum este,ajunge un alde tariceanu din coada optiunilor din Colegiul unde a candidat,mie mi se pare ca nu ajung in Parlament reprezentanti ai poporului.

Daca nu se schimba sistemul, eu merg pe mana acelui om pe care il voteaza cetatenii in mod direct.













Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui sirimie

Si presedintele nu trebuie sa promulge legea? Daca presedintele nu vrea sa promulge legi, ce poate face parlamentul ca sa il convinga?




Ce sa faca parlamentul? Se fac ca mai discuta legea retrimisa de presedinte si o retrimit exact in aceeasi forma. Presedintele e obligat sa o promulge.

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput