Republica parlamentara sau prezidentiala?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

OK, deci presedintele e obligat sa promulge
Eu in ignoranta mea l-am crezut pe Basescu in campania electorala spunind ca Parlamentul poate sa vrea legea care sa permita aprobarea bugetului fara guvern, dar el nu o sa o promulge.

Adica m-a fraierit inca o data

Bai si de cite ori mi-am zis sa nu il mai cred deloc


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui sirimie

OK, deci presedintele e obligat sa promulge
Eu in ignoranta mea l-am crezut pe Basescu in campania electorala spunind ca Parlamentul poate sa vrea legea care sa permita aprobarea bugetului fara guvern, dar el nu o sa o promulge.

Adica m-a fraierit inca o data

Bai si de cite ori mi-am zis sa nu il mai cred deloc


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei




Pai, pe asta si mizeaza (si nu numai presedintele in functie, ci majoritatea politicienilor): pe lipsa de informare a bietului roman.
(Comentariul este general, te rog sa n-o iei personal).

Cred ca este off-topic, dar eu as sustine introducerea studiului unor discipline "civice" in scoala, dar la modul cel mai serios posibil (pe mine manualul de Cultura civica de clasa a VII/a al fiului meu nu ma convinge deloc, ca sa nu mai spun de dificultatile de intelegere ale profesoarei, a carei specialitate este de fapt Istoria).
De asemenea, cred ca societatea civila institutionalizata (de tip ONG-uri de educatie/implicare civica) ar trebui sa faca reale campanii de informare a cetateanului - pe strada, la tara, oriunde informatia ajunge greu. Doar asa vom deveni din ce in ce mai greu de pacalit de declaratiile sforaitoare din campanii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Sint absolut de acord!


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Pe vremea lui ceasca Constitutia era materie obligatorie in scoala (nu mai stiu in ce clasa) ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Pe vremea lui ceasca Constitutia era materie obligatorie in scoala (nu mai stiu in ce clasa) ...


Asa e.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Citat:
citat din mesajul lui xenocid

Istoria consemneaza cu siguranta mai putine dictaturi instituite de indivizi direct alesi de popor (cum ar fi presedintii) decat cele puse in opera de persoane numite in functii inalte de un grup de apropiati, de o majoritate, sau chiar autonumite cum ar fi Ceausescu, Antonescu, Franco etc.

Si chiar nu'mi aduc aminte (ceea ce desigur nu inseamna ca nu exista) de o lovitura de stat condusa de un ... sef de stat.

Come to The Dark Side ... we have cookies!



Exact. Toata lumea uita ca in Romania Ceusescu nu a fost decat varful vizibil al eisbergului. El a fost propus de o clica si apoi sustinut atat timp cat a acceptat sa colaboreze in contractele comerciale desfasurate de aceasta clica. Vanzarea cerealelor, utilajului petrolier sau armamentului sub costurile reale de productie aducea plati la negru, in numerar, grupului de artizani ai acestei dicaturi. Rolul dictatorului era sa tina prostii din Romania sub papuc, sa-i oblige sa "fardeze" documentele comerciale din fabrici, uzine si CAP-uri pentru a se acoperi frauda comerciala (daca ati avut parinti in birourile de contabilitatea costurilor poate stiti ca li se cerea sa falsifice raportarile contabile si sa scoata pierderile pe contul "Cheltuieli comune ale intreprinderii").

Aceasta clica exista inca si nu a uitat nicio clipa de Romania. Sunt oameni de afaceri romani stabiliti in tarile arabe, Elevtia, SUA sau chiar Romania (poate vizibili in top 100??), si aparent nu au nimic in comun cu politica.

"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Citat:
citat din mesajul lui simali

Exact. Toata lumea uita ca in Romania Ceusescu nu a fost decat varful vizibil al eisbergului. El a fost propus de o clica si apoi sustinut atat timp cat a acceptat sa colaboreze in contractele comerciale desfasurate de aceasta clica. Vanzarea cerealelor, utilajului petrolier sau armamentului sub costurile reale de productie aducea plati la negru, in numerar, grupului de artizani ai acestei dicaturi. Rolul dictatorului era sa tina prostii din Romania sub papuc, sa-i oblige sa "fardeze" documentele comerciale din fabrici, uzine si CAP-uri pentru a se acoperi frauda comerciala (daca ati avut parinti in birourile de contabilitatea costurilor poate stiti ca li se cerea sa falsifice raportarile contabile si sa scoata pierderile pe contul "Cheltuieli comune ale intreprinderii").

Aceasta clica exista inca si nu a uitat nicio clipa de Romania. Sunt oameni de afaceri romani stabiliti in tarile arabe, Elevtia, SUA sau chiar Romania (poate vizibili in top 100??), si aparent nu au nimic in comun cu politica.

"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice


si pretul ala real de productie care era? ..
se vindea la pretul care era pe piata ...ca Ro producea mai scump sau mai ieftin yo nu stiu...dar poate stii tu si ne arati niste calcule.
mai bine spui ca erai tu ineficient la producere..din cauza incompetentilor...nu ca vindea ala la preturi prea mici.
si una peste alta ala macar vindea ceva...acum arata-mi si mie dupa 2o ani ce se mai vinde. curaj.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Nu se vindea la pretul pietei. De pilda graul se vinde in Liban cu 10% sub pretul bursei.

Sigur ca motivul pentru care eram sub costuri era lipsa de eficienta economica (indicator modern care pe vremea comunistilor nu se calcula in nicio raportare). Dar nu asta este ideea. Ia un vanzator de gume cu 2 clase primare si intreaba-l daca vrea sa-ti dea tie guma cu 2 lei cand el a cumparat-o cu 1.50lei. O sa-ti spuna logic nu. O sa prefere s-o manance el decat sa ti-o dea tie. Este atitudinea normala a unui comerciant de buna credinta. Sau poate ca-ti da guma cu 1.50 ca sa limiteze pierderea dar alta nu mai cumpara. NU FACE 10 ANI AFACEREA ACEASTA. Daca comerciantul face in continuare aceasta afecere o face dintr-un singur motiv: nu este el seful afacerii si castiga din alta parte.


"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Si sa sti ca mancarea romaneasca avea cine s-o manance in tara. Nu era musai sa fie livrata la export.

"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Citat:
citat din mesajul lui simali

Si sa sti ca mancarea romaneasca avea cine s-o manance in tara. Nu era musai sa fie livrata la export.

"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice


acum nene alegi..vrei sa maninci bine sau vrei sa ai metrou ...sau 100000 apt/an cu 2 franci pret vinzare...concedii cu sindicatul la saturn sau la biborteni


si aia cu se vinde sub pretul pietei e o alta poveste..poate ca livrau benzina cu 10% sub pretul pietei sau mai stiu yo ce...daca nu stii toate datele ajungi la concluzii eronate. si toate datele nu le da nimeni...ca atunci nu mai ai pe cine sa dai vina

iti arat yo afaceri unde chiar si azi se vinde sub pretul pietei...depinde de comanda, de relatiile statelor ...de etc etc. ideea este sa vinzi ceva...banul este ochiul dracului.

Mergi la inceput