Topic - alocatii si alte drepturi similare - 2

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ba sunt asa tampiti - si daca este adevarat.... ahhh....e jale.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blondi_m17 spune:

multumesc mediajust
prin cele 3 venituri intelegeam un cuantum de 1800 lei pe familie, adica sa nu se depaseasca cei 600 venit minim pe fiecare membru ( daca familia ar fi din trei membri)....asta din auzite...daca oricum se va schimba si asta...vedem cum mai traim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui blondi_m17

multumesc mediajust
prin cele 3 venituri intelegeam un cuantum de 1800 lei pe familie, adica sa nu se depaseasca cei 600 venit minim pe fiecare membru ( daca familia ar fi din trei membri)....asta din auzite...daca oricum se va schimba si asta...vedem cum mai traim


Limita venitului nu este salariul minim pe economie, ci 470 de lei/membru de familie.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florinrox spune:

va multumesc din suflet pentru ajutor ,am aflat de acel act aditional in momentul in care am cerut o copie dupa contractul de munca si sefa mea nu a fost inspirata si a lasat toate actele la mine sa fac copii ....atunci am vazut actul si am ramas masca ...de la primarie se poate afla daca beneficiez de indemnizatia pentru cresterea copilului?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

La Agentia de Prestatii Sociale vei afla ca da, beneficiezi de indemnizatie.

Eu insa nu inteleg de ce indemnizatia te intereseaza in primul rand, cand faptul ca ai CIM modificat astfel (nu mai zic de fals!) te va afecta pe termen lung. Stagiile de cotizare si indemnizatiile vor fi mai mici (concediu medical, CIC, somaj daca o fi cazul), stagiul de cotizare la pensie se va reduce si el, de asemenea punctul de pensie. Toate viramentele de contributii se vor face la leafa pentru 2 ore, nu mai spun daca trebuie sa mergi la vreo banca...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florinrox spune:

Iti multumesc foarte mult pentru ajutor .... dar nu stiu cum sa procedez ce sa fac cui sa ma adresez ... ce sa le zis sefilor mei ca de modificat nu cred ca mai poate modifica ceva ...oricum dupa cei 2 ani nu vreau sa mai vin la aceasta firma...oricum in momenul in care am intrebat-o pe sefa mea ce ar face ea daca ar fi in locul meu ce crezi ca mi-a raspuns..."ca ea ar renunta la copil" un om fara suflet ce sa mai zic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Nu se pune problema de anulat ceva - acel act aditional este un fals, si prin urmare, el va fi declarat nul (art. 57 C. muncii).

Ai o copie dupa acel act aditional nesemnat de tine?
Chiar daca ai, chiar daca n-ai - formuleaza o cerere catre ITM de care apartii, in care soliciti verificarea contractului tau de munca, deoarece ai suspiciunea ca a aparut un act aditional care nu respecta prevederile legale de valabilitate.

ITM va verifica ce s-a inregistrat la ei - in mod normal, orice modificare la contract prin act aditional este insotita de decizie in acest sens, decizie pe care trebuia s-o ai si tu.
Daca aceasta inregistrare nu s-a facut la ITM, atunci nu avem despre ce discuta - ramane si se executa contractul tau, in prevederile lui - cea mai importanta fiind leafa care trebuie sa ramana cea convenita (ca inteleg ca 8 ore muncesti totusi, nu doar 2).

Daca il lasi asa, ti-am spus mai sus care este riscul - pierzi stagii, cuantumul contributiei va fi mai mic - deci si eventualele indemnizatii/pensie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florinrox spune:

Iti multumesc foarte mult pentru ajutor,am copie dupa actul aditional si da lucrez 8 ore si o sambata da si una nu...tocami de aceea nu am inteles de ce au facut chestia asta dar toti colegi mei au contractul modificat dar nu inteleg de ce toti stau asa ....Si trebuie sa merg la ITM sa depun accea cerere?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui florinrox

Iti multumesc foarte mult pentru ajutor,am copie dupa actul aditional si da lucrez 8 ore si o sambata da si una nu...tocami de aceea nu am inteles de ce au facut chestia asta dar toti colegi mei au contractul modificat dar nu inteleg de ce toti stau asa ....Si trebuie sa merg la ITM sa depun accea cerere?


Probabil angajatorul a vrut sa scape de darile pe salariile reale, plateste legal ce ai pe aditional, restul la negru.
Acest act aditional este semnat in dreptul angajatului, in numele tau???

Da, la ITM faci sesizarea, cu urmatorul continut:
"Subsemnata... (date de identificare, in special adresa, ca sa-ti poata raspunda undeva), angajata la .....pe postul ......, pe baza contractului individual de munca cu nr......, va rog sa verificati in ce masura actul aditional anexat prezentei a fost inregistrat la ITM .... . Mentionez ca actul aditional la contractul meu de munca, anexat prezentei cereri, nu indeplineste conditiile de valabilitate si legalitate impuse de legislatia in vigoare, nefiind semnat de mine. Prin urmare, va rog sa procedati la verificarea si anularea acestui act aditional fals".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florinrox spune:

Buna .Actul aditional este semnat in dreptul numelui meu cu cica semnatura mea (numele si prenumele meu si eu nici macar nu ma semnez cu numele si prenumele)...Am sunat la primarie si mi-au spus ca de primit primesc indemnizatie dar problema este ca acesti oameni si-au batut joc de mine timp de 1 an de cand s-a facut acest act, eu am venit la munca 8 ore si o sambata da si una nu si am stat si peste program ca vezi doamne "sa nu rup usa "il citez pe directorul firmei ....dar oare acesti patroni nu se gandesc sa ne rupa si noua buzunarele la data salariului? oricum pacat de noi cei care suntem devotati locului de munca si ajungem sa fim luati de prosti ....Va multumesc tare mult pentru raspunsuri ...O zi placuta

Mergi la inceput