Topic - alocatii si alte drepturi similare - 2

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui florinrox

Buna .Actul aditional este semnat in dreptul numelui meu cu cica semnatura mea (numele si prenumele meu si eu nici macar nu ma semnez cu numele si prenumele)...Am sunat la primarie si mi-au spus ca de primit primesc indemnizatie dar problema este ca acesti oameni si-au batut joc de mine timp de 1 an de cand s-a facut acest act, eu am venit la munca 8 ore si o sambata da si una nu si am stat si peste program ca vezi doamne "sa nu rup usa "il citez pe directorul firmei ....dar oare acesti patroni nu se gandesc sa ne rupa si noua buzunarele la data salariului? oricum pacat de noi cei care suntem devotati locului de munca si ajungem sa fim luati de prosti ....Va multumesc tare mult pentru raspunsuri ...O zi placuta


Deci, ai actionat in vreun fel? Ca incearca sa-si bata joc (si uneori reusesc) e clar. Dar acum, cand ai si dovezi clare, de ce stai?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florinrox spune:

inca nu am actionat in niciun fel ma gandesc ca poate sa se desfinteze firma si sa nu primesc indemnizate.sau gresesc?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirad spune:

buna tuturor sunt si relativ noua pe aici mai mult citesc decat scriu am si eu o problema si va rog daca se poate sa mi raspundeti sunt insarcinata in 31 de saptamani si lucrez in acceasi firma de 5 ani firma sa vandut si a incheiat contractul meu de munca cu data de 12.10.2010 reangajandu-ma cu data de 13.10.2010 la noua firma imi puteti spune va rog daca ma afecteaza in vrun fel la concediul pt bebe va multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu afecteaza - e in regula

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui florinrox

inca nu am actionat in niciun fel ma gandesc ca poate sa se desfinteze firma si sa nu primesc indemnizate.sau gresesc?


Gresesti, indemnizatie primesti oricum.
Dar decizia iti apartine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui florinrox

inca nu am actionat in niciun fel ma gandesc ca poate sa se desfinteze firma si sa nu primesc indemnizate.sau gresesc?


Eu i-as arde. Sunt niste hoti - deci merita exact sa raspunda pentru fals si uz de fals. Mai omule - de ce te lasi umilit?

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florinrox spune:

va multumesc.tare mult pentru sfaturi da ii voi actiona la itm dar in momentul in care intru in concediu prenatal ca asa o sa-mi faca viata un calvar daca stau la munca si vin controale .... va dati seama ca o sa ma faca "cu ou si otet"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui florinrox

va multumesc.tare mult pentru sfaturi da ii voi actiona la itm dar in momentul in care intru in concediu prenatal ca asa o sa-mi faca viata un calvar daca stau la munca si vin controale .... va dati seama ca o sa ma faca "cu ou si otet"


Faci cum crezi.

Cand intri in prenatal insa, va fi mai greu pentru ca la cercetarea/controlul respectiv va trebui sa participi si tu, sa explici cum stau lucrurile, sa dai o declaratie. In conditiile in care vei fi in concediu, si cu Contractul suspendat, nu vad cum te-ar mai chema. Nu mai spun ca din acel moment toate drepturile tale banesti (respectiv indemnizatia de concediu de maternitate si cea de crestere a copilului) vor fi diminuate drastic prin scaderea veniturilor legale de la un intreg la un sfert. Pana se regleaza situatia retroactiv, cu banii aia ramai (nu-ti spun cata alergatura va fi sa ti se recalculeze, dupa emiterea unor noi adverinte de venit).



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

Citat:
citat din mesajul lui florinrox

va multumesc.tare mult pentru sfaturi da ii voi actiona la itm dar in momentul in care intru in concediu prenatal ca asa o sa-mi faca viata un calvar daca stau la munca si vin controale .... va dati seama ca o sa ma faca "cu ou si otet"


intrebarea este, ce vor inscrie pe adeverinta de venit? suma mica, din actul aditional? ca atunci te afecteaza la CIC si trebuie sa fie anulat acel document fals in timp util sa poti beneficia de suma corecta cat timp te afli in CIC. Mediajust are dreptate, nu vei avea timpul necesar daca faci aceste demersuri dupa ce ai intrat in prenatal...

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui ariadna33
intrebarea este, ce vor inscrie pe adeverinta de venit? suma mica, din actul aditional? ca atunci te afecteaza la CIC si trebuie sa fie anulat acel document fals in timp util sa poti beneficia de suma corecta cat timp te afli in CIC.

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi


Sigur ca aia e suma care se va inscrie in adeverinta, pentru ca aferent aceleia s-au platit impozitele si contributiile - asta fiind de fapt scopul angajatorului, sa plateasca mai putin.
Eu, personal, as suporta o luna de ostilitate in loc de 2 ani cu bani foarte putini.

Mergi la inceput