Topic - alocatii si alte drepturi similare - 2

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Unde as putea gasi informatii in legatura cu stabilirea cuantumului pensiei alimentare de intretinere a minorului?

Se calculeaza doar pe baza salariului ( minim pe economie) sau a tuturor beneficiilor, sa zicem ca e vorba si de profitul unei firme pe care onor tatal o conduce...

Multumesc anticipat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Se calculeaza pe baza veniturilor stabile (reale) realizate de persoana respectiva si in functie de nr de copii se acorda un anumit nivel din aceste venituri.
Profitul nu este a lui ci al firmei si nu intra in calcul.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Mersi, Marius.

Vrei sa spui ca daca tatal si-a trecut pe cartea de munca salariul minim pe economie dar profitul firmei lui ( adica venitul firmei la care tatal copilului este unic actionar) este de 5 milioane de euro ( glumesc, bine?), copilul tot vreo 200 de lei primeste? O fi asa de usor pentru taticii asa zis iubitori sa scape cu fata curata si cu banii nedati?

:(
p.s. : da' chiar profitul firmei lui a cui e? Daca a lui nu-i...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Se iau asa cum spuneam veniturile lui oficiale (cele din acte).

Profitul este al firmei nu a lui. Daca el decide ca profitul sa il foloseasca in interes personal atunci aceste sume intra in discutie. In 99% din cazuri nu procedeaza astfel.
Da este usor sa scape cum zici tu. Nu poti sa-i ceri ceva ce nu exista in acte.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Ok, mersi, am inteles...

Ce convenabil ....

Tot sa faci copii si sa-i lasi...ma refer strict la situatia data si nu la alta, orice asemanare e pur intimplatoare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Nu cred ca e chiar asa......stiu ca exista o portita,il sun maine pe avocatu` meu si-l intreb....

E bine asa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Da, Mada, e foarte bine!
Ma gindeam ca legiuitorul o fi prevazut si el acolosa o chestiuta, un punctulet la o lege care sa acopere si situatii de genul asta.

Venituri reale si concrete nu-s si profiturile firmei car ar trebui sa apara intr-un bilant, ceva?
Ma rog, ar fi interesant de aflat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

relax,aflu eu azi....din ce stiu eu exista niste metode,inclusiv un fel de poprire da` nu e poprire de fapt.....il sun acus si aflu.E revoltator sa stea cu dosul pe un munte de bani fara sa asigure copilului banii necesari.Deja mi s-a pus pata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui daniela_b

Da, Mada, e foarte bine!
Ma gindeam ca legiuitorul o fi prevazut si el acolosa o chestiuta, un punctulet la o lege care sa acopere si situatii de genul asta.

Venituri reale si concrete nu-s si profiturile firmei car ar trebui sa apara intr-un bilant, ceva?
Ma rog, ar fi interesant de aflat...

Fara semnatura. Ma simt mai bine.


Am mai explicat - profitul este al firmei nu a administratorului. Una este primaria si altul primarul. Firma este SC Xulescu SRL si el este Popescu G. (un exemplu desigur)
Da, profitul sau pierderea apare in bilant.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada
E revoltator sa stea cu dosul pe un munte de bani fara sa asigure copilului banii necesari.Deja mi s-a pus pata.

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."


Mada, ai vazut ca am scris ca glumesc cu cele 5 milioane de euro, ok?
Am scris o suma exagerata ca sa subliniez o idee ( care se refera la discrepanta intre ce cistiga un "patron" si cit isi trece el pe cartea munca, o suma minima).
Nu vorbim in cazul meu de vreo avere fabuloasa dar dupa ce fostul meu sot m-a scos din firma ( dar am ramas fidejusor, garant total cum sa zic... pentru toate creditele la banca ale acesteia) si prin toate mijloacele m-a indepartat de toate "afacerile" lui si nici partaj nu am facut pentru bunurile comune, acum, mi s-ar parea absolut nedrept sa nu plateasca o pensie alimentara omeneasca ( de muuuult bun simt) pentru copilul nostru.


Mergi la inceput