Topic - alocatii si alte drepturi similare - 2

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns hepea spune:

:) Prietena lui alynakiss este si va ramane in concediu medical pana cand va naste. Intre timp contractul ei de munca, pe termen determinat, va expira. Cum va vira Casa de asigurari de sanatate 75% din salariu? Prin intermediul companiei unde a fost angajata, chiar daca contractul ei a expirat?

In caz ca nu, este necesara deplasarea ei la Casa de asigurari de sanatate pentru a depune acte/cerere/etc pentru ai i se putea da acei 75%?

Apoi, pentru cei 2 ani, concediu de crestere a copilului (asa ii zice, cred), cum va primi indemnizatia de crestere a copilului?

Scuze de virgule si paranteze :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pentru concediul de maternitate va trebui sa mearga la CASS sa vada demersurile - banii din cate stiu eu se primesc de acolo sau pot fi virati in cont bancar direct
Pentru CIC se fac demersurile obisnuite oricum banii vin direct la beneficiar chiar daca lucreaza sau nu.

Compania nu mai are nici o obligatie din clipa in care Contractul expira. Pana acolo insa primeste banii de la serviciu si trebuie sa duca concediul medical la salarizare.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muntanuc spune:

Ma poate ajuta cineva cu o informatie? Am beneficiat de salariul mediu pe unitate la nasterea copilului, iar angajatorul a ales sa mi-l imparta in transe egale de-a lungul a 2 ani. De la 1 iunie nu mai sunt angajata lor, mi-am dat demisia. In situatia asta, in care am incheiat orice legatura contractuala cu ei, ar trebui sa-mi primesc toti banii ramasi? Exista o baza legala prin care sa le cer asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu mai exista.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Nu mai exista pentru ca ti-ai dat demisia deci ai cerut voluntar sa pleci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muntanuc spune:

Multumesc! Dar nici ei n-au avut nici o baza legala prin care sa-mi "cioparteasca" ajutorul. Este un ajutor cu ocazia nasterii unui copil si nu pentru ca doar sunt angajata lor. O situatie este necesara si suficienta, iar cealalta e doar necesara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Doar daca era prevazut expres in CCM.Daca nu,nu era obligatoriu nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Trebuia la momentul respectiv sa ridici aceasta problema, aveai posibilitatea de a o face.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Daca esti ata de indignata,fa o sesizare la ITM...intr-un fel sau altul te vor lamuri ei.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muntanuc spune:

Multumesc pentru raspunsuri! Am reclamat atunci "impartirea" ajutorului, dar nu aveam nici o lege care sa ma sustina. In ceea ce priveste ITM-ul, ei inca se bazeaza pe "buna intelegere", ori aici nu este cazul. Multumesc oricum.

Mergi la inceput