Topic - alocatii si alte drepturi similare - 2

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

Multumesc de raspuns..nu copii nu sunt la scoala niciunul.
Ancheta sociala...hm...deci pica daca am masina..casa...Probabil daca as sta intr-o casa de chirpici..poate poate mi-ar da banutii astia.
Alocatia asta se da pentru fiecrae copil sau e "o suma" indiferent de cati copii ai?
Multumesc mult

Codrin si Diana....cei mai iubiti dintre pamanteni...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_ch_12 spune:

Lorellay, ca sa beneficiezi de aloc. complementara, nu se tine cont de casa si masina, ci numai de venituri.Pt. 1 copil cuantumul aloc. complementare e de 50 lei(pt. familie, nu pt. fiecare membru), pt. 2 copii 60 de lei, pt. 3 copii 65 si pt. 4 sau mai multi copii 70 de lei.Daca te incadrezi depune dosar, nu mai amana, ca se tot schimba legile...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Citat:
citat din mesajul lui ariadna33

Citat:
citat din mesajul lui Nerantula

Asa e, ai dreptate .. dar tot nu as avea nevoie de adeverinta de la angajator ..




te contrazic, ai nevoie de adeverinta pentru ca pe ea vor fi trecute alte informatii pe care numai angajatorul le poate furniza si le poate atesta, cum ar fi: data cand se incheie concediul postnatal, faptul ca ti aproba intrarea in concediul de crestere a copilului si altele http://www.primariaarad.ro/modules/Formulare/tipizate/pdf221.pdf

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor fi realitate*****************


In formularul de adeverinta de mai sus este rubrica si pentru veniturile din luna nasterii copilului ... intra si acestea la calculul indemnizatiei de cic??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

Buna ziua,

am si eu o nelamurire si nu am stiut unde sa postez: sotul meu a fost in CIC pentru primul copil, care pe 21.01.2011 implineste 2 ani, deci sotul ar trebui sa reinceapa munca, numai ca nu are unde, el cand a intrat in CIC posturile se desfiintau. Intrebarea mea este daca poate intra in somaj, daca da cine intocmeste actele? Si voiam sa specific ca in 2007 sotul a mai fost in somaj dar de la o alta societate, mai poate lua inca o data somaj?

Multumesc mult pentru raspuns.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui Carmen_Marieta

Buna ziua,

am si eu o nelamurire si nu am stiut unde sa postez: sotul meu a fost in CIC pentru primul copil, care pe 21.01.2011 implineste 2 ani, deci sotul ar trebui sa reinceapa munca, numai ca nu are unde, el cand a intrat in CIC posturile se desfiintau. Intrebarea mea este daca poate intra in somaj, daca da cine intocmeste actele? Si voiam sa specific ca in 2007 sotul a mai fost in somaj dar de la o alta societate, mai poate lua inca o data somaj?

Multumesc mult pentru raspuns.

de STEFAN -21.01.2009 si ELENA -15.12.2010


Daca intre somajul din 2007 si intrarea in CIC are un stagiu de cotizare de 12 luni, da.
Daca nu a lucrat (sau n-a avut contract de asigurare pentru somaj) 12 luni inainte de CIC - nu.

Prezinta exact istoricul, pe date, ca sa vedem daca se incadreaza sau nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

Multumesc Mediajust.

El are mai mult de 12 luni lucrate inainte de CIC, numai ca nu mai poate sa reinceapa munca acolo ca s-au desfiintat posturile ( de asta a intrat in CIC).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui Carmen_Marieta

Multumesc Mediajust.

El are mai mult de 12 luni lucrate inainte de CIC, numai ca nu mai poate sa reinceapa munca acolo ca s-au desfiintat posturile ( de asta a intrat in CIC).


de STEFAN -21.01.2009 si ELENA -15.12.2010


Postul s-a desfiintat inainte de a intra in CIC, sau dupa aceea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisica28 spune:

S-a publicat noua lege a "mamelor"? Ma intereseaza care sunt noile (daca s-au schimbat) conditii (durata,valoare indemnizatie) de prelungire a CIC pe motive medicale; ma gandesc ca daca au scurtat CIC au umblat si aici!
Multumesc anticipat de raspuns!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui narcisica28

S-a publicat noua lege a "mamelor"? Ma intereseaza care sunt noile (daca s-au schimbat) conditii (durata,valoare indemnizatie) de prelungire a CIC pe motive medicale; ma gandesc ca daca au scurtat CIC au umblat si aici!
Multumesc anticipat de raspuns!

Narcisa, mami de printisor Mihnea Stefan 25.05.2009



Nu, nu s-a scurtat.
Reglementarea este art. 2, alin (4):

(4) Pentru copilul cu handicap concediul pentru cresterea copilului se acorda pana la implinirea de catre acesta a varstei de 3 ani, iar indemnizatia aferenta se acorda in cuantum de 75% din media veniturilor nete realizate pe ultimele 12 luni si nu poate fi mai mica de 600 lei si nici mai mare de 3.400 lei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisica28 spune:

Mediajust, mii de multumiri pentru raspunsuri !
Inca o intrebare si scapi de mine . DE la 2 la 3 ani indeminzatia ramane la fel ca pana la 2 ani sau va fi 75% din valoarea indemnizatiei pana la 2 ani ?

Mergi la inceput