Mamici de Pufuleti de Ianuarie-Februarie 2010 (43)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ofe_27 spune:

Gratiana multu' de oferta, acceptam bucurosi , mai ales ca mi-a placut din prima numele ficei tale. Cred ca i se va potrivi de minune mucutzei printese .

Bagajul de spital nu l-am pregatit, in schimb mi-am pregatit listutza (de fapt sunt vreo 3 pagine de agenda ) cu ce imi trebuie la spital pt mine si pt bebe, cu ce-mi trebuie acasa etc.
De cumparat pt mine am cumparat doar camasile pt spital - una de sacrificiu pt nastere si 2 pt salon, din acelea cu crapatura in lateral. Eu nu sunt fan camasi de noapte, prefer pijamalele cu pantalon, dar am inteles ca nu prea te lasa in spital cu pijamale.
Restul lucrurilor le voi cumpara prin decembrie cred.

Apropo de prenatal si postnatal, eu stiu ca e obligatoriu sa-ti lasi minim 42 de zile pt postnatal, iar acum va aud pe voi ca nu e obligatoriu sa-ti iei tot prenatalul/postnatalul. Pai cum vine asta?

Eu am zis ca fac asa: intru in prenatal pe 4 ianuarie (pt ca mai am ceva zile de concediu ce le voi lua incepand cu 21 Dec., plus 1,2 ian sunt zile libere oricum) si ar trebui sa nasc pe 2 febr. Asta inseamna ca imi voi lua 30 zile de prenatal, iar restul de zile -96, vor fii de postnatal. Deci in concediu de ingrijirea copilului voi intra de-abia dupa astea 96 de zile.
Nu e corect cum m-am gandit eu? Sau va trebui sa intru in CIC imediat dupa ce se termina alea 42 de zile de postnatal, chiar daca as mai avea zile din alea 126?

27+ Bogdan Christian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns al3csa spune:

Si daca tot ati vb de miscari de bebe .. Aseara .. stateam in pat si bebe nu miscase mai deloc .. adica nu il simtise sotul meu si il ia in misca il zgandare si la un moment dat in spun "ia vezi auzi cum ii bate inimioara?" si el pune urechea .. sta ce sta .. si sare .. mi-a zis ca a auzit un baldabac si poc .. bebe al meu i-a tras una de s-a speriat .. direct in ureche .. facuse niste ochi maaari era asa de dulce .. Mereu vb cu el si il mangaie si bebe simte .. incepe si el sa miste cand pune tati mana ..

26+ Yannis Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns al3csa spune:

Nu! nu e obligatoriu sa intri dupa alea 42 de zile de postnatal. Este obligatoriu sa-ti lasi min 42 de postnatal daca sunt mai multe e si mai bn. Eu am inteles ca e recomandat sa-ti iei 42 fix numai data iti faci cezariana pt ca stii data nasterii exact. La nastere naturala e bine sa-ti lasi mai multe zile. Inainte de nastere nu te obliga nimeni sa-ti iei. POti sa stai la munca pana in ultima zi si sa-ti iei 126 de zile dupa nastere.

26+ Yannis Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ale1212xa spune:

Citat:
citat din mesajul lui al3csa

Si daca tot ati vb de miscari de bebe .. Aseara .. stateam in pat si bebe nu miscase mai deloc .. adica nu il simtise sotul meu si il ia in misca il zgandare si la un moment dat in spun "ia vezi auzi cum ii bate inimioara?" si el pune urechea .. sta ce sta .. si sare .. mi-a zis ca a auzit un baldabac si poc .. bebe al meu i-a tras una de s-a speriat .. direct in ureche .. facuse niste ochi maaari era asa de dulce .. Mereu vb cu el si il mangaie si bebe simte .. incepe si el sa miste cand pune tati mana ..

26+ Yannis Andrei


al3csa si sotul meu imi spunea acum vreo 2-3 saptamani ca aude un baldabac in burica cand pune capul pe ea dar eu am zis ca e el cu capul...cum sa auda baldabacuri...e de atunci bebele nostru e broasca si eu mama broasca

-----------------------------------------
29+ cu Dragos-Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Beatrice1982 spune:

oooooooffffff tot am uitat

lariselllllllll frumoase nume................
asteptam si noi poze de la mami de bebeline........................



carmita ESTI o frumoasa........................
silueta frumusica

Poze
Bea 30+ cu Ivan Matei

Doamne ajuta sa am un bebe sanatos!!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ofe_27 spune:

Al3csa multu' de raspuns.

27+ Bogdan Christian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_mario spune:

carmita esti o frumoasa....si ai o burtica
Ofe imi pare rau ca ai iarasi probleme cu dantura
cu rezultataele analizelor la fete nu am bag ptr ca nu stiu care ar trb sa fie val normale si nici ce ar trb facut

noi am dormit putin ca eram cam ametita/adormita nu stiu de ce cred k de la raceala

Mario Andrei 16.08.2005 24+ -Alexandra Elena
www.flickr.com/photos/43981940@N03/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alicredo spune:

ce bine dispuse sunteti in dimineata asta! fetelor care m-au facut sa rad de cum am facut ochisori ca sa citesc forumul.
carmita_baby ce par ai! eu pana acum nu am vazut poze cu tine! dar e ....fara cuvinte! sper ca nu-l tai ca

ma doare gatul....nu pot inghiti...sper sa nu ma apuce raceala,sa fac febra si in plus...cat asteptam sa iasa tati de la baie am simtit ceva ca curge.asa cum simteam cand eram la ciclu.si m-am dus la baie si chilotii imi erau uzi.un lichid transparent, fara miros.de scurgeri nu putea fii vb ca le cunosc deja si sunt albicioase, cremoase.nu stiti despre ce putea fii vb? sa imi fac griji?

cat despre pachet, eu am luat hainute bb, albe ptr spital...ca poate avem surprize si iasa altceva si mi-am luat 2 camasi de noapte, una cu care sa nasc si una de schimb in cazul in care ma patez sau ceva.de abia astept sa ma apuc de el sa il stiu in dulap si sa stau linistita.

27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alicredo spune:

Citat:
citat din mesajul lui decenuela


nu stiu ce se intampla....ori sunt eu babaciune...ori e din ce in ce mai greu. ziua e ok...merg pe jos la munca...sunt activa...chiar n-as zice ca sunt gravida....dar, seara , dupa ce pap si ma bag in patutz( ca eu sunt leguma dupa 17)...parca sunt anchilozata...ma ridic f greu...ma ajuta tati..imi da o mana ca sa ma sprijin...iar la nani e jale...ori intepenesc pe spate..ori amortesc pe stanga sau pe dreapta...ori cu greu ma duc la pipi.
a....mi se mai intampla ceva si nu stiu daca e normal sau nu...parca uneori am dureri...nu stiu cum sa ma exprim sa n-o spun pe romaneste...(mai ales cand ma invart de pe o parte pe alta , la somn) jos...jos.....jos...la osul pubian...parca m-as fi lovit...bine, nu ma doare sa sar in sus, am o jena asa...vi se intampla cuieva?

29+


asa ma simt si eu....activa cat sunt la lucru parca nici nu sunt gravida, iar cand ajung acasa cad jos ! si mai am si o durere de sold drept cand stau in pat in sezut,atunci cand ma ridic nu pot pune piciorul jos.si tre sa treaca cateva minute sa imi revin.
durerile de la pruni inca nu le am am dar m-a avertizat o prietena despre ele: ''sa vezi ce dureri o sa ai aici,(si imi arata cu mana) de iti vine sa mori!''

27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns al3csa spune:

alicredo ce bn ca ai adus in discutie asta si eu vroiam sa spun si tot ma gandeam cum sa ma exprim ca sa inteleaga fetele Eu am scurgerile astea cam de 2 sapt. Dar in combinatie cu scurgerile alea cremoase si albe miros .. si miros urat .. Si mie nici absorbantul de zi cu zi nu imi ajunge .. Stiti ceva? Eu inca nu am ajuns la dr. Sapt asta sper sa ajung la el si sa-l intreb .. Pana atunci spuneti si voi ceva ..

26+ Yannis Andrei

Mergi la inceput