Ghiocei Martie-Aprilie 2009 *98*

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Io-te ce sfaturi razboinice da chatonica, daca sta acasa in weekend. Bravo, asa-mi place. Daca o ajutam pe PetraTudor, veniti si voi dup-aia la Motanul meu, cu tigaia?
Nu stiu daca la voi se gaseste, desi ar trebui; ieri am luat in disperare de cauza aparat salin pt camera Pisilincai, pentru ca nu mai terminam cu mucii si cu tusea din cauza mucilor. N-am crezut, dar a dormit linistita, iar dimineata cind s-a trezit abia daca fugarea cite un muc cel mic in fiecare nara ; asta dupa mai bine de o saptamina de ser fiziologic, apa de mare, aspirat. (Colargolul n-a facut nici o brinza). Bine, e drept ca a fost de ajutor si faptul ca am urmat sfatul pediatrului, care mi-a zis ca atita "apa" turnata in nas nu face bine, ii usuca mucoasa, o irita spalind continuu mucusul care ar trebui sa o protejeze. Poate iti foloseste vreuna dintre cele doua idei.

Intreba mai multa lume. Noi am trecut la suplimente alimentare cam asa:
- fier 10 picaturi/zi, doza crescuta progresiv, 30 zile
- calciu - o foila calciu gluconic/zi, 10 zile, din ultimele 2 zile de calciu crescuta doza de Vigantol treptat pina ajunge la 8 picaturi si continuat cu el in doza asta o luna
- vitamina C 2,5ml/zi
- acid folic 1cp/2 zile
- Immunofortis sau Immunogrip; nu am inceput inca sa ii dau
- sintem in pauza de 15 zile de Sanasol.

Chestia cu lobul urechii si anemia am auzit-o si eu.
Constipatia de la fier s-a rezolvat f bine cu Biotics.

hai ca mai am un pic pina la a 3a stea.

Si mi-am mai amintit: ma bucur ca au fost de folos ideile de gimnastica/exercitii/joaca pentru pitici, sper in vreo saptamina sa vin cu altele noi.
Monnvas, bine ca au iesit macar biscuitii de copii; la ceilalti ai ametit tu ceva, ca asa fac, se intind daca e prea moale compozitia. Trebuiau probabil mai multi fulgi (porumb, faina integrala sau de care au fost).
Am uitat ca ai zus de reteta de piine, o scriu azi



If you can't say something nice, then don't say nothing at all

"In a world filled with hate,we must still dare to hope.In a world filled with anger,we must still dare to comfort.In a world filled with despair ,we must still dare to dream. And in a world filled with distrust,we must dare to believe."-Michael Jackson

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex2alex spune:

Buna dimineata,

Asa...vad ca nu numai eu bantui noptile pe net...

Dupa ce ca am stat azi-noapote pana pe la 2, la ora 3 a dat Alex alarma...pana pe la 5 ne-a tot cantat si noua si vecinilor, dupa care a capitulat. Dar a tras o furtuna in Tm azi-noapte, evident, cat a dormit copilu' de numa. Asa ca acu vad 3 de-un leu. Evident el a papat 180ml formula pe la 8 si ceva, s-acu doarme...dar eu, poate alta data.

Ma duc sa-mi pun o cana mare de sa ma mai pot aduna 1 pic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

natza dragutza, si eu tot la cafewa sunt.am fost exact in situatia ta ieri seara. al meu plecat eu cu ochii cat cepele,copilul dormind neintors.
hahahha asa zici? pai sa-i mai dam idei Ilincai, sa vada si ea ce se mai discuta in targ. cine stie ce barfe a imprastiat asta al meu de a apucat-o cheful de vorba. trebuie sa il mai filmez pt ca de ieri a inceput cu atatea combinatii de sunete de ma doare capul. am tot vrut sa scriu undeva pt ca in 10 min a spus cel putin 10 cuvinte gen aia, haide, dai,....daca ma moshteneshte la limbaritza trebuie neaparat sa imi cumpar nishte dopuri de urechi ca o sa ma toace maruntel

Citat:
citat din mesajul lui pisigri

Neatza si hai la cafea, ca eu numai in weekend imi mai fac uneori cite o cafea luuuunga cu muuuuult lapte.
Azi-noapte fiica-mea a dormit de-a rupt, eu mai din parti, ca Motanu a lipsit de-acasa si-ntii n-am adormit ca eram singura, apoi m-a apucat talentul creator si am scris pe blog, apoi n-am adormit ca speram sa vina mai devreme acasa, si dupa 2 ceasuri de dormit cu Pisilinca in brate m-am trezit ca e 5 dimineata si el nu ajunsese si daca a patit ceva.
Cum ne certasem insa inainte sa plece, m-am tinut tare si nu am pus mina pe telefon nici macar sa scriu un sms; abia dupa ce a ajuns acasa am luat si eu somn de voie, la timp ca sa faca Pisilinca un kk prin somn sa am ce schimba, si apoi sa se trezeasca regulamentar la 7.30. Deci...trageti voi concluziile, el acu doarme si eu fac (fericita de altfel) ba-ba-ba cu Pisilinca. Cred ca i se trage inspiratia de la clipuletul lui Aris, si s-a ambitionat si ea, ca face exact la fel.
Aris, tu si Alex sinteti deci responsabile de dezvoltarea limbajului fiica-mii; prestati silabe si clipulete

Shasa, Pisik, la 2 eu scriam pe blog si eram cu forumul deschis, da zau daca mi-a trecut prin cap sa dau refresh, nu m-am gindit ca mai scrie cineva chiar la ora aia . aveam si eu cu cine sa mai schimb doua vorbe si poate ajungeam sa imi inmultesc numarul de stele.

Anca_nicolae, e rindul meu: UNDE EEEEESTI??? Da va zic eu fetelor, ea lipseste, da parca vad ca iar a pus varza la murat, conopida si struguri in otet, ardei umpluti cu varza, a mai facut vreo 20 de borcane de zacusca si a bagat la congelator niste..niste...ce-o mai fi in piata la vremea asta . asa, ca sa ne umple de respect . Cit e gluma-i panarama, aveti vreuna nr ei de tel sa aflati daca e bine?

Hai ca nu e rentabil sa scriu mesaje asa lungi, ma trezesc ca nu mai am nimic de spus, si uite-asa iar nu ajung la stele



If you can't say something nice, then don't say nothing at all

"In a world filled with hate,we must still dare to hope.In a world filled with anger,we must still dare to comfort.In a world filled with despair ,we must still dare to dream. And in a world filled with distrust,we must dare to believe."-Michael Jackson

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)



25 martie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

dafix la 75b inapoi...nu imi vine sa cred ca am avut candva 74dd. dar cam la o luna si ceva dupa ce s-a terminat laptele

Citat:
citat din mesajul lui chatonel

pisigri si io beau cafea luuunga cu lapte, o stacana de juma de kil in fiecare dimi!

novus, vad ca alexandra iti hali si miinile, nu numai tzitzile :)

Aris, intrebare de 100 de puncte: dupa ce ai oprit alaptatul ai revenit la aceeasi marime de sutien ca inainte de-a fi gravi sau ai ramas cu plusuri?

Famille Dragoon cu Izia, 23 mars 2009

Toulouse, la ville rose




25 martie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

dyana - felicitari pt noaptea ushoara. la mai multe!

alex - cum merge alaptatul? sa stii ca si al meu tot singurel s-a intarcat si totul a culminat cu mishte mushcaturi teribile

pisik - asa...a inceput Anutza agitatia. asta asa sa nu te mai plangi ca e lenesa.cat despre premergator ai rabdare, o sa se prinda ea ca se poate deplasa si atunci sa vezi tu. la inceput si al meu tot asa facea, daca il trageam eu ridica picioarele. chiar si acum e shmecher, o rupe la fuga si cand vede ca are suficenta vitez ridica picioarele...sa nu munceasca inutil...zici ca se da cu placa de skate


25 martie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

activitati in casa: premergatorul, salteaua, il mai pun in wrap si facem mancare impreuna, il dezbrac si ne alintam cate o ora la cucul gol, dam mancare la broashte, mai mergem prin birou el toaca nishte hartii eu trimit mailuri,dansam si cate o ora doar sa ma tina pe mine spatele, mananca si dupa aia ne jucam in scaun cu cate un prosop
dar oricum una peste alta e plictistor si pt el si pt mine. iar vad ca sunt cam indispusa...cat a fost cald eram mai tot timpul pe drumuri cu el si tare bine era...acum..


25 martie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

fetelor unde este acest magazin DM in Bucuresti? Eu nu am fost niciodata, ma intereseaza si pe mine borcanelele Hipp mai ieftine.

Mami de fetita si de baietel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

pisigri, sigur ca venim si la tine sa il luam pe motan de mot! POate lui i-ar veni bine un cot in gura?merci de sfaturi! o sa incep prin a diminua doza de homeopatie si poate si spalatul pe nas il mai raresc la 3 ori/zi in loc de 5. Ce e ala aparat salin?
Si de ce dai vitamine copilului?

Aris, aham, deci plusurile s-au dus, abia astept si io sa revin la niste inaintasi normali, ca mi s-a luat de tzitze de-un kil. NU le inteleg pe cele care-si fac operatii ca sa care kile dupa ele, or zice ca fac gimnastica?!!

Famille Dragoon cu Izia, 23 mars 2009

Toulouse, la ville rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

ehe, chatonel, acuma eu ce sa zic...nu mi-ar fi stat rau nici cu o cupa c, dar asta e. tu gata? ai intarcat?
cu bolile copilariei: pai daca e veccinata nu cred ca le mai face. am zis si eu ca prea mi-a sarit in ochi in timp ce citeam. aftele parca stiu ca se fac si de la febra, daca zici ca a fost racita...nu stiu zic si euoricum e bine sa o vada medicul sa iti zica ce sunt clar ca altfel ce tratezi?
auzi, tu ce stii de mancarea pt bebelushi marca auchan?ca e de la voi de acolo

essea - e unul in auchan militari si in realuri. dar in militari nu e oferta decat la amestecul de legume pe care asta al meu nu il mananca. am trecut la chestii de 8 luni pt ca nu sunt pasate si ii plac mai tare astea pe care le mesteca. nu pricep de ce nu aduc marca lor de borcanele ca stiu sigur ca au si ei si sunt bio. poate daca se mai duc alte fete sa le frece pe vanzatoare(eu le-am tot zis)si cand o sa vada cererea o sa aduca


25 martie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Aparatul salin e o treaba care produce o atmosfera ca in salina . Te-am lamurit bita, stiu, da tu esti inginer sau ceva pe-aici din cite m-am prins eu, si nu am chef sa ma fac de bafta. Poti sa deschisi www. salin . ro si iti explica mai multe acolo.
Coate-n gura? MMMM.....te-astept .
Aris, baga filmulet. Cu palavrageala, ofcorz.
Dyanna, a fost o noapte usoara, da la mine se cam preconizeaza o zi in care sa recupereze. Am bitiit mai bine de juma de ora sa adoarma si degeaba. Acusi incepe cu istericalele...
Intre timp, ai mei (din spirit de solidaritate cred) s-au apucat sa mute mobila in dormitor. Care fireste e chiar deasupra dormitorului "matrimonial". Ca sa-i ajunga Motanului plimbaret .
Am de facut zile fripte cuiva. Astept pricepute pe PM sa dezbatem idei . E o femeie....



If you can't say something nice, then don't say nothing at all

"In a world filled with hate,we must still dare to hope.In a world filled with anger,we must still dare to comfort.In a world filled with despair ,we must still dare to dream. And in a world filled with distrust,we must dare to believe."-Michael Jackson

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput