Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(42)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

nu am mai dat cam de mult pe aici
larisel ai grija cu tensiunea. ai aparat acasa sa ti-o masori?

gabitza mai ai un pic si-ti vezi comorile

laura25 m-am uitat la poze - vai ce mari s-au facut bianca e superba cu florile in par (cred ca asta era poze de concurs nu-i asa?)
pe ale mele le-am tuns acum cateva luni, acum astept sa le creasca iar parul
in rest nu stiu cand trece timpul, ce sa treaca, zboara
ieri le-am luat cadoul de ziua lor (o casa de papusi aproape cat mine de inalta) de abia astept sa o montam si sa ne jucam

elyanne voi cum mai sunteti? i-ai dat la gradinita ca nu mai stiu...

si sarcini cat mai aproape de termen la viitoarele mamici
la gemenasi si mamicute


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

mamaana Mi-o masor cu tensiometru de incheietura, dar dr mi-a zis ca da erori destul de mari...Inainte mai mergeam la medicul de familie sa mi-o ia klumea, dar de cand cu porcina asta...stau cuminte acasa...


33+ Katya Natalia si Sofia Alena

odiseea noastra, trusou bbluse, ne pregatim
nepotzeii mei, viatza la tzara, noi

AMR maxim 5 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

Citat:
citat din mesajul lui larisel

mamaana Mi-o masor cu tensiometru de incheietura, dar dr mi-a zis ca da erori destul de mari...Inainte mai mergeam la medicul de familie sa mi-o ia klumea, dar de cand cu porcina asta...stau cuminte acasa...


33+ Katya Natalia si Sofia Alena

odiseea noastra, trusou bbluse, ne pregatim
nepotzeii mei, viatza la tzara, noi

AMR maxim 5 saptamani



ai mare grija! si eu mi-o masuram cu aparatul electronic ... si nu aveam nimic. Preeclamsia a debutat pe la 30 de sapt. dupa mine: dureri de cap, vomitata non stop, edeme, si imi tiuia urechea de la tensiune(am fost si al ORL) abia pe la 34 de sapt. am depistat tensiunea. puseurile le faceam in special noaptea!



PUSSI mami de gemenele ELENA & ANA 19.11.2007
Suntem mari



DOAMNE AJUTA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speranta76 spune:

Am reusit sa pun si eu cateva poze la semnatura! Fetitele sunt bine, papa deocamdata numai san, dar cu timpul suntem la pamant.

Alexandra Carmen & Georgiana Maria 30.10.2009 si Sergiu 28.04.2002

comorile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadyEr spune:

Buna fetelor,

Va multumesc din suflet pentru sprijinul moral si pentru cuvintele frumoase.

Fetele au avut la nastere : 2.850 kg si 2.700 kg insa dupa aceaa s-au pus pe recuperat. Au mancat mixt pana pe la 2 1/2 luni, apoi numai lapte praf. Acum au 15 kg Moni si 14 kg Ana. Eu zic ca sunt ok. Oricum am grija sa nu ia prea mult in greutate si sa aiba un meniu echilibrat.

Fetele au fost pana acum la cresa Giurgiului, este o cresa foarte curata, frumos amenajat, cu mult spatiu verde si jucarii adaptate varstei. Nu este la o strada principala. Directoarea este medic pediatru si o femeie de treaba care incearca sa ajute pe toata lumea insa la capitolul personal se pare ca nu sta prea bine. Asadar sper ca de saptamana viitoare sa mergem la cresa Tohani, pe langa Parcul Tineretului de care am auzit numai lucruri bune referitoare la personal. Si sper ca de data asta sa avem noroc si sa nu mai patim la fel.

Altfel fetele sunt ok. Moni inca mai tuseste dar este spre bine. Am terminat prima tura de Bronhovaxon. Luam si Imunobaby insa la Ana pare sa aiba rezultate, la Moni nu prea. Vorbesc din ce in ce mai mult. Incearca se repete toate cuvintele. Am fost la bunici weekendul trecut si au fost foarte incantate sa stea afara, sa se joace cu motanul si sa vada gainile. Au dansat de numa numa cu buni si tataie. Mai ales Ana este mare dansatoare.

Dalina, multa sanatate. Sa scapati repde de raceala. Stiu cum este ca si la noi de cand am inceput cu cresa parca nu se mai termina, mai ales ca de obicei nu racesc in acelasi timp ci pe rand.

Larisel, ai grija cu tensiunea! Si eu mi-o masuram cu un aparat electronic de mana si arata ok insa cand am ajuns la spital aveam 16/10. Asa ca nu te baza prea mult pe el. Eu ma umflasem aproape toata. Doctora de la ATI a crezut initial ca ma ingrasasem prea mult. Picioarele erau aproape duble fata de normal. Practic dupa nastere am dat jos toate kg luate pentru ca de fapt era foarte multa apa in organism. Cel mai bine este luata cu aparatul acela standard.

Gabitza, multa bafta sa mai stea putin la caldurica si sa fie sanatoase.

O sa va tin la curent cu noua cresa.

Multi pupici de la noi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

seara buna..intru si eu..sa ma plang..:((
Andrei are bronsita astmatiforma...are teren alergic..si vom avita aproape tot ce tine de praf..si de modul de a-l "procura":(((
mai mult...a facut o balanita fimozata:((mai pe romaneste..puroi..la putza...ieri am fost la curatat..si acum..ii e frica sa faca si pipi...cine sa mai inteleaga ceva?urologul sustine ca nu tb decalotat fortat...si tocmai din aceasta lipsa de decalotare..s-a infectat..cica e un caz la nush cate milioane...
Vlad e ragusit..maine mergem sa vedem dc..cred ca de la cat tipas-a ridicat singur in picioare...il calca pe catalin pe cap..maini..burta..sa se ridice peste el



Vlad si Catalin-17.03.2009
Andrei Luca -15.12.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_karina spune:

Buna fetelor,

Raportez ca am scapat cu bine de botez, care a avut loc sambata. Fetitele au fost cuminti, doar Sofia a tras un chiot scurt cand a scos-o parintele din apa. Biserica a fost foarte aglomerata, au fost botezati in total sapte copii simultan. Nu ma asteptam la asa aglomeratie, dar s-a terminat cu bine si la restaurant ne-am destins si fetitele au fost vedetele serii pentru cateva ore, dupa care le-am trimis acasa la patuturile lor cu mama mea ..
Maine mergem la vaccinul de 2 luni, sper sa nu faca reactii urate dupa! Ce parere aveti despre vaccinurile optionale, le-ati facut? Medicii v-au informat de ele? Ca medicul nostru stie doar sa ia banii si nu vad sa se implice in vreun fel, sa vad maine cum sta treaba si daca continua asa il schimb. Nici la telefon nu-l pot gasi, mai mereu il are inchis.
In schimb ginecoloaga mea mi-a spus la ultimul control ca am ramas dupa sarcina cu osteoporoza tranzitorie ...
De prin luna a 8 a de sarcina si pana acum am niste dureri urate de bazin, pubis, genunchi nu mai vorbesc, de abia ma ridic si ma asez, la fel ca in timpul sarcinii tinandu-ma de mobilier. In afara de calciu nu mi-a mai zis sa iau nimic, eu sper sa-mi treaca si sa nu ma pricopsesc de acum cu asa ceva...

Bogdana, sanatate multa puiutilor tai si tie putere sa treceti peste toate..
Fetelor cu bebelusi in burtica, aveti grija de voi si sa auzim de bebei la termen! Bafta multa!


bucati de fericire



babalutzele


si maine e o zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuca spune:

Buna fetelor,

Copiilor mei le ies dintisorii si nu mai vor sa mananca nimic decat lapte.
Bianca are aproape 3 saptamani de cand nu mai mananca si e foarte agitata, nu sta nici sa o schimb, nici sa o imbrac, nici sa-i dau sa manance, nici sa o adorm. La ea dintisorul de vede cam de 2 mm.
Lui Bogdan ii ies 2 dintisori o data, amandoi de jos si de ieri incepe sa faca si el la fel ca Bia, nu mai vrea sa manance si nu mai are stare.
Nu stiu ce sa ma fac cu ei. La toti dintisorii o sa se poarte asa, cand o sa-si revina macar cu mancatul?
Le este foame, dar nu vor sa manancce.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

karina ce repede au trecut deja 2 luni. Parca ieri scria sotul de cele mici, ca s-au nascut. Sa va traiasca, ma bucur, ca a iesit bine botezul. Cat despre vacinurile optionale, eu i le-am facut lui Ale, nu mai stiu care erau Infarix parca si Priorix. Si mai tarziu cele impotriva varsatului de vant. Cat despre pediatru, eu mereu am fost de parere, ca ginecologul, pediatrul si dentistul sa fie mereu prezenti, in sensul, sa stiu, ca ma pot baza pe ei.

Sa stii, ca am inceput si eu sa am dureri din astea de vreo 2 saptamani si am zis ca sunt normale, dar la urmatorul control am sa le semnalez si eu dr meu.

Petrean nasol cu bronsita asta, trebuie avut grija. Sanatate micutilor.

Gabitza cum mai esti? Mai stau fetele?

Carla tu ce mai faci? Nu ai mai dat demult nici un semn. Esti ok?

Sabina 17+ cu gemenele Ekaterina si Iustina si mamica Alexandrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

bogdana, sanatate multa micutilor! si tie, nervi de otel si rabdare de fier!

blue_karina, noi am facut pana acum dintre optionale Prevenar, Rotarix si vom face dupa ce ne trece raceala Priorix. Ar fi trebuit sa va informeze pediatrul si despre ele. Despre vaccinuri insa nu vreau sa discut, multe din ele sunt f controversate si n-as vrea sa influentez in niciun fel. Fiecare mamica face cum stie mai bine pentru puiul ei. Dar pot sa te sfatuiesc sa te informezi inainte si despre avantaje si despre dezavantaje, sunt de ambele parti.

iuca, cum a zburat timpul?? deja dintisori? wow... nu e regula, dar la aparitia dintisorilor bebeii prefera laptele sau greva foamei... stai sa vezi la masele si canini, ce frumos o sa fie... poti sa intervii cu CALGEL sau DENTINOX (pe noi ne-a ajutat cel din urma) sau, daca nu merge si nu merge, Nurofen. Dar asta din urma nu ti-l recomand decat daca arde, eventual daca nu se pot odihni noaptea sau daca fac febra.
Nu-ti face griji cu mancarea, n-am auzit de niciun copil care sa moara de foame, deliberat vorbind. E bun si lapticul cand ti-e foame rau.

despre noi: ne luptam de vreo 10 zile cu o raceala, nu f grava, doar mucisori muuulti. Acum s-au mai ingrosat si s-au rarit, dar am avut ceva de tras. Revin cu 2 filmulete, ca sa vedeti cum ne distram si cum am mai crescut.

pupici mamicilor si burticilor: sa fiti cuminti!

Luminita si voinicii Edi si Robi - 26.09.2008

"Cand sari de bucurie, atentie ca nimeni sa nu-ti ia pamantul de sub picioare. (Stanislaw Jerzy Lec)"

Mergi la inceput