Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(42)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

multumim dalina !
azi avem alta petrecere, baiatul meu face 13 ani, gata e teenager

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

La Multi Ani Tudor de Mamaana!


Ioana,
Philip 6ani, Yann 6ani, Sabina 19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamaana

multumim dalina !
azi avem alta petrecere, baiatul meu face 13 ani, gata e teenager



stiam eu ca ai un baiat mai mare, dar nu chiar ASA de mare!!
Dumnezeule, oare cum o sa fie cand o sa fiu si eu mamica de copii asa mari??..
Oricum, LA MULTI ANI! inca o data! Si FELICITARI pentru mami!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

In ceea ce priveste remediile pentru raceli la gravidute, si eu am fost racita rau dupa ce am ramas gravida, eram in primul trimestru. Nu am luat nimic, nici macar o aspirina sau un paracetamol. Am baut foarte des ceaiuri calde cu miere si lamaie (mancam apoi felia de lamaie ramasa pe fundul canii ), faceam bai fierbinti la picioare in care dizolvam sare grunjoasa de bucatarie cam de doua ori pe zi), iar seara imi puneam pe piept saculetul cu sare incalzit bine pe plita (eu pueam o tava pe flacara in loc de plita ). Asta e un remediu foarte bun si pentru tuse.
A! Si m-a mai invatat bunica mea sa mananc mamaliga cu lapte, cat pot de fierbinte.

Va doresc sanatate multa si sa va faceti bine cat mai repede!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

arturicii, ce frumos povestesti, ce vremuri frumoase ne asteapta! mai spune, te rog, mai spune...

gabitza, bun venit acasa! sa fie intr-un ceas bun!
incearca totusi sa-i pui la san, cu cat bebe suge mai mult, cu atat creste productia de lapte... macar pe unul dintre ei, pe Eva, ca e mai micuta si tot ziceai ca papa mai cu foc.
vigantol picaturi le-am dat din primele zile de viata. in fiecare zi, 2 picaturi, pana la 1 an, daca pediatrul nu recomanda altfel. de la 1 an, se trece pe Vigantoletten 500, pastilute, una sua doua pe zi, la fel, daca nu exista recomandari speciale in acest sens.
parerea mea e ca e cam devreme pentru Ca, de ce vrei sa le dai? iti faci griji din cauza alimentatiei cu lapte praf? si ai mei au fost pe lapte praf+san 1 luna de zile, prima luna, apoi exclusiv pe lapte praf. Calciu le-am dat.... cred ca dupa 8-9 luni de zile.
pentru colici: Infacol, Sab simplex, Espumisan. una din ele. la noi a functionat Espumisan. si masaj cald pe burtica, scutec cald pe burtica, impaturit si incalzit cu fierul de calcat. de scapat, nu cred ca scapi de ei.

ai mei au avut program de masa si somn, inca din prima luna. amandoi papau la aceeasi ora, daca unul se trezea si plangea de fomica, il trezea mai mereu si pe celalalt, si profitam si ii dadeam si lui sa pape. somnul a intervenit natural, nu le-am impus niciodata nimic. adorm si acum la maximum 5-10 min unul dupa altul, daca nu chiar in acelasi timp. se trezesc fie in acelasi timp, fie pe rand, dar la intervale mici unul de altul. imi e mult mai usor asa.

bogdana, noi abia acum, de o saptamana, am trecut la program de somn de o singura partida pe zi. adica ei au trecut singuri, iar eu i-am lasat asa inainte, desi imi era mai greu, dar oricum nu as fi putut sa le impun ceva... esti norocoasa.

clara, ai mei inca nu dorm noaptea intreaga... adevarat e ca dupa 1 an, se trezesc din cauza de dinti/masele (avem o prima maseluta, de 2 zile, la Edi!), dar pana la un an se trezeau o data la 4 ore, de foame. nu am vrut sa le dau apa sau ceai, era clar ca de foame se trezesc si nu as fi vrut sa-i amagesc asa... dar gandeste-te ca nevoile lor sunt altele, cele de acum, si 100ml de lapte se duc mai repede, nu le mai tin asa de bine de foame, asa ca nu te ingrijora de stomacel plin. da-le sa pape atat cat iti cer, se vor regla singurele (si) cu masa de peste noapte.
cat despre 'cumintenie', eu am copii tare cuminti. la noi e invers, cand sunt cu mine, nici nu stiu ca am copii, se joaca singuri, si fara sa fiu eu neaparat in raza lor vizuala. cand apare un alt personaj in peisaj, de la tati pana la bunici/unchi/matusi... ei bine, nu prea te mai intelegi cu ei... dar sunt multumita, sunt cumintei deocamdata, inteleg unde au voie si unde nu, nu se supara daca le iau obiectul interzis (telefonul sau telecomanda, de ex.) se reorienteaza repede spre altceva si gata. are mama niste scumpi la casa ei!

va pupacesc, sorry ptr cearceaf!

Luminita si voinicii Edi si Robi - 26.09.2008

"Nu te certa niciodata cu un prost. Te va aduce la nivelul lui si te va bate cu experienta!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Mamaana, la multi ani lui Tudor, sa-ti traisca adolescentul! (au inceput manifestarile specifice?)

Daca tot mi-ati dat apa la moara, mi=a revenit pofta de scris. Ai mei au avut vineri serbare, dupa cum va spuneam. Inca nu stiu exact cum a fost, pt ca ei mi=au povestit destul de putin (ca au cantat, au dansat, au primit cadou de la Mos Craciun care a vorbit si s-a jucat cu ei si s-au tavalit toti cu Mosul pe jos ), de la gradi i-a luat soacra mea, deci nu am apucat sa vb cu educatoarele, iar cd-ul cu filmul si pozele o sa le primi probabil in ianuarie, cand reincepe programul.
Azi am impodobit bradul si au participat intens, a iesit frumos, zicem noi.

Sa va povestesc o bucatica din ziua de ieri care ilustreaza putin din nazdravaniile lor impreuna. Dupa amiaza, pe la 16 m-am apucat de facut o ciorba de legume. Ei faceau un picnic in camera lor cu mere si biscuiti, dar au venit repede dupa mine in bucatarie. Bianca a tras jos de pe un coltz de scaun un hanorac lasat de mine acolo, s-a asezat in fund pe el si a inceput catre Rares: "suuunt un copiiil saaaraaac, da-mi si mie un biscuiteee!". Rares ba ii dadea, ba nu .. au tinut-o asa vreo 10 minute. Apoi Bianca era soricel si chitaia de zor cu Rares fugind mieunand dupa ea. S-au bagat la un moment dat intr-o camara unde imi tin eu oale, borcane, cutii cu cartofi, ceapa etc. E o debera nelumina in care daca ii puneam eu sa intre cu siguranta nu o faceau. S-au inghesuit acolo unul in altul, au inchis usa si se hilizeau, chitaiau, faceau ca toate animalele razand de mama focului. Dupa cateva minute a iesit Rares de acolo cu o oala in cap pe post de coif, o paleta de intors friptura pe post de sabie si se tot agita pe hol luptandu-se cu un inamic invizibil. Din debara, Bianca striga "printuleee, salveaza-ma, printuleee!" Dupa ce s-au plictisit, cat Rares isi facea de lucru pe langa mine, Bianca incerca sa isi bage amandoua picioarele si fundul in oala abandonata de Rares, cotcodacind ca e gaina si se cuibareste. Apoi le-a venit ideea sa faca si ei o supa. Au luat cateva frunze de patrunjel, cativa catei de ustoruoi gasiti in camara, au venit la mine sa le curat si sa le tai un cartof si un pastarnac si le-au pus pe toate in oala, mestecand de zor. au turnat apoi un pahar de apa si o canitza de bors acru (il pregatisem eu sa-l pun in ciorba mea), niste sare si au inceput sa guste care mai de care, laudand ciorba delicioasa . Cand a aparut tati de pe unde umblase, l-au anuntat ca i-au facut o ciorba delicioase, sa se aseze la masa sa o manace pe toata, ca e plina de vitamine.
Dupa ce au terminat cu ciorba, au fugit in dormitor si s-au apucat de colorat cu carioci cateva foi cu desene scoase de mine de pe net.
Cand am terminat si eu de gatit si am venit la ei, au tabarat amandoi pe mine sa ma consulte, ca dupa parerea lor aratam cam bolnava, asa ca Bianca ma asculta cu un stetoscop, apoi imi scria reteta, iar Rares era farmacistul de unde cumparam pastilele si primeam indicatii "Una pe zi, nu mai mult, ca te doare burta!"



Licitatie pentru tricou 'Dependent DC' - salvati o viata!


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Hahaha, f tare Laura ce povestesti tu acolo!
Super se joaca impreuna.


Indraznesc sa te intreb...se mai si cearta? Sunt gelosi?

Noi suntem intr-o perioada de ...batai si parat. Insa in ultimul timp stau mai putin doar ei 2, mai e si nepotul de 9 ani in zona zilnic.



Ioana,
Philip 6ani, Yann 6ani, Sabina 19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana.mica spune:

Doamne m-am prapadit de ras citind nazdaravaniile celor mici si mai marisori. Citind ma gandeam cand o sa le aud si io pe fetitele mele vorbind si mai ales incurcandu-se printre picioarele mele. Va veni si vremea asta asa ca momentan ne bucuram de ganguritul si zambetele lor.

elyanne multumim ca ne-ai trecut in lista....vad ca era liber locul

gabitza vigatolul il dau cate 2 picaturele dupa masa de la ora 12.Am auzit ca ar fi si vigantol injectabil care se face la cateva luni....dar nu stiu exact ca nu am fost de acord sa le intep si pentru asta. Cat despre Calciu si Vitamina C eu le-am dat in ceiut recisor (ceai de tei si sunatoare destul de dulce) si a fost in regula.Prima cura de Ca si vit C am facut-o la 2 luni si am mai facut acum o saptamana una , nu de alta da vine vremea rece si Vit C e foarte buna.

cat despre programul lor ...a fost o adevarata aventura. Primele 2 saptamani a fost un haos total,mancau la cerere si daca ar fi fost dupa ele ar fi stat toata ziua cu guritele la piept. Va inchipuiti ca si eu si sotul eram epuizati, abia asteptam sa adoarma ele sa mai tragem un pui mic de somn (doar noi doi avem grija de fetite si din cand in cand mai vine mama). Apoi ne-am organizat si am reusit sa le facem un program fetitelor.Acum dorm dupa baita pana la 7 dimineata cand le trezesc sa le dau mancarica. Chiar daca se intempla ziua sa doarma mai putin nu ma deranjeaza ca sunt si eu odihnita si pot sta de funduletele lor toata ziua. Acum marea problema a mea e ca nu stiu cand sa incep sa le dau si altceva inafara de lapte (fetitele manaca si piept si supliment) si mai ales ce sa le dau. Mamicilor cu bebelusi mai mari voi cum ati facut ? Cand si cu ce ati inceput ?

gata ....s-au trezit si fug



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Laura... minunat!!
Ale mele inca nu au "apucaturi" de genul asta, sa se joace asa frumos.. (sper ca peste un an, cand or fi ca ai tai.. sa ma delectez si eu cu dinastea.. )
Noi inca ne batem pe creioanele colorate, isi indoaie una la alta foile de ciuda ca si-au luat una alteia creionul roz, sau ala mov, sau ala verde.. cu toate ca au doua sin fiecare in galetusa, ca doar le-am pus doua seturi. Dar, nu! "Ala e-al meeeuuu!!"
Acuma stau cumintele si se uita la un dvd cu Rudolf, renul cu nasul rosu.. pana le fac eu niste ornamente de Craciun, sa le pun pe usa. (anul asta fac doi ingerasi ai caror aripioare sunt palmitele lor decupate pe hartie alba )
Sa va dau si voua niste idei, daca vreti: luam niste globuri de plastic, fara model, dinalea "uni" si pictam noi cu degetelele pe ele ce ne place, cu ajutor sau fara. (Exista in supermarketuri vopseluri non-toxice). Si, intr-un loc mai "retras", o sa scriu cu marker pe ele anul si initiala fiecareia, sa le ramana ca amintire si sa le aiba si cand s-or marita!

Pupicei tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

ioana.mica, ce varsta au fetitele? si ce primesc cum, laptic de mama sau lapte praf? in cazul unei alimentatii exclusiv pe lapte matern, se recomanda diversificarea de la 6 luni. in cazul alimentatiei pe lapte praf, se poate incepe de pe la 4-5 luni. ai mei au fost pe lapte praf, si am inceput diversificarea la 5 luni. am inceput cu cereale, am considerat ca sunt cele mai adaptate pentru stomacelul lor nu tocmai pregatit pentru alimente noi. cam 3 saptamani le-am dat cereale, apoi am trecut pe supe de legume si piureuri de legume. apoi pe piureuri de fructe. parerile sunt insa impartite, in functie si de recomandarile pediatrilor.
daca vrei sa-ti spun mai exact, ma pot uita in carnetel sa vad cat timp am stat la fiecare categorie (cereale/legume/fructe) si cand am inlocuit complet prim masa. oricum, destul de lent am trecut la alimente noi.
ca regula generala, se introduce cate un singur aliment o data, cu pauza de 3-4 zile pana la urmatorul, sa dai timp organismului sa se obisnuiasca si sa poti verifica eventualele alergii.
la noi f bine au mers piureurile, mai putin lichidele, nu le vroiau din biberon, doar laptele l-au acceptat din biberon, iar cu lingurita era un chin si pentru mine si pentru ei.

dalina, ce indeletniciri frumoase ai tu acolo! abia astept sa pot face asta si eu cu hunii, sper sa fie cat de cat inclinati spre asa ceva, fiind baieti...

Luminita si voinicii Edi si Robi - 26.09.2008

"Nu te certa niciodata cu un prost. Te va aduce la nivelul lui si te va bate cu experienta!"

Mergi la inceput