Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(42)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Clara..tu zici ca gemenii monocoriali sunt identici..eu stiu nu un caz..de gemeni monocoriali fata si baiat..deci neidentici



Vlad si Catalin-17.03.2009
Andrei Luca -15.12.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Eu nu stiu exact la ce va referiti voi prin termenul "monocorial", dar stiu ca gemenii identici sunt monozigoti (dint-un singur ovul), cei ne-dentici sunt dizigoti (proveniti din doua ovule fecundate).
Acum, ca sunt intr=un singur sac, sau 2, cu o singura placenta sau 2 ... nu mai stiu


clara, ai mei intotdeauna au fost mai mofturosi, maraiti, alintati, fac mai multe obraznicii cand sunt cu mine decat atunci cand sunt doar cu tati sau cu bunicii. De ex. eu am cateva luni de cand lucrez de acasa si la gradi ii duce pe copii al meu sotz si cam tot el ii aduce. Procesul merge brici, fara maraieli, mofturi. Cand merg si eu sa ii aducem acasa, aproape de fiecare data Rares gaseste ceva ca sa maraie, sa planga, se faca un pic de criza (ca nu ii plac ciorapii, desi dimineata erau buni, ca vrea sa se dea in scranciob, desi are mainile boacna de frig, ca vrea sa il tin in brate si sa-l imbrac eu, nu taica'su etc... adica efectiv cauta pretexte ca sa se crizeze). Eu ma flatez singura spunandu-mi ca face asa pt ca are mare incredere in mine si isi permite sa isi refuleze diverse frustrari si nemultumiri acumulate peste zi. Eu incerc sa-l alin, sa il linistesc, sa ii fac pe plac daca se poate, pana ii trece sau trage o portie de plans si 'se racoreste'.

La fel cand stau la bunici, cum apar eu, cum apar 'figurile' si la ei si mereu bunicile imi zic ca nu au facut asa ceva pana atunci.



Licitatie pentru tricou 'Dependent DC' - salvati o viata!


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Citat:
citat din mesajul lui petrean

Clara..tu zici ca gemenii monocoriali sunt identici..eu stiu nu un caz..de gemeni monocoriali fata si baiat..deci neidentici



Vlad si Catalin-17.03.2009
Andrei Luca -15.12.2006



Sunt sanse sa se lipeasca placentele mai devrem sau mai traziu si atunci in dr. n-are cum sa stie daca e o singura placenta sau sunt doua... pt. ca nu se vede, cel putin la eco. Poate la nastere se observa ca / cum sunt lipite.

La mine de ex. stiu ca au fost doua placente pentru ca la inceputul sarcinii una dintre ele apasa pe col si sangeram, cealalta era putin mai sus. Apoi s-a ridica si s-au lipit. Daca nu as fi facut eco pana atunci, ar fi zis dr. ca e una singura.



Eliana cu Elena (23/10/04), Andrei & Mihai (03/03/07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

arturica tocmai ce te-am intrebat de scoala dincolo
ale mele nu pot sta (deocamdata) una fara alta

si eu pe la 1-2 luni am reusit sa le alaptez impreuna, asa ca am inceput si eu sa ma odihnesc; totul vine cu timpul si cu multa rabdare
si acum se scoala noaptea (una la 2 alta la 5) sa faca pipi, bine ca nu in fiecare noapte
elyanne multumim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Laura, ce bine ai descris motivele de smiorcaieli! Si la noi sunt, parca parca au inceput sa mai dispara incet insa si cand au chef au chef nene de mofturi.
Noroc ca ii apuca pe rand (cand unul face asa celalalt joaca rolul de "baiat cuminte" si asteapta laude )

[red]mamaana[red], da, ti-am raspuns dincolo. Ramanem pe pozitii; noi ii vrem in aceiasi clasa.

Ioana,
Philip 6ani, Yann 6ani, Sabina 19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

salutare,

pe 30 nov s-au nascut cei 2 mucosi Eva 1980/45/9 si Dragos 3140/45/9
de pe 5 dec, odata cu mos nicolae am venit si noi acasa
mucosii sunt f cuminti, mananca si dorm
mai mancacioasa este fetita, apuca biberonul mult mai hotarata, Dragos e mai mocofan, tine limbutza indoita si pana se prinde cum trebuie sa apuce biberonul....de incordeaza tot... plus ca scoate tot felul de sunete cand mananca
in general mancam cam la 5 ore....
baia e inca o problema pt mine,cand o faceam eu ...transpiram de nu mai puteam....mi-a fost luat jobul asta de catre tati... noroc ca tati e cu capul mai limpede....eu ma panichez, mi-e teama sa nu raceasca, uit mereu de cate ceva...pana la urma o sa depasesc momentul...
mai avem o problemutza cu mucisorii...in special el e un fic fornait...am incercat cu ser fiziologic si compresa si nu a iesit nimik....imi e si teama sa pun ser in nasul copilului.... sa nu se inece....am incercat cu pompita manuala dar nu merge...nu trage ...e de proasta calitate si e cam mare pt narile lor
acum am un aspirator nazal care e actionat de mine/tata pe principiul ca tragi prin un fir mucisorii...a fost destul de scump asa ca ma astept sa dea ceva rezultate...daca nu trecem la aspirator.... dar nu prea vreau ca ei sunt f mici
ne hranim cu lapte peaf, mami abia daca scoate 60 ml toata ziua cu pompa.... azi nu a mai reusit nici macar atat....dar incercam
in rest....totul e ok
cand voi avea nevoie de ceva raspunsuri sau indrumari cu siguranta voi intreba si pe forum, pana atunci sunt deschisa la a primi orice sfat de la voi, cele care ati trecut de primele saptamani
colicii, daca apar, cam cand apar?
voi ati dat calciu copiilor, il puneati in lapte sau administrat separat cu lingurita/pipeta/seringa?





36+ Dragos si Eva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Gabitza,

felicitari pentru cei doi bebelasi!
Sa fie sanatosi si sa fiti impreuna fericiti!

Cat despre colici...stai linistita si nu ii astepta....apar. Dar si pleaca ei.

Calciu si vigantol le-am dat, separat, insa nu mai stiu de la ce varsta.


Ioana,
Philip 6ani, Yann 6ani, Sabina 19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Larisel, Gabitza, felicitari si sa reveniti cat mai curand cu noutati!!!



Carla 18+ , dublu laureata!

Blog de babies

www.jocurban.ro" target="_blank">Blog de mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Carla, cum te mai simti cu raceala cea rea? S-a mai ameliorat sau ai trecut pe antib?

Ioana,
Philip 6ani, Yann 6ani, Sabina 19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Larisel, Gabitza, FELICITARI pentru bebei!!!
Sa fie sanatosi si norocosi, sa creasca mari si sa va aduca numai bucurii!

arturicii, ce surpriza frumoasa!.. (Vorba Laurei, ne-ar placea si noua sa avem asa curaj odata... )

mamaana, LA MULTI ANI!! puiutilor!

Noi.. gata! Suntem in vacanta!!... Cu o saptamana mai devreme, din cauza zilelor neplatite, dar pentru mine a fost o binecuvantare!!
Am avut si noi serbare la scoala, cu toate ca ni s-a recomandat sa nu facem, eu la sedinta cu parintii le-am spus ca, daca sunt de acord, eu as vrea sa facem serbare, pentru ca e o amintire deosebita pentru micutii de clasa I (cat inca mai cred in Mos Craciun!) si nu as vrea sa-i privez d aceasta bucurie.. nici mie nu mi-ar conveni sa-mi aduc aminte ca nu am avut serbare cu Mosu' in clasa I.. Asa ca am facut o serbare in toata regula, cu parinti si Mos.. cu expozitie de lucrari facute de copilasi (cu ajutorul Doamnei ) pe care-am transformat-o in targ de Craciun si am facut banuti(din munca noastra!) sa ne cumparam ceva "noutati" la capitolul "materiale didactice". Ce sa va spun, copiii au fost extraordinar de incantati si de Mos, dar si de faptul ca parintii au achizitionat lucrarile lor...
In ceea ce priveste gripa, sunt de aceeasi parere cu Bogdana: tot vin parintii in fiecare zi cu micutii la scoala si avem contact unii cu altii. Jumatate de ora, acolo.. la serbare.. eu zic c-a facut mai multa bucurie decat sa deranjeze pe cineva. Si am avut noroc ca nu am avut nici un micut bolnavior..

Cat despre buburuze... acasa. Nu am ce povesti de la gradi, pentru ca stiti ca nu le-am mai dus din noiembrie. Acum sunt ok, cred ca de la homeopate s-a rezolvat treaba. Pentru ca nu le-am mai dat nimic in afara de "bobitze". Anita nu mai are mucisori (i-am dat kalium bichronicum - pentru secretii verzui) iar Miriam mai tuseste doar cateodata (formula 14, pentru tuse). Si-n plus le dau si extract de mladite de maces, produs gemoterapic, macerat glicerinic, de la Plant Extract, pentru drenajul secretiilor si imunitate - cate 1 ml in putina apa plata, de doua ori pe zi. Sper s-o scoatem la capat!

Clara, felicitari pentru progrese! Cresc mamarutele..

As mai avea de povestit, dar acum ma cheama datoria! Oricum, fiind in vacanta, o sa intru mai des..

Pupicei tuturor!

Mergi la inceput